Dodaj do ulubionych

Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych

11.01.11, 19:54
a dlaczego producenci samochodów nie płacą podatku od potencjalnego użycia ich samochodu w napadach na bank i porwaniach?
Obserwuj wątek
  • lucass Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 10:30
   pomysł świetny ale tylko pod warunkiem, że w ten sposób skończy się walka z piractwem i ściąganie filmów i muzy będzie legalne - w innym wypadku to kompletna bzdura i kolejny pomysł na wyciągnięcie kasy dla zachłannych "właścicieli praw autorskich".
   Ja to rozumiem tak - płace za pojemność mojego dysku bo będę tam trzymał filmy i muzę więc pieniądze artystom się należą, ale wtedy nie zabraniają swobodnej wymiany plików bo przecież swoje już dostali nie?:>
  • tzawadz Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 11:00
   Taa, ciekawie ile osób wie, że w Polsce taki podatek (chociaż nie jest to precyzyjne określenie, chodzi raczej o opłatę sui generis na rzecz twórców) istnieje już od kilku lat, zarówno za wszelkie karty pamięci, pendrive'y jak i dyski twarde: www.abc.com.pl/serwis/du/2008/1599.htm

   Tu się uwidocznia hipokryzja organizacji zarządzających prawami autorskimi, są za tym, żeby zlikwidować dozwolony użytek w dotychczasowym kształcie a jednocześnie podnosić opłaty za kopiowanie...
  • tzawadz Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 11:12
   Lucass

   Ze ściąganiem z internetu to trochę inna sprawa. Argumentuje się, że obecne opłaty od urządzeń służących do kopiowania mają na celu zrekompensowanie strat ponoszonych przy wymianie utworów w kręgu osób najbliższych. Czyli pożyczasz od znajomego płytę i kopiujesz na własne potrzeby, a jednocześnie ponosisz za to opłatę. Natomiast abonament za internet nie jest obciążony opłatą, dlatego twórcy uważają, że ściąganie jest nielegalne. Uważam że zamiast walczyć z piratami lepiej będzie wprowadzić podobną opłatę od abonamentu i cieszyć się wolną kulturą.
  • bakunda Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 11:29
   @grzegsam: walnąłeś jak z armaty, ale to czysta demagogia.

   Problem jest taki, że "zachłanni właściciele praw autorskich", którymi są nie tylko mityczne "firmy fonograficzne", ale też np. wydawcy książek, nagminnie okradani przez kopiowanie elektronicznych wersji ich produktów, będą musieli się zwijać. Wtedy nie będzie czego piratować, ale stracą na tym nie tylko piraci, ale też konsumenci w ogóle. Bo produktów z zakresu szerokorozumianej kultury (muzycznej, literackiej, filmowej, a poza tym gier etc.) będzie coraz mniej i będzie na coraz gorszym poziomie.

   Pomysły na jakąś formę "abonamentu" to jedna z dróg do uniknięcia tego fatalnego scenariusza. Pytanie tylko, czy takie akurat rozwiązanie się sprawdzi...
  • tzawadz Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 11:29
   @leppek

   Opłata zależna od ilości miejsca jest tylko dla pamięci mniejszych niż 80 GB, dla większych jest stała, 120 koron dla dysków do 200GB i 160 koron dla większych. Przynajmniej to wynika z tego artykułu. Czyli nie jest to 50% ceny a jakieś 15%, co nie zmienia faktu, że faktycznie jest to sporo.
  • mr_avg Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 14:25
   @kretynofil:
   "Moze dlatego ze wiekszosc samochodow NIE JEST do tego uzywana - czego akurat o wiekszosci nosnikow powiedziec nie mozna."

   Tak ale mamy podatek w magrywarkach i nosnikach tak?
   Nawet jesli onegdaj (bo teraz to raczej HDD i szybki net) byly uzywane do takich celow przez znaczna czesc uzytkownikow to czy jest to powod zeby walic wszyskich podatkiem? To ze moj ojciec czy matka maja nagrywarke i kupuja plyty to fakt ale glownie po to aby podzielic sie zdjeciami z imprez (ktore sami wykonali lub zostaly im nagrane przez znajomych).

   Fakt ze logika ktora krytykujesz jest naciagana i zachadza o demagogie.
  • zderzenie.szarych.komorek Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 14:50
   Właściciele praw autorskich wymuszają powstawanie schizofrenicznego prawa: chcą dostawać pieniądze za to, że skopiowałem utwory - objęte ich prawami autorskimi a jednocześnie sprzeciwiają się kopiowaniu tych utworów bez opłacenia tantiem (co osobiście popieram).

   Niech mi "bakunda" wyjaśni - jaki to ma sens poza możliwością nachapania się jak najwięcej pieniędzy przez ZAiKS, ZPAV itp. (bo sami autorzy dostają marny ochłap z tego co wyciągają organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - opowiadał o tym kiedyś Zbigniew Preisner - jak za rok odtwarzania jego utworów we Francji dostał od ZAiKSu kilka złotych (a to były czasy, gdy filmy Kieślowskiego, z muzyką Preisnera były wyświetlane we francuskich kinach).

   Mam wątpliwości, co do konstytucyjności takiego prawa (niestety u nas takie też obowiązuje) - bo jak można obciążać kogoś opłatą za coś, z czego nie korzysta (w przypadku firmy, która nagrywarkę i płyty DVD wykorzystuje tylko i wyłącznie do nagrywania własnych danych) ?

   Może by tak firmy, które nie wykorzystują nagrywarek do nielegalnego kopiowania utworów objętych prawem autorskim wystąpiły (pewnie na drodze sądowej) do ZAiKSu o zwrot tych pieniędzy ?
  • tzawadz Re: Szwecja: Wzrost cen cyfrowych nośników danych 13.01.11, 16:32
   @zderzenie.szarych.komorek

   Zgodnie z prawem opłatami tymi nie są obciążeni użytkownicy końcowi a dystrybutorzy i importerzy sprzętu służącego do kopiowania. Jako podstawę podaje się zasadę partycypacji twórców w zyskach odnoszonych w wyniku eksploatacji utworów (bo nie oszukujmy się, gdyby nie możliwość powielania utworów nie byłoby tylu chętnych na nagrywarki, ksera...). A to że podmioty zobowiązane rekompensują sobie straty podnosząc ceny urządzeń, to trudno, jak to się mówi, shit happens. W każdym razie przepisy są zgodne z konstytucją i umowami międzynarodowymi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka