Dodaj do ulubionych

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB-T...

27.07.10, 13:33
"6. Gdzie się znajdują nadajniki DVB-T w Polsce?
Obecnie zostało uruchomionych 5 nadajników naziemnych w Polsce. Dwa w Warszawie (PKiN i Raszyn), dwa w Poznaniu (Śrem) oraz dwa w Zielonej Górze (Jemiołów i Wichów). Obecnie sygnał jest więc dostępny w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim"

Ciekawe która z wymienionych powyżej miejscowości jest w województwie zachodnio pomorskim ?
Obserwuj wątek
  • makova_panenka Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 27.07.10, 23:37
   Ad 1, "Free to air" oznacza od zawsze programy niekodowane a nie
   "programy z powietrza". Taki błąd już na początku to obciach.

   Ad 3. To jest półprawda, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań do
   kodowania DVB-T. A co do jakości obrazu to jest ona zależna od
   transferu a ten jest znacznie niższy niż DVB-S i DVB-C.

   Ad 4. Generalnie zgoda, ale wszystko ostatecznie zależy od przewidzianego
   dla każdego kanału transferu. Jakość EPG będzie z kolei silnie
   zależna od starań operatora kanału. Jeśli nie da informacji z EPG
   nic się nie dowiemy.
  • pluszsz Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 27.07.10, 23:51
   Artykuł pisał jakiś lebiega. Spojrzał na nieaktualny, niedotrzymany plan uruchomień i pisze głupoty. Mógł sprawdzić ale nie chciało mu się - takie "dziennikarstwo". Zachodniopomorskie miało miec DVB-T od marca ale ... to Polska i operatorzy robią co chcą, a KRRiT im na to pozwala. Gdyby odebrała jednemu Polsatowi z drugim koncesję, gdyby zawarła w porozumieniach zapis na to pozwalający, to nie byłoby takich numerów.
  • ss-zz Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 27.07.10, 23:56
   "Cyfrowa telewizja to przede wszystkim lepsza jakość obrazu i dźwięku. Przy cyfrowym obrazie nie ma tzw. efektu "śnieżenia" obrazu znanego dobrze z przekazu analogowego." - taak ? a jaki jest obraz jak za oknem szaleje burza ? bo w analogowej praktycznie bez wpływu
  • john_jasny Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 28.07.10, 01:07
   Do ss-zz
   Sygnal DVB-T jezeli jest nadawany w tym samym pasmie czestotliwosci to na propagacje burze maja taki sam wpływ jak na tv analogową a zatem bardziejodporny na zakłucenia. Sygnał cyfrowy jest znacznie łatwiejszy do dekodowania i odtworzenia nieczytelnego bitu. Poniewaz przy DVB-T 2sek sygnału wystarcza do przesyłu 10 sek obrazu to w przypadku nie nadawania w systemie multipleksu dodatkowy kanał uzywa sie do przesyłania copy sygnału. Zatem sygnał cyfrowy ma znacznie lepszą szanse odbioru jezeli nadawca nie obnizy w drastyczny sposób mocy nadajnika. Tak przynajmniej jest w Nowym Jorku. Wszystkie kanały sa tam nadawane w systemie HD 1080i.Nie myl wpływu burz na telewizje sataelitarna, bo to jest inny zakres przesyłanych częstotliwosci.
  • makova_panenka Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 28.07.10, 03:02
   @john
   Trudno wypowiadać się nie będąc na miejscu, ale amerykański system nadawania telewizji naziemnej ATSC dość znacznie różni się od europejskiego DVB-T. I mogę się zgodzić, że w systemie amerykański znacznie więcej pasma jest przeznaczone na informacje korekcyjne, ale twierdzenie że 2s wystarczą do przesłania 10s obrazu to jest totalny bullshit. Dość powiedzieć, że ATSC dopiero od niedawna zaleca stosowanie MPEG4 a większość transmisji w tym HD leci w MPEG2 z maksymalnym bitrate 19Mbit/s jaki zmieści się w 6MHz kanale. A to oznacza tylko tyle, że nawet bardzo krótka utrata strumienia danych natychmiast ujawni się na ekranie. Dobrą ochronę przed utratą dużych bloków danych ma DVB-H gdzie dodatkowo stosuje się przeplot danych, ale nawet to nie chroni przed utratą sygnału trwającą sekundy.
  • djkrzywepalce Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 28.07.10, 11:22
   "Do tego wciąż nie wiadomo, kto miałby sfinansować uboższym Polakom dekodery pozwalające oglądać cyfrową telewizję w starszych telewizorach (kosztują ok. kilkaset złotych). Darmowe dekodery mogłyby np. otrzymać osoby zwolnione z opłaty abonamentu RTV lub osoby korzystające z pomocy społecznej."

   Hahaha, no to jest dobre, podatnicy mają finansować nierobom oglądanie TV. Jakby to telewizja była dobrem pierwszej potrzeby. Tak na marginesie, to te tunery kosztują obecnie około 300zł, a za 3 lata cena spadnie pewnie poniżej 100zł. Proponuję więc aby "osoby korzystające z pomocy społecznej" zrezygnowały z kilku browarów i paczek papierosów, to będą mieli za co kupić tuner.
  • manhu Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 28.07.10, 12:18
   "anteny DVB-T kosztują od 20 do nawet 150 zł."
   LOL, nie ma żadnych anten DVB-T, to jest oszustwo, to są zwykłe anteny do "analogu".

   "Raczej nie warto kupować tych najtańszych"
   A czemu nie? Tanie logarytmiczne są bardzo dobre. z jakiego mogą odbierać sygnał naziemny.

   "Pokojowa (najlepszy odbiór do 10 km)"
   Pokojowa to dno (często równie dobry będzie sam kabel), należy uważać na przesterowanie wzmacniacza.

   "Siatkowa (najlepszy odbiór do 25 km)"
   Siatka czasem łapie nawet ze 100 km. Tu też należy uważać na przesterowanie wzmacniacza, bo każda siatka ma najmocniejszy możliwy i to on zwykle jest powodem "szatkowania".

   "kierunkowa (najlepszy odbiór do 35 km od nadajnika oraz wyżej)"
   Kierunkowe są różne, o bardzo różnym zysku, te 35 km to żarty.

   Ponadto przy DVB-T liczy się jakość sygnału, siła jest drugorzędna (choć realnie pierwszorzędna, bo ci siatkami będą mieli zwykle za dużo "siły", w efekcie przesterowanie, a dalej obniżona "jakość").
  • awacss Re: Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce czyli DVB 06.08.10, 21:58
   Mieszkam niedaleko od granicy z Czechami. Od roku mozna oglądać naziemną telewizję cyfrową. Aktualnie w tym miejscu gdzie mieszkam można odbierać 8 kanałów czeskiej tv cyfrowej i 7 cyfrowych stacji radiowych. A w Polsce w paru miejscach testuje się nadawanie a KRRiT, TVP, Polsat , TVN, Puls wciąż sie kłócą i opóźniają cyfryzację. Jak to w Polsce -jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze a politycy obiecują cuda czyli internet i cyfryzację kraju ale wszystko kończy się na polskim chaosie. Podobnie dzieje się jeżeli chodzi o drogi i autostrady.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka