Dodaj do ulubionych

MPZP BRZEZINY - ciąg dalszy prac nad projektem

10.02.11, 08:54
Witam!

W ostatnim czasie radni miasta wrócili do prac nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) "rejonu Brzezin".

Dla przypomnienia:
* w 2007 roku odbyło się pierwsze wyłożenie projektu planu dla mieszkańców,
* w 2009 roku odbyło się drugie wyłożenie.

5 stycznia byłem w PKiN na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego rady miasta. Przybyła także grupa mieszkańców naszych okolic, którzy wnieśli kilka nowych uwag.
Rozpoczęto także prace nad ostatnią uchwałą rady dzielnicy w tej sprawie. Pomagałem w wyjaśnianiu szczegółów naszej uchwały.

3 lutego byłem na kolejnym posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego, na którym radni miasta kontynuowali pracę nad projektem mpzp Brzeziny. Jak zwykle dopisali też mieszkańcy Zielonej Białołęki.
Radni zgodzili się z większością postulatów dzielnicy i przegłosowali wiele poprawek do projektu planu. Tak, jak miesiąc wcześniej prezentowałem stanowisko radny dzielnicy.

Jak można było się spodziewać, najwięcej emocji przyniosła sprawa połączeń południowej części ul.Ostródzkiej z węzłem Trasy Toruńskiej (S8) i ul.Głębockiej. Kluczową sprawą była liczba ulic (1 lub 2 lub 3) oraz ich lokalizacja. Gorąca dyskusja na ten temat zabrała największą część obrad komisji. Jakakolwiek decyzja w tej sprawie na pewno będzie miała dużą liczbę zwolenników i przeciwników. Jak wiadomo, temat ciągnie się od wielu lat, od czasu powstania "słynnej barykady" na ul.Współczesnej. Sprawa wraca co jakiś czas i podnosi ciśnienie u wielu mieszkańców. Finalnie radni komisji zdecydowali w głosowaniu, że będzie tylko jedno połączenie, drogą 9KD-L, na południe od os. Viking I. Nie była to decyzja jednomyślna. Część radnych wstrzymała się od głosu. 2 radnych głosowało za większą liczbą ulic niż tylko jedna.

Dzisiaj (2011-02-10) odbędzie się Sesja Rady m.st. Warszawy, która będzie głosować nad propozycjami Komisji Ładu Przestrzennego.

WNIOSKI

1) Jeżeli Rada Miasta przegłosuje pozytywnie (a tak się zapowiada) poprawki Komisji Ładu Przestrzennego, to zatwierdzone zmiany znacząco będą zmieniać ustalenia ostatniej wersji projektu mpzp Brzeziny.

2) Przy tak dużych zmianach, najprawdopodobniej konieczne będzie KOLEJNE WYŁOŻENIE projektu planu.

3) W związku z tym cała procedura odbędzie się po raz kolejny. Opinie będzie wyrażała Rada Dzielnicy. W czasie wyłożenia planu - oczywiście także mieszkańcy.

4) Wariantem (mniej prawdopodobnym) jest podział terenu objętego planem na 2 części. Dla obszaru, w którym nie ma zmian, mpzp zostanie szybko uchwalony. Dla pozostałej części terenu prace będą trwać naraz.

Pozdrowienia
Waldek Roszak
Obserwuj wątek
    • waldek_roszak GW - Wszyscy chcą nowych ulic w Białołęce. Ale... 10.02.11, 09:04
      waldek_roszak napisał:
      > Jak można było się spodziewać, najwięcej emocji przyniosła sprawa połączeń połu
      > dniowej części ul.Ostródzkiej z węzłem Trasy Toruńskiej (S8) i ul.Głębockiej. K
      > luczową sprawą była liczba ulic (1 lub 2 lub 3) oraz ich lokalizacja.

Mamy kolejny artykuł prasowy w tej sprawie.

Gazeta Wyborcza
      2011-02-10
      Wszyscy chcą nowych ulic w Białołęce. Ale nie pod oknem
      Michał Wojtczuk
      warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,9082448,Wszyscy_chca_nowych_ulic_w_Bialolece__Ale_nie_pod.html
      Wszyscy mieszkańcy rejonu Brzezin w Białołęce są zgodni. - Potrzebujemy więcej połączeń między Ostródzką a Głębocką! - mówią. Wszyscy jednak zgadzają się też co do drugiej kwestii: - Ale niech te ulice nie powstają pod naszymi oknami.

Tereny przy ulicach takich jak Nurmiego czy Lapońskiej przez ostatnie lata zabudowane zostały osiedlami grodzonymi. Szczelnie wypełniają one przestrzeń między Ostródzką a Głębocką, podstawowymi arteriami w tej części Białołęki. Pomiędzy tymi ulicami brakuje połączeń relacji wschód - zachód. Nie pomyślano o nich, wydając pozwolenia na budowę. A są potrzebne, bo z Ostródzkiej można skręcić w Trasę Toruńską tylko w stronę centrum. Żeby pojechać na zakupy do centrów handlowych na Targówku i przy granicy z Markami, trzeba albo zawracać na Trasie Toruńskiej, albo nadkładać całe kilometry, jadąc na północ do ul. Berensona i skręcając w Głębocką. Tymczasem mieszkańców w rejonie Ostródzkiej przybywa (dziś jest ich 5 tys., a za kilka lat ich liczba się podwoi), a zawracanie na Trasie Toruńskiej się utrudni, gdy zamieni się ona w trasę ekspresową, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Tymczasem w czwartek Rada Warszawy podejmie decyzję, czy jedno z połączeń pomiędzy Ostródzką a Głębocką skasować. Chodzi o ulicę Współczesną ujętą w planie zagospodarowania osiedla Brzeziny. Wbrew stanowisku miejskiego biura architektury radni komisji ładu przestrzennego rekomendują, żeby tę ulicę zamknąć dla samochodów. - Jest bardzo wąska. Gdyby pozostawić jej funkcję komunikacji samochodowej, byłby jakiś dramat, byłoby pełno ułamanych lusterek - mówi Ewa Masny (PO), przewodnicząca komisji. - Drugi argument jest taki, że ta ulica przechodzi po mostku nad Rowem Brzezińskim. To interesujący teren ekologiczny, nad rowem można spotkać ptaki, bobry... Proponujemy, żeby tę ulicę przekształcić w ciąg pieszo-rowerowy - mówi.

W to graj mieszkańcom Osiedla Brzeziny. Cztery lata temu wznieśli barykadę na ul. Współczesnej, narzekając, że od chwili, gdy władze Białołęki zbudowały za 2 mln zł mostek, hałas samochodów stał się nie do zniesienia. - Kiedy powstawało nasze osiedle, liczyliśmy, że będzie cicho i spokojnie. Nie było wtedy żadnej ulicy. A tu nagle pojawiła się ulica, którą wszyscy mieszkańcy sąsiednich osiedli skracaliby sobie drogę do Carrefoura - tłumaczy Artur Bogusławski z zarządu wspólnoty mieszkaniowej Osiedle Brzeziny IV.

- Nie może być tak, że jedni zagradzają drogę zbudowaną z pieniędzy publicznych, a drudzy dostaną pod oknami ulicę, która zbierze ruch z trzech planowanych! Będziemy protestować - zapowiada pani Elżbieta Gromniak z osiedla Wiking. To osiedle położone jest na południe od Osiedla Brzeziny. Na południe od niego zaplanowano ulicę o roboczej nazwie 9 KDL, która ma dochodzić do nowego ronda przy ul. Głębockiej. Jeżeli ulica Współczesna zostanie zamknięta dla ruchu, to właśnie ta nowa droga tuż obok domów Osiedla Wiking zbierze cały ruch. Jest jeszcze ulica Lapońska, na północ od Współczesnej, ale na wniosek okolicznych mieszkańców otrzymała ona status drogi wewnętrznej, która będzie przegrodzona płotem.

- Apelujemy do radnych, żeby nie usuwali połączeń między Ostródzką a Głębocką - mówi Bernadetta Włoch-Nagórny, rzeczniczka Białołęki. Przypomina, że w maju ubiegłego roku rada dzielnicy podjęła stanowisko, w którym domaga się, by ulic łączących te arterie było pięć i żeby dopiero przy takiej ich liczbie Współczesną zmienić na trakt pieszo-rowerowy. - Podtrzymujemy to stanowisko. Nie można dopuścić do sytuacji, w której cały ruch pomiędzy Ostródzką a Głębocką przejmie jedna uliczka - mówi rzeczniczka dzielnicy.
    • waldek_roszak Re: ustalenia z sesji Rady Miasta - NOWE WYŁOŻENIE 10.02.11, 13:54
      waldek_roszak napisał:
      > Dzisiaj (2011-02-10) odbędzie się Sesja Rady m.st. Warszawy, która będzie głoso
      > wać nad propozycjami Komisji Ładu Przestrzennego.

Jakąś godzinę temu Rada Miasta przegłosowała ustalenia z Komisji Ładu Przestrzennego. Wynika z tego, że będziemy więc mieli jednak TRZECIE WYŁOŻENIE projektu mpzp Brzeziny.

Pozdrowienia

Waldek Roszak
      • dancio_wawa Re: ustalenia z sesji Rady Miasta - NOWE WYŁOŻENI 13.02.11, 18:33
        Witam,

Panie Waldku niech mnie Pan uświadomi.
        Przy pierwszym i drugim wyłożeniu planu, Ja i moi sąsiedzi zgłaszaliśmy szereg uwag do tego planu. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy ani jednej odpowiedzi. Zreszta szczerze mówiąc nie dziwi mnie to.
        Proszę mnie uświadomić. Jak ma się oprocowywanie kolejnej wersji palnu MPZP do uwag zgłaszanych przez mieszkańców. Większość uwag poparta była prawomocnymi decyzjami itd. (nie bedę się rozpisywał o co chodzi bo było to kilkanascie stron). Czy jak wyłożą teraz trzecią wersję MPZP i nie będzie uwzględnionych naszych postulatów (uwag) to czy możemy odwoływać się od tego, czy może urzednicy mogą "olać" mieszkańców (przepraszam za słowo ale jest adekwatne do ich postepowania, z którym się spotkałem).
      • mrz15 Re: MPZP BRZEZINY - ciąg dalszy prac nad projekte 19.02.11, 10:30
        jeszcze jedno pytanie, jeżeli była sesja rady m.st. warszawy i była poruszana sprawa brzezin to dlaczego tutaj : bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/zarzadzenia_uchwaly/Uchwaly/default.htm?Organ=1&Rok=2011&Miesiac=2 : nie ma tej uchwały ? może i źle szukam, proszę od wytłumaczenie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka