Dodaj do ulubionych

Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków

28.06.08, 16:29
Wczoraj zauważyłem na tablicy ogłoszeń, że mój blok (C) ma
zadłużenie w czynszu za 2007 rok na kwotę około 26.000zł. Dokonałem
sobie szybkich obliczeń i oto, co mi wyszło:
1. około 13% powierzchni bloku nie płaciło czynszu przez cały rok
2007,
2. te 13% powierzchni to około 7-8 mieszkań,
3. na każdej kondygnacji mieszka prawdopodobnie 2 lokatorów
niepłacących czynszu,
4. każdy m2 powierzchni bloku ma zadłużenie czynszowe około 12zł.
5. powyższe oznacza, że mógłbym nie płacić swojego (i każdy inny
lokator C-bloku) czynszu przez 1,5 miesięca, gdyby tylko wszyscy
płacili to, co do nich należy.

Jak to policzyłem: cała zaliczka na czynsz w moim bloku za 2007 rok
to (w przybliżeniu): 7,75zł/m2 x 12m-cy x 2.150m2 = 200.000zł
Nie zapłacone jest około 26.000zł, czyli 13% należności.
26.000zł/2.150m2 daje około 12,00zł/m2.
Obserwuj wątek
      • aikradz Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 29.06.08, 21:56
        Blok I ma zadłużenie 17 tyś. Ciekawe co sie stanie, gdy dalej co poniektórzy nie
        będą płacić ? Czy to nie spadnie na barki nas płacących.JWC powinno szybciej
        oddawać do windykacji te długi. Bo przyjdzie zima i będziemy mieli zimne
        kaloryfery albo brak ciepłej wody. Bo światło to dłużnicy wiedzą, że trzeba płacić !
        Jedno mieszkanie już jest w dyspozycji JWC, po złodzieju stolarzu z bloku "A".
        • lewaszki Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 30.06.08, 08:54
          Ciekaw jestem na co JWC czeka?
          Może na to, że mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce i sami ściągną kasę od nie
          płacących.

W tym miejscu wybaczcie ale poniższy tekst jest moim przemyśleniem jeśli ktoś
          się z tym nie zgadza - przykro mi:

Dla mnie to jest cholerne przegięcie, żeby kupić mieszkanie i nie płacić
          czynszu. Wiem trudna sytuacja, brak kasy, dzieci i takie tam ale niestety są
          rzeczy ważne i ważniejsze. Niektórzy liczyli na szybki zysk i kupili mieszkanie
          przed boomem mieszkaniowym - teraz bujają się bo za wyśrubowane ceny nikt nie
          kupi mieszkania.
          Po za tym cały czas zastanawiam się: Dlaczego mają być pokrzywdzone osoby, które
          co miesiąc płacą czynsz i ratę kredytu regularnie?
          Nie uśmiecha mi się zostać w zimie bez ciepłej wody czy ogrzewania - dlatego że
          jakiś człowieczek nie może albo po prostu nie chce płacić czynszu !!!
          • agamek12 Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 30.06.08, 15:10
            Wody i ogrzewania nam nie zabiorą, bo za te media zamiast dłużników
            zapłaca osoby płacące regularnie w posaci wyższych zaliczek. I chcę
            Wam przypomnieć, że podpisywaliśmy w Administracji uchwłę w myśl
            której JWC miało zacząć windykację. Więc (mam nadzieję że)
            wywieszenie informacji o zadłużeniu można traktować jako
            nieoficjalne "wezwanie do zapłaty", za chwilę do dłużników wejdzie
            windykator...
      • sas101 Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 30.06.08, 09:19
        Podejrzewam że zaczyna się kłaniać m. in. wzrost stóp procentowych.
        W pierwszej kolejności każdy spłaca kredyt bankowy, a rosnace stopy
        procentowe już podniosły znaczaco raty wielu osób.

Na koniec zeszłego roku zadłużenie wspólnoty wynosiło (o ile dobrze
        pamiętam)ok. 90000,00. Dane wywieszone na klatkach pokazują że
        rośnie ono lawinowo.
      • rypioze Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 05.07.08, 11:12
        Podziwiałem odwagę albo bezmyślność osób,biorących duże kredyty na
        20-30 lat.Wystarczy jakaś tragedia,choroba,rozwód,zwolnienie z
        dobrze płatnej pracy i tp.aby popaść w tarapaty.Banki są bezlitosne
        i o tym ludzie dowiadują się po niewczasie.Bardzo dużo młodych ludzi
        uwierzyło w obietnice przedwyborcze jak to będzie wspaniale.Trzeba
        kochani myśleć i liczyć,ale tylko na siebie,żeby nie pozostało
        Schronisko Brata Alberta.
        • marti_h Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 05.07.08, 12:31
          rypioze napisał:

> Podziwiałem odwagę albo bezmyślność osób,biorących duże kredyty na
          > 20-30 lat.Wystarczy jakaś tragedia,choroba,rozwód,zwolnienie z
          > dobrze płatnej pracy i tp.aby popaść w tarapaty.Banki są bezlitosne
          > i o tym ludzie dowiadują się po niewczasie.Bardzo dużo młodych ludzi
          > uwierzyło w obietnice przedwyborcze jak to będzie wspaniale.Trzeba
          > kochani myśleć i liczyć,ale tylko na siebie,żeby nie pozostało
          > Schronisko Brata Alberta.

Jakby każdy myślał tak jak Ty to większość ludzi do niczego by nie doszła, a banki nie udzielałyby długoterminowych pożyczek. Wiesz nie każdego stać aby kupić mieszkanie za gotówkę, nawet w Radzyminie. Jest to ryzyko i to spore, ale trzeba zaryzykować aby coś mieć. Niestety w naszych polskich realiach i za polskie wynagrodzenia za pracę nigdy bym nie osłożyła kasy na mieszkanie a szczególnie teraz gdzie ceny są tak wygurowane.
          • axn-1 Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 05.07.08, 13:20
            Marti_h zgadzam się z Tobą całkowicie. Jakbyśmy niewzieli kredytu to
            po ślubie siedzielibyśmy na głowie rodzicom, a tak mamy własny kąt,
            Czynsz płacimy na bieżąco, a jeśli kiedyś noga się powinie to
            rodzice pomogą, chociaż mam nadzieje że niebędzie takiej potrzeby.
            Jeśli niewzielibyśmy kredytu to nigdy niedorobilibyśmy się
            mieszkania.
        • lewaszki Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 15.02.09, 17:12
          Dopóki sprawy nie trafią do sądu i do komornika to ludzie będą myśleli że to są czcze mrzonki. Jeśli dobrze pamiętam to sprawa do sądu może powędrować, po 2 wezwaniu - trzeba by było zajrzeć do zeszłorocznej informacji z zebrania bo tam było to dokładnie opisane.

Prawda jest taka, że na chwilę obecną nikt poza płacący co miesiąc czynsz się tym nie przejmuje. Ludzie mają te zadłużenie w głębokim poważaniu. Mam nadzieję, ze zmieni się ich podejście gdy pewnego dnia dostaną wezwanie sądowe do uiszczenia opłaty wraz z kosztami postępowania sądowego, albo gdy zapuka do nich inspektor terenowy w celu zinwentaryzowania dobytku.

Nie wiem jak Wy ale Ja jestem za jak najszybszym egzekwowaniem należności.

Swoją drogą sam jestem ciekaw kiedy JWC prześle pierwsze sprawy do sądu.
          • hope22 Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 17.02.09, 17:27
            30 tys !!!??? w moim bloku !!!! to już naprawdę są żarty bo okazuje
            się, że w ciągu pół roku sytuacja się pogorszyła. Czy wspólnota albo
            my indywidualnie naprawdę nie możemy nic więcej zrobić ??
            Czy jest mozliwośc żeby dowiedzieć się które lokale są pozadłużane -
            w koncu to informacja w naszej sprawie jako członków wspólnoty.
            Może jednak mamy mozliwość wystąpić w jakiś sposób wobec
            poszczególnych mieszkańców skoro dotychczasowa droga nie przynosi
            rezultatu.
            Co do przytoczonego kryzysu to zgadzam się - po samochodach widać,
            że raczej większość stać na czynsz tylko brak motywacji, żeby go
            płacić - Ja mam nadzieję, że ktoś nalicza odsetki od tych kwot...
                  • aikradz Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 17.05.09, 11:18
                    To przechodzi już ludzkie pojęcie. Jak tak można . My płacimy a oni nie mają takiego obowiązku ?
                    Proponuję wystąpić z wnioskiem, żeby tym którzy nie płacą zamknąć dopływ chociaż ciepłej wody, a jeżeli to dopuszczalne to i zimnej.Przecież są zawory odcinające dla każdego mieszkania. Niech sobie grzeją wodę na gazie, bo gazownia swoje wyegzekwuje szybko.Zakręcą kurek i tyle.Wkurza mnie to, że nie płacą a korzystają po pańsku ze wszystkiego.Nie ponoszą żadnych konsekwencji
                    swojej ignorancji.
                    Dłużnicy mieliby mniej do płacenia , a tym samym mniejsze długi.
                    Znam takiego developera, który w umowie zastrzegł sobie, że w przypadku zalegania z czynszem może wyłączyć prąd. Jest to bardzo skuteczny instrument do "walki"z tymi którzy nie płacą. Jeżeli nie potrafią żyć we wspólnocie to my płacący NIE CHCEMY !!! ponosić konsekwencji.
                    Co o tym wniosku myślicie ?
                          • antydekiel Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 18.05.09, 15:02
                            To w czym problem ? Niech Zarząd przygotuje projekt uchwały, ogłosi
                            zebranie np. na terenie osiedla, kto przyjdzie to podpisze a reszte
                            gloswó mozna zebrac indywidualnie po mieszkaniach. To chyba na tyle
                            istotna sprawa ze mozna d... ruszyc, inaczej krach wspolnoty nastapi
                            i robactwo nas tu zeżre.
                            • aikradz Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 18.05.09, 20:31
                              W najbliższych dniach zapytam panią z Administracji, a jeżeli nie będzie miała wiedzy to trzeba zwrócić się do JVC. Myślę, że pani dyrektor prowadząca zebrania powinna nam podpowiedzieć jak doprowadzić do ograniczenia "dobrodziejstw " dłużnikom.
                              A może ktoś z Państwa ma jakiś pomysł ? Obawiam się, że zebranie na terenie osiedla niewiele nam da. Pokrzyczymy i na tym się skończy.
                              Dobrze byłoby przygotować się z tym projektem chociaż do jesiennego zebrania. I tak jak "antydekiel" napisał resztę głosów zebrać po mieszkaniach.
                              Bo ci dłużnicy nas pogrążą i wkrótce my płacący nie będziemy mieli tego za co uczciwie płacimy !!!
                              • hope22 Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 19.05.09, 10:12
                                ja próbowałam zmobilizować JWC przed ostatnim spotkaniem w tej
                                sprawie i nestety odniosłam wrażenie, że robią tyle ile muszą i
                                raczej pozwalają aby procedura toczyła się swoim trybem (więc może i
                                kilka lat). Jeżeli zbierzemy się w większą grupę i ponaciskamy na
                                Zarząd razem to moze uda się nam przyspieszyć egzekucję należności.
                                • antydekiel Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 19.05.09, 10:27
                                  JWC ma to gdzieś, im zależy tylko na tym aby jak najdluzej doić
                                  osiedle jak tylko sie da - swoje pieniadze na pewno wyegzekwują. A u
                                  nas będzie syf, brud i robaki bo nie bedzie kasy na sprzatanie,
                                  koszenie i wywoz smieci, bo trzeba bedzie wynagrodzenie
                                  administartora, prad i wode placic, tak to widze niestety.
                                  kilkadziesiat procent placacych nie udzwignie utrzymania
                                  kilkudziesieciu procent nieplacacych tym bardziej ze zadluzenie
                                  jakos nie maleje a wrecz przeciwnie. A ludzie tu sie martwia moim
                                  sczekajacym pieskiem. Zdrowy jest to szczeka.
                                  • lewaszki Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 19.05.09, 13:25
                                    I tu masz święta rację.
                                    Kiedyś już o tym było. Dopóki nie będziemy mieli swojej własnej wspólnoty (nie
                                    zarządzanej przez JWC) to nikt nie kiwnie palcem.
                                    Niestety zaangażowanie ludzi widac po spotkaniach. Zazwyczaj wpada może 20% a
                                    reszta ma w głębokim powazaniu.

Żeby zmienić zarząd wspólnoty to trzeba mieć 51% głosów - u nas będzie kłopot
                                    żeby tyle zebrać sad

antydekiel napisał:

> JWC ma to gdzieś, im zależy tylko na tym aby jak najdluzej doić
                                    > osiedle jak tylko sie da - swoje pieniadze na pewno wyegzekwują. A u
                                    > nas będzie syf, brud i robaki bo nie bedzie kasy na sprzatanie,
                                    > koszenie i wywoz smieci, bo trzeba bedzie wynagrodzenie
                                    > administartora, prad i wode placic, tak to widze niestety.
                                    > kilkadziesiat procent placacych nie udzwignie utrzymania
                                    > kilkudziesieciu procent nieplacacych tym bardziej ze zadluzenie
                                    > jakos nie maleje a wrecz przeciwnie. A ludzie tu sie martwia moim
                                    > sczekajacym pieskiem. Zdrowy jest to szczeka.
    • kobietaijuz Re: Zadłużenie czynszowe poszczególnych bloków 12.07.09, 22:29
      myślę że chciałeś dobrze, ale wyszło jak widać inaczej
      zadłużenie wzrosło, bo jakiś procent czytając ten temat pomyślało:
      "skoro inni nie płacą, bez konsekwencji na dzień dzisiejszy to ja
      też"

mam tylko nadzieję że sytuacja z "odcięciem" ogrzewania i "spłatą
      innych" nie będzie miała miejsca
      a jeśli tak to wprowadzę się znowu do "wielkiej płyty" bo
      mieszkanie tu nic nie wniosło nowego

Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się