Dodaj do ulubionych

Wiza-ikamet-nowe przepisy

13.11.10, 13:30
Zgodnie z nowymi zasadami o ikamet mozna sie starac tylko raz w roku ale na dowolny okres czasu. (nie jest to tylko i wylacznie okres 3 miesiecy)
Obserwuj wątek
    • bengusia Re: Wiza-ikamet-nowe przepisy 14.11.10, 10:28
      Czy to jest mozliwe? Ja mieszkam w Turcji na stale i do Polski wyjezdzam jedynie zeby odwiedzic rodzine. Ze wzgledy na to iz staram sie o obywatelstwo tureckie w styczniu bede przedluzac ikamet na pol roku. Jesli po uplywie 6 miesiecy wciaz jeszcze nie bede miala obywatelstwa bede musiala przedluzyc ikamet ale z tego co piszesz bedzie to niemozliwe bo mozna go przedluzac raz w roku. Dla mnie to troche dziwne , nierealne. Nie kazdy przeciez musi przedluzac ikamet na caly rok.
      Pozdrawiam
    • annish Re: Wiza-ikamet-nowe przepisy 14.11.10, 12:36
      Czyli jednak cos zmienili... ;/ Dopisuje się: skad masz takie informacje? smile Mi sie w koncu udalo zalatwic przedluzenie ikametu ale tylko dzieki pracodawcy - dali mi zaswiadczenie, ze niedlugo bedzie zgoda na prace.
      Czyli teraz pozostanie zbierac pieniadze na roczne ikamety i co roku placic za nowe... nie ma co, wzbogacą sie na nas smile
    • annish Re: Wiza-ikamet-nowe przepisy 14.11.10, 12:42
      Zapomnialam dodac: szkoda, ze skoro policja wiedziala o zmianach to zapomnieli mi powiedziec, ze moge starac sie o ikamet raz do roku Oni powiedzieli po prostu, ze nie moge miec przedluzenia. Stąd tez wzielo sie to moje przekonanie, ze ikamet moze byc tylko na 3 miechy i nie ma mowy o dluzszym.
      • amw77 Re: Wiza-ikamet-nowe przepisy 14.11.10, 14:21
        Dziewczyny z pospiechu zapomnialam o nawazniejszym, te przepisy dotycza osob, ktore sie staraja o ikamet i za cel podaja cel turystyczny. Zalatwiam wlasnie kolejne przedluzenie i mam swieze informacje od urzednika, ktory jest uswiadomiony (co rzadko sie zdarza). Raz w roku mozna zatem sie starac o ikamet jesli w tr pozostaje sie w celach turystycznych!!! Czyli reasumujac zalezy od celu pobytu, dlatego bengusiu w Twoim przypadku nie bedzie problemu, to samo dotyczy osob, ktore przebywaja w Turcji w okreslonym celu np. naukowym lub pracuja smile

Bir takvim yılı içerisinde 1 defa turistlik amaçlı ikamet tezkeresi verilir
        İkamet İşlemleri İçin yabancı uyruklu şahısın bizzat başvurusu gerekmektedir

yabancilar.iem.gov.tr/ikamet.html
        • akasya Re: Wiza-ikamet-nowe przepisy 17.11.10, 16:46
          ehh... znowu cos wymyslili "bardzo madrego"...
          a jak się to ma do sytuacji, że raz wyrabiam ikamet na wizie touroperatorskiej (na 9 miesięcy na przykład), a raz na turystycznej? Bo w grudniu chcę wjechać na zwykłej wizie kupionej na granicy (ikamet kończy mi się niestety 16 dni przed planowanym wjazdem do TR), odnawiać ikamet na turystyczny na 3 miesiące, ale w kwietniu do pracy więc wiza touroperatorska. Nie będzie z tym problemów?
          Coś mnie zaczynają denerwować ich pomysły... indifferent

Zresztą pewnie będzie tak jak zawsze, czyli przepisy są takie, a rzeczywistość to już inna sprawa big_grin
          • malike-pl Re: Wiza-nowe przepisy 28.01.11, 11:41
            hej dziewczyny,
            właśnie mój kochany napisał( wiem to jest świeżynka newssmile) mi ze podobno został podpisany w tym roku jakiś papier odnośnie nowych warunków dla wiz turystycznych, ze niby cala procedura ma być łatwiejsza dla turków i studenci nie będą płacić za wizę, czy coś ktoś wie o co chodzi dokładnie?? będę bardzo wdzięczna za jakaś informacje

pozdrawiamsmile
            • o6rh Re: Wiza-nowe przepisy 28.01.11, 17:31
              ja też jestem ciekawa czy coś wiecie, bo też słyszałam w polskiej i tureckiej telewizji o zapowiadanych "ułatwieniach" i potem nie śledziłam zbytnio czy faktycznie się coś zmienia (poza tą baaardzo "ułatwiającą" kwestią zmian z ikametami) - Turcy, nie tylko studenci, mieli mieć prostsze zasady dostawania wiz a Polacy mieli mieć wizy zniesione albo przedłużone - wiecie czy to tylko plotki albo obietnice, czy faktycznie coś nowego jest?

i tak troszkę poza tematem, ale nie chcę nowego wątku dla jednego pytania zakładać - wizy na lotnisku są nadal za 15 ojro? smile))
                • smiled_imp Re: Wiza-nowe przepisy 30.01.11, 22:21
                  ja wjezdzalam do turcji w styczniu i dostalam wize 60dniowa wielokrotnego wjazdu zamiast zwyklej 30dniowej jednokrotnego wjazdu. nie wiem czy to juz nowe po zmianach przyszlo czy pan sie pomylil. a jesli chodzi o ceny ikametow to widzialam tabelke na policji z rozpisanymi narodowosciami. rubryka genel w tym rowniez polacy placa okolo 340 za 6 miesiecy (nie pamietam dobrze) ale niektore narodowosci maja ceny rzedu 1-2 euro na miesiac...
                  • smiled_imp Re: Wiza-nowe przepisy 30.01.11, 22:35
                    www.antalya.pol.tr/yabanci-islemleri/ikamet-islemleri.html
                    tu jest link do strony policji w antalyi i na dole strony tabelka z oplatami.wynika z niej ze anglicy placa 40 funtow/miesiac a wlosi 1 euro/miesiac - ogromna dysproporcja. obywatele czech, obywatele austrii poslubieni turkom oraz obywatele niemiec poslubieni turkom (plus dzieci) sa zwolnieni z oplat. w tabelce jest rowniez cena ikametu 5 letniego. polacy placa 360 lir za 6 miesiecy.
                    • bengusia Re: Wiza-nowe przepisy 31.01.11, 11:27
                      Ikamet mozesz rowniez przedluzyc na miesiac lub 3 miesiace. Ja ostatnio przedluzajac na 3 miesiace zaplacilam 180 lirow wiec jesli ktos nie potrzebuje 6 miesiecznego powolenia na pobyt nie musi placic 360 lirow mozna przedluzac nawet co miesiac tylko duzo z tym chodzenia.
                      Pozdrawiam
                      • malike-pl Re: Wiza-nowe przepisy 31.01.11, 12:01
                        rozumiem, ale będąc żoną turka nie muszę chyba mieć tego ikametu całego i nie muszę płacić co jakiś czas ileś tam lir, czy niestety mimo ze jestem zona turka mieszkam w turcji tez place coś??

• bengusia Re: Wiza-nowe przepisy 31.01.11, 12:49
                          Ja jestem zona turka od 5 lat i wciaz place. Ikamet to dowod tozsamosci obowiazujacy cudzoziemcow bedacych na terenie Turcji i nie posiadajacych obywatelstwa tureckiego bez wzgledu na to czy sa zonani turkow czy nie. Po 3 latach malzenstwa i pobytu na terenie Turcji mozesz ubiegac sie o obywatelstwo i nie bedziesz wtedy placic. Jesli nie masz obywatelstwa musisz miec ikamet i placic.
                          • malike-pl Re: Wiza-nowe przepisy 31.01.11, 13:25
                            NO NORMALNIE NIE WIERZĘ, JAKAŚ PARANOJA TO JEST, PRZECIEŻ TO JEST KUPA KASY, CZYLI ROZUMIEM ZA CAŁY ROK WYJDZIE JAKIEŚ 1000 ZŁOTYCH?? PIĘKNIE PIĘKNIE, TERAZ TO JESTEM ZŁAsmile, JAK ZARAZIE MOJE PRZYGOTOWANIE WSTĘPNE DO ZAMIESZKANIA W IZMIERZE ZACZYNAJĄ MNIE PRZERAŻAĆsmile
                        • paolciasahin Re: Wiza-nowe przepisy 01.02.11, 12:41
                          Placisz az dostaniesz tureckie obywatestwo.
                          Ja przedluzalam dzisiaj İKAMET. Niby mialobyc wszystko latwiej w lokalnym oddziale policji .....ale zeby zaplacic za İKAMET wyslali nas az do Kucukcekmece Vergi Dairesi.Czyli od tej policji jakies 30 min autobusem. Paranoja. Ale to zalezy od miejsca zamieszkania. Czyli wszystkiego w jednym budynku juz nie zalatwilam . Aha i jeszcze jedno by zaplacic za ikamet musialam miec przy sobie tax number.
                      • amw77 Re: Wiza-nowe przepisy 31.01.11, 18:01
                        no wlasnie nie, zgodnie z nowymi przpisami ikamet mozna przedluzyc raz w roku na dowolny okres, zalezy im na kasie bo te przepisy powoduja ze oplaca sie przedluzyc na dluzej, a co za tym idzie wiecej sie placi i o to chodzi...
                        • bengusia Re: Wiza-nowe przepisy 31.01.11, 18:16
                          Ikamet przedluzalam w styczniu ze wzgledu na to iz staram sie o obywatelstwo kobieta na policji zaproponowala przedluzenie na miesiac. My zas zeby nie chodzic co miesiac przedluzylismy na 3 miesiece wyglada jednak na to ze w kwietniu przedluzymy jeszce raz. Gdyby mozna bylo przedlyzyc raz w roku uprzedzono by nas. Byc moze te przepisy obowiazuja jedynie w Stambule ze wzgledu na duza liczne cudzoziemcow?
                          Pozdrawiam
                          • amw77 Re: Wiza-nowe przepisy 31.01.11, 23:49
                            to nie moj wymysl, wyglada na to, ze albo niedouczenie urzednikow w roznych miejscach turcji, albo przepisy, ktore sa przestrzegane lub nie...jesli o mnie chodzi wolalabym po staremu, ja ikamet przedluzalam w grudniu.
                            • malike-pl Re: Wiza-nowe przepisy 01.02.11, 07:35
                              czy z tym ikametem to dużo latania jest, jak pierwszy raz będę sie starać?? i czy mogę załatwić to w Izmirze czy muszę do Ankary lecieć?? i co mi jest potrzebne do tego, tylko papiery aplikacyjne czy z polski coś muszę przywieźć, czy polski paszport starczy??
                              • o6rh Re: Wiza-nowe przepisy 04.02.11, 10:03
                                a ja mam jeszcze jedno pytanie - cały czas jest mowa, że przedłużać teraz można "raz w roku", ale wiecie jak się liczy ten rok? czy np. przedłużając w listopadzie 2010 teraz trzeba czekać do listopada 2011, czy nowy rok to nowe konto i teoretycznie będzie można przedłużać np. właśnie w listopadzie a potem w styczniu czy lutym?

a na lotnisku wiza nadal 15 ojro, na jeden miesiąc smile

---
                                www.turczynki.com
                                • amw77 Re: Wiza-nowe przepisy 04.02.11, 12:11
                                  jesli przedluzasz np. w listopadzie 2010 to nastepnym razem mozesz w kazdym miesiacu dla Ciebie dogodnym, nie musi to byc listopad 2011 roku...ma byc raz w roku, nie ma znaczenia kiedy.
                                  • agakon1 Re: Wiza-nowe przepisy 04.02.11, 14:49
                                    Nawet jesli taki przepis jest to nie jest on egzekwowany . Juz w tym roku przedluzalam ikamet i sie zapytalam czy moge tylko na pol roku i za pol roku znow na jakis czas i powiedzieli ze oczywiscie tak i ze nic im o zadnych zmianach nie wiadomo. Znam osoby. ktore tez przedluzaly ikamet w tym roku na pare miesiecy i tez nikt nie mowil ze mozna to zrobic tylko raz. To sa informacje z roznych dzielnic stambulu z roznych oddzialow policji.
                                    • amw77 Re: Wiza-nowe przepisy 04.02.11, 18:41
                                      Jak pisalam wyzej zalezy od miejsca i urzednikow, jedni przestrzegaja, inni nie. Ja zostalam tak poinformowana i o tych zasadach mozna poczytac w internecie. Duzo te przepsiy nie zmienily, przynajmniej w moim przypadku bo i tak ikamet zawsze przedluzamy na dlugi okres.
        • grazynalydia ikamet-nowe opłaty 06.04.11, 20:53
          Witajcie,

po długim szperowaniu mojego hasła nareszcie jestem smile

Dziś byliśmy z mężem aby zapłacić za ostatni rok wizy-ikametu. Nie wiem czy wiecie ale zmieniło się miejsce załatwiania spraw z tym związanych! obecna siedzba to: İlçe Emnızet Müdürlüğü- Yabancılar Büro Amirliği ( mieści się koło Gülhane Parkıwink. Razem z mężem zaplanowaliśmy że wykupimy ostatni raz na 18 miesięcy( 2 miesiące spędziłam poza Turcją plus okres oczekiwania na kimlik...). Obliczyliśmy tak ponad 1000 Tl a tu niespodzianka.... podobno nie będą mi tych dwóch miesięcy doliczać plus zaproponowano Nam wykup wizy na dwa lata... i zapłaciliśmy 145 $ - 220 Tl smile tak na dwa lata ! ogólnie Panowie byli bardzo pomocni i mili....
          Opłate za wize uiszcza się w innym miejscu, w Sierkeci ( Vergi Dairesi - na pıerwsyzm piętrze).
          Jutro odbiór ikametu z dwuletnią wizą(ostatnią)!

Jeśli chodzi o kimlik, moja koleżanka składa dokumenty w maju, prawdopodobnie będzie musiała jechać do Bułgarii bo do kimliku potrzeba akt urodzenia z apostille( z Bułgarii- apostille z konsulatu w Istanbule jest nieważne).

Pozdrawiam,
          Grażyna
          • aleksa_t Re: ikamet-nowe opłaty 19.04.11, 22:53
            Bylam zmienic nazwisko w Ikamecie, wizyte zabukowalam przez internet w Uskudar, rewelacja, zadnych kolejek, wizyte mozna miec juz nastpenego dnia, cisza i spokoj.Pan sie mnie rowniez pytal, czy chce tez od razu przedluzyc, bardzo milo. Plus glownego posterunku policji w Uskudar jest taki, ze Vergi Dairesi jest w tym samym budynku, wiec mozna za przedluzenie ikametu na miejscu zaplacic, nie trzeba biegac gdzies indziej

Duzo odmiana w stosunku do poprzedniej mojej wizyty w glownym oddziale w Fatih i czekania 4 godziny w kolejce, pomimo umowionej wizyty na okreslona godzine.
            • nat-a84 Re: ikamet-nowe opłaty 22.04.11, 21:23
              Aleksa, mam do Ciebie pytanie- od czego zalezy wybór miejsca posterunku policji do przedłuzenia ikametu? rozumiem, ze od miejsca zamieszkania, tak? czy to jest obojętnie, ktory posterunek wybiera sie w Stambule? Mieszkam w Kadikoy, ale z tego, co piszesz to na Uskudar rewelacja wiec nie wiem, gdzie mam zamowic ....Bede to robic 1 raz w Stambule wiec mam troche nerwow, bo nie wiem czy musze isc do głownej siedziby na Aksaray?tak? czy moge wybrac gdziekolwiek czy tez musze isc do siedziby kolo Parku Gulhane? Z tego, co czytalam na stronie, to mozna dac albo wykaz z banku albo z kantoru? czyli do wyboru? nie posiadam konta tureckiego, wiec raczej bede wymieniac. Chce wykupic na rok, bo teraz za rok podobno 120TL, wiec musze miec na kazdy miesiac 300$.....czyli ok. 2500euro....Sa jakies metody na ominiecie takiej rzeczywistej sumy? Przepraszam, ze tak wprost pisze, ale to duzo pieniedzy a z tego, co wiem to mozna teraz raz w roku wyrabiac, przedluzac wize wiec musze zrobic to na rok. Dzieki za odpowiedz!
              • aleksa_t Re: ikamet-nowe opłaty 23.04.11, 11:45
                nat-a84 wybor posterunku policji zalezy podobno od miejsca zamieszkania, wiec dla ciebie to bedzie Kadikoy, my mieszkamy w Uskudar wiec tam poszlismy.Ikamet w Aksaray to byla droga przez meke, ogromna kolejka, balagan i kawal drogi.
                Tak podobno do ikametu nadal mozna dac zarowno wyciag z konta jak i swistek z kantoru, ale moze upewnij sie jeszcze u innych dziewczyn, ja nie musialam. bo maz jest Turkiem.
                Niektore kantory za niewielka oplata wystawia Ci na zaswiadczeniu tyle ile bedziesz potrzebowac, bez faktycznej wymiany pieniedzy. Juz gdzies o tym bylo na forum, poszukaj.
                • nat-a84 Re: ikamet-nowe opłaty 25.04.11, 17:29
                  Aleksa, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź i tak tez zrobię- pójdę na Kadiköy. Z kantorem cos wymysle smile Zadzwonię jeszcze na policję i się dowiem czy chcą wykaz z banku czy moze byc kantor, ale mysle, ze skoro mają na stronce, ze kantor moze byc wiec...Mam nadzieję, że na Kadiköy jest rownie przyjemnie jak na Üsküdar.
        • nat-a84 Re: Wiza-ikamet-nowe przepisy 08.04.11, 14:04
          Ambasada w Ankarze umieściła taki wpis:
          " Zmiana opłaty za wydanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego na terytorium Republiki Turcji, tzw. „ikamet".

Informujemy, że z dniem 1 kwietnia 2011 roku opłata dla obywateli polskich wynosi rocznie 120 TL (lir tureckich).
          Opłata jest pobierana w lirach tureckich jako równowartość kwoty 60€ / 80$ , i może ulec zmianie w zależności od kursu walut". Czyli fajnie.

Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka