Dodaj do ulubionych

Przyłącza do wodociągów za darmo

23.02.07, 19:36
Zainteresował mnie z Pulsu Raszyna artykuł odnośnie wyroku NSA, mówiącego, że
gminy nie mogą nakładać opłat na przyłączenie posesji do sieci wodociągowej.

Podobno w Urzędzie na Szkolnej są już wnioski o zwrot tej bezprawnie pobranej
opłaty. Czy może ktoś lepiej zorientowany może doradzić jak taki wniosek
sformułować?
Obserwuj wątek
    • jacek-wisniewski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 23.02.07, 21:22
      Podobne wyroki są również w sprawach indywidualnych dotyczących zwrotów
      za "udział w budowie kanalizacji". Sądzę, ze był to powód zajęcia się tym
      problemem przez wszystkich kandydatów na Wójta Gminy Raszyn ( oraz kilku
      kandydatów na radnych ). Oczywiście każda sprawa jest indywidualnym
      przypadkiem, ale i tak obecna gminna władza będzie musiała zająć stanowisko.W
      przypadku Gminy Raszyn zwroty za samą kanalizację to kwota ok. 5 000 000 zł. Do
      2003r przepisy były bardziej liberalne. Ale od 2003r były wójt praktycznie nie
      miał prawa pobierać słynnego 3 800 za kanalizację i 1500 za wodę. To
      kolejny "prezent" Pana Iwickiego. Teraz powinno się poszukać rozwiązania, które
      nie zablokuje inwestycji na dwa lata przez ewentualne odszkodowania. Moim
      zdaniem takie rozwiązanie jest, ale poczekajmy na inicjatywę Wójtów.
      Faktycznie w urzędzie są składane wnioski ( niektóre mają nawet 4 lata ). Te,
      które są składane od grudnia 2006 r mieszkańcy wypełniają na dostępnym
      formularzu. Dyskutujemy z Jarkiem Aranowskim, czy ten wzór umieszczać na
      stronie Dawid Bankowych. Ale wydaje mi się, że 200 podań leżących już w
      urzędzie powinno wystarczyć jako "inspiracja" do realizacji programu wyborczego
      obecnych wójtów.
      • zbigniew_grocholice Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 24.02.07, 16:55
        Panie Jacku!

Pisał Pan kiedyś o tym że np "darmowy internet" to bardzo dobry pomysł. No ale
        tego internetu podobno jest całe 300m
        Czy to prawda że Basen ma ten internet i on kosztuje? (a jeśli wolno zapytać to
        ile?)
        Czy z kanalizacją nie jest podobnie, miała być darmowa, a wyszła (tak jak
        internet) odpłatna.
        Cuż to chyba wspólne: czego Piotr I. nie zrobił, miałobyć darmowe, a jest płatne.

A tak swoją drogą skoro ma Pan dobry kontakt z p. Jarkiem to czemu nie zrobicie
        jakiś "elektronicznych" podań. Przecież niektórzy aby dostać się do Urzędu muszą
        z pracy się zwolnic...
        • jacek-wisniewski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 24.02.07, 19:17
          Co do darmowego internetu, to z pewnością pomysł podpisania umowy z firmą
          NITRONET, czy jakoś tam, nie przybliża nas do realizacji tego pomysłu. Są
          samorządy, które zrobiły u siebie "darmowy internet" dla mieszkańców. Koszty
          pokrywała w 100% Unia Europejska. Nasza pływalnia płaci tej samej firmie (
          podobno za lepszą usługę ) 244 zł miesięcznie. Ale za to za darmo na dachu
          pływalni stoi antena odbiorczo - przesyłowa, dzięki której firma Nitronet ( czy
          jakoś tam ) ma możliwość podpisania kilkunastu umów z prywatnymi odbiorcami.
          Zaprawdę, trzeba chyba ukończyć takie same studia co Pan Krzysztof Kowal, żeby
          zrobić taki "interes" z firmą Nitronet ( ... ). Po przestudiowaniu treści tej
          umowy nie dziwię się, że do pływalni dokładamy z roku na rok coraz
          więcej. "Elektroniczne podania" może tylko wprowadzić Urząd Gminy.
          • zbigniew_grocholice Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 24.02.07, 19:33
            Przecież to jest jawna nie gospodarność:
            Basen (czyli my, nasze podatki) płaci pieniądze za coś, na czym ktoś
            (właściciele tej firmy) zarabiają pieniądze.
            Ciekawe czy z kominem może być podobnie: przecież żadnej normalnie
            funkcjonującej firmie nie opłacałoby się dawać czegoś (internetu, sprzętu) za
            nic (no może prąd, podobno nie jest on urególowany jak piszą na stronach Urzędu:
            www.raszyn.pl/raszyn/index.jsp?artId=841)
            Może po prostu instalacja na kominie służy do podłączania nowych klientów,
            podobno sieci GSM płacą za swoje nadajniki około "10 000" zł przynajmniej taka
            jest u nas gminna legenda (dawne "100 milionów").
            Swoją drogą, za mniej niż 100 zł na miesiąc można mieć np neostradę ( a basen ma
            telefon z TPSA nr (022) 720 xx xx).
            Nie wiem czy i jakie studia p. Kowal kończył, ale nie są to studia "jak należy
            gospodarnie dbać o mienie publiczne". Szkoda że nie może Pan opublikować swojego
            Raportu...
                • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 28.02.07, 21:16
                  Jeśli uda mi się znaleźć wyroki NSA nakazujące zwrot opłat za udział w budowie
                  kanalizacji i wodociągu, postaram się o tym napisać na stronie Dawid Bankowych
                  (jak na razie znalazłem tylko te, mówiące, że te opłaty są bezprawne). Hasło
                  zwrotu tych opłat, mieliśmy w programie KWW GRR. Obiecywał je także nasz
                  kandydat na wójta. Mimo, porażki, uważam że dalej jest to możliwe. Proszę jednak
                  nie mieć złudzeń, że będą to zwroty w gotówce. To, przy obecnej kondycji
                  finansowej gminy jest nierealne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie,
                  (oczywiście to moje subiektywne zdanie), aby dokonywać zwrotów w "naturze". W
                  kolejnych latach, należałoby nie uwzględniać wpływów z tytułu dostarczania wody
                  i odbioru ścieków. Krótko mówiąc, ci którzy zapłacili udział w budowie, mogliby
                  nie płacić rachunków do momentu aż ich kwota zrówna sie z kwotą udziału w
                  budowie wodociągu i kanalizacji. Ten sposób rozliczeń nie jest zresztą obcy
                  Wójtowi Januszowi Rajkowskiemu. Ci, którzy brali udział finansowy w budowie
                  sieci telefonicznej w Gminie Raszyn, zapewne pamiętają, że wynegocjował on umowę
                  z TPSA polegającą na pokryciu przez mieszkańców kosztów budowy sieci, które to
                  koszty zostały nam później zwrócone w impulsach.
                  • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 28.02.07, 21:22
                    I jeszcze jedno, proszę nie mylić budowy przyłącza z udziałem w budowie
                    kanalizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koszty budowy przyłączy
                    ponoszą odbiorcy. Gmina nie ma natomiast prawa pobierać opłat za udział w
                    budowie wodociągów i kanalizacji. To są dwie różne sprawy. Dlatego w programie
                    KWW GRR był wpis o szacunkowej wartości kosztów jakie musi ponieść odbiorca.
                    Chodziło właśnie o przyłącze.
                    PS
                    Może ci, którzy wtedy zarzucali nam gruszki na wierzbie i okłamywanie wyborców,
                    po tych moich wyjaśnieniach zrozumieją, jak zamierzaliśmy rozwiązać problem
                    opłat za przyłączenie do wodociągu i kanalizacji.
                      • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 28.02.07, 22:11
                        Nie jestem prawnikiem. I wcale mnie to nie pociąga. Ale, jak mam być szczery,
                        przemknął mi przez myśl taki pomysł, aby założyć serwis informacyjny w którym
                        dzielilibyśmy się swoimi doświadczeniami z walki z niewiedzą urzędników. Prawie
                        każdy z nas czegoś takiego doświadczył. Przekazując sobie na wzajem
                        doświadczenia, moglibyśmy zaoszczędzić czas i nerwy.
                          • grocholica Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 01.03.07, 16:18
                            My znaleźliśmy w necie tylko taki artykuł:

www.dziennik.krakow.pl/public/?2007/01.16/Kraj/13/13.html
                            I tak sobie myślę, że może się okazać, że te nasze wnioski nic nie wskórają, że
                            to tez się jakoś będzie musiało oprzeć o sąd. Ale wiecie co już przy jakiejś
                            grupie kilku osób to by się opłacało!

G.
                            • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 01.03.07, 18:47
                              No, i o to właśnie chodzi. Widzę, że zaczynamy nadawać na tych samych falach.
                              Odnośnik bardzo na temat. Mi się jednak obiło o uszy, że są przynajmniej 2
                              wyroki sądów powszechnych nakazujące zwrot wpłaconych pieniędzy. Gdyby te wyroki
                              udało sie odnaleźć i zacytować, sprawa byłaby oczywista. Kilka wyroków NSA
                              odnośnie opłat za wodę i kanalizację już mam. Wszystkie zacytuję niebawem na
                              stronie Dawidy Bankowych. I jeszcze co do wniosku, po który twój mąż udał się do
                              UG. Oni nie są chętni do zwracania kasy. Wniosek odbijany na ksero podobno (nie
                              wiem bo nie widziałem)krążył miedzy mieszkańcami jeszcze sporo przed wyborami,
                              co może sugerować, że miał stanowić element kampanii wyborczej przeciwko
                              poprzedniej władzy. Trzeba znaleźć kogoś, kto ma jego kopię. Wątpię, aby wójt
                              chciał takie wnioski "rozdawać" dopóki nie przegra pierwszej sprawy w sądzie.
                              Choć, może się mylę i nasi włodarze dadzą przykład innym samorządom gminnym?
                                    • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 01.03.07, 22:22
                                      Nie przeciw sobie ani przeciw koalicji, tylko w zgodzie z programem
                                      prezentowanym w kampanii wyborczej. Bycie w koalicji, nie zwalnia ze spełniania
                                      deklaracji wyborczych i przestrzegania prawa a wręcz przeciwnie, zobowiązuje.
                                      Jeśli ktoś uważa inaczej, powinien zastanowić się, czy to jest miejsce dla niego.
                                      • ziggyksiazek Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 01.03.07, 22:27
                                        może mam trudności z czytaniem: z realizacji deklaracji przedwyborczych (ktoś
                                        tak napisał na forum) GRR czuje się zwolniona bo ma 2/15, nawoływanie do
                                        składania podań o zwrot gotówki (czy też potrącenie gotówki) nie pozostanie bez
                                        wpływu na budżet, a tam nie ma kwot na zwroty (przynajmniej w 2007), czym że
                                        jest takie działanie jeśli nie podcinaniem gałęzi na której koalicja siedzi?
                                        • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 02.03.07, 08:46
                                          To, ze ktoś tak napisał (Ja tego nie zauważyłem, ale nie czytam wszystkiego),
                                          wcale nie oznacza że jest to oficjalne zdanie całego komitetu. Moje wypowiedzi
                                          również proszę traktować jako "moje", choć są one w zgodzie ze zdaniem wielu
                                          ludzi którzy zaangażowali się w prace komitetu. Nie słyszałem również, aby
                                          Tomasz Szwed, Waldek Gajewski oraz Mirosław Chmielewski wypowiedzieli się
                                          publicznie przeciw rozwiązaniu problemu zwrotu udziału w budowie kanalizacji i
                                          wodociągu.
                                          Wie Pan panie Zbyszku co uważam za największą bolączkę naszej gminnej
                                          demokracji? To, że ugrupowania wyborcze tworzą się raz na 4 lata, kilka miesięcy
                                          (3-4) przed wyborami, po czym, ci którzy wygrali spoczywają na laurach (czytaj
                                          wydaje im się, że już prawie wszystko mogą) zapominając o obietnicach a ci
                                          którzy przegrywają odgrażają się przez jakiś czas a potem stopniowo ich
                                          aktywność zanika (co robiła "Nasza Gmina" po poprzednich wyborach? Czy słychać
                                          było ich "głos" przypominający np. obietnice wyborcze? Czy starali się
                                          podpowiedzieć wójtowi jakieś dobre rozwiązanie naszych problemów? Ja pamiętam
                                          tylko bzdurne krzyczenie że p. Piotr Iwicki nie dotrwa do końca kadencji. I co
                                          nie dotrwał? Z resztą teraz podobnie bezsensowną ankietę znalazłem na blogu p.
                                          Iwickiego. To chyba jest zaraźliwe). Uważam, (nie ja jeden), że to należy
                                          zmienić. Ludzie, którzy zaangażowali się w wybory powinni być nadal aktywni a
                                          dobry wójt powinien umieć z tego skorzystać.
                                          No, trochę się rozpisałem ....
                                            • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 02.03.07, 13:52
                                              Naprawdę Pan nie wie? Czy nie chce Pan podać głośno nazwiska lidera?
                                              Ja odpowiem. To ci sami ludzie, którzy zebrali się pod tą nazwą w 2006 roku, na
                                              czele z Januszem Rajkowskim obecnym Wójtem. Może nie wszyscy personalnie ale w
                                              tym znaczeniu słów "ci sami ludzie" o jakich ja myślę, tak. Proszę więc
                                              powiedzieć gdzie oni byli podczas ostatniej kadencji, co starali się zrobić dla
                                              mieszkańców Gminy Raszyn? I nie myślę tu o tych co byli Radnymi. Nie sądzi Pan,
                                              że czas skończyć z "wojnami" a zacząć myśleć solidarnie o potrzebach nas,
                                              wszystkich mieszkańców? Czemu niby każdy z nas nie miałby podpowiadać Wójtowi co
                                              jest dla nas dobre. Zresztą, moje Maile już przyniosły skutek. Taka prosta
                                              droga, a jeśli obie strony chcą - skuteczna. Wójt Rajkowski jest może nieufny w
                                              stosunku do wielu osób, ale nie sądzę aby był wrogo nastawiony do dobrych pomysłów.
                                                • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 02.03.07, 14:55
                                                  Jacek Wiśniewski to tylko jeden z klocków. Jeśli inni nie stworzą mu możliwości
                                                  kontynuowania tej walki, w pojedynkę sam zrezygnuje. Co do Kowala, to chodzi
                                                  plotka, że złożył rezygnację. Nie wiem ile w tym prawdy. A Gimnazjum? Do końca
                                                  roku szkolnego raczej nic się nie zmieni. Potem, można podsumować ostatni rok
                                                  jak i poprzednie, i określić czy są jakieś zmiany na lepsze czy na gorsze. Nie
                                                  należy wyciąga zbyt pochopnych wniosków. Ja przynajmniej bym tak zrobił. Ale
                                                  decyzja jak zwykle, należy do władz gminnych i moje zdanie jest tylko moim zdaniem.
                                                  • raszyniak2 Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 02.03.07, 15:28
                                                    Panie Jarku,
                                                    Kto wg pana stwarza mu takie możliwości? Mirek Chmielewski?Janusz Rajkowski?Z
                                                    przykrością przyjmuję informację o rezygnacji dobrych urzędników,dobrych
                                                    fachowców z powodu sytuacji jaka zapanowała w urzędzie .A w
                                                    gimnazjum ...okazuje się ,że GIMNAZJUM JEST SZKOŁĄ BEZPIECZNĄ.I nieprawda
                                                    jest ,że wyniki testów spadają,ąle rosną .To jest widoczne,że pani Guzek walczy
                                                    z obecną dyrekcją .
                                                  • j.aranowski Re: Przyłącza do wodociągów za darmo 02.03.07, 19:44
                                                    Możliwości stwarzają ci, którzy mają prawo podejmować decyzje np. o kontrolach,
                                                    ale także ci, którzy swoim postępowaniem dają powód ku takim decyzjom. Janusz
                                                    Rajkowski, mimo że jako wójt ma dużą władzę, również ulega naciskom (np.
                                                    Radnych). Co do BEZPIECZNEJ SZKOŁY, zależy co przez to rozumieć. Czy np.
                                                    gnębienie młodszych dzieci z klas I przez te z klas III podlega pod to
                                                    twierdzenie czy nie? A o takich przypadkach krążą legendy. Być może to tylko
                                                    legendy a rzeczywistość jest inna. Jeśli mam być szczery, sprawa Gimnazjum nie
                                                    jest moim "konikiem", choć jak każdy mieszkaniec chciałbym, aby reprezentowało
                                                    jak najwyższy poziom zarówno nauczania jak i bezpieczeństwa. Ale żeby to
                                                    osiągnąć, potrzebna jest współpraca a nie wojna. Niestety w całym zamieszaniu
                                                    obie strony wydają się o tym zapominać.
    • hauptmannad Przyłącza do wodociągów za darmo 27.03.07, 20:35
      Dostałem odpowiedź z Gminy, ze umowa była dobrowolna i nalezy się cieszyć, ze
      taka tania. A najwazniesze zadanie to położenie wody i kanalaizacji w całej
      gminie. W końcu tego roku może będą podpisywali nowe umowy, korygując stare.
      Zajęło to 2,5 strony.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka