Dodaj do ulubionych

Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy

14.02.09, 15:08
Pod koniec zeszłego roku zostałam zwolniona w ramach zwolnień
grupowych (CRB). Dostałam odprawę zgodnie z porozumieniem. Teraz mam
okazję wrócić do PKO (do Odziału jako doradca) ale postawiono mi
warunek (dyrekcja), że owszem przyjmą mnie pod warunkiem oddania
odprawy. Czy to jest zgodne i mogą tego ode mnie wymagać???
Nadmieniam, że o zwolnienie się nie prosiłam a na przejście do
oddziału wtedy nie było możliwości - brak etatów (podobno, chociaż
nowi byli przjmowani).
Obserwuj wątek
    • pele.0 Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 15.02.09, 11:21
      oczywiście że masz prawo wrócić do banku bez żadnych konsekwencji tj. bez zwrotu
      odprawy jaką otrzymałaś. Zastanawiający jest fakt że Pan Prezes nic nie robi z
      kadrą zarządzającą i odpowiadającą za kadry. Wszystkim w banku znany jest fakt
      że Pani Jaworska-Fik łamie przepisy kodeksu Prawa Pracy jak również łamie zapisy
      Porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie zasad zwolnień z przyczyn
      niedotyczących pracowników. A związki no coż - kto jeżdzi na zagraniczne
      "Szkolenia z dyrekcją kadr" przecież nie będzie jej kąsał.
    • malutka.niak Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 15.02.09, 14:50
      Serdecznie pozdrawiam koleżankę z mojego byłego wydziału (CRB)!
      Z tego co pamiętam to jak swego czasu walczyłam o to by pracownicy CRB byli
      traktowani na równi z pracownikami innych wydziałów w których pracownik miał
      prawo do zmiany stanowiska (w przypadku naboru na wolny etat) z młodzieżą (która
      bez doświadczenia zostawała zatrudniana w oddziałach)to Pani była przeciwna
      naszym poczynaniom, skąd więc taka diametralna zmiana poglądów?
      Odpowiedź na Pani pytanie oczywiście jest w "porozumieniu" a w razie wątpliwości
      można się posiłkować działaczami związkowymi do których Pani należała.
      Pozdrawiam serdecznie, mimo wszystko życząc powodzenia!
      • mloda_duchem54 Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 15.02.09, 15:12
        Zastanawiające jest to,że zwalnia się ludzi z zaplecza,a przyjmuje nowych,nie
        mających zielonego pojęcia o pracy w tym banku,czyż nie lepiej przenieść ich z
        zaplecza na ladę niż płacić odprawy.Powiedzcie sami,niejedna osoba wolałaby
        zmienić wydział,niż przeżyć stres związany ze zwolnieniem.Nie wiem,może się
        mylę,ale żadne pieniądze nie wynagrodzą tych nieprzespanych nocy.
        • malutka.niak Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 15.02.09, 15:24
          Przez wiele miesięcy w moim Oddziale walczyłam o tak podstawowe prawa jak szansa
          dla długoletnich pracowników (w przypadku zwolnień) na możliwość zmiany
          stanowiska pracy. Niestety... w tym momencie długoletni pracownicy byli i
          zapewne są nadal dyskryminowani, ponieważ przyjęcie do pracy na wolne stanowisko
          w PKO BP SA ma każdy, kto nie był i nie jest pracownikiem!!!
          Chodziło jedynie o danie szansy tym którzy chcą pracować i podjąć wyzwanie!!!

• mloda_duchem54 Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 15.02.09, 15:45
            Nie wiem,może jestem za głupia,żeby zrozumieć te politykę,ale zwalnia się
            doświadczonych pracowników,w których zainwestowano/czytaj:szkolenia/a przyjmuje
            się nowych ,których znowu trzeba szkolić.A może chodzi o to,że ci "starzy"mają
            wyższe pensje,a tym nowym daje sie mniej?Tylko nie wiem,czy tam powinno szukać
            się oszczędności?A może raczej w tych nietrafionych ulotkach i plakatach,których
            naprodukowano tony,a zdejmuje się je po paru tygodniach.
                  • czuk1 Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 17.02.09, 12:36

Jakie to nietrafione kryterium (stosujecie) do ustalania płac dla pracowników.
                    Młody może być o 3 klasy bardziej wartościowy od starego pracownika. Za młodość
                    ma więc być karany - mniej zarabiać.?????............
                    Zastanówmy się.

• 2qwer Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 17.02.09, 17:53
                      Do czuka!
                      Odniosłam się do wypowiedzi kropkowca,nie negując takiego stanu
                      rzeczy, chciałam tylko zwrócić uwagę Młodej-duchem na fakty. A tak
                      na marginesie pracuję w Warszawie,, ( tu też są niskie płace!)nie na
                      prowincji. Inaczej mówiąc nie ma związku z płacami- młody, czy stary
                      pracownik.
                      Dla ścisłości swoją pracę bardzo lubię i nie narzekam- radzę sobie
                      czego życzę Wam wszystkim=pozdrawiam
                      • mloda_duchem54 Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 17.02.09, 21:40
                        Sorry,jeśli ubliżyłam komuś niechcący.Ale jak każdy wie,Warszawa jest
                        wielka,znaczy,mieszkasz w jakiejś wsi 100 km od stolicy,a jak Cię zapytają
                        ,gdzie mieszkasz,mówisz w Warszawie.Dla mnie to jest chore,albo mieszkam w
                        Warszawie,albo w Koziej Wólce.Teraz mi na pewno dowalą,ci z tej Koziej Wólki,ale
                        wisi mi to.W woj.śląskim miasto od miasta jest oddalone o parę kilometrów i jak
                        mówię,że jestem z Sosnowca,to jestem z Sosnowca ,a nie z Katowic.I to na tyle.Cześć.
                        • mloda_duchem54 Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 17.02.09, 22:20
                          Wiem,że wiele osób poczuje się pokrzywdzonych po tej mojej wypowiedzi,ale wiem
                          na 100 %,że wystarczy mieszkać w Warszawie ,aby mając ten sam staż,co osoby z
                          małej miejscowości i ci co są ze stolicy ,a różnica w poborach jest
                          przeogromna.I to boli.Mniemam,a może się mylę/ale raczej nie/w Warszawie
                          pracownicy nie są narażeni na pracę w takich warunkach jak my ,na "prowincji".Na
                          prawdę jest nam wstyd za wystrój naszych placówek,ale musimy robić dobrą minę do
                          złej gry.Nasz Dyr.to olewa,bo w zasadzie go wcale nie ma,dzwoni tylko przed
                          17-tą jaką mamy sprzedaż.I jeszcze narzeka, że mało zarabia.Nowości o naszych
                          produktach i np.o oprocentowaniu lub zmianach w taryfach opłat dowiadujemy się
                          przez pocztę pantoflową,nie wiem jak to długo będzie trwało,ale wszyscy już mamy
                          dość tego bezkrólewia.Czasami potrzebne są akcepty Dyr.i co?Jak myślicie?On nam
                          hasło podaje przez telefon,nie chcemy mu podkładać świni,bo takie rzeczy się
                          mszczą,ale w końcu za cos bierze pieniądze,więc niech się wykaże.
                          '
                        • 2qwer Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 18.02.09, 17:28
                          Nikomu nie ubliżyłaś. wiem że jesteś osobą duzo wartą, ale myślę, że
                          nie ma sensu się przekomarzać, pracuję w stolicy,w niełatwych
                          warunkach, ale nie tu jest miejsce na informacje, gdzie dokładnie.
                          Myślę też że to wielki mit o zarobkach tutaj, ale oczywiście na ten
                          temat nie mamy co polemizować= nie warto- Ty nie wierzysz, wielu
                          innych nie wierzy, rodzina nie wierzy= przywykłam, Pozdrawiam
                          cieplutko
      • iwa_123 Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 15.02.09, 23:06
        Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Nie wiem czy to jest dobry pomysł z
        tym powrotem ale w dobie bezrobocia jakie mamy to jest chyba jedyne
        wyjście. Malutka.niak w ramach wyjaśnienia: do związków nigdy nie
        należałam a jeśli chodzi o Pani poczynania w swoim CRB to niestety
        nic mi o tym nie wiadomo. W naszym dziale wszystkie osoby jakoś
        pogodziły się ze zwolnieniem - mówiono o tym od dawna. Szkoda, że u
        nas nie było takiej osoby jak Pani (walczącej) bo może wszystko
        potoczyło by sie inaczej. W każdym razie pozdrawiam.
        • robotnik_pkobp Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 18.02.09, 20:27
          nie musisz oddawać - w centrali był głośny przypadek jak to pani dyrektor
          dostała odprawę i zaraz spowrotem na inne stanowisko została zatrudniona
          a jeśli takie cos od Ciebie wymagają, to nagraj ich na dyktafon - to jest z ich
          strony bezprawny szantaż, jak będziesz miała nagranie to cię przyjmą, jak nie to
          będzie zalezało od ich "dobrej woli"
          • izydor11-izy Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 09.11.09, 17:01
            Jestem w identycznej sytuacji - 1,5 miesiąca temu zostałem zwolniony w ramach
            zwolnień grupowych. Pracowałem jako informatyk. Zgodnie z porozumieniem
            otrzymałem odprawę. W związku z tym że kończyłem bankowość i pracowałem parę lat
            wstecz na sprzedaży, aplikowałem ostatnio na stanowisko doradcy klienta w tym
            samym banku. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że mam szansę zatrudnienia pod
            warunkiem że zwrócę całą odprawę. Wg mnie działanie takie jest bezprawne. Tym
            bardziej, że praca byłaby już na gorszych warunkach finansowych i nie wiadomo na
            jaki czas. Jak się zakończyła Pani sprawa? Wróciła Pani do PKO? Czy musiała Pani
            zwrócić odprawę? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Będę serdecznie wdzięczny.
            Gorąco pozdrawiam
            Izy
            • mlody_misiek Re: Zwolnienie grupowe a zwrot odprawy 09.11.09, 18:33
              Generalnie zagadnienia związane m.in. z ze zwolnieniami grupowymi
              reguluje Ustawa z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach
              rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn
              niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90/2003 poz.844 z późniejszymi
              zmianami) a także porozumienie pomiędzy Zarządem a Związkami
              Wydaje mi się, że w przypadku ponownego zatrudnienia, wypłacone
              odszkodowanie staje się świadczeniem nienależnym w części
              przysługującej za okres od dnia zatrudnienia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka