Dodaj do ulubionych

Czy osoby z bpd często bywają skąpe?

17.08.20, 16:50
Mój ex - z borderline (zanim pojawią się pytania o to skąd wiem, że to miał - wiem, bo został zdiagnozowany i wielokrotnie próbował chodzić na terapię, którą porzucał) ciągle domagał się abym go utrzymywała. Dorosły facet. Na utrzymaniu mamy. Później swojej dziewczyny, i kolejnej, i moim. "Za mieszkanie mi zapłać", "kup mi ubranie", "doładuj mi telefon". On do pracy chodzić nie będzie, bo mu za ciężko(?).
Facet uzdolniony, manualnie, duża wiedza na każdy temat ale do pracy nie pójdzie, bo nie... "bo wszędzie za mało płacą na jego możliwości, bo musiał się za bardzo napracować, bo ciężko znaleźć pracę". Zbuntowałam się, powiedziałam dość. Wrócił do mamy. Siedzi u niej awanturuje się i pije.
Przez pół roku związku nie kupił mi nic. Dlaczego? Nawet kiedy miał pieniądze... raz tylko zabrał mnie na obiad a później mi to wypomniał. Za to jemu - jak najbardziej, należało podać wszystko na tacy.
Czy Wy też mieliście takie doświadczenia w Waszych związkach?
Obserwuj wątek
  • nieruchomy_spin_again Re: Czy osoby z bpd często bywają skąpe? 17.08.20, 22:06
   Bycie skąpym nie wiąże się z zaburzeniami osobowości czy cechami zaburzeń osobowości. W opisywanym przez Ciebie przypadku, jest raczej błąd poznawczy lub nierealne oczekiwania. Trudno być szczodrym, czy nawet rozrzutnym w sytuacji gdy nie posiada się własnych dochodów i nie jest się niezależnym finansowo. Niektóre osoby z zaburzeniami mogą oczywiście być wręcz przeciwnie - bardzo szczodre. Szczodrość w ich wydaniu to jednak jest grą pozorów albo chwilowość (poryw serca). W takiej sytuacji, gra pozorów, nie chodzi o to aby uszczęśliwić partnera a o to by zrobić wrażanie na otoczeniu, lub nawet poniżyć partnera. Przy chwilówce to same czyste emocje, pamiętaj od bandy do bandy. W niektórych przypadkach, osoby B mogą zachowywać nadmierną oszczędność, np będąc w przeświadczeniu tragicznej sytuacji "końca świata". Jeżeli chodzi o wypominanie, no niestety. W czasie dewaluacji historia obrośnie w legendę, także licz się z rodzącą się legendą :).
   • doodiem Re: Czy osoby z bpd często bywają skąpe? 17.08.20, 22:29
    Hmm, wydawało mi się, że może się wiązać - szczególnie z osobowością anankastyczną, (zacytuję) "Przesadna oszczędność – a wręcz skąpstwo takiej osoby. Anankasta ma problem, by dzielić się pieniędzmi z innymi. Nie dotyczy to zresztą tylko pieniędzy, bo z podobną trudnością przychodzi jej np. wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy. Osobę anankastyczną prześladują katastroficzne wizje, stąd np. przesadne gromadzenie pieniędzy i przedmiotów na czarną godzinę."


    I zastanawiałam się czy może to mieć też coś wspólnego z borderline, i długo myślałam nad tym dlaczego tak mi wypominał jeden obiad przez pół roku a sam z roszczeniową postawą żądał, żeby mu fundować. Denerwowała mnie w nim ta cecha (nie tylko w sferze pieniędzy ale każdej - te nierówne prawa - że sądził, że jemu było wolno np. flirtować z dziewczynami, pisać z nimi, natomiast gdy ja powiedziałam na ulicy "cześć" do znajomego - miałam to wypominane przez pół roku.
    Ale zawsze odwracał kota ogonem, że on jest niewinny
    • nieruchomy_spin_again Re: Czy osoby z bpd często bywają skąpe? 20.08.20, 07:28
     przy osobowościach mogą występować również "współistniejące", jednak diagnozy zostawiłbym relacji specjalista -pacjent. Jesteś na etapie złość, co jest w zupełności zrozumiałe. Prowadzi to demonizacji byłego partnera, co jest zdrowym mechanizmem obronnym. Twój były partner możliwe, że potrzebuje pomocy, tylko że pomóc może tylko sobie sam - nikt inny tego za niego nie zrobi. Chociaż z opisu wynika, że bardzo by chciał mieć to zrobione :)
     • doodiem Re: Czy osoby z bpd często bywają skąpe? 20.08.20, 07:38
      On jest na etapie użalania się "że jest już skończony". Chciałam mu pomóc, ale on tak jakby tej pomocy nie chciał.
      Obiecywał, że pójdzie na terapię. Chodził ale rezygnował z niej dość szybko.
      Nie rozumiem jego użalania się, że jest nieszczęśliwy, biedny, pokrzywdzony ale gdy podsuwa mu się pomysły rozwiązania problemów i wyciąga do niego rękę - on z tej pomocy nie korzysta.
   • doodiem Re: Czy osoby z bpd często bywają skąpe? 17.08.20, 23:04
    "Trudno być szczodrym, czy nawet rozrzutnym w sytuacji gdy nie posiada się własnych dochodów " - jasne! :) ale mi nie chodziło o rozrzutność, o to żeby kupował mi drogie prezenty tylko o to, że przez cały związek szkoda mu było kupić mi czekoladę za 2 zł. Nawet to się nie zdarzało. Dorosły facet - ciągnie pieniądze od mamy, na urodziny nie dał jej nawet kwiatka za 5zł. Woli brać od niej pieniądze na życie lub ukraść i jeszcze urządzić jej awanturę, że za mało dała

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka