Dodaj do ulubionych

Zupy wegetariańskie i wegańskie

12.04.14, 13:47
Zupy wegetariańskie i wegańskie - znacie jakąś fajna stronę z przepisami? A może sami macie jakieś przepisy? Warunek - muszą być proste w przyrządzeniu.

Przykład - zupa-krem z cukinii: jedna cukinia, jedna cebula, sol, pieprz, ugotować wszystko, zmiksować, dodać śmietany (prawdziwej lub sojowej), posypać parmezanem, jeść z chlebem. Proste i pyszne. Nie wiem, jak by z niej zrobić wersję wegańską bez parmezanu, trudno parmezan czymś zastąpić...

Jeśli cukinię zastąpimy brokułami albo szparagami, nie będzie już tak dobre, ale pieczarki są ok.
Obserwuj wątek
    • maja-3 Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 12.04.14, 15:08
      Moja ulubiona - kalafiorowa. Gotujesz kalafior do miękkości. Po zmiksowanu i dolaniu wody dodaj ulubionych przypraw plus odrobinę podsmażonego czosnku. Zagotuj jeszcze 1-2 minuty. Gotowe. W innej wersji, na końcu można dodać kilka łyżek mleczka kokosowego. Obie wersje zupy - szalenie proste i dobre.
      • vvrotka Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 12.04.14, 15:14
        Pomidorowa, na tartce ścieram marchew seler, pietruszkę małą, dodaję cebulę, ząbek czosnku, bazylię, pół papryki wszystko podsmażam szybko na oliwie. Dodaję pietruszkę natkę i przecier, w sezonie świeże pomidory. Po kilku minutach wszystko miksuje blenderem zalewam litrem wody i zagotowuję. Na koniec sól i pieprz oraz kilka łyżek oliwy i zioła do smaku. Szybka i pyszna z makaronem.
        • ikndar pomidorowa 13.04.14, 16:43
          vvrotka napisała:

> Pomidorowa, na tartce ścieram marchew seler, pietruszkę małą, dodaję cebulę, zą
          > bek czosnku, bazylię, pół papryki wszystko podsmażam szybko na oliwie. Dodaję p
          > ietruszkę natkę i przecier, w sezonie świeże pomidory. Po kilku minutach wszys
          > tko miksuje blenderem zalewam litrem wody i zagotowuję. Na koniec sól i pieprz
          > oraz kilka łyżek oliwy i zioła do smaku. Szybka i pyszna z makaronem.

Pomidorowa tez trzeba miksować blenderem? To będzie taka pomidorowa-krem
          • vvrotka Re: pomidorowa 15.04.14, 14:04
            Nie jest krem bo dolewasz wodę, jeśli chcesz gęstą dajesz mniej wody. Miksuję z pomidorami, a można z odrobiną wody a pomidory na końcu, nie ma różnicy. Dla mnie smak rewelacyjny, dzieci też uwielbiają w takiej wersji, a jadały niestety wcześniej u babci na rosołku.
      • ikndar kalafiorowa 13.04.14, 16:14
        maja-3 napisała:

> Moja ulubiona - kalafiorowa. Gotujesz kalafior do miękkości. Po zmiksowanu i do
        > laniu wody dodaj ulubionych przypraw plus odrobinę podsmażonego czosnku. Zagotu
        > j jeszcze 1-2 minuty. Gotowe. W innej wersji, na końcu można dodać kilka łyżek
        > mleczka kokosowego. Obie wersje zupy - szalenie proste i dobre.

To będzie tez zupa-krem, bo miksujesz kalafior po ugotowaniu?
    • ikndar Barszcz z fasolą po krakowsku 13.04.14, 23:44
      ikndar napisał:

> Zupy wegetariańskie i wegańskie - znacie jakąś fajna stronę z przepisami? A moż
      > e sami macie jakieś przepisy? Warunek - muszą być proste w przyrządzeniu.
      >
      > Przykład - zupa-krem z cukinii: jedna cukinia, jedna cebula, sol, pieprz, ugoto
      > wać wszystko, zmiksować, dodać śmietany (prawdziwej lub sojowej), posypać parme
      > zanem, jeść z chlebem. Proste i pyszne. Nie wiem, jak by z niej zrobić wersję w
      > egańską bez parmezanu, trudno parmezan czymś zastąpić...
      >
      > Jeśli cukinię zastąpimy brokułami albo szparagami, nie będzie już tak dobre, al
      > e pieczarki są ok.

Prosty jest tez barszcz czerwony z fasolą po krakowsku - gotowym gorącym barszczykiem z kartonu zalewamy wcześniej ugotowana fasolę jasiek : ) Superproste, dobre i bogate w białko.
    • dagis.1 Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 16.04.14, 21:13
      Soczewicowa - w małej ilości wody gotuje warzywa - marchewke, pietruche seler, por :) por wyciągam, resztę rozgniatam widelem w garnku dodaje wiecej wody i wrzucam soczewice czerwona, sól ziołowa, świeży majeranek i gotuje aż powstanie krem. Na koniec doprawiam odrobina kuminu, świeżo mielonego pieprzu, świeżego prasowanego czosnku i dodaje peczek siekanej natki pietruchy oraz oliwe :)

Samo sie robi mega szybkie a pyszne i wartościowe i sycace jak na zupę :)

I druga:

Gotuje pokojone w kostkę warzywa - batat, zwykle ziemniaki, seler plus sól w Sredniej ilości wody, dodaje wcześniej ugotowana fasole czarna (kiedy gotuje fasole cześć zamrazam do dań zeby nie używać takiej z puszek a mieć na wypadek kiedy chce szybko zrobic zupę, jakiś sos), kumin, czosnek, świeża lub suszona kolendre, i mleko kokosowe - zagotowuje i już na talerzu skrapiam olejem z orzeszkow ziemnych
      --

ELIZA
    • izzyvege Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 07.05.14, 11:31
      Hej! Ostatnio zrobiłam bardzo prostą i pyszną zupę, taka urlopowa improwizacja - krupnik kaszą kuskus, którą błyskawicznie się przygotowuje. www.takeitizzy.pl/krupnik-warzywny-kasza-kuskus/ Na tej stronie znajdziesz kilka innych przepisów na wegetariańskie zupy. Pozdrawiam
      --
      www.takeitizzy.pl/
      • ikndar Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 09.05.14, 00:43
        izzyvege napisała:

> Hej! Ostatnio zrobiłam bardzo prostą i pyszną zupę, taka urlopowa improwizacja - krupnik kaszą kuskus, którą błyskawicznie się przygotowuje. www.takeitizzy.pl/krupnik-warzywny-kasza-kuskus/ Na tej stronie znajdziesz kilka innych przepisów na wegetariańskie zupy. Pozdrawiam

I jak ładnie ta zupka wygląda : ) A co to jest "dyniowe pesto"?
        • izzyvege Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 09.05.14, 11:40
          Super, że Ci się podoba :) A dyniowe pesto to pestki dyni, świeży koperek, natka pietruszki - wszystko bardzo drobno posiekane i wymieszane z oliwą z oliwek. Do tego dodaję pieprz ziołowy i sól do smaku. Pozdrawiam :)
          --
          www.takeitizzy.pl/
    • sliwka1977 Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 16.05.14, 19:36
      Czym zastąpić parmezan? Ano kupujesz płatki drożdżowe (albo w sklepie ze zdrową żywnością, abo na allegro) i dosypujesz do zupy/zapiekanki/czegokolwiek (pod koniec gotowania/pieczenia/smażenia); możesz je zmiksować z migdłami. Zupy są najprostszą rzeczą do zrobienia, albo możesz robić potrawy typu dahl (gęste potrawy z soczewicą, ciecierzycą, fasolą itp.) na bazie pomidorów z dodatkiem wszelkich przypraw, ziół itp.(może być karmelizowana cebula, ale to wymaga czasu) kwestia inwencji :)

--
      "Świnia nie człowiek i świństw nie robi, nie zabija ludzi żeby ich zjeść..." Dezerter
      • ikndar Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 13.08.14, 00:53
        sliwka1977 napisała:

> Czym zastąpić parmezan? Ano kupujesz płatki drożdżowe (albo w sklepie ze zdrową
        > żywnością, abo na allegro) i dosypujesz do zupy/zapiekanki/czegokolwiek (pod k
        > oniec gotowania/pieczenia/smażenia); możesz je zmiksować z migdłami. Zupy są na
        > jprostszą rzeczą do zrobienia, albo możesz robić potrawy typu dahl (gęste potra
        > wy z soczewicą, ciecierzycą, fasolą itp.) na bazie pomidorów z dodatkiem wszelk
        > ich przypraw, ziół itp.(może być karmelizowana cebula, ale to wymaga czasu) kwe
        > stia inwencji :)
        >

Płatki drożdżowe smakują jak pamezan?...
    • zsemle Re: Zupy wegetariańskie i wegańskie 02.09.14, 10:20
      Dziwię się, że nikt nie wspomniał jeszcze o www.jadlonomia.com/ :) Mimo że nie jestem wegetarianką, to próbowałam kilka przepisów i mi smakowały (ciasto marchewkowe, czekoladowe, zupa selerowa, chili sin carne - to ostatnie zagościło na moim stole na stale). Jest tam i przepis na wegański parmezan.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka