Dodaj do ulubionych

rozliczenie półroczne

13.02.15, 21:16
Sąsiedzi,

czy gdzieś, coś przeoczyłem odnośnie rozliczenia za półrocze? połowa lutego za pasem i nic nie widać? Do Lidaru nie umiem się dodzwonić...... sad
Obserwuj wątek
  • assessander Re: rozliczenie półroczne 16.02.15, 08:13
   Zimą słaba może w końcu są zwroty 😆
  • rajskamama3 Re: rozliczenie półroczne 16.02.15, 14:08
   Witam,

   Taką odpowiedź otrzymałam właśnie z Lidar'u
   Witam,

   w tym tygodniu będzie drukowane, myślę, że do końca miesiąca powinna Pani je otrzymać.

   pozdrawiam
   Anna
   • fotoszymi Re: rozliczenie półroczne 17.02.15, 13:57
    poprawcie mnie jeśli się mylę. Skoro okres rozliczeniowy kończy się 31-12-14, a obecnie mamy połowę lutego to przez półtora miesiąca ktoś obraca pieniędzmi osób mających nadpłatę. Zakładam, że ja ją mam bo i w poprzednim roku miałem.
    • adam.rajska4 Re: rozliczenie półroczne 18.02.15, 07:40
     Fotoszymi nie szukaj sensacji bo nikt nie moze sobie obracać pieniędzmi wspólnot , czy adm czy zarząd . A rozliczenia oczywiście sa do 31-12-2014 tylko weź pod uwagę ze wspólnoty nie otrzymały wszystkich faktur w dniu 31 grudnia . w styczniu jeszcze były faktury które trzeba rozliczyć a tu nie ma 10 dokumentów księgowych , weź pod uwagę 864 lokale które trzeba sprawdzić odnośnie zaliczek itp do tego kilkadziesiąt faktur i tyle sie schodzi . No ale oczywiście cześć mieszkańców myśli ze adm czy zarząd przelał pieniądze na konto prywatne zeby przez 1,5 miesiąca zarobić na odsetkach hehe.
     Pozdrawiam
     Adam P
     • assessander Re: rozliczenie półroczne 18.02.15, 15:34
      adaś, masz trochę racji nie mniej można by lepiej lokować wszystkie środki, mało odsetek wspólnota uzyskuje przy posiadanych zasobach. lokowanie na 2 % powinno powinno być w zasięgu
      • joziorajska Re: rozliczenie półroczne 18.02.15, 16:56
       u mnie jest 130 zł nadpłaty przy 45m2 a u was
       • fotoszymi Re: rozliczenie półroczne 18.02.15, 18:25
        Adam, nie wszystkich tą samą miarą proszę. Nie szukam sensacji po prostu publicznie dywaguję, że coś jest nie tak. Nie wspomniałem ani słowa o zarządzie bo ten akurat nie wiele ma do gadania w rozliczeniach lokatorów. Skoro rozliczenie odbywa się na podstawie moich liczników i stanu faktycznego to co mnie interesują spływające Faktury. Przepraszam ale gadasz głupoty. A teraz finał. Faktycznie rozliczenie już jest i teraz niech mi ktoś powie, po jakiego grzyba zrobiłem przelew kilka dni temu skoro mam nadpłatę, która wystarczy zarówno za luty jak i na cześć marca...... Rozumiesz teraz przesłanie mojego posta?
        • adam.rajska4 Re: rozliczenie półroczne 18.02.15, 18:35
         Witam
         Chodziło mi o to sformułowanie " przez półtora miesiąca ktoś obraca pieniędzmi osób mających nadpłatę" bo pieniądze są cały czas na kontach wspólnoty i po lokowane na lokatach ,
         Odnośnie faktur to chyba trzeba rozliczyć faktury za gaz , prąd oraz wodę ,nie wspomnę o firmie sprzątającej itp .
         Pozdrawiam

         Adam
         • rajskamama3 Re: rozliczenie półroczne 18.02.15, 20:33
          Ja nauczona doswiadczeniem,prowadze sama we wlasnym zakresie rozliczenia,roznice moga byc w granicach 50zl w zaleznosci od kwoty po jakiej nastepuje finalne rozliczenie kosztow we wspolnocie.dlatego w lutym i sierpniu nie place za czynsz(bo wowczas sa rozliczenia)zeby uniknac tego o czym pisze. Szymi
          • fotoszymi Re: rozliczenie półroczne 18.02.15, 23:25
           rajskamama3 - wydaję mi się, że też zacznę tak robić, nie chciałbym jednak zostać nominowany do osobnika niepłacącego. Adam jeszcze raz wspomnę, co mnie obchodzi termin nadchodzenia Fa. Wpłaciłem zaliczkę w kwocie X, rozliczenie na koniec okresu wykazało Y zgodnie ze stawkami zatwierdzonymi w uchwale, Różnicę dopłacam ja albo dostaję zwrot. Jeżeli moja nadpłata generuje jakieś odsetki dla wspólnoty to jestem dwoma rękoma i nogami za ale nie mogę pojąć gdzie tu logika. 10 jest wpłata, kolejnego 10 jest wpłata, 18 dowiaduję się, że zapłaciłem bez sensu prawie dwa miesięczne czynsze. Nie chodzi mi o generowanie jakichś konfliktów czy też toczenie piany. Może warto poszukać jakiegoś rozwiązania, jakichś działań, które przyspieszą rozliczanie. Swoją drogą co to oznacza, że Fa spływają? Mamy za chwilę końcówkę lutego, czy to oznacza, że sprzedawcy mediów są tak nieodpowiedzialni, że Fa za grudzień wystawiają w lutym?
           • pioter271 Re: rozliczenie półroczne 19.02.15, 10:50
            termin nadchodzenia faktur ma o tyle znacznie, że ni wiedząc jakie było zużycie w budynku nie wiemy jaki będzie koszt jednostkowy ciepła (zł/GJ). przypominam, że nie płacimy za ciepło po cenie od dostawcy tylko zgodnie z Regulaminem rozliczeń koszt jednostkowy jest manewrowany zużyciem odnotowanym przez ciepłomierze dotyczące poszczególnych lokali. Zakładajac ze faktura wpłynęła w 2 połowie stycznia dokonanie weryfikacji zużyć ciepła, wody, wpłaconych zaliczek trochę trwa.Jeżeli już przyszło to uważam że i tak szybko.Tyle że na RJ IV jeszcze nie ma...Pracuję w firmie która zajmuje się rozliczaniem kosztów mediów komunalnych.napona d pół tysiąca Wspólnot Mieszkaniowych zdecydowana większośc dokonuje przedmiotowych rocznych rozliczeń najczesciej w marcu, a zdarza siężei nawet w czerwcu jeszcze
       • hydraulikrajska Re: rozliczenie półroczne 20.02.15, 20:02
        Witam, u mnie przy 45m2 i czynszu 500 zł miesięcznie jest nadpłata ponad 950 zł, czyli jest super!.
  • fotoszymi Re: rozliczenie półroczne 19.02.15, 11:47
   Szczerze, nie przekonuje mnie to ani trochę. Jeżeli nawet Fa spłynęła w połowie stycznia to czy osoby zajmujące się tym liczą to na liczydle. Wydaję mi się, że nie żyjemy w 19 wieku. Oczywiście nie znam specyfiki pracy osób rozliczających media ale wydaję mi się, że wrzucając poszczególne dane do pierwszego lepszego systemu informatycznego powinno się wszystko przemielić w ciągu kilku minut. No chyba, że ktoś siedzi i ręcznie wszystko przelicza, rozlicza i na papierze zapisuje.
   • assessander Re: rozliczenie półroczne 19.02.15, 12:10
    fakt a nasz Lidar ma przecież magiczny program mieszczanin. Kurde oglądałem rozliczenia na Bemowie u ojca i są klarowne i proste. Dlaczego u nas jest to takie niejasne.
  • zasik Re: rozliczenie półroczne 19.02.15, 14:39
   Do wszystkich na wszystko narzekających - dlaczego nie kandydujecie do Zarządu ? Przecież macie tyle pomysłów - idźcie - zmieniajcie na lepsze !
   • fotoszymi Re: rozliczenie półroczne 19.02.15, 19:50
    Kolejna osoba, która ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Zasik czy ktokolwiek w całym wątku wspomniał cokolwiek na temat naszego zarządu w negatywnym sensie. Wręcz przeciwnie napisałem jasno, że zarząd nie ma nic do tematu o którym piszę. Nie przyszło Ci do głowy, że dzięki wątkowi wielu mogło pogłębić swoją wiedzę na temat działania wspólnoty/rozliczeń w tym ja. Mało tego jeśli ktoś zechce przybliżyć/poszerzyć temat to wielu zrozumie gdzie szukać problemów i przestanie wrzucać zarządowi za wszystkie nieszczęścia na świecie.
    • zasik Re: rozliczenie półroczne 20.02.15, 09:42
     No to właśnie Ty masz problem, bo sugerujesz, że ktoś obraca twoimi pieniędzmi i rościsz pretensje do tego, że rozliczenie za poprzednie półrocze powinno być szybciej dostarczone do mieszkańców. Co bezpośrednio uderza w Zarząd, bo przecież Zarząd kontroluje Lidar, nieprawdaż ?
     Ja z Zarządem i rozliczeniami nie mam żadnego problemu i nie chcę żadnych zmian - no może poza parkującymi gdzie popadnie.
     A jak nie wiesz co to jest ironia ( poprzedni mój wpis) - to cóż - odsyłam do wikipedii smile
     EOT.
  • ifkam1 Re: rozliczenie półroczne 20.02.15, 19:19
   Dobry wieczór,

   Przy okazji rozliczenia mam pytanie czy 1m3 ciepłej wody to koszt 29,77zł?
   • adam.adam27 Re: rozliczenie półroczne 20.02.15, 19:41
    Witam!
    Jest rozliczenie i dobrze. Każdy ma jakies wątpiwości , ale Ldar to wyjaśni. Mne interesują zaliczki na poczet przyszłego czynszu /opłat/. Skoro płacę przez cały okres rozliczeniowy stała kwotę, to dlaczego za c.o. mam tak mała nadpłate? Nie było mnie przez kilka miesięcy? Dlatego zadzwonię i wyjaśnie. Na razie , nie ma co bić piany. Postarajmy się rozmawiać. Pozdrawiasmile
    P.S.
    I jak nie otrzymam satysfakcjonującej odpowiedzi, to napiszę , na pewno!!!!!
   • fotoszymi Re: rozliczenie półroczne 22.02.15, 09:49
    Ifkam1 - wg mnie przynajmniej przy Grabsztyny jest 11,53 zł za każdy zużyty m3 wody zimnej.
    • ifkam1 Re: rozliczenie półroczne 22.02.15, 13:17
     U mnie 1m3 zimnej 11.86. Faktyczna opłata za 1m3 ciepłej wody to 11.86 +17.91 podgrzanie i wychoidzi 29.77 1m3 więc z rachunku tak wynika. Trochę dużo. Ciekawe jak na innych osiedlach? A tak przy okazji u Państwa równieź opłata za garaż o 1000% w górę ?
     • rajskamama3 Re: rozliczenie półroczne 22.02.15, 18:01
      O co chodzi z ta oplata za garaz?
      • ifkam1 Re: rozliczenie półroczne 22.02.15, 18:41
       Gmina podniosła podatek w mojej decyzji 10-cio krotność opłaty z zeszłego roku równo o 1000%. Z info w necie wynika że jest wyrok sądu dot opodatkowania garaży będących w obrysie budynku , nie wiem jaka jest dokladnie podstawa prawna bo wójt pamiętał by do koperty z decyzją dołączyć pisemko jak to wszystko będzie pięknie online a o tym drobiazgu zapomniał.
       • rajskamama3 Re: rozliczenie półroczne 22.02.15, 19:55
        no u nas widzę te same stawki co w zeszłym roku,jedyne co się wydarzyło na naszej decyzji to cudowne rozrośnięcie się mieszkania o prawie 5m2
        • ifkam1 Re: rozliczenie półroczne 22.02.15, 20:52
         Czyli garaż wg stawki jak mieszkanie?
  • rajska_mama Re: rozliczenie półroczne 23.02.15, 13:06
   Czy u was też są inne stawki w rozliczeniu niż te, które są na stronie kartoteki mieszkańcó (jako stawki obowiązujące od 01.07.2014, czyli za to właśnie rozliczenie)?
   U mnie jest tak:
   zimna woda i ścieki na rozliczeniu: 11,86 zł/m3, a w kartotece mieszkańca po zalogowaniu się na stronie Lidaru: 11,53 zł/m3
   podgrzew wody na rozliczeniu 17,91 zł/m3, a w kartotece mieszkańca 15,00 zł/m3

   Skąd te różnice? Skoro w kartotece mieszkańca takie stawki obowiązują dla mojego lokalu od 01.07.2014, to dlaczego w końcowym rozliczeniu uwzględniono wyższe stawki?
   Czy ktoś z Was zna odpowiedź? Do księgowej z Lidaru oczywiście dodzwonić się nie mogę.
   • joziorajska Re: rozliczenie półroczne 23.02.15, 16:16
    rajska_mama ma racje niech ktoś to wytłumaczy ?
  • adam.adam27 Re: rozliczenie półroczne 24.02.15, 13:58
   Faktycznie. Inne stawki za z.w. i c.w. są w roliczeniu , a inne w otrzymanym rozliczeniu mediów.
   Dziwne.
   • adam.adam27 Re: rozliczenie półroczne 24.02.15, 20:21
    Witam!
    Chciałem zbyt szybko napisać i nie dodałem, że: " są w rozliczeniu z kartoteki..."
  • adam.adam27 Re: rozliczenie półroczne 26.02.15, 20:12
   W sprawie różnic stawek, mędzy rozliczeniem, a stawkami w naszej kartotece nie mogłem uzyskać odpowiedzi.W LIDARZE , gdyż nr do księgowej jest wyłączony. Mam nadzieję , że nie splajtowali!
   Dwabig_grinzwoniłem do Referatu podatkowego i odpowiedziano mi , że ujednolicieli stawkę podatku /w tym garaży/. Czyli 6,50pln/m2. Ciekawe, że zawsze do górnej stawki , a nie do niższej!
   Przecież ujednolicić można do stawki niższej , a nie wyższej. Jak można, to doi sie mieszkańców.
   • rajska_mama Re: rozliczenie półroczne 27.02.15, 12:38
    Dowiedziałam się, dlaczego są różnice stawek za media.
    Stawki, które są w kartotece, to stawki orientacyjne, które zostały przyjęte do naliczeń zaliczek w czynszu, ale nie są to stawki, jakie płacimy de facto za m3 wody itd.
    Faktyczne stawki, jakie musimy zapłacić za media są dopiero w rozliczeniu, które dostajemy od Lidaru raz na pół roku.
    • pioter271 Re: rozliczenie półroczne 02.03.15, 09:10
     to co płacimy w czynszu to jest ZALICZKA (opłata zaliczkowa) na dany składnik mediów komunalnych, która podlega rozliczeniu do rzeczywistego kosztu ustalonego po zamknięciu danego okresu obrachunkowego na podstawie faktur kosztowych oraz zużycia w całej nieruchomości lub wspólnocie mieszkaniowej. stąd wynikają nadpłaty oraz niedopłaty

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka