Dodaj do ulubionych

Nie skasujesz danych z dysku SSD

24.02.11, 12:15
Zaszyfrować, polecieć 5 razy:
dd if=/dev/urandom of=/dev/sda1 bs=512

i nie odczytają:)

--
xstart.pl
Obserwuj wątek
  • kwant0 Re: Nie skasujesz danych z dysku SSD 24.02.11, 12:49
   @cheyenne20,
   Młotkiem to co najwyżej popsujesz obudowę dysku SSD. Dobry lab potrafi odzyskać część danych z połamanych układów scalonych FLASH.

   Tak naprawdę niezawodna metoda mechaniczna to roztarcie dysku/pendriva do konsystencji piasku albo przetopienie do szkła :)

   Praktyczną metodę opisał zeli88. Nie jest w 100% pewna bo dysk (każdy SSD i HDD) może realokować sektory ze względu na zużycie, może się okazać, że nie nadpiszemy wszystkich danych ale sporą część na pewno tak.
  • dellek Re: Nie skasujesz danych z dysku SSD 24.02.11, 12:52
   Wpisanie nowych danych w miejsce starych nie likwiduje ich ??? Czyli na dysku mamy i nowe i stare dane możliwe do odczytu - jak to możliwe ? Jeśli tak to rewolucja - darmowy wzrost pojemności nośników SSD - nagrywamy, nagrywamy i nic nie znika !!!
  • ylk Re: Nie skasujesz danych z dysku SSD 24.02.11, 13:05
   @zeli88

   Sęk w tym, że mogą odczytać - o ile nie całość, to część. Ponoć nawet najbardziej zaawansowane algorytmy nadpisywania mogą pozostawić do 4% oryginalnych danych.

   @cheyenne20
   Młotek raczej też nie pomoże. Raczej tarka - tak jak napisał kwant0

   Reasumując, jedynym słusznym sposobem na zabezpieczenie danych na dyskach SSD jest ich szyfrowanie.
  • turbo_wesz Re: Nie skasujesz danych z dysku SSD 24.02.11, 13:21
   wydaję mi się, że chodzi o to, że serwis alokujący może uznać że dane po zapisie znajdują się na uszkodzonym obszarze, i przenieść te dane (odczyt nie niszczy pamięci flash ZTCW) na obszar poprawny - co zostawia cię z nieruszalną kopią twoich danych, na obszarze którego nie możesz ruszyć
  • ggrdl Re: Nie skasujesz danych z dysku SSD 24.02.11, 14:02
   Pana Guttmana akurat trochę znam, dosyć zarozumiały osobnik, ale mniejsza z tym.
   Dalej następują bzdury małe i duże.

   Oczywiście jeśli bardziej nam zależy na danych niż na sprzęcie, to należy go po prostu zniszczyć. Jak? Najlepiej w piecu, "shredderze", ale przy pojedynczych sztukach wystarczy młotek.

   Jeżeli chcemy urządzenie sprzedać, to należy dane NADPISAĆ, czyli nagrać coś, co wypełni całą pojemność "dysku". Owszem są "sektory zapasowe", ale ich zawartość jest z naszego punktu widzenia raczej nieprzewidywalna i praktycznie jest to tzw. sieczka. Jeżeli nadpiszemy dysk kilkakrotnie, to również dotkniemy tych nadmiarowych komórek. Im więcej, tym lepiej. I teraz pytanie quizowe: jak bardzo nam zależy na tych danych? Jeśli naprawdę bardzo to p. punk 1. Jeśli mniej to jeszcze się chwilę zastanówmy co kogo obchodzi urywek filmu AVI. I czy potencjalny nabywca nazywa się Kowalski, czy Mitnick.
   I czy sprzedawca nazywa się Wiem-kto-zabił-Papałę, czy raczej Helenka-z-okienka-na-poczcie.

   Ooops! Wyszedł mi artykuł! ;-)))
  • cannondalest600 Re: Nie skasujesz danych z dysku SSD 24.02.11, 16:59
   Na dyskach talerzowych też trudno skasować emaile ? tak głosi wieść gminna. Ale gdzie one są? Jak można znaleźć pomyłkowo skasowany email na własnym dysku po usunięciu kosza? Pytam z ciekawości.
   - Skoro SDD są nieścieralne, to czy można mając taki dysk zrezygnować z kopii zapasowych?
   - ?Nowo czesna cywilizacja jest nieodróżnialna od magii? ? Arthur C. Clarke
  • maxstirner Re: Nie skasujesz danych z dysku SSD 24.02.11, 17:32
   Czegos nie rozumiem i prosze o wyjasnienie jak szesciolatkowi - jezeli nadpisze taki dysk kilkakrotnie to stare dane dane nadal tam są? Nawet gdy dysk jest wypelniony po brzegi? To by faktycznie oznaczalo ze mam dodatkową pojemność za free..
  • msowacki Nie skasujesz danych z dysku SSD 19.05.11, 10:12
   Nie wiem czy ktoś z was czytał dokumenty na podstawie których autor przygotował artykuł. Generalnie istnieją skuteczne metody nieodwracalnego kasowania dysków SSD. Kwestia tylko czy producent na pewno zaimplementował je poprawnie. Jeżeli szukacie solidnego i bezpiecznego dysku ssd to polecam Xapear 1.8" jako zewnętrzny nośnika i Xapear 2.5'' Sata jako wewnętrzny dysk. Oni się generalnie nie bawią, robią ten sprzęt dla wojska i musi działać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka