Dodaj do ulubionych

Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013?

29.03.13, 17:56
..
Nie chce siac paniki ...
Płacąc rachunki za m-c kwiecień 2013 wczesniej sie zalogowalam na swoje konto w lidarze.
I co widzę?
Wzrost czynszu o 30 zł.
Nie wiem z czego ta opłata wynika. Po Swietach zadzwonie i sie dopytam ..
Zaznaczę, ze w moim mieszkaniu mieszkaja 3 osoby i 3 os. sa zgłoszone do adm., wiec wszelkie naliczenia za 3 osoby sa naliczane od dawna (chodzi mi np o smieci).
Byc moze z tym jest związany ten wzrost ..

U Was, sąsiedzi tez cos wzrosło, czy czynsz macie w wysokosci takiej jak w marcu, lutym...?
Obserwuj wątek
      • grazdarad Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 09.04.13, 20:33
        tak ,tak panie Adamie -tylko mi na rajskiej 1 opłaty czynszowe wzrosły z 360 pln na 562 po kwietniowej podwyżce za 44m2
        jakoś nie pamiętam bym zmienił swój styl życia od ostatnich 3 lat -nawet doszło do tego ,że w zimę grzeje 1 grzejnikiem na 4 w zimę
        tu kilka procent tam kilka procent -a u mnie podwyżka ponad 50% przez 2 -3 lata
        więcej do przeczytania w wątku -najdroższe ogrzewanie w okolicy-
        • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 09.04.13, 21:03
          Grazdarad
          Smutne jest to co napisałes. Bardzo. Wiele osób pisze podobne posty. Ja tez uważam , ze płace za duzo. Poniekąd z własnej woli. Bo pobiram dużo wody, ale lubimy /rodzina/ czystośc.
          Ja zacząłem analizować wszytkie koszty ponoszone we wszystkich wspólntach. Wszystkie swoje przemyślenia zgłaszam do naszej Rady Miszkańców RJ. Współczuje tym co mają analizowac nasze wnioski, cenne są. Pozdrawiam
            • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 09.04.13, 22:35
              Grazdarad.
              Nie mogę tez tego zrozumiec . Charujemy by się żyło lepij , a nie gorzej , a tu nie realna opcja niwelująca naszych marzeń. Masz racje! Ja Ciebie i Twoja rodzinę rozumiem. Trzeba zrobić audyt finansowy, i co ważniejsze audyt naszego układu cieplnego w każdej wspólnocie , by iu na koszty zimnej wodykażdy wiedział za co płaci. Tosamo w rozbiciu na cenę za podgrzanie zimnej wody, zimną wodę, ścieki/cena za dwa poprzednie: Suma:z.w.+ c.w./
              Oczywiście jest konieczna analiza stawki za fundusz, i co ważniejsze analiza kosztów opłat związanych z z kosztami częsci wspólnej, płacoenj z 1m2
              To wszystko bada Rada Mieszkańców. Kontakt: czarek44@onet.eu
          • iwus1982 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 30.03.13, 11:44
            Dominika, ja sie zgodze z tym co napisała wyzej a_i_m.p.
            Teoria teorią, zawsze mnie to własnie zastanawiało.. ze uchwały uchwałami a Zarzad robi i tak jak postanowi.
            Tłumaczyłam to sobie w ten sposób, ze np jesli jest wzrost ceny za wode to on poprostu jest i nie mamy na to wpływu czy sie zgodzimy czy nie - ale w takim razie po co uchwała?

Koszty zarzadzania nieruchomoscia zmalały w moim przypadku 2 zł (44 m kw) a za wode znów wiecej.
            O ile rozumiem, ze jest ta podwyzka to wkurzam sie, ze nie mam nowego naliczenia w skrzynce, zebym chociaz wiedziała, ze mam wiekszy czynsz.
            Nie kazdy korzysta z elektronicznej kartoteki.
            Byc moze odsetki w tym przypadku nie sa naliczane ( w co watpie) ale jesli takowe naliczenia sie nie pojawia to robia sie zaległosci ...

Tyle sobie ponarzekałam smile
                      • rajska_mama Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 01.04.13, 20:17
                        Niby jak przeszła tak uchwała skoro frekwencja na zebraniu była tak mała? Nie wiem jak wy, ale ja mam dość tego zarządu!!! Na jakiej podstawie sobie podwyżki naliczają? A ceny za wodę i tak były ogromne.

fotoszymi napisał:

> głosowanie było na NIE aczkolwiek jedna uchwała poszła na tak.
                        > Co do wzrostu opłat również zajrzałem na konto i co się okazuje u mnie wzrost o
                        > 80 zł - o co kaman? Nowe naliczenie jest na koncie nowych stawek na tą chwilę
                        > nie widzę.
                        • fotoszymi Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 16:22
                          źle się wyraziłem, ja głosowałem w takim wydaniu smile

rajska_mama napisała:

> Niby jak przeszła tak uchwała skoro frekwencja na zebraniu była tak mała? Nie w
                          > iem jak wy, ale ja mam dość tego zarządu!!! Na jakiej podstawie sobie podwyżki
                          > naliczają? A ceny za wodę i tak były ogromne.
                          >
                          >
                          > fotoszymi napisał:
                          >
                          > > głosowanie było na NIE aczkolwiek jedna uchwała poszła na tak.
                          > > Co do wzrostu opłat również zajrzałem na konto i co się okazuje u mnie wz
                          > rost o
                          > > 80 zł - o co kaman? Nowe naliczenie jest na koncie nowych stawek na tą c
                          > hwilę
                          > > nie widzę.
                  • assessander Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 15:24
                    Tylko mi zagłosować !!!!, a nie jak zwykle frekwencja 30 % albo mniej .

od 1 do 3 jestem na NIE
                    4 na Tak

Koszty są chore, nie wierzę że potrzeba nam 7 osób w zarządzie. Nie wierzę że musimy korzystać z Lidara, Nie wierzę że koszt ogrzewania w starych blokach jest mniejszy niż w nowych . Mieli 6 lat, nie zrobili nic
                    1. nie ma regulacji ruchu drogowego
                    2. nie ma podłączenia do wodociągu miejskiego
                    3. zielen zadbana tam gdzie mieszka członek zarządu
                    4. ceny wody jak na manhatanie
                    5 Fundusz remontowy z czapy ( zbieramy kasę na wypadek katastrofy)
                    6. Niejasne wyjasnienia np. co się dzieje z pomieszczeniami gospodarczymi, ani nie są dostępne ani nie ma przychodów z najmu.
                    7. Komunikacja z Zarządem marna.
                    8. Wybór banku no cóż w 5 minut znalazłem tańszy
                    i wiele innych problemów.
    • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 31.03.13, 15:52
      Hej!
      Ja wszedłem do swojej kartoteki i rzeczywiscie jest nowe naliczenie od 1 kwietnia, oczywiscie wyższe, o ok.60zł. Nie są zatwierdzone uchwały. Kto podjął bezprawną decyzje o podwyzkach?
      Mnie to szczególnie bulwersuje , gdyż mam zwroty za wodę i centralne. Dlaczego mam ciągle nadpłacać. Inną sprawą jest to co podrożało i dlaczego: woda, gaz, energia elektryczna, fundusz remontowy, opłata za zarządzanie nieruchomością wspólną et.c.????
      Koszty prowadzenia osiedla są najwyższe w okolicy.Powinnismy żądac obniżenia kosztów.
      Ale ktoś nam zrobił prezent na Święta Wielkanocne.
      • lola.5 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 01.04.13, 19:16
        U mnie podwyżka 100zł-ludzie za co ?zróbmy coś w końcu....nie tylko wylewajmy złość w formie postów.Nie może być tak ,ze mamy najwyższe czynsze w okolicy(nawet w warszawie są mniejsze stawki) a teraz jeszcze te podwyżki-jestem za zmianą administracji-ma ktoś jakies propozycje?
      • rajski_sadownik Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 01.04.13, 19:26
        Czara sie przelała, wszystkie uchwały na NIE, jesli wyjdzie ze cos jednak było na tak to pójdę i osobiście sprawdze te głosy, zarzad musi to miec bo mam wrazenie ze liczenie głosów moze być fałszowane, nikt nie wpisuje przecież udziału, przenajmniej je nie bo nawet nie wiem gdzie to sprawdzić, dziwaczny ten sposób liczenia jest ...
        • iwus1982 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 10:49
          Czyli moja podwyżka jeszcze nie taka wysoka.
          Ktos dzis dzwoni sie dowiedziec z czego Ona wynika?

Juz tu ktos wyzej napisał, ze naliczenia sa stare i nie mamy zadnej informacji z czego ta podwyzka wynika.
          Ale stawiam na wode.
          Podwyzki sa rózne, wiec wedle zuzycia.
          Ja w zasadzie mam wysoki czynsz i jesli dopłacam za wode to jest to koszt rzędu do 100 zł, wiec 30 zł byłoby uzasadnione.
            • mh.78 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 13:24
              Witam.
              Dla mnie przesadą jest ponad 450 zł czynszu za mieszkanie jednopokojowe z dwójką dorosłych + małe trzyletnie dziecko.
              Zastanawiam się w jaki sposób można sprawdzić czy oby nie jesteśmy robieni ''w trąbę'' przez szanowny zarząd i administrację osiedla.
              Pozdrawiam mieszkańców Rajskiej.
              • sasiadka28 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 18:04
                Witam,

Z tego co słyszałam w innych wspólnotach mieszkaniowych to kazda informacja o podwyżce czy cokolwiek innego jest wywieszane na tablicach informacyjnych, żeby każdy mógł zobaczyć. Albo przetargi... czy ktoś słyszał o tym by u nas były przetargi np,. na top cholerne malowanie klatek? Ja nie słyszałam, sami sobie ekipę znaleźli i też do końca nie wiadomo ile im zapłacą a ile bedzie na fakturze. A zebrania 4 razy do roku? Zebrania powinny być raz w miesiącu by można było coś zrobić konkretnego.
                Przecież to My - IM płacimy za obslugę, powinnismy być o wszyskim informowani. A wychodzi na to że jeżdżą po nas jak po łysej kobyle...

Jak czytałam wcześniej , ktos zaproponował by audyt zewnętrzny sprawdził wszystko od papierów po komputery i wszelakie wyliczenia. Wtedy by się okazało na co idą nasze pieniądze, kto dostaje i ile.
                Wklejam poniżej uchwałę jaką można by było zanieść do wspólnoty.

Uchwała nr …/2013 z dnia …….

Właścicieli lokali w nieruchomości przy ul………………………………………………………………………………………………………………………..
                w Jabłonnie

w sprawie zlecenia audytu w stosunku do dokumentacji finansowej, prawnej i budowlanej wspólnoty od ……………..r.

Na podstawie Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994roku (tekst jednolity Dz. U. nr 80/2000 poz. 903 z późniejszymi zmianami), właściciele lokali tworzących Wspólnotę Mieszkaniową
                uchwalają:
                §1
                Wyrażają zgodę na:
                a) Przeprowadzenia audytu finansowego, prawnego dokumentacji finansowej, prawnej i budowlanej wspólnoty Mieszkaniowej zgodnie z Ustawą o Rachunkowości, a także w odniesieniu do Ustawy o Własności Lokali
                b) Przedstawienia sprawozdania z przeprowadzonego audytu finansowego i prawnego w formie pisemnej oraz w ramach odrębnego zebrania wspólnoty Mieszkaniowej
                c) Sporządzenia oraz zabezpieczenia niezbędnej dokumentacji roboczej
                d) Audyt prowadzony będzie z zachowaniem warunków poufności,
                e) Wspólnota zobowiązuje zarządcę i zarząd Wspólnoty przedłożenia celem zbadania, wszelkiej posiadanej dokumentacji a także wszelkich dokumentów i dowodów źródłowych, umów, rozliczeń i urządzeń księgowych, które były podstawą do sporządzenia audytu.

§2

Wspólnota mieszkaniowa upoważnia Zarządcę do podpisania umowy z audytorem zewnętrznym w celu wykonania uchwały za kwotę nie większą niż ………..

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Za uchwałą głosowało ………………………………………………………głosów/udziałów
                Przeciw uchwale głosowało …………………………………………….głosów/udziałów
                Wstrzymało się od głosowania………………………………………….głosów/udziałów

Podpisy

Co Wy na to?

Pozdrawiam
                • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 18:58
                  Witam Sąsiadkę!
                  Dziękuje bardzo i pewnie wielu tez. Uwazam , ze jest to uchwała , którą trzeba wprowadzic w zycie . Jak najszybciej. Wszystkie wspólnoty powinny się "prześwietlic".
                  Proponuję taki scenariusz:
                  1.chętni wydrukują Pani uchwałe i zbiorą podpisy w klatce/domu
                  2.Ktoś powinien zebrać te uchwały /i je skopiowac by przypadkiem "nie zginęły"/
                  3. za pokwitowaniem złoży zbierający w administracji
                  Każdy mieszka w innej wspólnocie, czyli trzeba je posegregowac wg wspólnot/RJI, II,III,IV,V/
                  Myśle, że warto wydać trochę pieniędzy by dowiedziec sie co szwankuje/lub, w co wątpię było oki/. Przyjmimy stawkę 10 zł od lokalu. Jest 19 budynków po 96lokali=1824x10=18240zł
                  Niestety , firmy audytujące są drogie. Ale będziemy wiedziec "co w trawie piszczy". Ktos napisał o przetaggach. Ja też nie widziałem ogłoszeń. Dlaczego na tablicy nie widnieje informacja. A moze My chcemy zapłacić znacznie wiecej by był spokój z GJ/piec nowoczesny a nie najtańszy, tak w domu własnym postępujemy.
                  Jest tu wiele osób wg. mnie b.rozsądnych /ja tylko się z tego ciesze smile/
                  Jest głos assessandra, sąsiadki, Iwus i wielu ,których trudno wymienic.
                  Ja też myślałem o zarządzaniu naszym osiedlem , nie w poszczególnych wspólnotach ,lecz jako o całości. Może warto byśmy sami zatrudnili dwie osoby, może naszych sąsiadów, którzy znalexli się w kłopotach finasowych? Popatrzcie na stawke. 10zł na miesiąc i daje kwotę 18 tys.zł. A dalej ... jakby zatrudnić speców w administrowaniu/np.2 osoby/ To pensja netto 5tys. zł! Chętnych bez liku a i my mamy spokój. Do tego 1 członek Zarządu wybrany PRZEZ NAS wszystkich na etacie, tak bo kto społecznie może poprowadzic tak wielkie osiedle.
                  Rozmarzyłem sie czy real, ktoś inne ma propozycje , ale zacznijmy od tego audytu. Jescze raz dziękuje miła Sąsiadko!
                  • don.pedrowa Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 19:42
                    Pani administratorka poinformowała mnie dzisiaj przez telefon ze sa to podwyzki wynikajace ze zmiany stawek za wode ktore dyktuje gmina, a co za tym idzie mozna je zmienic bez uchwaly bo to opłaty "narzucone". Podobno jutro naliczenia mają być w skrzynkach.
                    Przypadkiem rozmawialam dzisiaj z kolega mieszkajacym w Warszawie na Woli i płaci stawkę 1,30 za metr zarządzania nieruchomością wspólną, zastanowiła mnie więc nasza stawka 2.66. Ale nie wiem czy to my mamy drogo czy to kolega ma tanio. Czy ktos zorientowany moglby sie wypowiedziec? I czy my jako mieszkańcy mamy wglad w umowe i faktury z Lidaru?
                    Pozdrawiam,
                    Dominika Skoczyńska
                    • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 19:52
                      don_pedrowa
                      Mamy stawke 2,71. Najwyższą w okolicy i nie tylko. Oczywiście za zarzadzanie wspólną nieruchomością. Ja policzyłem i wychodzi maks:1zł/m2.
                      Oczywiście możemy płacić i więcej, ale musimy MY mieszkańcy wyrazić zgodę , a tu nie ma takiej prawidłowości. Jest to naruszenie prawa i zastanawiam się czy nie zgłosić do prokuratury. Zgodnie z regulaminem winniśmy być zawiadamiani o przetargach, remontach klate, powinniśmy być informowani o kosztach /w tym o koszczie GJ i dlaczego taka droga -3x większa stawka niż w Wwie, niż na Leśnej-100zł w miesiącach grzewczych/.
                      Chore trzeba leczyć. Sąsiadka_28 podjęła prace na naszą rzecz i ja to chcę uszanować. Zawsze szanuję prace innych. Pozdrawiam.
                    • iwus1982 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 20:01
                      No ja na chłopski rozum tez tak myslałam, ze skoro podwyzka jest to ona poprostu jest, wiec w jakim celu uchwała?
                      Skoro głosowanie nie ma znaczenia ...

Dla mnie audyt zewnetrzny jest jak najbardziej dobrym poczatkiem, podstawa do dalszych działan.
                      Czy jest tu na forum jakas osoba, która wczesniej pracowała np w Społdzielni?
                      Taka osoba wiedziałaby co robic dalej..

W kazdym razie, to co podejmujemy decyzje o tym audycie?
                      zeby nie było ze latam tylko ja big_grin
                      Ja w swojej klatce czy bloku moge sie przeleciec .. obysmy sie tylko zebrali z tym do konca m-ca bo potem rodzina sie powiekszy i moze byc mi trudniej z takim wyskokiem ;p

Stawka, czy 10 czy 15 zł od lokalu mysle ze jest przez kazdego do przyjecia.

Lada chwila dojdzie nam do czynszu pewnie po 50 zł za smieci ..
                      • iwus1982 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 20:04
                        adam.adam - Ty ja k widze stawke masz jeszcze wyzsza..
                        W RJ II obecna stawka to 2, 66 w nowej uchwale jest zmiana na 2, 61 - o ile przejdzie uchwała, ale ile to jest na 44 m kw czy w wiekszych mieszkaniach big_grin
                        2 do 3 zł róznicy !
                        +/- drozej wyszło wydrukowanie uchwał..
    • puffettina Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 21:30
      witam wszystkich,

u nas o 34zł wyższy czynsz i za chwilę będzie ok 60zł za śmieci, jestem za audytem, za przeliczeniem głosów i wszystkim tym co sprawi że będziemy mieć coś do powiedzenia w naszej sprawie. w końcu tym osiedlem zarządza wspólnota a nie spółdzielnia żebyśmy nie mieli nic do gadania!!!! proszę pokażmy im że się nie skończy tylko na gadaniu!!!! w sprawie przedszkola przy ul.koszteli było poruszenie, było, jak się to skończyło to już inna kwestia ale przynajmniej wykażmy inicjatywę. 15złod mieszkania za audyt jest ok!! niech wiedzą że kończy się ich bezkarność i ludzie zaczęli się interesować tym w jaki sposób są gospodarowane ich pieniądze
      • sasiadka28 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 02.04.13, 21:50
        Witam Was,
        cieszę się że ta uchwała i plan audytu Wam sie podoba.
        Mogę w czawartek zacząć po trochu drukować.
        Latac z podpisami mogę - po pracy i przed.. oczywiście w ludzkich godzinach żeby nikt nie mial mi za złe, że latam po nocy.
        Moja sąsiadka z parteru też jest chetna na bieganie po klatkach, jakby co smile
        I na forum też parę osób chetnych widzę smile

Mam nadzieję że nam sie uda coś zmienić..
        Pozdrawiam
        Sąsiadka z Sadowej smile

• mh.78 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 03.04.13, 07:51
          Witam.
          Audyt jest naprawdę trafionym pomysłem i popieram go całkowicie. Moim skromnym zdaniem jeśli już do czegoś dojdzie w tej sprawie (mam wielką nadzieję) powinniśmy zastanowić się nad tym żeby wybór firmy audytorskiej nie należał ani do zarządu ani do administracji tylko do nas mieszkańców... Uważam że w taki sposób ograniczyłoby się do minimum możliwość wybrania kontrolera, który mógłby być najwygodniejszy dla zarządcy czy zarządu naszego osiedla (znajoma firma czy firma kolegi, który sobie zarobi i komuś tam odpali ''działkę'') .
          Może przesadzam w tym co piszę ale po prostu naprawdę nie wierzę w dobrą wolę i jednych i drugich (tj zarząd osiedla i administracja).
          Niech firma zarządcza czy też zarząd osiedla się wykarze, zbierze kilka ofert od firm audytorskich (conajmniej trzy) i przedstawi to nam mieszkańcom w formie tych swoich śmiesznych papierków np. krótki opis, cena usługi itp. Coś w rodzaju przetargu. Taki papierek do skrzynek, czas na przemyślenie i wybranie wykonawcy.
          Skoro tyle się płaci na jednych i drugich (nie mało) to trochę działania z ich strony nie powinno aż tak ''boleć''. Prawda?
          To tylko taki zarys całej procedurki. Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł do tego co tu ''nakreśliłem''...
          Niech to potrwa i jakiś czas ale nie dajmy im za dużo pola do manewrowania bo wszystko może wyjść tak jak do tej pory...
          Pozdrawiam.

• assessander Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 03.04.13, 15:32
            Mh nie muszą to być deloici czy inne KPMG, wystarczy wynająć innego zarządcę który ma dobre recenzje. Gość musi się znać na rzeczy, i w razie negatywnego audytu gosciu dostaje wynagrodzenie i dodatkowo wspiera nas w wyborze nowego admina. Nie może być tak że on sam kandyduje na bycie adminem. Zarząd cóż musiałby w swej łaskawości wyrazić zgodę na takie działanie, chyba trzeba by zrobić uchwałą mieszkańców.
            • mh.78 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 08:01
              assessander napisał:

> Mh nie muszą to być deloici czy inne KPMG, wystarczy wynająć innego zarządcę kt
              > óry ma dobre recenzje. Gość musi się znać na rzeczy, i w razie negatywnego aud
              > ytu gosciu dostaje wynagrodzenie i dodatkowo wspiera nas w wyborze nowego admin
              > a. Nie może być tak że on sam kandyduje na bycie adminem. Zarząd cóż musiałby
              > w swej łaskawości wyrazić zgodę na takie działanie, chyba trzeba by zrobić uch
              > wałą mieszkańców.
              >
              To jest też bardzo dobra propozycja z wynajęciem innego zarządcy. Taki ktoś siedzi w temacie, wie co i jak... Co do zarządu to ich łaskawość wychodzi chyba już większości mieszkańców bokiem. Trzeba ich wziąć po prostu za d... i tyle... Grunt to jakoś się zorganizować i poczynić jakieś kroki.
              Pozdrawiam.
      • mh.78 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 03.04.13, 08:35
        Też uważam że robią nas w konia ale może w końcu ludzie się ''obudzą''. Z tego co piszą mieszkańcy jest dużo ludzi niezadowolonych z poczynań zarządu i administracji także może nadszedł/nadchodzi czas na rozliczenia... Dobrze by było.
        Jeden z forumowiczów rzucił naprawdę dobry pomysł z zatrudnieniem kogoś z osiedla, kto by zajął się tymi sprawami. Zdaję sobie sprawę że to nie jest jedno ''psrtyknięcie'' i gotowe ale pomyśleć, podyskutować nad tą kwestią napewno warto.
        • bond_kraselki Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 03.04.13, 20:01
          Witam wszystkich zbulwersowanych z którymi łącze się w bólu. Ja będę płacił 32 PLN więcej .
          A o to co mi pokazał mi wujek Google, cytuję :

Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, każdemu właścicielowi lokalu służy prawo kontroli zarządu. W razie zawarcia umowy o administrowanie (zarządzanie) nieruchomością wszelkie obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną spoczywają na licencjonowanym zarządcy. Rola zarządu wspólnoty mieszkaniowej sprowadza się wówczas do nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem powierzonych czynności. Niemniej, każdy członek wspólnoty może wystąpić do zarządu z żądaniem udzielenia informacji lub wyjaśnień dotyczących spraw wspólnoty mieszkaniowej, tym również kwestii finansowych (umów, faktur, wyciągów bankowych). Co więcej, uprawnienie to może być realizowane w każdym czasie. Zarząd wspólnoty nie może oczywiście utrudniać dostępu do tego typu informacji i ich kontroli z uwagi na ogólne zasad przejrzystości i jawności prowadzenia gospodarki finansowej wspólnoty oraz ze względu na swoją służebną wobec niej rolę, a zatem także względem jej członków.

Ciekawe linki dotyczące spraw audytu do których warto zajrzeć a z których zaciągnełem powyższe informacje :

porady.domiporta.pl/poradnik/1,126927,10197266,Wspolnota_zle_zarzadza_naszymi_finansami___co_teraz_.html
          www.zarzadca.pl/content/view/612/45/
          Jak tylko wrócę z wojaży też zagłosuję 3x nie i 1x tak
          Pozdrawiam.
          Bond, Krąsel Bond wink
            • assessander Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 09:26
              Bond
              właśnie to jest przepis na bazie którego możemy zobaczyć jak jest naprawdę, i kontrolować. Dobrze aby każdy wniosek np co miesiąc byłby podpisany przez więcej niż jedną osobe.

oczywiście na razie głosujemy raz dwa trzy na nie i cztery na tak ( jak ktoś chce) .

Należy też przyjąć wariant w którym uchwały zostaną przyjęte, wtedy system wewnętrznej kontroli i uzyskiawnia miesięcznych sprawozdań od Zarządu w trybie opisanym przez Bonda należy wdrożyć w życie.
              Na następne zebranie nota bene chciałbym uzyskać szczegółowe sprawozdanie Zarządu z dokonań każdego członka ( 7 wspaniałych to o 4 za dużo - Kolejne hasło dnia )

• bond_kraselki Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 05.04.13, 14:01
              Miło mi, że ktoś o mnie pamięta, dziękuję Panie Adamie jak mniemam smile.
              Niestety utknąłem po drugiej stronie europy wschodniej w sprawach służbowych. Miałem nadzieję, że zjadę na weekend sad.
              Przepraszam, ale nie będę się angażował bezpośrednio swoją osobą, ponieważ jestem w trakcie sprzedaży mieszkania i zamierzam się wyprowadzić z osiedla, jak również niestety z kraju, ale tylko na jakiś czas. Jeśli będę mógł się przyczynić i pomóc w czymś, jestem otwarty na pomoc merytoryczną i techniczną.
              Pozdrawiam i trzymam za Was kciuki.
              Bartek.
              • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 09.04.13, 20:42
                Panie Bartku! Smutne, że nas Pan opuści , ale jeśli na korzyść Panu i Pańskiej rodzinie to oczywiście popieram . Trzeba zawsze do przodu isć, ale ma Pan i Pańska rodzina tu wielu przyjaciół. Ja na pewno jestem. Ma Pan wiedze i jestem pod wrazeniem. Merytorycznie sie Pan wypowiada , a jak za kilka lat o mnie Pan wspomni , to pewnie będę już Panu mógł gratulować życiowego sukcesu. Takich ludzi zawsze Szanuję i długo pamietam . Pozdrawiam.
                P.S.
                Imię jest dobre. wink
    • k_jablonna Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 09:55
      Poniżej podsyłam Wam wszystkim jakie opłaty mam ja na Leśnej, faktycznie podwyżka wody dosięgnęła i mnie, czynsz zdrożał o ....10PLN...
      Nie wiem jak u was zdrożała woda, ale u mnie z 9,88 na 11,85zł za metr sześcienny.
      Skopiujcie poniższy link, to zdjęcie mojego rozliczenia, będziecie mieli porównanie, a na dole jest kontakt do mojego zarządcy, jak chcecie to skorzystajcie.
      Ja też w Waszym imieniu zapytałem znajomego, który zajmuje się wspólnotami od baaaaardzo dawna, czy chciałby zrobić u Was AUDYT i ile to by kosztowało, jeśli się zgodzi, a Wy będziecie chcieli, to mogę komuś odpowiedzialnemu przekazać kontakt do niego.

img547.imageshack.us/img547/6817/024qc.jpg
      Pozdrawiam
      Krzysiek
    • ra.jska13 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 12:36
      a czy ktoś z Was już pytal czy moze zobaczyć dokumenty finansowe i czy sprawdzał jakie mamy faktury i jak rozliczone
      Bo można wylać dziecko z kąpielą i rozwalić coś co funkcjonuje
      Z tego co wiem to każdy ma prawo wglądu w dokumenty swojej wspólnoty i powinien z tego prawa korzystać
      Obserwacja forum daj do myślenia - czy czeka nas wyłączenie gazu i pradu, a moze zakręcenia wody przez dostawcę, a może nie będziemy płacić za ścieki do gminy - tu były duże podwyżki u dostawców
      • assessander Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 14:31
        Rajska 13 .
        Poruszyłes/as ważny element układanki, ja uważam ze nie należy działać bez planu. kazdy z nas porównał stawki na RJ z stosowanymi gdzie indziej. I szczerze zastanawiające jest to że w cenie czynszy RJ mógłbym utrzymać 95 metrowe mieszkanie w warszawie ( mam47) .
        Pofatygowałem się na spotkanie wspólnoty 19 marca, na większość pytań dostałem zlewcze odpowiedzi, a jedynym argumentem było "proszę mi wierzyć".
        Zastanawiam się czy ok 60 tys zł rocznie za lidar razy 4 wspólnoty to cena niezbyt wygórowana,
        zastanawiam się czy super konto za 150 zł dla Wspólnoty to faktycznie, szczyt umiejętności negocjacyjnych
        Zastanawiam się czy malowanie klatek za 80 tys zł to drogo czy tanio
        Zastanawiam się dlaczego ogrodnik dba o zieleń wszędzie tylko nie pod moim blokiem
        Zastanawiam się po co na 7 osób w zarządzie, i dlaczego większość stanowią mieszkańcy starych bloków
        Zastanawiam się dlaczego płacę z GJ 90 zł a gdzie indziej płaca mniej
        Zastanawiam się dlaczego nie mogę przejechać przez osiedle bowiem ulice są pozastawiane autami.
        Zastanawiam się dlaczego mam FR po 1,2 zł w 6 letnim bloku, i mam zbierać na katastrofę bo nie weźmiemy w razie czego kredytu.
        Nowe zastanowienie - dlaczego bloki G1 G3 K2 nie mogą utworzyć nowej wspólnoty poza RJ II .
        Szczerze uważam że ta inicjatywa to raczej akcja (Sprawdzam). i nie ma na celu rozpieprzenia wszystkiego tylko optymalizację procesów naszej wspólnoty.
    • ra.jska13 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 12:57
      Pan z loginu k_jablonna ma drożej w pozycji adminstrowanie , drozej wynagrdzenie zarządu , drozej na śmieciach ale bedzie miał taniej po wproadzeniu systemu przez gminę , scieki musi mieć taka sama cene jak na Rajskiej bo to cena Gmniny , sam musi ogrzewać mieszkanie i wodę z piecyka w mieszkaniu
      • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 14:01
        Ale Pan k_jabłonna płaci za gaz /w miesiącach grzewczych ok.100zł na miesią, a w miesiącach ciepłych znacznie mniej/. Czytałem jego wpis na ten temat. Czyli generalnie mniej od nas. Chyba , ze u niego 1GJ kosztuje dwa razy mniej niż u nas/a z tego co wiem też ma piecyk dwufunkcyjny o sprawnosci znacznie niższej niż nasze- w google wpisując piecyk dwufunkcyjny można sie wszystkiego dowiedziec/.
        ra.jska13- warto i tak spojrzec na to.
        • ra.jska13 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 14:32
          Konkluzja taka k_jablonna musi płacić za gas faktycze zużyty i u nas podobnie . Jak on nie zapłaci odetna mu gaz i jak my nie zapłacimy to nam zrobą to samo. Tylko przy piecyku jest tak , że on będzie miał zimno w chałupie a u nas w całej wspólnocie . Powstaje pytanie płacić czy nie ???, grzać czy nie ??
          • k_jablonna Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 15:15
            Podana rozpiska mojego czynszu już jest po podwyżce wody, tak jak pisałem, za wodę będę teraz płacił 11,85zł/metr3. Za śmieci wyjdzie tyle samo, bo zgłaszam dwie osoby z segregacją, czyli mam teraz 18zł, a będę miał 20zł. Koszt administracji mogę mieć wyższy, bo to wspólnota tylko jednego bloku, 60 mieszkań, u Was jedna wspólnota to o ile się nie mylę minimum 3 bloki. Wy płacąc za ogrzewanie i podgrzanie wody płacicie też za utrzymanie i konserwację pieców, a nie muszę pisać, że utrzymanie mojego pieca jest duuużo tańsze niż Waszych kotłowni.
            Gaz (tylko ogrzewanie) tak jak pisałem, około 100zł miesięcznie zimą, strat nie mam, bo nawet jeśli ciepło ucieka rurkami, to i tak to ciepło ucieka do mojego mieszkania. Jest jeszcze jedna sprawa, tak jak wszędzie są osoby, które nie płacą czynszu z różnych powodów, no i ci którzy normalnie płacą muszą płacić za ich gaz, za ich ogrzewanie. Za moje ogrzewanie nikt nie zapłaci, ale i ja nie zapłacę za ogrzewanie innych, tak samo jest z podgrzaniem wody, a to są największe koszty.

PS. no i nie Pan, jestem Krzysiek.
            • adam.adam27 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 04.04.13, 17:27
              Hej!
              Dziękuje k-jabłonna Krzysztofie za cenne rady. Oczywiscie , ze ja bedę sie starał je wykorzystac , by obnizyc wydumane koszty. Trochę czasu poświeciłem i przejrzałem stronę PGNiGe. Podałem w innym wątku koszt jaki mi wyszedł za energię 40,62zł/1GJ , a po uwzględnieniu sprawności kotła i instalacji /ok.93%/ wychodzi 43,687zł/1GJ. Oczywiście brałem pod uwagę piec tradycyjny.W przypadku pieców ponad 15letnich ta sprawnośc jest niższa/ok.83%/.
              Koszt jednostkowy w przypadku wielu odbiorców spada /większa sprawnosc, niższe koszty przesyłu i abonament, koszty stałe, koszty zmienne/. Czyli koszt u nas powinien iw zasadzie musi byc niższy , niż u Ciebie. Tak mnie powiedzieli w PGNiGe , w innych wspólnotach. Chyba jest to logiczne.
              U nas cena pogrzania c.w. wynosi:ok.16zł/m3, a było ok.13zł/m3.
              Na stronie PGNiGe są nowe stawki , trochę niższe niż były w 2012r. U nas są wyższe. Dlaczego?
              Oczywiście też wezmę udział w takim zebraniu.
              Ktoś napisał , ze trzeba sie zastanowic zanim wyłączymy ogrzewanie, wode itd. Nikt tak nie napisał. Chcemy jedynie obniżyć koszty! Sprawdzic, które wydatki mogą byc nizsze.
      • adam.rajska4 Re: Czyżby nowa podwyżka od kwietnia 2013? 05.04.13, 11:28
        Witam

Nazywam się Adam Piątkowski jestem mieszkańcem rajskiej IV jak również jednym z członków zarządu 5 wspólnot.
        Po raz pierwszy pisze na forum gdyż niektóre wypowiedzi są dla mnie niezrozumiałe.
        Tak samo jak wszyscy na forum jestem mieszkańcem i również zależy mi aby były jak najniższe koszty i na te na które mamy wpływ nie rosną albo w minimalnym stopniu poniżej wyliczenie dlaczego tak jest i co się na to składa

Porównałem wysokość stawek( kosztów ) z 2013 r z zestawieniem jak się tu wprowadziłem 2008 r Oczywiście zrobię skan i będzie do wglądu , chociaż każdy może zrobić sam takie porównanie.
        Mam mieszkanie 50,46 dużo stawek jest uzależnionych od metrażu ale również zużycia mediów

Pkt. 1 - Zaliczka na koszty zarządu wzrost 14,63 zł
        rok 2008 2,40 zł z metra
        rok 2013 2.69 zł z metra
        Wzrost o 0,29 gr co przy moim mieszkaniu daje wzrost po 5 latach mieszkania o 14,63 gr/mc
        W skład utrzymania wchodzą :
        Konserwacja Kotłowni firma Basten , Konserwacja Elektryka , Firma Sprzątająca , Firma Zarządzająca wzrost przez 5 lat o 12% co daje rocznie 2,4 % rocznie

Pkt.2 Zaliczka na Centralne ogrzewanie - oczywiście uzależnione od zużycia na danym lokalu
        Wzrost o 5,69 zł
        w 2008 roku kosztowało 1,2 zł razy metraż 50,46 = 60,55
        w 2013 GJ 84,70 x 0,782 ( zaliczka ) daje 66,24

Pkt.3 Zaliczka Ogrzewanie - opłata stała - wzrost o 5,55 zł
        2008 rok - 0,28 gr x 50,46 = 14,13 zł
        2013 rok - 0,39 gr x 50,46 = 19,68 zł

Pkt.4 Podgrzanie wody - uzależniony od pobieranych zaliczek i zużycie - Wzrost o 4,75 zł na m3 w moim przypadku wzrost o 12,65 zł
        2008 r 2 m3 x 11 zł = 22 zł
        2013 r 2,2 m3 x 15,75 = 34,65

Pkt.5 Zimna woda , ścieki - wzrost zużycia/ceny - 33,96 zł
        2008 r. - 4 m3 x 6,5 = 26 zł
        2013 r - 5,2 m3 x11,53 = 59,96 zł

Pkt.6 Śmieci tu musimy poczekać do lipca ale 2008 r. był koszt 6,80 za osobę w lokalu

Pkt. 7 Fundusz remontowy - wzrost 27,75
        2008 r. 50,46 m x 0,65 = 32.80
        2013 r. 50,46 m x 1,20 = 60,55

Koszt zaliczek wysokości opłat w przypadku mojego zużycia i metrażu lokalu wzrósł w ciągu 5 lat o ponad 100 zł z czego pkt. 2,3,4,5, to ponad 57,85 zł i jest to zupełnie nie zależne od działań/negocjacji zarządu czy firmy zarządzającej - Gmin ( ścieki ), Mennica Polska( woda) , PGE (gaz)
        Pkt.7 wzrost o 27,75 na fundusz remontowy - niestety jest to uzależnione od kondycji naszych bloków a każdy z nas wiem że lepiej jest mieć pieniądze na f. remontowym w razie napraw niż brać kredyty w bankach - oczywiście jestem zdania że na RJ IV można zejść do 1 zł

Pkt. 1 zostawiłem na koniec bo każdy pisze że to jest największy koszt wzrost przez 5 lat tak jak wcześniej napisałem o 14,63 (rocznie o 3 zł )
        Oczywiście mamy wpływ na tę kwotę jeżeli :
        Znajdziemy firmy które dadzą niższe stawki na obsługę naszego osiedla i tu szukamy różnych rozwiązań.
        Firma Sprzątająca
        Firma Konserwująca kotłownie
        Elektryk
        Firma Zarządzająca
        Wszystkie stawki są dostępne dla każdego mieszkańca , więc jeżeli ktoś uważa że dużo płacimy za podwykonawców to czekamy na oferty niższe oczywiście sami również szukamy i staramy się negocjować żeby co roku nie podnosić wynagrodzenia tym firmom , chociaż dostajemy prośby o 5 % podwyżki co roku .

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji na dyżurach .
        Oczywiście wyliczenie moje będzie do wglądu w administracji .

Pozdrawiam

Adam Piątkowski
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka