Dodaj do ulubionych

Przedszkole publiczne w Jabłonnie

28.04.10, 23:19
Witam,
stawiam pytanie. Czy 2000 mieszkańców osiedla może wymusić na gminie
otworzenie publicznego przedszkola?
Obserwuj wątek
    • a_i_m.p Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 29.04.10, 08:58
      Można spróbować.
      Koszt posłania dziecka będzie podobny w sumie jak do tych co są obecnie, grupy
      będą równie liczne niestety.
      Z tego co wiem jedna część bajkowego domu - budynek (ten po drugiej stronie
      ulicy niż my) jest dzierżawiony od gminy do 2012 roku i potem gmina zastanawia
      się czy nie zrobić tam publicznego.
      • krk85 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 29.04.10, 10:22
        Nie liczy się cena ale liczy się jakość. Żadne z przedszkoli prywatnych nie jest
        w stanie stworzyć takich warunków jak przedszkole państwowe. Wiem coś na
        przykładzie przedszkola Przy Lesie w Jabłonnie, z którym swego czasu miałam do
        czynienia.
        Dla zainteresowanych odsyłałam do linków:
        www.przedszkolak.pl/forum/index.php?dzial=0&kategoria=8&query=2&grupa=3&ktory_id=647
        ponadto wypowiadałam się na jednym z wątków:
        forum.gazeta.pl/forum/w,93,110386538,,Ktore_przedszkole_prywatne_najlepsze_w_Legionowie_.html?v=2
        Nie dość, że wysokie czesne się płaci bo ok. 800 zł + płaci się za zajęcia
        dodatkowe to jeszcze gmina Jabłonna je dofinansowuje.
        Wyprzedzę pytanie: dlaczego przedszkole prywatne nie osiągnie takiej jakości jak
        przedszkole państwowe: (na przykładzie przedszkola Przy Lesie):
        1. Żaden nauczyciel po studiach kierunkowych i z praktyką nie przyjdzie pracować
        do prywatnego przedszkola, ponieważ nie jest zatrudniony na kartę nauczyciela. W
        związku z powyższym nie ma żadnych przywilejów jakie się nauczycielom należą.
        2. Nauczyciel w państwowym przedszkolu ma pomoc, która mu pomaga przy dzieciach.
        W prywatnym tak jak to było w Przy Lesiu - Pani jest jednocześnie nauczycielką,
        pomocą, sprzątaczką i kucharką (zajmuje się jeszcze przygotowywaniem posiłków)
        3. W przedszkolu Przy Lesie pracowała młoda nie wykwalifikowana kadra, będącą w
        okresie studiów, często nie związanych z pedagogiką.
        Pewnie się spytacie skąd to wiem: otóż "oświeciła" mnie jedna z Pań, która tam
        pracowała.
        4. Ponadto kuratorium nie zajmuje się placówkami prywatnymi, nie kontroluje ich.
        Nie chcę generalizować, twierdząc że wszystkie przedszkola prywatne są o niskim
        standardzie (bo zanim moje dziecko przeszło do Przy Lesia to chodziło do
        placówki niepublicznej na Tarchominie, z której byłam zadowolona), lecz z
        własnej autopsji i z doświadczeń innych rodziców wiem że przedszkolom
        niepublicznym w naszym powiecie jeszcze dużo brakuje do osiągnięcia wysokiej
        jakości. Póki nie będzie miejsc w przedszkolach państwowych, tego typu placówki
        prywatne (jak Przy Lesie) będą wykorzystywać ten fakt jako dobrą okazję do
        zarobienia pieniędzy, kosztem naszych dzieci. Dlatego uważam, że powinniście
        wymusić na gminie Jabłonnie, aby zamiast dofinansowywać tego typu placówki niech
        stworzy przedszkole państwowe z prawdziwego zdarzenia.
        Pozdrawiam
            • saphira30 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 29.04.10, 15:34
              Zgadza się wiec drodzy mieszkańcy RJ możecie zawozic dzieci do
              chotomowa.Wójtowa ma w nosie to ze przydałoby się drugie bo
              obywateli w gminie przybywa. Jak nam autobus kolejny zabiora to co
              powie wójtowa: przecież są Transludy mozecie dopłacać do
              miesięcznego... Po co robić przejście dla pieszych na wysokości
              urzedu gminy lepiej postawic tam policje jest kaska z mandatów...
              Szkoda słów

A tak ogólnie może ktoś z zarządu pomyslałby o zebraniu podpisów pod
              petycją w tej sprawie...
                • krk85 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 29.04.10, 17:38
                  W przypadku gdy brak jest miejsc w przedszkolach państwowych to wówczas gmina
                  musi sfinansować pobyt dziecka w przedszkolu niepublicznym mówi o tym ustawa o
                  oświacie art. 80
                  cyt. "Przedszkola, o których mowa w ust. 1, otrzymują na każdego ucznia z
                  budżetu gminy dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na
                  jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, z tym że na
                  ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na
                  niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części
                  oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu
                  terytorialnego. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola prowadzonego
                  przez gminę, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące
                  ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkoli publicznych."
                  Ale co z tego, że gmina dofinansowuje przedszkole Przy Lesie, skoro i tak jest
                  to placówka dla wybranych (trudno oczekiwać, że wszystkich rodziców jest stać na
                  to aby płacić miesięcznie koło 1000 zł za pobyt dziecka, nawet po
                  dofinasowaniu). Uważam, że jeśli gmina finansuje pobyt dziecka w przedszkolu to
                  taka placówka powinna obniżyć czesne, a nie traktować tego jako sposobu na
                  zwiększenie dochodów.
                  Spójrzcie ile pieniędzy idzie z gminy na tego typu placówkę: jeśli do
                  przedszkola Przy Lesie w Jabłonnie uczęszcza ok. 40 dzieci to gmina przeznacza
                  na jedno dziecko ok. 400 zł. w skali roku jest to aż: 192 tyś. (a przecież jest
                  jeszcze bajkowy dom i przedszkole Przy lesie w Chotomowie, które też dostają
                  dofinansowanie). W skali roku na tego typu placówki idą miliony z gminy.
                  Czy nie lepiej z tych pieniędzy postawić przedszkola publicznego. Widać, że
                  gmina woli pchać pieniądze do kieszeni właścicieli tego typu placówek, którzy
                  nawet nie dbają o jakość (tak jak to ma miejsce w Przy Lesiu gdzie się oszczędza
                  na wszystkim ).
              • czarnej Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 29.04.10, 21:25
                saphira30 napisała:

>
                > A tak ogólnie może ktoś z zarządu pomyslałby o zebraniu podpisów pod
                > petycją w tej sprawie...

Podpiszę się obiema rękami i nogami. A nawet jak trzeba, chociaż marny ze mnie
                społecznik, mogę zbierać podpisy. Nie ma co ukrywać, taka placówka bardzo by się
                przydała w naszej wiosce. Nawet ksiądz chodząc po kolędzie rzucił pomysł, aby
                przez wyborami zmobilizować panią wójt w sprawie przedszkola...
        • rafik38999 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 30.04.10, 01:18
          krk85 napisała:

> Nie liczy się cena ale liczy się jakość. Żadne z przedszkoli
          prywatnych nie jes
          > t
          > w stanie stworzyć takich warunków jak przedszkole państwowe. Wiem
          coś na
          > przykładzie przedszkolajesteś w błedzie. I nie patrz tylko przez
          pryzmat jednego
          przedszkola przylesie. Nie orientujesz się widzę za bardzo w
          przedszkolach prywatnych. Także nie snuj takich osądów Przy Lesie w
          Jabłonnie, z którym swego czasu miałam do
          > czynienia.
          > Dla zainteresowanych odsyłałam do linków:
          > www.przedszkolak.pl/forum/index.php?dzial=0&kategoria=8&query=2&grupa=3&ktory_id=647
          > ponadto wypowiadałam się na jednym z wątków:
          > forum.gazeta.pl/forum/w,93,110386538,,Ktore_przedszkole_prywatne_najlepsze_w_Legionowie_.html?v=2
          > Nie dość, że wysokie czesne się płaci bo ok. 800 zł + płaci się za
          zajęcia
          > dodatkowe to jeszcze gmina Jabłonna je dofinansowuje.
          > Wyprzedzę pytanie: dlaczego przedszkole prywatne nie osiągnie
          takiej jakości ja
          > k
          > przedszkole państwowe: (na przykładzie przedszkola Przy Lesie):
          > 1. Żaden nauczyciel po studiach kierunkowych i z praktyką nie
          przyjdzie pracowa
          > ć
          > do prywatnego przedszkola, ponieważ nie jest zatrudniony na kartę
          nauczyciela.
          > W
          > związku z powyższym nie ma żadnych przywilejów jakie się
          nauczycielom należą.
          > 2. Nauczyciel w państwowym przedszkolu ma pomoc, która mu pomaga
          przy dzieciach
          > .
          > W prywatnym tak jak to było w Przy Lesiu - Pani jest jednocześnie
          nauczycielką,
          > pomocą, sprzątaczką i kucharką (zajmuje się jeszcze
          przygotowywaniem posiłków)
          > 3. W przedszkolu Przy Lesie pracowała młoda nie wykwalifikowana
          kadra, będącą w
          > okresie studiów, często nie związanych z pedagogiką.
          > Pewnie się spytacie skąd to wiem: otóż "oświeciła" mnie jedna z
          Pań, która tam
          > pracowała.
          > 4. Ponadto kuratorium nie zajmuje się placówkami prywatnymi, nie
          kontroluje ich
          > .
          > Nie chcę generalizować, twierdząc że wszystkie przedszkola
          prywatne są o niskim
          > standardzie (bo zanim moje dziecko przeszło do Przy Lesia to
          chodziło do
          > placówki niepublicznej na Tarchominie, z której byłam zadowolona),
          lecz z
          > własnej autopsji i z doświadczeń innych rodziców wiem że
          przedszkolom
          > niepublicznym w naszym powiecie jeszcze dużo brakuje do
          osiągnięcia wysokiej
          > jakości. Póki nie będzie miejsc w przedszkolach państwowych, tego
          typu placówki
          > prywatne (jak Przy Lesie) będą wykorzystywać ten fakt jako dobrą
          okazję do
          > zarobienia pieniędzy, kosztem naszych dzieci. Dlatego uważam, że
          powinniście
          > wymusić na gminie Jabłonnie, aby zamiast dofinansowywać tego typu
          placówki niec
          > h
          > stworzy przedszkole państwowe z prawdziwego zdarzenia.
          > Pozdrawiam
          • krk85 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 30.04.10, 10:04
            Orientuje się bardziej niż Ci się wydaje. Jeśli piszesz, że jestem w błędzie to
            może spróbuj uargumentować swoją wypowiedź i wyprowadź mnie z mojej niewiedzy.
            Zauważ, że w gminie Jabłonna jest tylko kilka przedszkoli:
            3 przedszkola Prz Lesie (Jabłonna, Skierdy, Chotomów), bajkowy dom (które z tego
            co wiem tez dostaje dofinansowanie) i chyba jeszcze jedno przedszkole w
            Chotomowie wyspa skarbów.
            Wskaż mi, które z tych przedszkoli działa jak państwowe?? Tzn. posiada
            wykwalifikowaną kadrę tzn. po pedagogice przedszkolnej, którą zatrudnia na kartę
            nauczyciela. Ponadto przedszkole państwowe posiada pewne odgórnie określone
            normy i zasady funkcjonowania, z których jest rozliczane przed kuratorium.
            Dodatkowo są surowo przestrzegane wytyczne z sanepidu. A przedszkole prywatne to
            tylko firma, w której liczy się zysk. Każdy może założyć sobie przedszkole,
            wystarczy mieć tylko odpowiednie fundusze. Pracują w nim głównie studentki,
            często niewykwalifikowane, które tego typu pracę traktują jako okres przejściowy
            (z tego co wiem to duża rotacja jest nie tylko w przedszkolu przy lesie ale też
            w bajkowym domu). W tego typu placówkach nikt nie słyszał o hospitacjach ani o
            rozwoju zawodowym nauczyciela i zdobywaniu kolejnych szczebli w karierze
            zawodowej. W tych miejscach nie inwestuje się w nauczycieli (bo po co skoro i
            tak wkrótce odejdą - generalnie jest to inwestycja, która się nie zwraca). A
            ponadto ciężko mówić o przestrzeganiu norm sanepidowskich skoro posiłki w Przy
            Lesiu przygotowuje się w szatni, a na śniadanie dzieciom podaje się mleko,
            którego karton uprzednio wkłada się do miski i zalewa wrzątkiem i w ten oto
            sposób podgrzewa się je. Placówki państwowe pomagają w doskonaleniu
            nauczycieli. Ponadto jest różnica w jakości żywienia dzieci. Mianowicie w
            przedszkolach państwowych pracuje intendentka bądź specjalista do spraw
            żywności, a w niepublicznych nikt na to nie zwraca uwagi. Jest catering (przy
            lesie i wyspa skarbów) albo są kucharki, które same opracowują dietę i sposób
            żywienia (bajkowy dom). Ponadto przedszkola państwowe mają większe zaplecze
            dydaktyczne, niż przedszkola prywatne gdzie się na wszystkim oszczędza.
            Oczywiście, że znajdą się dobre przedszkola prywatne (np. M. Montessori), lecz
            takich ciężko szukać w naszej gminie.
            Dlatego rodzic powinien mieć możliwość wyboru gdzie posłać swoje dziecko. Nie
            ukrywajmy, że przedszkola prywatne będą istniały oraz będą powstawać i rodzice
            będą posyłać tam swoje dzieci. Lecz są też rodzice dla, których liczy się jakość
            a to ciężko powiedzieć o przedszkolach w naszej gminie.
            • krk85 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 30.04.10, 11:22
              Proszę jeszcze zwrócić uwagę, że piszę o rzeczach obiektywnych i
              weryfikowalnych, które można sprawdzić.
              W końcu każdy może pójść do placówki gdzie ma swoje dziecko i poprosić panią o
              pokazanie dyplomu ukończeniu szkoły wyższej. Ja wiem, że należy mieć zaufanie do
              osób, które zajmują się naszymi dziećmi lecz w dzisiejszych czasach gdy mamy
              wolny rynek i każdy może sobie założyć przedszkole, zaufanie powinno być
              ograniczone.
              W końcu nie przypadkiem w przedszkolach państwowych jest wymóg aby kadra
              posiadała odpowiednie kwalifikacje tzn. miała studia pedagogiczne ze
              specjalizacją pedagogika przedszkolna (a nie np. resocjalizacyjna bo inaczej się
              postępuje z małymi dziećmi, a inaczej z osobami zdemoralizowanymi). Wielu
              rodziców na to nie zwraca uwagi, bo dla niektórych liczy się tylko fakt, że
              ciocia jest np. miła i zwraca uwagę na to żeby dziecko nie było zasmarkane czy
              mokre. Proszę zauważyć ile krzywdy może wyrządzić dziecku osoba, która nie ma
              odpowiednich kwalifikacji. Taka osoba nie ma pojęcia jak należy prawidłowo
              prowadzić zajęcia, jak powinien przebiegać rozwój emocjonalny, społeczny i
              umysłowy dziecka. Ponadto nie wie jak postępować z dziećmi, które mają specjalne
              wymagania np. z ADHD (bo i takie się zdarzają w przedszkolach prywatnych). A
              poza tym taka osoba nie wie czy rozwój dziecka przebiega w sposób harmonijny czy
              nie, a co za tym idzie w porę nie zareaguje gdy pojawią się trudności z
              dzieckiem. W końcu nie każdy rodzic musi posiadać wiedzę psychologiczną i
              pedagogiczną na temat rozwoju dziecka i różnych zburzeń. Zadaniem pań jest nie
              tylko w porę zareagować ale i poinformować o tym fakcie rodziców. Dlatego tak
              ważne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji czego brakują niektórym Panią
              pracującym w przedszkolach na terenie naszej gminy.
              • iwus-1982 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 30.04.10, 14:52
                krk85 - masz całkowitą rację.
                Moje dziecko jeszcze nie chodzi do przedszkola, ale napewno będę
                zwracac uwage na takie rzeczy o których m.in. piszesz.

Nie po to siedzę w domu ze swoim dzieckiem i karmię wg schematu
                zywienia zeby potem mi to ktos wszystko zaprzepaścił.
                A swoja droga mleka z dodatkiem wrzątku to sama bym nie zjadła...sad
    • iwus-1982 Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 30.04.10, 14:54
      A jeśli chodzi o petycje, to zawsze łatwiej byłoby wyłonic jedna
      osobę z bloku(ochotnik)
      Wtedy zawsze to mniej do obskoczenia i znasz sasiadów, wiec to tez
      inaczej ...

A ja myslałam, ze w prywatnych bardziej sie przykładaja do schematu
      zywienia ... sad
    • 19jablek Re: Przedszkole publiczne w Jabłonnie 05.05.10, 00:30
      Ciekawe posty.
      Pewnie gmina sama nic nie zrobi, a inicjatywa obywatelska to długa i
      żmudna droga.
      Może takie przedszkole "społeczne" czy "klub malucha" na osiedlu za
      400zł mieśięcznie z dotacją gminy by wypaliło. 1000 zł i więcej za
      prywatne przedszkole jest nie do przyjecia.
      A jak z miejscami w państwowym przedszkolu w Chotomowie? Czy ktos
      tam wozi dziecko?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka