Dodaj do ulubionych

O Melinie Mercouri w 20 rocznicę odejścia

04.03.14, 10:59
Wiecie / nie wiecie: w czwartek, 6 marca tego roku, mija 20 lat od dnia, w którym odeszła od nas Melina Mercouri. Ta wielka grecka postać (aktorka, polityk, piosenkarka, działaczka) cieszyła się wielkim szacunkiem Greków, którzy darzyli ją wielką miłością i to, mimo upływu lat, mimo, że Meliny nie ma już z nami od tylu lat - się nie zmienia.

Moje uwielbienie dla Meliny Mercouri jest olbrzymie. Nie dane mi było poznać Bogini osobiście ale pamiętam doskonale jak wielką tragedią dla Greków było Jej odejście, pamiętam ceremonię pogrzebową, pamiętam tę autentyczną rozpacz, która wówczas zapanowała w sercach Greków.

Ilekroć jestem w Atenach staram się choć na chwilę wstąpić na Pierwszy Cmentarz, gdzie w rodzinnym grobowcu (zaraz przy wejściu) Melina Mercouri spoczęła, staram się również zasiąść w Cafe Melina na Place, gdzie ze ścian spogląda na nas Melina z najróżniejszych swoich zdjęć, staram się zatrzymać przy pomniku Meliny Mercouri na Zappieo i podumać o tym jak piękna jest aleja Areopagitou, o urządzeniu której Melina całe lata marzyła. Chodzi mi o ten deptak od Zappieo, gdzie idąc od Zappieo po prawej mamy Plakę i Akropol a po lewej np nowe muzeum Akropolu .

Na youtubie można obejrzeć fragmenty filmów z Melina Mercouri i posłuchać wykonywanych przez nią utworów, co bardzo Wam oczywiście polecam.

Polecam Wam również odwiedzenie tej wystawy w Muzeum Benaki w Atenach:
www.facebook.com/photo.php?v=10202556206199893
Jej otwarcie nastąpi właśnie 6 marca - w rocznicę odejścia Meliny i ja już się cieszę na tę okoliczność - do połowy maja z pewnością uda mi się do muzeum Benaki w Atenach wstąpić.

U mnie w domu w najbliższą sobotę "Wieczór z Meliną Mercouri" - przyjdzie kilkunastu Grekomaniaków aby wspólnie obejrzeć z dvd jeden z lżejszych filmów z udziałem Meliny: "Nigdy w niedzielę". Drugim proponowanym filmem jest uwielbiana przez Greków, piękna "Stella" ale to bardzo ciężki film, a na moich dvd nie ma napisów stąd uwzględniając średnią znajomość greckiego przez niektórych - lepszy "Nigdy w niedzielę" bo tam również dialogi częściowo po angielsku a "Stella" zostanie dla chętnych. Ponieważ mam kilka płyt nagranych przez Melinę Mercouri będziemy również słuchać wykonywanych przez nią piosenek i oglądać zdjęcia. Będziemy po prostu czuć, że mimo upływu już 20 lat - wielka Melina Mercouri wciąż jest wśród nas i to z Nią spędzimy ten sobotni wieczór.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka