Dodaj do ulubionych

Rewitalizacja - uwagi (3)

21.01.17, 09:35
Tak więc dochodzimy do pytania - z czego mogą być dumni mieszkańcy Gminy Raszyn?

Prawdą, a Bogiem - na tle gmin sąsiadujących - brak jest jakiegoś wyróżnika.
Co zatem może stać się takim wyróżnikiem?
Tu kilka uwag. "Za komuny" w Gminie istniało silnie rozwinięte rzemiosło. Ważną rolę spełniło też rolnictwo, zwłaszcza tzw. "badylarstwo", czyli produkcja warzyw na rynek warszawski. Obecnie oba te działy są w zaniku. Przejawy inicjatyw gospodarczych dotyczą głównie handlu, usług i sytuowania tu magazynów/składów. Do tego dochodzi zainteresowanie lokalizacją bliską Warszawie jako miejsca lepszych warunków życia niż w mieście.
Nie oceniam, czy to źle, czy dobrze - to jedynie konstatacja.
Efektem jest specyficzna struktura społeczna. Wytworzyły się 2 klany spełniające rolę wiodącą. Są to urzędnicy gminni i środowisko nauczycielskie. Reszta społeczeństwa jest zatomizowana i nie stanowi czynnika wpływu.
Każdy decydent, który chciałby dokonać zmian, czy tak jak tu zaznaczyłem - tworzyć TOŻSAMOŚĆ RASZYŃSKĄ musi liczyć się z tą sytuacją. Obie grupy są obecnie na tyle silne, że to raczej one nadają ton życiu społecznemu. Pewien wpływ ma też Kościół, ale jest to wpływ malejący, chociaż często wykorzystywany w przejawach.
Aby zacząć tworzyć tożsamość raszyńską TRZEBA DOKONAĆ REWOLUCYJNEJ (ALBO EWOLUCYJNEJ) ZMIANY OBECNEGO STANU RZECZY - OGRANICZYĆ ROLĘ WSPOMNIANYCH ŚRODOWISK.
Droga rewolucyjna, czyli "wzięcie z mordę", jest mało sympatyczna i wzbudzi silny sprzeciw zwłaszcza, że faktycznie są to najlepiej wyedukowane środowiska mieszkańców.
Lepszy efekt będzie na drodze ewolucyjnej. Tu już sam fakt dążenia do wytworzenia TOŻSAMOŚCI RASZYŃSKIEJ jest pobudzający, gdyż stawia zadania współudziału w tym procesie. Społeczeństwo będzie patrzyć, co robi "elita" raszyńska w tym kierunku, a już sam fakt, że można kierować się wspólnym celem (dobrem) jest dla wielu rewolucyjny.

Jedynym zaś kierunkiem, który można rozpatrywać (bo sprawy standardu życia i warunków towarzyszących - są oczywiste), jest sprawa podwyższenia poziomu kształcenia (edukacji), a tu wielkim zadaniem byłoby powołanie Raszyńskiego Liceum.
Zaznaczam wszak, że nie może to być przechowalnia dla dzieci miejscowych prominentów, co w znacznym stopniu dotyczyło gimnazjum.
To powinna być szkoła o rzeczywiście wysokim poziomie nauczania i to we wszechstronnym ujęciu, gdzie baza programowa zalecana przez MEN byłaby tylko formalnym wymogiem. Faktyczne wymagania i efekty powinny być znacznie wyższe. Tu powinno być wyraźne nawiązanie do poziomu matur przedwojennych. Także dyscyplina powinna odgrywać ważną rolę.
Zarys programu i wymagań - powinien być już teraz dyskutowany. Warunkiem powinno być, że aby dostać się do tej szkoły - trzeba spełnić i zaakceptować warunki wstępne, a nieprzestrzeganie zasad - to szybkie relegowanie.
Obecnie następują zmiany w szkolnictwie - likwidacja gimnazjów, powrót do 8 - klasowej SP. To okazja do przygotowania i utworzenia liceum. Budynek jest, a jest też czas na przygotowanie organizacyjno-programowe. Już teraz należy zacząć rozmowy z rodzicami dzieci uczęszczającymi do gimnazjum.
I jeszcze jeden czynnik.
PiS zakłada zmianę ordynacji wyborczej wprowadzającą kadencyjność dla m.in. wójtów. Zatem Zaręba nie mógłby już kandydować na to stanowisko. Jak pisałem - w rozmowie wyraźna była obawa przed "zamieszaniem" w środowisku nauczycielskim, co mogłoby być związane z utratą poparcia w wyborach. Tymczasem okoliczności - likwidowałyby ten problem. Natomiast podjęcie i doprowadzenie do realizacji projektu ZAPISAŁOBY ZARĘBĘ ZŁOTYMI ZGŁOSKAMI w historii Raszyna. Także współpracowników. Chyba warto.

I tym kończę ten cykl tyczący rewitalizacji, czy raczej "witalizacji" Raszyna. Przekaże info o tym tekście drogą mailową do UG - zespołowi zajmującemu się rewitalizacją. Służę swymi uwagami, ale tylko wtedy, gdy zostanę poproszony o wyrażenie opinii. "Moja chata z kraja" - nie dążę do żadnych urzędów, a na "sławę mołojecką" jestem za stary.
Obserwuj wątek
    • kowalskich.jasiek Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 10:41
      Utworzenie liceum w tak małym ośrodku "miejskim" jak Raszyn, to moim zdaniem przerost formy nad treścią i strata pieniędzy. Doświadczenie pokazuje, że najlepsza kadra nauczycielska i menedżerowie oświatowi lgną do metropolii, a żeby zachęcić tych ambitnych do pracy poza miastem, należałoby stworzyć szkołę prywatną z czesnym 1500-2000zl miesięcznie.

      Statystyki bezlitośnie pokazują poziom liceów wiejskich i małomiasteczkowych versus tych z wielkich miast, co jest odzwierciedlone w corocznie publikowanych rankingach szkół w prasie.

      Polecam sprawdzenie, na którym miejscu są i ilu olimpijczyków wypuściły licea w Pruszkowie, Komorowie, Ożarowie, Piasecznie czy Grójcu.

      Tożsamość raszyńska? Z całym szacunkiem do osób, którzy mieszkają tu całe życie, ale jest to miasteczko satelickie do Warszawy, gdzie większość ludzi od rana do wieczora przebywa w Warszawie, pracując, studiując, przebywając w kawiarniach, restauracjach, kinach, teatrach czy parkach. Żeby wyjść nawet na sensowny plac zabaw z dzieckiem, trzeba jechać do Warszawy, bo te nasze mają kilka zabawek na krzyż i zero charyzmy, to samo z parkami.

      Rewitalizacja? Poza aleją Krakowską nie bardzo przychodzi mi coś do głowy, może lifting ul. Szkolnej i elewacji samego budynku urzędu gminy, który kojarzy mi się z przaśnymi latami 90. Do tego dorzuciłbym ścieżki rowerowe: wzdłuż Krakoskiej, przez Dawidy do Baletowej i do Michałowic, ale tam chyba już w większości jest.
      • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 11:09
        uderz w stół... o właśnie elewacja budynku gminy. I to był dobry pomysł wprowadzić rewitalizację aby urząd wyremontować, a mieszkańcy al. Krakowskiej dalej nie będą mieli kanalizacji.
      • stoper57 Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 12:19
        a ja sobie myślę, że liceum to sensowny pomysł. Liceum (przyparafialne) w Magdalence jakoś pomalutku ciągnie się w górę, raszyńskie tylko podniosłoby poziom konkurencji.
        Czy szkoły z tak zwanego zadupia skazane są na II kategorię świadczonych usług ?
        A liceum krzemienieckie ? Dawno i nieprawda można powiedzieć, ale jeżeli się chce, to można.
        A Puławy ? Do dzisiaj spora renoma i sporo w stolicy "puławian", dumnych ze swojej szkoły.

        Nie zgadzam się, że to miasteczko satelickie dla tych, którzy mieszkają tu całe życie, raczej dla tych którzy się tu osiedlili.
        Dla tych pierwszych to nieistniejący już klimat wsi, ale również "wrót" do wielkiego miasta, kariery, awansu, rozwoju...
        Wsi, w której znali się wszyscy i w której - niektórym "się udawało".
        Przystanek na drodze do stolicy, nie dzisiejsza zwykła szosa do Warszawy, już tylko parę kilometrów.
        • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 12:34
          dzięki Bogu... stoper żeś powrócił z dalekiej podróży. Mam nadziej, że nie dlatego iż kampania wyborcza się zbliża. Jak się "naczelnik" uprze to Zaręba nie będzie mógł już startować w 2018 a jak się prokurator uprze to być może jeszcze w 2017... Miłego dnia stoper
          • stoper57 Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 13:25
            jeżeli zmienią ordynację, to będzie obowiązywała od 2012 roku, raczej...
            Płonne twoje nadzieje
        • kowalskich.jasiek Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 13:24
          Puławy - 202 msc. hen hen daaleko, poza tym mówimy tu już o sporym 50 tys. mieście, a nie 7 tys. wsi. Rozumiem, że "klan nauczycielski" jak to przedmówca określił ma pewne ambicje, ale nasza społeczna w tym rola, aby ich oraz polityków sprowadzać na ziemię i nie przepalać pieniędzy naszych i ogólnopolskich z subwencji oświatowej. To może zaproponujmy utworzenie filii Uniwersytetu Radomskiego w Raszynie? Ot kilka raptem najpopularniejszych kierunków, jak ekonomia, psychologia czy informatyka. I dotego ramowa umowa uczelni z lokalnymi firmami, aby absolwent nie musiał wyskoczyć z maminego kokonu i pracę też miał w zasięgu swoich kapci.
          • kowalskich.jasiek Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 13:25
            www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=2520:ranking-liceow-ogolnoksztalcacych-2016&Itemid=351&strona=1

            www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1948&Itemid=319&strona=1
            • kowalskich.jasiek Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 13:29
              co do kadencyjnosci, to tak jak mówi stoper, zresztą tak wytrawny polityk lokalnego KODu jak sęku powinien to wiedzieć, pewnie prawo i administrację ma w małym paluszku, a nie w głębokim ***

              Redakcja : Czy i w jaki sposób można dziś zmienić ordynację wyborczą do samorządów lokalnych, tak aby według tej ordynacji odbywały się wybory w 2018 roku? Czy są ograniczenia co do terminu przyjęcia nowej ordynacji przed wyborami? Jakiej większości parlamentarnej wymaga przyjęcie nowej ordynacji?
              Prof. Stanisław BOŻYK: - Stosowne zmiany przepisów Działu VIII Kodeksu wyborczego musiałyby być przyjęte przez Sejm jeszcze przed upływem bieżącej kadencji władz samorządowych (każda zmiana treści kodeksu wyborczego wymaga zwykłej większości głosów, tak jak ma to zastosowanie przy uchwalaniu i zmianie każdej ustawy). Zasada ograniczenia kadencji władz wykonawczych samorządu mogłaby jednak obowiązywać dopiero od kadencji, która rozpocznie się w 2018 roku. Wprowadzenie tej zasady już w trakcie wyborów samorządowych w 2018 r., czyli wyeliminowanie z udziału w tych wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy już w tej chwili pełnia swoje funkcje przez drugą kadencję, byłoby bowiem niezgodne z przepisami konstytucji.
              • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 14:43
                no jak wiadomo jak się "naczelnik" na kogoś uprze to święty Boże... a solą w oku jest mu wyborczy sukces PSL-u (pamiętamy ponad 20%) w wyborach samorządowych. Żeby się ta "tragedia" nie powtórzyła to trzeba coś z tym zrobić. No i będzie robił A stoperowi chyba chodziło o rok 2022 bo 2012 to już historia. No cóż ja tam za Zarebą nie będę płakał jak odejdzie w zapomnienie... tylko kto na jego miejscu? Oczywiście nie myślę o Kucharskim czy Chmielewskim, bo ten jako mieszkaniec Pruszkowa niech tam sobie życie już organizuje i nam da spokój w Raszynie. Jak coś to ma jeszcze alternatywę w Tarczynie wink p.s. ciekawe czemu nic nie mówicie jak pojawia się słowo magiczne PROKURATOR... to że będzie milczeć nie znaczy, że będzie milczał prokurator.
    • kowalskich.jasiek Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 14:39
      a może liceum specjalistyczne? pożarnicze lub policyjne smile
      www.zstarczyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=21&Itemid=15
      tarczyn mniejszy od raszyna, a może, to co my nie damy rady?!? smile))

      zamiast kombinować zróbcie drodzy włodarze w budynku po gimnazjum zwyczajnie podstawówkę dla najstarszych klas 6, 7 i 8 i już, po kłopocie. i żaden nauczyciel pracy nie powinien na tym stracić, co najwyżej stołek dyrektora z dwóch zostałby zredukowany do jednego!
      • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 14:45
        jaciek na Boga!!! Jak to baba yaga nie będzie miała pracy... no tak być nie może. Przypominam, że hak na Zarębe wciąż niczym as w rękawie gdzieś tam jest. smile
        • stoper57 Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 15:12
          a ty jak zawsze, na - "temat"
          • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 15:22
            no myślę że zmiana wójta to w pewnym sensie najlepsza rewitalizacja Raszyna smile
    • kjwojtas Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 21.01.17, 15:43
      Odpowiadając zbiorczo na uwagi.
      kowalskich.jasiek myśli w kategoriach leminga: kwalifikuje się do reedukacji proraszyńskiej. Ale, ponieważ mam litość nadludźmi młodymi, którzy wymagają preceptora, wyjaśnię.
      Trend na traktowanie miejscowości obrzeży dużych miast jako li tylko sypialni - to przeszłość.
      Obecnie raczej jest dążność (przynajmniej ludzi inteligentnych), do wyprowadzenia się z miasta. Czym to się tłumaczy? Przede wszystkim tym, że miasto nie daje żadnych korzyści. Wszelkie urzędy są oddalone - trzeba korzystać z komunikacji itd, gdy w małych miejscowościach wszystko jest na miejscu.
      Kiedyś była kwestia zaopatrzenia i dostępu do informacji. To się zmieniło. Spotykam się z opiniami, że na czas wychowywania dzieci - lepiej jest mieszkać na wsi (małych miejscowościach). Dyscyplina w szkołach jest lepsza, także dostęp do zajęć dodatkowych. Dzieci są "dobrem wspólnym" i nie wymagają aż takiej opieki jak w mieście - na wsiach pedofilów szybko się likwiduje. Wszyscy się znają i wiedzą na kogo można liczyć.
      Uzupełnieniem tej fazy rozwojowej byłoby dobre liceum. A jak pisałem - trzeba określić oczekiwania. Sądzę, że to powinno być:
      -min. 2 języki obce w swobodnym władaniu,
      - znajomość podstaw filozofii, historii i przejawów kultury materialnej na przestrzeni wieków
      - silne oparcie relacji społecznych w oparciu o wartości chrześcijańskie
      - rozwinięte umiejętności i zainteresowania w takich dziedzinach jak sport, turystyka (narty, turystyka piesza i rowerowa, żeglarstwo itp).
      - gra na przynajmniej jednym instrumencie (przynajmniej podstawy),
      - rozwinięte umiejętności retoryczne, czyli zdolność wypowiedzi na zadany temat
      - umiejętność tańca i śpiewu

      I dopiero to powinno być zintegrowane z podstawą programową. Być może powinny być profile - matematyczny, czy humanistyczny, ale nawet w humanistycznym poziom matematyki powinien być wyższy niż średnia krajowa. Bardzo często jest tak, że młody człowiek w liceum wybiera np. specjalizację matematyczną, a wybiera się na studia humanistyczne. Bywa i odwrotnie: wielkie projekty inżynierskie są wielkie tylko wtedy, gdy są przesycone humanizmem.
      Czy organizacją powinni zająć się miejscowi nauczyciele?
      W żadnym wypadku. To powinno być zadanie zlecone komuś z zewnątrz z szeroką autonomią decyzyjną - osobie z wizją na przynajmniej 50 lat naprzód. Z młodzieżą nie wolno eksperymentować. Trzeba realizować określone i sprawdzone metody, ale z postawionymi wymaganiami.
      Owszem - ci raszyńscy nauczyciele powinni być brani pod uwagę jako kadra, ale tylko pasujący do profilu.
      Co do kryterium jakości kształcenia, gdzie liczy się ilość idących na studia.
      Tu powinno być tak, że KAŻDY absolwent liceum raszyńskiego powinien być witany z otwartymi ramionami na każdej uczelni. Ale już ukończenie tego liceum powinno być nobilitacją - pozwalać na samodzielne myślenie i dawać umiejętność przyswajania potrzebnej w życiu wiedzy.
    • kjwojtas Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 22.01.17, 09:48
      Właśnie przeczytałem info o podstawie programowej dla szkół podanej przez MEN.
      Występuje bardzo duża zbieżność między tymi danymi, a sugestiami jakie zamieściłem.
      Cały problem, aby liceum w Raszynie realizowało ten program w maksymalnym zakresie i jeszcze z pewnymi rozszerzeniami.
      Proszę zauważyć, że takim rozszerzeniem jest dział turystyka (narty, wędrówki, rower, żagle itp). Bez umiejętności zaszczepionych w tej dziedzinie trudno mówić o właściwym ukształtowaniu osoby.

      Niemniej - kwestie szczegółowe są do rozważenia w gronie zainteresowanych.
      • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 22.01.17, 10:58
        ma pan rację bo czym skorupka... jak mówi powiedzenie (narty, wędrówki, rower no żagle obowiązkowo) ale czy nie prościej (spożycie, spożycie, i raz jeszcze spożycie) jak w szkole w Ładach...
        • kowalskich.jasiek Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 23.01.17, 18:23
          wiadomosci.wpr24.pl/licza-na-utworzenie-liceum;30210.html
          • kjwojtas Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 23.01.17, 18:47
            Słyszałem o sprawie z innych źródeł. Podobno starostwo nie jest zbyt chętne. Pruszków wolałby mieć monopol na szkoły średnie. To korzyści rozwojowe i prestiżowe.
            Jednak miejscowości odległe od centrum mogą mieć szansę. Ważne, aby przedstawić dobry projekt i powiązaną analizę rozwojową - zwłaszcza trendy demograficzne.
            Ale trzeba chcieć.
            • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 23.01.17, 22:37
              no właśnie trzeba chcieć a nawet nie wiecie jak się chce Ojcu Dyrektorowi... jak chyba nikomu innemu. Jedno jest pewne, że dopóki nie będzie porządku w szkole w Ładach to jak można mówić o reformie szkolnictwa. No i ciekawe czemu panowie tak się boicie mówić o tym problemie. No chyba, że "problemu" nie ma?
            • kowalskich.jasiek Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 23.01.17, 22:52
              Trendy demograficzne są niekorzystne. Komu a tak zależy na "prestiżu" z posiadania liceum w gminie ? Niech kadra oświatowa skupi się na jakości nauczania w SP i gim, bo w w porównaniu do szkół warszawskich to jest bieda...
              • sekler Re: Rewitalizacja - uwagi (3) 23.01.17, 23:31
                jak widać problemu nie ma więc można dalej spożywać. Nie wiem ale ja też chodziłem do szkoły i tak się nie baliśmy dyrektora jako uczniowie. No ale my mieliśmy to coś co zwie się jaja. A przypomnę podstawówkę kończyłem w ciężkich czasach '86 rok... Wtedy nauczyciele bili uczniów a mimo to nie dawaliśmy się. Teraz widać jeden człowiek (na gazie) terroryzuje całą szkołę wink
                • kowalskich.jasiek plany gminy i województwa 07.02.17, 21:38
                  Trasa ma więc zostać zwężona do dwóch pasów w każdym kierunku. Nieszczęsne rowy zostaną przykryte, a na uzyskanej w ten sposób przestrzeni pojawi się droga dla rowerów (po jednej stronie, połączona z tą, którą do granicy doprowadziła już Warszawa) i miejsca parkingowe. Znikną słupki, które porosły pobocza gęstymi szpalerami. - Straciły rację bytu - tłumaczy Zaręba. - W ich miejsce powstaną m.in. także zatoki autobusowe i zieleń, która z pewnością ożywi ten teren - dodaje.

                  Dla kierowców z Raszyna ważna jest informacja, że z przecznic będzie można skręcać w lewo, a nie - jak dotąd - wyłącznie w prawo. Jak szacuje Zaręba, samorząd w ciągu sześciu lat wyda na modernizacją al. Krakowskiej około 20 mln złotych. I dodaje, że zmiany obejmą nie tylko drogę. Program rewitalizacji zakłada, że w pobliżu powstanie hala sportowa i nowe przedszkole. Remontowana ma być też austeria - w XVIII-wiecznym, piętrowym budynku w pobliżu kościoła, w południowej części Raszyna ma powstać centrum integracji mieszkańców.

                  tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,raszyn-rok-temu-zniknely-korki-czas-na-metropolie-i-tramwaj,222905.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka