Dodaj do ulubionych

ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od rodu

29.12.15, 14:06
Witam. Moja córka ma 11 lat i wadą - 2,5 dioptrie. Wada póki co nie jest dramatyczna, jednak dodam ze córka jest obciążona genetycznie bo ja nosze okulary i soczewki miekkie a moja wada to - 7,5 dioptrii
Nie chciałabym aby jej wada była tak duża, wobec tego szukałam sposobów jak pomóc mojej córce.
Dowiedziałam się o ortokorekcji , choc moja okulistka proktycznie jej nie zna. Nie wiem jakie są rezultaty ortokorekcji, czy faktycznie spowalnia psucie wzroku? Bardzo prosze o odpowiedz jak to wyglada u Państwa, ile lat trzeba wkładać twarda soczewkę na oko. Osobiście boje sie takiego typu soczewek.
Bardzo proszę o wszystkie odpowiedzi---czy rzeczywiscie zatrzymują postepujaca wade u dzieci i na ile lat przewiduje się że nalezy je nosić
Obserwuj wątek
    • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 29.12.15, 14:46
      Linkuję Ci mój watek o krótkowzroczności i ortokorekcji. Z tego co się zorientowałam na tym forum są może 3 osoby które coś wiedzą na ten temat :(
      My nie mieliśmy wyjścia. W ciągu roku z idealnego widzenia córka doszła do -2,5. No i dziecko dużo młodsze (aktualnie 7 lat) czyli dłuższy czas rośnięcia i większe ryzyko ogromnej wady. Tylko ortokorekcja daje nadzieję, że w wieku 18 lat córka nie będzie miała -15 albo i więcej.
      Ja mam -5,5 i -6,5. Jeśli córka docelowo nie będzie miała większej wady niż ja to będę przeszczęśliwa.
        • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 29.12.15, 16:14
          Bardzo dziękuję za odpowiedz. Jestem pod wraźeniem ze tak dobrze corka wspólpracuje z Panią odnosnie wkładania soczewki. Ja probowałam swojej corce swego czasu aplikacje miekkich i bez efektu. A lekarza zgodziła mu sie włoźyc w domu nie dała rady. Miala blokade. Mam pytanie - soczewki zakładacie od pazdziernika br. czy zdaźyła sie w tym czasie ijakas infekcja np. Zapalenie spojowek . Jak radzicie sobie z nawilzeniem przeciez oko jest zamkniete?Ja nosze miekkie i czuje suchosc oka
          • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 29.12.15, 17:05
            Córka faktycznie współpracuje wspaniale. Naprawdę nastawiałam się na wojnę ;) Może zaowocowało to że od wielu miesięcy przygotowywałam ją do tego że soczewki będzie miała. Pokazywałam jej swoje soczewki, wkładałam i wyjmowałam przy niej.
            Na szczęście żadnej infekcji czy nawet podrażnień nie było na razie. Przed założeniem soczewki zakraplam kropelki bepanthen eye, rano przed zdjęciem znowu zakraplam i jeszcze raz po zdjęciu. Początkowo stresowałam się soczewkami i dlatego to może przesadne nawilżanie a teraz córka sama dopomina się kropelek. Taki rytuał się zrobił ;)
            Sama noszę soczewki codziennie przez kilkanaście godzin dziennie od przeszło 10 lat i ani razu nie miałam infekcji. Ortosoczewki nie niosą większego ryzyka stanów zapalnych niż inne soczewki.

Ja nie dałam rady włożyć córce miękkiej soczewki (lekarz dał nam jednodniowe żeby oko przyzwyczaić do ciała obcego). Soczewka mi się wyginała. Twarde soczewki są dużo mniejsze, nie zakrywają całej kolorowej tęczówki oka. Nie wyginają się. Lekarz włożył córce twardą soczewkę w 2 sekundy i teraz ja podobnie nie potrzebuję więcej czasu żeby soczewka znalazła się na oku :)

Naprawdę nie ma się co bać. Ja miałam ogromne obawy ale jednocześnie byłam mocno zdeterminowana. Przecież nie ma innej alternatywy :(

Pisz w razie pytań. Możesz także na pocztę (odbieram gazetową).
            • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 29.12.15, 20:25
              Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałam przekazać że jestem bardzo podłamana, że psuje się wzrok mojej córeczki a ja nic nie moge zrobić tylko jak to mówi moja obecna okulistka zwiększyć moc szkieł i przyjść na kontrolę za pół roku. Chcę poinformować ze zapiałam sie do dr M. K. z Warszawy na Ursynowie (nie wiem bo moze prawa autorskie naruszę) więc nie podam nazwiska i zobaczymy co dalej. Bardzo się boje i szkoda że więcej osób nie pisze na forum, ale jeszcze raz dziękuje że Pani mi odpisała. Pozdrwiam serdecznie i życzę spokojnej nocy. Ps. nie wiem co to jest ta poczta gazetowa przepraszam :) Pozdrowienia dla Pani Córeczki
              • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 29.12.15, 22:19
                Poczta gazetowa to nick + @gazeta.pl czyli mój adres to: pi.xyz@gazeta.pl
                My też jesteśmy pacjentami dr M. K. Jest świetnym specjalistą. Wprowadza swobodną atmosferę. Żartuje. Ma podejście do dzieci. Moja córka się darła w niebogłosy gdy próbował założyć soczewkę miękką. Tak ją podszedł że po chwili było po sprawie ;) I przede wszystkim soczewki dobrane przez niego nie wywołują dyskomfortu a czytałam że oko się musi przyzwyczaić, że pierwsze dwa tygodnie mogą być trudne. U nas nic takiego nie wystąpiło. Włożyliśmy soczewki, córka poszła spać i wstała rano wyspana i zadowolona :)

Ja też jestem podłamana wadą wzroku córki. Liczyłam się z tym że dzieci mogą po mnie odziedziczyć krótkowzroczność ale że syn 13 latek ma doskonały wzrok nie spodziewałam się że u córki wada pojawi się w tak młodym wieku :( Od kiedy córka nosi ortosoczewki jestem spokojniejsza bo zrobiłam wszystko co w mojej mocy.
                • aneta-1989 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 29.12.15, 23:04
                  PI.xyz na szczęście córka nie ma poważnych problemów z oczkami , tylko ma samą wadę refrakcji dzieci na tym forum maja o wiele poważniejsze problemy z oczkami więc niech się pani nie zamartwia,najważniejsze,że ma dobrane soczewki i dobrze w nich widzi,na pewno wada aż tak szybko nie będzie się powiększać:-)
                • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 30.12.15, 09:03
                  Witaj dzisiaj. Przepraszam ze wczoraj nie odpisałam ale okolo 21 wrocily moje coreczki z mezem z lodowiska i zajmowalam sie juz nimi. Ciagle mysle i boje sie. Ale bardzo sie ciesze ze ty rowniez jestes pacjetka tego Pana. Przepraszam ze mowie na ty ale tak mi wygodniej. Ja mam mlodsza corke 8 latke i bede chciala zeby podczas kontroli starszej zbadal i mlodsza. Bardzo sie boje. Ciagle bije sie z myslami dlaczego ta wada leci..wiem ze jestem moze przewrazliwiona ale taka juz jestem i jak chodzi o moje dzieci to bardzo przezywam. Pozdrawim
                  • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 30.12.15, 09:37
                    Wada leci bo taka jest po prostu krótkowzroczność :( Mi się zaczęło jak miałam prawie 12 lat. Wada stanęła dopiero na studiach. Prawe oko stanęło na 1 roku a lewe jeszcze sobie poleciało o 1D. Dziwne bo od początku identyczną wadę miałam w obu oczach.

Nie zamartwiaj się. Jeśli zdecydujecie się na ortokorekcję to dr K. jest najlepszy w Warszawie. I napisz koniecznie jak będziecie po wizycie :)

• mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 31.12.15, 09:29
                      Witaj ciagle bije sie z myslami czy zastosowac docelowo orto czy nie. Czytalam opinie takie sprzed 3 lat bo wczesniejszych nie znalazłam i boje sie. Czesto pisza o uszkodzeniu nabłonka rogowki i potem ma sie klopoty nawet z siczewkami miekkimi lub jedna osoba napisala ze spiwodowaly astygmatyzm. Napisz mi co ty wiesz na ten temat. Bo ciagle mysle a dzis sylwester a ja nie mam ochoty na zabawe w ogole. Prosze napisz co powiedzial Tobie lekarz na ten temat. Pozdrawiam
                      • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 31.12.15, 13:11
                        Ortokorekcja ma już długoletnia tradycję, jest doskonale udokumentowana i wg. naszego lekarza zupełnie bezpieczna (w Azji stosowana masowo u dzieci). Po zaprzestaniu stosowania soczewek, rogówka wraca do poprzedniego stanu. Te wpisy o astygmatyzmie itd to bardzo stare wypowiedzi z przed niemal 10 lat które służyły promowaniu korekcji laserowej. Dla klinik robiących operacje laserowe metoda ortokorekcji jest zagrożeniem.
                        Co do uszkodzeń rogówki to z tego co wiem to jest możliwe gdy soczewki są źle dobrane ale nie można tego przegapić (ból, pieczenie) i rogówka się regeneruje. To nie jest zmiana trwała. Wiem, że są nawet specjalne soczewki przyspieszające leczenie rogówki. Ale lekarzem nie jestem musisz podpytać kompetentniejszych osób ;)
                        Poczytaj artykuły naukowe na temat ortokorekcji (w j. polskim też jakieś są). Zresztą, jesteś umówiona na wizytę, lekarz będzie najlepszym źródłem informacji. Nie musicie się przecież decydować.
                        Nie ukrywam że i koszty są ogromne. Same soczewki 2000, do tego mi wychodzi bardzo dużo płynu - 1 butelka na 2 tygodnie to 100 zł miesięcznie, płyn odkażający do stosowania raz na 2 tygodnie, kropelki do oczu 50 zł miesięcznie, sól fizjologiczna do płukania soczewek po odkażaniu. Ze 200 zł miesięcznie wyjdzie :(

W Waszym przypadku ryzyko dużej wady jest mniejsze, bo dziecko starsze. Ja nie mogłam czekać bo córce bardzo szybko wada się pogłębiała. Podobnie jak mi kiedy byłam nastolatką. Tylko ja zaczęłam nosić okulary w wieku 12 lat, jej wykryto wadę w wieku 6 lat :( Wiek naprawdę ma znaczenie.
                        A większa wada to jednak bardziej chore oko, bo nienaturalnie "wyciągnięte". Ryzyko rozrzedzenia nerwu wzrokowego, jaskry itd. wzrasta wraz z kolejną dioptrią :(
                        Wiem po sobie że podjęcie decyzji nie jest sprawą łatwą. Niestety ta decyzja spoczywa na rodzicu, to bardzo obciązające :( Pozdrawiam.
                        • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 01.01.16, 12:30
                          Dziekuje za odp. Teraz chcialabym zlozyc Tobie i twoim najblizszym szczesliwego nowego roku 2016. Wracajac do tematu to nie sadzilam ze koszty pielegnacji soczewek sa tak wysokie. Jednak musimy sprobowac. Mam jeszcze pytanie czy lekarz cos wspominal Wam ze np po pol roku codziennych aplikacji bedziecie wkladac soczewki np co drugi dzień. ? I czy corka na wizycie kontrolnej juz jak zaczeła noszenie soczewek widziala dobrze. ? Pozdrawiam
                          • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 01.01.16, 16:05
                            Kontrolę miała po 3 tygodniach. Widziała jak z wadą -0,5. Lekarz mówił że tak może być bo córka ma soczewki mocniej hamujące narastanie krótkowzroczności i do właściwego widzenia dojdzie w ciągu max. 3 miesięcy. Teraz już na pewno widzi doskonale. Sprawdzałam na napisach w TV. Spokojnie przeczyta to co ja ledwo widzę w swoich soczewkach :)
                            Kolejna kontrola za pół roku. Wtedy zapytam o wkładanie co drugi dzień. Miałam już zapytać i oczywiście miałam tyle pytań że o tym zapomniałam :(
                            Koszty "obsługi" są straszne. Możliwe, że ja za duże tego płynu leję ale wolę dmuchać na zimne i przeczyścić niż nie doczyścić ;)
                            Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! Oby tym naszym dzieciaczkom krótkowzroczność wcale w tym roku się nie zwiększyła :)
                            • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 01.01.16, 16:48
                              Ja napisze sobie pytania na kartce i bede pytała pana doktora o wszystko. W sumie juz nie moge sie doczekac. Oby tylko pomoglo i wam i nam. Moja corka cwiczy taniec mozna powiedziec ze intensywnie i wyobraz sobie ze caly czas bez okularow. Przez to ze ja nosze soczewki to ona nie lubi okularow. Uzywała tylko do tablicy w szkole. a odnosnie tego plynu to moze z innych zrodel np. Przez internet bedzie taniej. Napisz mi czy jak taki mroz i ogrzewanie jak sobie radzicie z nawilzeniem oka? Do czyszczenia pewnie płyn tak uzywany codziennie. Jak jakas choroba to nie zakładacie soczewek to wtedy znowu wada sie powieksza. Napisz od kiedy macie siczewki konkretnie i na ile lat teraz powiedzial doktor. Dzieki
                              • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 02.01.16, 15:16
                                Pierwsza noc w soczewkach 31.X
                                Póki co jeszcze dziecko chore nie było. W przypadku choroby o ile gorączki nie będzie czy mega problemów z zatokami planuję młodej soczewki zakładać.
                                Córka oka nie ma suchego, żadnego dyskomfortu nie zgłasza nawet przy ogrzewaniu. Mimo to zakraplam tak jak pisałam wcześniej. Ja też przy soczewkach kropli nie potrzebuję (czasami jak bardzo późno idę spać i miałam soczewki z 18 godzin na oczach to czuję pieczenie i wtedy zakraplam).
                                Płyny kupuję przez internet. To ten płyn:
                                sklep.okulux.pl/media/catalog/product/cache/1/image/500x500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/e/menicareplus_kopia.jpg
                                I taki do stosowania raz na 2 tygodnie:
                                sklep.okulux.pl/media/catalog/product/cache/1/image/500x500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/p/r/progent_kopia.jpg
                                Jeśli wszystko będzie dobrze to myślę, że córka będzie nosiła ortosoczewki do czasu kiedy wada się stabilizuje, po zakończeniu rośnięcia. Tak sobie myślę że pewnie do 19-20 lat.
                                Oby tylko działały.

>W sumie juz nie moge sie doczekac.

Też tak się czułam. Najpierw się bałam, miałam nadzieję, że może stanie się cud i na wizycie okaże się ze wada się nie pogłębiła. Cóż, cudu nie było :( Potem czekaliśmy prawie 3 tygodnie na soczewki i każdy dzień wlókł się niemiłosiernie, miałam poczucie ze tracimy czas a dziecko nie ma swojego "lekarstwa". W końcu odebraliśmy soczewki, trzymałam pojemniczek w dłoniach jak relikwię ;)
                                Teraz jestem naprawdę spokojniejsza.
                                • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 03.01.16, 10:27
                                  Dziekuje za informacje. Napewno z Toba czuje sie pewniej i bezpieczniej. Czy jeszcze ktos z toba pisal kto np. Dluzej stosowal orto.? Twoja coreczka jest z 2008 rozumumiem. Moja mlodsza jest z 2007 roku i tez chcialabym jej skontrolowac wade. Chodzi do 3 klasy. Bo poszla jako szesciolarek do szkoly.Chcialabym zeby choc ta miala zdrowe oczki. Jak Twoj syn. Pozdrawiam
                                  • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 05.01.16, 12:38

Witam,
                                    Jesteśmy po wizycie. Moja opinia to konkretny fachowiec, z bardzo dużą wiedzą, odpowiadał mi na wszystkie pytania, a nie ukrywam że miałam ich mało. Jest bardzo poważny --- raz tylko się uśmiechnął. Polecał oczywiście ortosoczewki, jako metodę zahamowania wzrastającej wady wzroku. Oczywiście my się zgodziliśmy, ponieważ uważam, że musimy spróbować jeśli coś takiego istnieje i jest bezpieczne dla oczu a dodatkowo może pomóc. Dodatkowo zbadał oczy mojej drugiej córeczce, u której wyszło teraz - 0,25 dioptrii (ma 8 lat). Jednak odnośnie jej powiedział, że wadę należy kontrolować i teraz nawet nie trzeba okularów. Jestem zadowolona z wizyty. Pozdrawiam
                                    • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 05.01.16, 12:46
                                      >Jest bardzo poważny --- raz tylko się uśmiechnął.

OOOO! U nas żartował. Nawet proponował córce soczewki dla lalki :) Może mniejsze dzieci bardziej zagaduje.

Dała sobie córka włożyć soczewkę miękką?

>Dodatkowo zbadał oczy mojej drugiej córeczce,
                                      > u której wyszło teraz - 0,25 dioptrii (ma 8 lat).

Oj, to sprawdź koniecznie za kilka miesięcy. Moja córka na koniec sierpnia miała idealny wzrok a w połowie grudnia już -1 i -1,25 :( Tak się narobiło przez 3,5 miesiąca :(

Napisz czy coś poprzekręcałam w postach do Ciebie czy raczej było to spójne z tym co mówił lekarz.
                                      • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 05.01.16, 14:12
                                        Otrzymałyśmy dwa pudełka soczewek miękkich do wkładania w domu, jedno pudełko na oko lewe drugie pudełko na oko prawe. Moja córka nigdy nie wkładała nic do oka wcześniej wiec przekazał je aby się oswajać.
                                        Generalnie Pan doktor badał oczy mojej córki na różnych urządzeniach, robił to co zauważyłam topografię rogówki i stworzył na jej podstawie mapę rogówki aby dopasować odp soczewkę. Sprawdził wagę jaka ma obecnie i wyobraź sobie że wg jego wada jest mniejsza niż wada jaką oceniła moja obecna Pani Doktor z przychodni. Różni się o 0,25 dioptrii ale sie różni. Dokonałam opłaty za połowę za soczewki i już rozpoczął się proces ich zamawiania. Umówiłam się na kolejny termin kiedy je odbierzemy lub zostanę poinformowana jeśli byłyby wcześniej. Chciałabym je mieć jak najszybciej.
                                        Ogólnie mały ten jego gabinecik, ale jakoś zmieściłyśmy się we trzy. No i zauważyłam Św. Krzyż na ścianie, i wtedy było mi lepiej.....:)
                                        Pozdrawiam i napisz co tam u Was ---- tzn. jak zakładanie ?
                                        To wszystko co mi piałas było bardzo spójne z tym co zastałam na wizycie. Jeszcze raz dziękuje za kontakt i cierpliwość
                                      • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 11.01.16, 09:06
                                        My po odbiorze soczewek mieliśmy kontrolę za 3 tygodnie. Wszystko OK. Następna wizyta za pół roku (chyba że by się coś działo to oczywiście natychmiast).
                                        Mieliście źle dobrane soczewki skoro była wymiana :/ ?
                                        Faktycznie -6 to chyba wartość graniczna ortosoczewek ale z tego co czytałam można stosować ortokorekcję przy większych wadach na zasadzie soczewki + okulary a soczewka będzie spełniała swoją funkcję czyli hamowała narastanie krótkowzroczność.
                                        Gdzie dobieraliście soczewki?
                                            • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 11.01.16, 12:52
                                              Witam, moje już dwie koleżanki i dziękuje że odpisałaś MONIU_ka 1979
                                              Ja osobiście czekam na ortosoczewki---ale bardzo się boje ich zakładania. Córka w ogóle nie daje sobie założyć nic na oko----otrzymała miękkie do nauki i oswojenia, pięknie nie otwiera, prawie dotyka krawędzią soczewki miękkiej i znowu nic.....załamnka a ja na maksa przeżywam. Mam pytanie czy te miesięczne wieloogniskowe-----zakłada w dzień i na noc zdejmuje? Czy są to soczewki okularowe?
                                              Pi.XYZ a jak tam u Was jak zakładanie------ciągle o Was myśle napisz coś? Pozdrawiam
                                              • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 11.01.16, 13:32
                                                Pisałam kilka dni temu. U nas zakładanie trwa momencik. Nie załamuj się miękkimi soczewkami. Ja też nie dałam rady włożyć córce miękkiej. Twarde są zupełnie inne. Przede wszystkim dużo mniejsze, po drugie, nie wyginają się.
                                                Teraz uczę męża żeby w razie czego dal sobie radę z soczewkami córki. Póki co nauczył się zdejmować i robi to błyskawicznie.
                                                Dasz radę. Bo to Ty przede wszystkim musisz się nauczyć -opanować technikę.

Wieloogniskowe nosi się jak zwykle miękkie czyli w dzień. Niestety one mają gorsze "wyniki" w hamowaniu krótkowzroczności. No ale przy wadzie -6 to faktycznie same ortosoczewki bez okularów nie dadzą rady. Twoja córka ma wadę dużo mniejszą. Dlatego nie martw się. Będzie dobrze. Pomyśl, że ja się nauczyłam i moja córka współpracuje pięknie a ma dopiero 7 lat. Głowa do góry. Podstawa to dobre nastawienie.
                                                • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 16.01.16, 10:41
                                                  Jesteśmy z ortosoczewkami. Wizyta trwała 45 min. Miałam dużo pytań związanych z ewentualnymi powikłaniami. Pan dr włoźył je mojej córce za pierwszym razem. Potem zprawdził ja na oku. W domu było cięźko. Bardzo się bała moja córka i ja. Włozyłysny jedną. Pole sala na łóżku z ręcznikiem. Cała gałką drźała jakby była pod wielkim ciśnieniem. Po około 2 godzinach włożyłam drugą soczewek. Która znalazła się pod dolną powieka. Panikowałysmy. Jakoś wyjęłysmy i po godzinie znowu próba. Ostatecznie spała w soczewkach. Ale było strasznie. Pozdrawiam
                                                  • mama-mlodej Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 16.07.18, 20:20
                                                    Witam. To może ja odpowiem, bo jakaś cisza nastała w tym wątku :). Jak pisałam niedawno - moja córka lat 13,5 używa ortosoczewek od prawie dwóch lat. Zakładamy je codziennie. Mimo wysokiej wady (-4,25 i- 4,75) dobrze korygują i na kontroli w czerwcu córka przeczytała wszystkie rzędy z tablicy, jedynie może 2 litery w ostatnim rzędzie pomyliła. Jeśli chodzi o wpływ tej metody na postępowanie krótkowzroczności, to nie wiem jak jest. My teraz będziemy wymieniać soczewki. Po jakimś czasie robią się podobno bardziej "płaskie" i słabiej przylegają do oka. Rzeczywiście czasem się jakby zsuwają z oka. Przedstawiciel tej firmy, która produkuje nasze soczewki mówił mi kiedyś, że są właściwie przeznaczone do stosowania przez 1 rok, ale wie, że okuliści pozwalają używać ich dłużej. Nie zdecydowaliśmy się na odstawianie soczewek na kilka tygodni przed badaniem - wtedy można by sprawdzić aktualną wartość wady - bo uznaliśmy, że nic nam ta wiedza nie da, a przez te kilka tygodni trudno byłoby córce funkcjonować bez właściwej korekty wzroku. I tak będziemy nadal stosować ortokorekcję. Nie było przez te 2 lata problemów z tolerowaniem soczewek i tak jest wygodniej niż z okularami. Nowe soczewki będą miały te same parametry, tylko z jakąś niewielką zmianą na podstawie mapy rogówki. Więc może dopiero za 2 lata dowiemy się, jaka będzie wtedy wada. Napiszcie dziewczyny jak jest u Was. Pozdrawiam
                                                  • jacktraveler Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 05.11.18, 17:47
                                                    Ponieważ napisałaś to niedawno, pozwolę sobie Ciebie ostrzec, nasz syn nosił dwa i pól roku,(ze zmianami) jak tylko zauważysz światłowstręt i podobne objawy do mrużenia oczu u dziecka natychmiast przerwij i zgłoś się z dzieckiem do ambulatorium, na naszego syna już za późno. Absolutnie odradzam i ostrzegam rodziców, którym przyjdzie do głowy stosować ortosoczewki. Pomimo przestrzegania procedur higieny i utrzymania oraz innych czynników, po ponad dwóch latach skończyło się to u naszego syna silnym owrzodzeniem rogówki w wyniku czego syn utracił wzrok w jednym oku w stopniu znacznym. Tylko szybka reakcja kliniczna uratowała go przed gorszymi następstwami w postaci grzybicy rogówki. Lekarz który dwukrotnie (nastąpiła przerwa spowodowana następstwami noszenia ciał obcych w oku) usilnie przepisał synowi po raz drugi, i to był o raz za dużo. Nie mogę sobie darować tego, ze zawierzyłem felczerowi z Gdańska. Zastanawiamy się nad możliwymi krokami prawnymi, po to by inni rodzice nie musieli przechodzić podobnych katuszy. Każdy porządny okulista powie wam, oko nie znosi na dłuższą metę żadnych ciał obcych, nie wkładajcie więc nic waszym dzieciom.
                                                  • mama-mlodej Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie 07.02.20, 08:22
                                                    Witam. Sporo czasu minęło od ostatnich wpisów w tym wątku, więc ja napiszę, co u nas z orto. Nadal - już 3,5 roku córka używa ortosoczewek. Zakładamy soczewki codziennie, czasem wyjątkowo jedna noc przerwy. Zapaleń nie było dotąd, ale mam wrażenie, że rano oczy są bardziej podrażnione niż kiedyś. Córka widzi w dzień dobrze, ale ostatnio mówi, że jakby nieco gorzej niż dotąd. Niedługo kontrola - okaże się jak wyjdą badania. Jeśli nie będzie niespodzianek to obecną parę możemy używać do jesieni. Później trzeba zdecydować, czy zamawiamy nowe, czy przechodzimy na okulary. Córka jest już trochę zmęczona tym soczewkami, nie wiem jaką decyzję podejmie. Odezwijcie się proszę, napiszcie, jak jest u Was. Pozdrawiam
    • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 16.01.16, 10:44
      Jesteśmy z ortosoczewkami. Wizyta trwała 45 min. Miałam dużo pytań związanych z ewentualnymi powikłaniami. Pan dr włoźył je mojej córce za pierwszym razem. Potem zprawdził ja na oku. W domu było cięźko. Bardzo się bała moja córka i ja. Włozyłysny jedną. Pole sala na łóżku z ręcznikiem. Cała gałką drźała jakby była pod wielkim ciśnieniem. Po około 2 godzinach włożyłam drugą soczewek. Która znalazła się pod dolną powieka. Panikowałysmy. Jakoś wyjęłysmy i po godzinie znowu próba. Ostatecznie spała w soczewkach. Ale było strasznie. Pozdrawiam
      • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 16.01.16, 11:12
        Myślałam o Was wczoraj cały dzień. Gratuluję :) Pierwsze koty za płoty, teraz będzie już tylko lepiej :) U nas też na początku było ciężko ale zdecydowanie lepiej niż się spodziewałam. Nastawiłam się na brak współpracy i wkładanie na siłę. Okazało się, że współpraca córki jest i jak ja już załapałam w którym momencie wkładać to jest chwilka. Zobaczysz za miesiąc cała procedura będzie trwała 2 minuty. Tylko wytrzymajcie pierwsze 2 tygodnie. Popłacz sobie żeby córka nie widziała a potem ze spokojem rób swoje. Jak będziesz spokojna i pewna że soczewki są dla dobra dziecka to i córka się uspokoi. Pomodlę się za Was.
        Pozdrawiam gorąco. Pisz na bieżąco. Musimy się wspierać :)
        • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 18.01.16, 08:44
          Dziękuję za te słowa szkoda, że nie przeczytałam ich wczoraj.
          Aktualnie zakładanie to koszmar. Porusza całą naszą rodzinę. Jest bardzo nerwowo. Kiedyś moja córka szła spać, ja również i było spokojnie. Dziś jest okropnie. Wczoraj wieczorem córka bardzo się źle poczuła, bolała ją głowa i nie chciała w ogóle włożyć soczewek. Spała bez. Mam nadzieje że dziś je założymy. Myślę, że to efekt przemęczenie, ponieważ w sobotę brała udział w Międzynarodowym Turnieju Tańca "TIME FOR DANCE 2016" w Legionowie i była tam praktycznie cały dzień, a wyniki było dopiero po 22.00. Potem w domu zmycie makijażu, brokatu, który był we włosach i ostatecznie zaczęłyśmy wkładać soczewki około godz. 24.00. Założyłyśmy po 1.00 gdzie ona , ja i mąż byliśmy padnięci i wyczerpani emocjonalnie.
          Wczoraj rano wstała zdjęłam jej Lewą, ale nie zakropliłam przed zdjęciem kropelką tylko po zdjęciu soczewki (czy tez zakraplasz po czy przed wyjęciem?) i mówiła ze ja boli. Po chwili Prawa. Zdejmowanie idzie nam szybko wkładanie mega długo...............Boje się czy dziś da sobie włożyć.
          Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie. MYSIMY SIĘ WSPIERAĆ :)
          • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 18.01.16, 20:19
            Niedługo powrócą do Was spokojne wieczory. Wytrzymajcie jeszcze trochę, 2-3 tygodnie i będzie łatwiutko. Ten ból głowy to chyba ze stresu :( Ty musisz być spokojna to i dziecku się udzieli.
            Ja mojej dawałam początkowo tabletki uspokajające. Może też spróbujecie? I sobie możesz też wziąć ;) Musisz maksymalnie skrócić czas zakładania. Jak jest szerokie oko, zdecydowany ruch, bez wahania. I pamiętaj, że ta cała męczarnia jest po to żeby w przyszłości córka nie miała -10. Takie myślenie bardzo pomaga się opanować i zmobilizować.

Zakraplam zawsze przed i po.
            A co córka mówi. Widzi lepiej? Bo u mojej już po pierwszej nocy widzenie bardzo się poprawiło.
            Trzymajcie się :)

Ps.--- św. Rita jest patronką do spraw beznadziejnych. Zapewne czujesz teraz, że to zakładanie to beznadziejna sprawa ;) Możesz Jej to powierzyć.
            • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 19.01.16, 11:28
              Witaj,
              Przekażę co było wczoraj----moja córka nie dała mi założyć soczewek, powiedziała, że zrobi to sama. Przez cały dzień ćwiczyła otwieranie oka, trzymania dolnej i górnej powieki oraz datykanie tak jak miałaby soczewkę. Wieczorem kiedy umyłyśmy ręcę i otworzyłam pojemniczek z soczewka i jej ją podała znowu zaczęła sie BAĆ. Juz była prawie przty i znowy cofała palec. Zaczęłam panikować i potem przyszedł mój mąż, po czym ja wyszłam z pokoju a on został. Sama załozyła soczewkę LEWĄ, poleżała trochę nałóżku i po około 15 minutach założyła LEWĄ. Ostatecznie spała w soczewkach. Byłam z niej bardzo dumna.
              Moje pytania:
              1) Odnośnie tego zakraplania to zakraplasz jedna kropelką , następnie zakładacie soczewki i do spania TAK? Rano zakraplacie i wyjmujecie soczewki i do np. szkoły MY TAK ROBIMY
              2) Zauważyłam w pojemniczku takie pływające cząsteczki nabłonka czy jakiegoś śluzu. Teraz soczewki są w pojemniczku, ale coś takiego tam pływa. Jak zakładasz soczewki na noc czy wylewasz płyn i otwierasz pojemnik do wysuszenia, gdzie czeka do rana czy jeszcze wypłukujesz płynem pojemnik. Ja otwieram pojemnik dopiero po nocy , dopiero rano bo nie chcę aby się np. zakurzył , wlewam płyn do jednej przegródki i zdejmuje soczewę.
              Na razie tyle
              Pozdrawiam i dziękuję że mnie wspierasz i ze mną piszesz
              • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 19.01.16, 13:05
                Raaaany!!!! Cudnie. Jak włożyła sama to jeszcze lepiej. Zanim się obejrzysz a soczewkowanie będzie codziennym, zwyczajnym, bezbolesnym rytuałem (jak mycie zębów) :)
                Powiedz córce że jest WIELKAAAA!!! Ja bym swojej jeszcze prezencik kupiła za dzielność ;)

Zakraplam rano kropelką przed zdjęciem soczewek i po zdjęciu. Wieczorem podobnie, zakraplam przed włożeniem soczewek i po włożeniu. W ciągu dnia nie zakraplam.
                Po wyjęciu soczewek z pojemnika wylewam z niego płyn i zostawiam do wyschnięcia na całą noc, czasem przepłukam solą fizjologiczną (raz na kilka dni). Nie zauważyłam żadnych farfocli w pojemniczku.
                Co 2 tygodnie robię czyszczenie tym płynem dwuskładnikowym. Bardzo ważnie żeby po tym czyszczeniu dokładnie wypłukać soczewki. Ja płukam solą fizjologiczną i zużywam wtedy po 5 ampułek soli na każdą soczewkę.
                Pozdrawiam.
                • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.01.16, 08:30
                  Droga Koleżanko,
                  Informuję, że wieczorem moja córka samodzielnie założyła soczewki. Był z nią mój mąż w pokoju, natomiast ja byłam w pokoju obok. Trochę to trwało, ale na pewno krócej niż wcześniej. :)
                  Lekarz nic mi nie mówił o tej soli fizjologicznej, czyli ona nic nie szkodzi? Muszę np. dziś przemyć solą pojemnik.
                  Proszę żebyś np. w ciągu dnia spojrzała do pojemnika do soczewek i zaobserwowała, czy u was rzeczywiście nic nie pływa (u mnie są to mikro kawałeczki nie wiem czego nabłonka, czy śluziku, czy ropki nie wiem ( ale napewno są) . I jak wyjmujemy soczewki po nocy i patrzę na na soczewkę na przyzsawce pod światło to jest na niej jakaś mini wydzielina. Czy to zauważyłaś u Was?
                  I jeszcze jedno czyli po włożeniu na noc soczewek , wylewam płyn z pojemniczka i juz nie przepłukuję nowym płynem (czy przepłukiwać nowym lub solą) i pozostawiam do rana. Potem rano wlewam płynu do połowy pojemniczka i wyjmuję.
                  Czekam na porady i pozdrawiam
                  • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.01.16, 08:56
                    Brawo dla córki. Chyba sama jesteś zaskoczona takim scenariuszem!
                    Sól fizjologiczna nic nie szkodzi :) Ja używam soli bo jest tańsza niż płyn ale oczywiście możesz płukać pojemnik czy soczewki po "dezynfekcji" płynem. Nam i tak tego płynu strasznie dużo schodzi :/
                    Po wyjęciu soczewki z oka faktycznie jest ona w jakiejś wydzielinie. Po zdjęciu spłukuję płynem te zabrudzenia i dopiero wkładam do pojemnika. Może dlatego w pojemniku nic nie ma. Specjalnie wczoraj się przyglądałam.
                    Ja po wylaniu płynu zwykle nie przepłukuję pojemniczka, czasem tylko solą fizjologiczną (chociaż chyba powinno się przepłukać, ale swojego pojemnika na soczewki też nie płuczę codziennie).
                    Pojemnik córki wymieniam co 2 tygodnie bo płyn mi na tyle starcza.
                    Jeszcze raz wielkie gratulacje!!!! Masz bardzo dzielną córkę :)
                    • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 22.01.16, 12:17
                      Dziękuje---wczoraj nie pisałam bo dużo się u nas działo, ale samego miłego. Soczewki zakłada sama i coraz szybciej.
                      Dziś jak ją akurat wyjątkowo zaprowadzałam do szkoły, odczytała mi godzinę na tablicy przystankowej tramwaju, którą ja ledwo widziałam, czyli widzi bardzo dobrze.
                      Mam nowe pytanie czy po wizycie kontrolnej tej po dwóch - trzech tygodniach kiedy jest następna wizyta, czy po 3 miesiącach czy po pół roku. Jak jest u was? I drugie czy cały czas Twoja córka czuje soczewkę na oku----moja cały czas czuje.
                      Pozdrawiam----Ps. ale szybko minęło to już tydzień od ostatniej wizyty u Dr. M.K.
      • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 26.01.16, 09:18
        Następna wizyta za pół roku.
        Czy czuje. Hmmmm.... do końca nie wiem. Z 7- latkiem trudno się rozmawia o odczuciach ;)
        Jak po założeniu soczewek robi jeszcze fikołki w łóżku to pytam czy jej soczewka nie wypadła. Zastanowi się i mówi "nie". Więc wnioskuję że jakoś je czuje. Ale nie jest to dyskomfort. Zdarzało się, że po założeniu kazała sobie szybko wyjmować bo było niewygodnie (może paproszek). Wyjmowałam, płukałam oko kropelkami, soczewkę i po założeniu było już OK.
        • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 27.01.16, 08:20
          Witaj ponownie,
          Dziękuje za odpowiedzi. teraz napisze co u nas.
          U nas córka wkłada sama, robi to coraz lepiej. Wczoraj wypadła jej soczewka przed założeniem na dywan i cały proces się wydłużył, ponieważ musiałam ją znowu umyć i potrzymać w płynie około 10 min. Więc znowu poszłyśmy późno spać :( Poza tym moja córka bardzo jest teraz zadowolona, ponieważ w dzień nie chodzi w okularach w ogóle (może tańczyć i widzi doskonale , a bierze udział obecnie w różnych konkursach tanecznych bo karnawał, a ćwiczy od 6 lat), tylko ciągle przeżywa to wkładanie................na noc.
          Moje pytanka:
          1). na tej wizycie po 2-3 tygodniach jak widziała Twoja córeczka? Możesz mi to napisać?
          2) kiedy będziecie mieli wizytę tą po pół roku? Napisz mi datę tak około --- będę oczekiwała wiadomości od Ciebie z wizyty po.
          3) po założeniu soczewki bardzo drga jej oko, ona wtedy je zamyka oko, a oko na maksa pulsuje, tak jakby powiększało się ciśnienie w oczach. Rano kiedy jeszcze śpi, a ja ją obserwuję oko nie drga jest spokojne. Czy u Was tez tak jest?
          4) ile godzin śpi Twoja córeczka w soczewkach. Moja w tygodniu około 8, a w weekend nawet 11 godzin, czy to nie za duzo dla oczu
          5) moją córkę zaczyna brać przeziębienie---ma katar, drapie ja w gardle, dziś rano powiedziała że boli ja ucho :(.....jak u was bo u nas w szkole dużo dzieci choruje. A Wy trzymacie się zdrowo? Czy jeśli by stan się pogorszył mojej córce to można przestać nosić soczewki na parę dni i czy nie będzie to miało wpływu na proces hamowania narastającej wady?
          Pozdrawiam
          • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 27.01.16, 10:19
            >tylko ciągle przeżywa to wkładanie................na noc.

I tak bardzo szybko zaczęła sama wkładać soczewki. Przywyknie i będzie bezstresowo:)

1. Na wizycie kontrolnej córka widziała jak z wadą ok. -0,5. Dostała soczewki mocniej hamujące i pełna ostrość widzenia powinna pojawić się do 3 m-cy (z tego co mówił lekarz) ale zdaje się że po miesiącu już córka widziała świetnie bo czytała małe literki z daleka.
            2. Kolejna wizyta w maju. Ale lekarz powiedział że nawet jakbyśmy się w wakacje pojawili to nic się nie stanie. Oczywiście mamy przykaz że jakby się coś działo to wizyta natychmiast. Mam nadzieję że nie będzie potrzeby i pokażemy się w maju.
            3. Drgania oka nie zauważyłam u mojej córki. Może u Was to stres. Hm... Magnez może jej podawaj przez jakiś czas.
            4. Córa śpi zwykle 9 godzin, ale też i 8 i 10. Twarde soczewki świetnie przepuszczają tlen więc nie martw się że ma je za długo na oczach.
            5. W szkole córki masa dzieci choruje. W zeszłym tygodniu było po 4-5 dzieci na klasę i tak w każdym oddziale klas 1-3! Syn było chory, teraz ja męczę się z koszmarnym kaszlem ale córka zdrowa :) Profilaktycznie daję jej leki przeciwwirusowe i się trzyma.
            Jak przestaniecie wkładać soczewki na kilka dni to na pewno widzenie się pogorszy. Ja tam się nie znam ale wydaje mi się że wtedy może krótkowzroczność narastać (tylko czy 3-5 dni ma znaczenie?). Nie długo chyba macie kontrolę. Zapytaj może o soczewkowanie podczas infekcji.
            Pozdrawiam.
            • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 02.02.16, 13:43
              Witaj Kochana Koleżanko z FORUM,
              Przepraszam, że tak długo się nie odzywałam, ale jakoś szybko minął mi czas (ten ostatni tydzień). Jesteśmy po kolejnej wizycie u Doktora. Córka miała przebadane ciśnienie oka, po znieczuleniu kropelkami, które Pan Dr wcześniej zastosował, potem oglądał jej rogówki, a następnie kazał odczytać literki-----widziała teraz jak - 0,25 i powiedział pan Doktor, że nie ma potrzeby aby było lepiej.
              Pytałam go co jak choruje dziecko i powiedział, że należy odstawić i nic to nie zaszkodzi na hamowanie wady. Pokazał jak należy przemywać te soczewki co dwa tygodnie (ten kompleksowy proces mycia do 30 miniut w obu płynikach, który napewno znacie).
              Pan Doktor kazał pokazać się za pół roku :) Dostałam dodatkowo od niego login i hasło do sklepu po akcesoria do soczewek.
              Generalnie byłam zadowolona i moja córka również. W przyszłym tygodniu wyjeżdżamy w góry i odezwę się do Ciebie po powrocie. Napisz mi jednak czy u was wszystko w porządku.
              Serdecznie pozdrawiam
                • xyz.82 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 17.02.16, 21:33
                  Witam, tez jestem mamą soczewkujacego 8 latka. Nosimy orto od sierpnia, przy wadzie -4 widzenie 100 %. Przeszlismy juz przez wymiane lewej soczewki bo byla zle dobrana. Mam pytanie bo od grudnia mamy problem z lewa znow... czesto powieka robi sie czerwona, lzawi, boli. Przypuszczam ze ma to zwiazek z katarem i zatokami, niestety nikt nam nie powiedzial ze nie mozna wtedy stosowac a wlasnie te objawy sie pojawiaja jak mlody ma katar i zatkany nos. Dopiero u Was doczytalam ze wtedy nie mozna zakladac, dzieki !!! Moze ktoras z Was tez miala taka sytuacje ? Obecnie syn ma zatoki i antybiotyk, wczoraj sprobowalam zalozyc i po pol godzinie dyskomfort w lewym oku i zaczerwienienie powieki i skory wokol oka, wyjelam. W sumie juz 3 noce jest bez. 2 dni widzi 100 % poniej prosi o okulary ( ma w okularkach -3,5 ) tez dajecie dieciom okulary jak nie nosza dluzej soczewek ?
                  Z gory dziekuje z odpowiedzi, bede do Was zagladac :)
                  Pozdrawiam
                  • xyz.82 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 17.02.16, 21:39
                    Dodam, ze po takiej akcji z opuchnieciem i zaczerwienieniem pojechalismy na wizyte i widzenie bylo 100 %, oko spokojne jak okreslil doktor i powiedzial ze te akcje nie wynikaja z samej soczewki :( bo ona dziala prawidlowo, oko po godzinie dochodzi do siebie wiec on nic zlego nie widzi, mam zdejmowac w nocy zeby do rana bylo ok. Tylko co wtedy jak przed pojsciem spac widze ze cos sie w tym oku dzieje ? nie ma serca go tak polozyc bo boje sie ze mocno sie podrazni :( juz mnie to dobija :( jedyna opcja jaka widze to to, ze ma to zwiazek z nieszczesnymi zatokami :(
                        • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 18.02.16, 15:09
                          Witaj :)
                          Nam lekarz nie mówił co w przypadku infekcji. A sama nie zapytałam bo o tym nie pomyślałam ;) Pewnie zależy od dziecka, jak znosi katar. Moja córka od początku soczewkowania miała raz katar ale soczewki jej nie przeszkadzały i wkładałam normalnie co noc. Okularów nie mamy wcale. Córka na szczęście nie ma żadnych podrażnień oczu.
                        • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 01.03.16, 09:49
                          Witaj,
                          Przepraszam, że nie odpisywałam wcześniej, ale wchodziłam na forum---byliśmy w górach, a potem jak wróciliśmy było mało czasu.
                          Chcę Ciebie poinformować, że ja pytałam się lekarza osobiści co w przypadku choroby i powiedział, że jeśli córka czuje się źle to nie zakładać i nic się nie stanie . Dodatkowo zapytałam o czas kiedy wyjedzie na zielona szkołę (czy może pojechać, czy ją zostawić w domu), bo 25 kwietnia br ma wyjazd do 29 kwietnia br.(w sumie cztery noce) i lekarz powiedział, żeby przestać w tym terminie wkładać soczewki i nie będzie to miało wpływu na ewentualne pogłębianie wady.
                          Chcę przekazać, że w górach nie zakładaliśmy codziennie soczewek - napewno jakieś trzy noce w sumie nie były zakładane (tzn. dwa dni nosiła i dzień nie, potem znowu dwa dni nosiła i znowu nie) córka napewno widziała w 100 %, bo ją o to pytałam. DLATEGO TO POTWIERDZA TEZĘ LEKARZA, ŻE W PRZYPADKU CHOROBY MOŻNA CHWILOWO NIE ZAKŁADAĆ. Pozdrawiam
      • dusiaka Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 10.04.16, 21:41
        Dobry wieczór,
        Tydzień temu okulista zdiagnozował u mojej 6 letniej córki krótkowzroczność.
        OP -2,75, OL -2,5.
        Ani mąż, ani ja, ani starszy 18 letni syn, nie mamy wady większej, niż -1, trudno więc szukać przyczyny w genetyce.
        Boję się nawet wyobrażać do ilu dioptrii dojdzie, zanim córka wyrośnie i wada się ustabilizuje.
        Zdecydowałam, że jeśli nie ma innej metody, spróbujemy ortosoczewkami hamować postęp wady.
        Chciałabym zapytać mamy dzieci, które je stosują, jak z perspektywy kolejnych tygodni wygląda używanie ortosoczewek? Możecie polecić?
        Potrzebuję nadziei, że można jeszcze coś zrobić, żeby pomóc, żeby wada u córki nie ograniczała jej w dorosłym życiu.
          • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 14.04.16, 08:58
            Witam kolejną zatroskaną mamę. Rozumiem co czujesz, ponieważ ja miałam dokładnie to samo. Jednak co mogę powiedzieć (po 3 miesiącach użytkowania soczewek). Bardzo ważny jest lekarz, który je dobiera. Uważam, że Nasz jest bardzo dobry i godny zaufania. Odpowiedział mi na wszystkie wątpliwości, a należę do mam "bardzo nieufnych". Bardzo zależy mi na zahamowaniu pogłębiania się wady u mojej córki, dlatego próbujemy. W chwili obecnej córka sama zakłada ortoseczewki na noc, my jej zdejmujemy rano, napewno czuje je delikatnie na oku (uczucie rzęsy), ale za to cały dzień widzi jak byłaby bez wady i jest przeszczęśliwa. Osobiście uważam, że powinnaś zastosować tą metodę i polecam ją, jednak nie wiem czy 6 lat jest wiekiem odpowiednim. Musisz zapytać się specjalisty.
            • dusiaka Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 14.04.16, 20:44
              Dziękuję za odpowiedź.
              Jestem już umówiona do Warszawy na 5 maja. Boje się tego, jak to będzie na początku, czy córcia pozwoli założyć sobie ortosoczewki. Pociesza mnie, że dzieci potrafią się do takiej niewygody przyzwyczaić.
              Dzwoniąc do rejestracji mówiłam o tym, że córka ma dopiero 6 lat. Wysłałam tez mailem nasze recepty na okulary i zalecenia okulistki z Łodzi. Odpisał mi TEN lekarz, zaprosił na wizytę, czyli chyba mamy szanse na ortokorekcję.
              Czeka nas długa droga bo córka jeszcze mała, a wada już spora, ale będziemy walczyć.
              jeszcze raz dziękuję za odpowiedź :-)
              • madziagelo Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 05.05.16, 13:40
                Witam
                mój synek ma 6 lat i wadę -3,5 od 2 maja mamy ortosoczewki z Warszawy. Serce mi się kraje gdy patrzę jak boi się przy zakładaniu. Płacze ze strachu strasznie, ja później w samotności tak samo. Założyłam przedwczoraj soczewki tylko raz na chwilę. Dziś chciałabym na noc. Ciekawa jestem jakie ma pani wrażenia po wizycie. Proszę też o wsparcie, bo umieram ze strachu prze wieczorem. Czy robiłyście próby w dzień czy od razu na noc? Mi lekarz nic nie mówił o kropelkach. Czy soczewki się bez problemu rano zdejmuje? Tego się też obawiam.
                • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 05.05.16, 17:04
                  Strach minie. I Twój i dziecka. Możesz mi wierzyć :) Ja płakałam i moja córka także. Po jakimś miesiącu soczewkowanie staje się tak naturalne jak mycie zębów.
                  Moja córka używa soczewek już ponad pół roku. Zleciało błyskawicznie :)
                  Zakładałam od razu na noc. Soczewki zdejmuje się łatwiej niż się wkłada. Lekarz nam mówił o kropelkach przed zdjęciem bo po nocy oczy są zwykle suche.
                • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 09.05.16, 10:14
                  Podam Pani mój mail: marzenkasyrenka@poczta.onet.pl.
                  Proszę pisać na niego jeśli byłyby jakieś pytanie, bo tak będzie napewno łatwiej na maila wchodzę częściej do forum rzadko. Moja córka nosi orto ponad 4 miesiące i mogę powiedzieć, że teraz jest OK. Jednak jak pisałam wcześniej początki były straszne (i DLA NIEJ I DLA NAS). Teraz sama je zakłada i rabi to automatycznie (przez chwilkę) tylko rano zdejmuję soczewki ja lub mój mąż. Przez cały dzień chodzi bez okularów, może uprawiać taniec ponieważ dużo tańczy i ma wiele konkursów. Jest przeszczęśliwa i chce je nosić, ale ma już 12 lat, więc wie, że ta dla jej dobra i dodatkowo nie musi nosić okularów na co dzień w ogóle , a nie lubiła chodzić w nich bo jej bardzo przeszkadzały.
                  pozdrawiam i trzymam za Was kciuki
    • okulux Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 11.04.16, 09:03
      Ortokorekcja jest niestety nie zbyt jeszcze popularną metodą w Polsce, ale na świecie spotyka się z wielkim zainteresowaniem. Wśród wszystkich metod hamowania narastania krótkowzroczności , które przebadano w pracach naukowych, ortokorekcja wykazała się największą skutecznością wynoszocą od 55% do nawet 100%. Soczewki ortokorekcyjne, tak samo jak i inne soczewki, nosi się przez cały czas. W momencie zaprzestania użytkowania ortosoczewek następuje powolny powrót do wady pacjenta sprzed zastosowania terapii. Dlatego aby osiągnąć najlepszy rezultat zalecane jest ciągłe noszenie korekcji z regularnymi kontrolami, aż do wieku gdy kończy się rozwój organizmu, zwykle 18-21 lat. Aby uzyskać więcej informacji zapraszam na stronę ortokorekcja.waw.pl oraz www.kontrolakrotkowzrocznosci.waw.pl/.

Zespół OKULUX
    • iwetaa Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 13.06.16, 10:57
      witam wszystkich zatroskanych rodziców, ja chciałam się podzielić swoimi doświadczeniami, moja córka ma już 12 lat (skończy na koniec września), soczewki nosi od 2 lat, teraz byliśmy na kontrolnej wizycie, dalej widzi w nich na 100 %, nie jestem pewna jak jest z pogłębianiem wady, w każdym razie po soczewkach widzi dobrze, zakłada niemal codziennie, bo jak nie zakłada 1 dzień spada jej nieco ostrość widzenia co ją niesamowicie już denerwuje, oczu praktycznie niczym nie zakrapiamy
      • xyz.82 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 13.06.16, 12:37
        Witam, u nas widzenie było rowniez 100 % przez caly rok noszenia soczewek a dzis bylismy na doborze okularkow po ich odstawieniu i co ? Zonk, otoz wada urosla o 1 dioptrie wiec jak widac one nie hamuja wzrostu wady a nawet jak spowalniaja to chyba nie o taki efekt chodziło. Widzenie w trakcie noszenia a wzrost wady to jednak dwie rozne rzeczy. Po odstawieniu wada nie cofa sie do stanu sprzed soczewek tylko ksztaltuje sie na takim etapie jaki by był pewnie i bez ich noszenia. Zawiodlam sie nieco :( Okulistka dodala ze te soczewki jedynie daja komfort chodzenia bez okularow nic poza tym, wg niej lepiej zakladac zwykle dzienne i nie meczyc ani siebie ani dziecka. Szkoda bo wg lekarzy i internetu troche to inaczej wyglada. Wiec przestrzegam bo glupie zapalenie rogowki moze spowodowac koniecznosc odstawienia orto i wada wlasciwa sie ukaże :(
        • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 13.06.16, 14:42
          Gdyby wada wzrosła, dziecko nie widziałoby na 100%. Widziałoby gorzej i potrzebowałoby nowych ortosoczewek o większej mocy. Podobnie jak wtedy gdyby nosiło okulary czy inne dzienne soczewki. Jeśli użytkownik soczewek widzi dobrze to znaczy, że wada nie wzrosła. Twojemu dziecku wada musiała pogłębić się w czasie między odstawieniem ortosoczewek a doborem okularów. To jest możliwe żeby wada wzrosła o 1 D w ciągu kilku tygodni. Moja córka pod koniec sierpnia widziała idealnie a w połowie grudnia miała już wadę -1 i -1,25.

>Okulistka dodala ze te soczewki jedynie daja komfort chodzenia bez okularow nic poza tym, wg niej lepiej zakladac zwykle dzienne i nie meczyc ani siebie ani dziecka.

W PL niewielu lekarzy w ogóle wie czym jest ortokorekcja. Jesteś pewna, ze rozmawiałaś ze specjalistą w tej dziedzinie? Poza tym moje dziecko się nie męczy. Jest zadowolone bo widzi dobrze. Obsługa soczewek trwa moment. Ja jestem spokojniejsza bo zapewniłam dziecku najskuteczniejszą metodę hamowania narastania krótkowzroczności.
          • xyz.82 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 13.06.16, 23:24
            Nic bardziej mylnego. Mielismy badany wzrok w dniu odstawienia soczewek i 3 tyg pozniej ;) Tak, rozmawialam z pania doktor w trakcie kiedy zaczynalismy nosic orto i teraz kiedy zdecydowalismy zakonczyc, niestety jej teoria sie potwierdzila wiec chyba wie co mowi :) twierdzila ze one nie zahamuja wady moga jedynie minimalnie spowolnic i tak sie stało. Podobny efekt mozna uzyskac soczewkami dziennymi, ktore bezapelacyjnie sa wygodniejsze i mniej angazujace osoby trzecie. (Podobne zdanie prezentowały panie okulistki z Poradni Okulistycznej jednego z wiekszych szpitali dzieciecych.) Kontrole orto mielismy niedawno i widzenie bylo 100% wiec jak widac one maja spory zapas odksztalcania, wymieniane sa najczesciej ze wzgledu na zadrapania powstajace podczas uzytkowania. No coz my zakładalismy ze sprobujemy przez rok, udało sie wytrwac. Czy bylo warto ? Raczej ciezko powiedziec ze tak. Troche mnie zastanawia jedna rzecz o ktorej specjalisci w danej dziedzinie nie informuja rodzica co po latach takiego odksztalcania ? Skoro "rogowka " jest ograniczana latami przez orto a oko jednak rosnie normalnie, kiedys trzeba je odstawic i co dalej ? Czy nie wystepuja z tego powodu jakies dysfunkcje w budowie oka ? Ktos moze z Was spotkał sie z takim artykułem, ktory przedstawia ten problem ? To ze oko gorzej reaguje z czasem to oczywiste, ono tez chce odpoczac od soczewek czy orto czy zwyklych wszystko jedno. Ja tylko obserwowalam ze w trakcie powrotu rogowki do stanu wyjsciowego przez te 3 tyg dziecko czuje bol oczu, wiec jednak ta ingerencja jest dosc spora :( Powiem szczerze, ze mamy z mezem wiecej watpliwosci po odstawieniu tych soczewek niz w trakcie samego ich uzywania :(
            • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 14.06.16, 07:37
              To co piszesz wydaje mi się być całkowicie nielogiczne. Jak soczewka dobrano do dajmy na to wady -2 może skorygować wadę -3?
              Zaprzeczyłaś też wynikom badań naukowych. Hmm....
              >(Podobne zdanie prezentowały panie okulistki z Poradni Okulistycznej jednego z wiekszych szpitali dzieciecych.)
              Sorry ale to żaden autorytet. W PL specjalistów od ortokorekcji jest kilku i raczej żaden z nich nie pracuje w szpitalu dziecięcym. Co więcej większość okulistów nawet o tej metodzie nie słyszało, mimo że stosowana jest masowo i od lat w Azji.
              • iwetaa Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 14.06.16, 08:03
                Ja nie jestem taka pewna czy wada nie wzrasta, przekonamy się po padaniu podstawowym, na chwilę obecną lekarz spodziewa się, sądząc po wzroście gałki ocznej, wzrostu wady tak o 0,5 d na oko po dwóch latach, do takiej mocy w każdym razie kazał mi kupić soczewki, żeby przygotować się do badania podstawowego. Zobaczymy jak to będzie, ale jeśli udało się córce chociaż trochę spowolnić rozrost wady, to uważam że warto. Wg mnie na chwilę obecną te soczewki to fajna sprawa, dziecko swobodnie funkcjonuje w dzień, na wf-ach itp. Fakt początki były ciężkie. Sama jestem ciekawa jak to będzie z tą wadą podstawową, wiem jednak że bez soczewek wada córce przez dwa lata z dużym prawdopodobieństwem by się podwoiła.
                • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 14.06.16, 09:20
                  Ale 0,5 D na 2 lata to doskonały rezultat! Dzieciom noszącym okulary wada wzrasta od 0.5D do 2 D na rok, u niektórych nawet więcej. Ortosoczewki mają spowolnić narastanie wady. Oczywiście najlepiej by było jakby zahamowały zupełnie ale póki co tylko u nielicznych tak będzie. Ja jestem przekonana że za kilka lat ortosoczewki będą hamowały wadę całkowicie. Już teraz nowocześniejsze ortosoczewki mocniej hamują narastanie krótkowzroczności. Takie nosi moja córka. Tylko one mają jedną wadę. Trzeba je zakładać na każdą noc bo dają mniejszą strefę ostrego widzenia.
                  Czy Twoja córka mimo, że okulista przewiduje wzrost wady na poziomie 0.5D nadal widzi na 100% ?
                  • xyz.82 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 14.06.16, 17:17
                    pi.xyz mysle, ze nie zaprzeczam badaniom, tez duzo czytalam na ten temat zanim sie zdecydowalismy, teraz mam obraz calego procesu od drugiej strony. Skoro korygowana byla wada -3,5 a po roku noszenia gdzie ciagle kontrole wykazywaly 100% widzenia odstawilam soczewki na jedna noc i zabralam dziecko na badanie do innego okulisty, badanie wykazalo na jedno oko -2 a na drugie -3 :/ ok oko sie odksztalca, ale skad roznica skoro na obu byla ta sama wada ? Po 3 tyg dobrane okulary rowniez z inna moca na obu oczkach i na dodatek sporo mocniejsze. Jak widac nawet wybitni specjalisci nie sa w stanie okreslic jaki bedzie efekt. Zadalam pytanie czy ktoras z mam nie spotkala sie z artykulem jak sie miewaja oczka np po 5-6 latach noszenia tych soczewek. Jestem ciekawa czy po calkowitym ostawieniu po takim czasie oko ma sie zupelnie dobrze. Czytalam kilka opinii osob doroslych noszacych orto i ciezko bylo znalezc kogos zadowolonego w 100%, dzieci nie potrafia do konca przekazac swoich "odczuc ". Dorosłym jest latwiej, wiekszosc z tych osob ktore sie wypowiadaly niestety zrezygnowaly z soczewek twierdzac ze nie warto. Sama wiazalam ogromne nadzieje z nimi i teraz jestem mocno zawiedziona. Niewykluczone ze za pare lat znow rozwazymy taka opcje, moze bedzie wiecej wiadomosci na ten temat jak to jest po zakonczeniu "leczenia".
                    • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 14.06.16, 20:32
                      Ortokorekcja jest stosowana powszechnie w Azji od kilkunastu lat. Pierwsze ortosoczewki, z tego co kojarzę, powstały 40 lat temu. To nie jest tak, że to nowa, mało zbadana, nieprzewidywalna metoda. Skontaktuję się z lekarzem córki i zapytam o to widzenie na 100% mimo, że wada prawdopodobnie lekko wzrosła bo gałka oczna się wydłużyła jak pisała iwetaa. Bo to mnie najbardziej zastanawia. A nasz lekarz jest jednym z najwybitniejszych w PL specjalistą od soczewek.

Teraz Twój synek ma -4,5? Strasznie mi przykro, że oczka poleciały :(
                      • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 16.06.16, 13:02
                        witam, czytam forum bo synowi 12 lat chcemy zakupić ortosoczewki. obecnie wada -2,75 i -3,00 wadza w ciągu roku rośnie o -1,5. Bardzo dużo. Zastanawia mnie jedno czy tak szybko rosnąca krótkowzroczność genetyczna jest możliwa do zahamowania przez ortosoczewki? ja w wieku syna nosiła okulary -10, obecnie mam 36 lat i wada -22. Brzmi strasznie ale idzie z taką wadą normalnie funkcjonować. Od 14 roku życia noszę miękkie soczewki kontaktowe, wada co roku -1 szła w górę. Szukam jakiejś nadziei dla syna ale co tego będzie to zobaczymy. Wizytę mamy umówioną w Gdańsku na 1 lipca.
                        • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 17.06.16, 13:28
                          Chyba nikt na forum nie ma takiej wiedzy. Musisz poczekać do wizyty.
                          Suzuki napisz proszę w jakim wieku zaczęłaś nosić okulary i kiedy wada przestała rosnąć?
                          To optymistyczne, że Twój syn ma tak małą wadę w porównaniu do Twojej gdy byłaś w jego wieku. Na pewno nie będzie miał tak dużej jak Ty. Nie martw się na zapas.
                          • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 17.06.16, 23:19
                            Oj, ja zaczęłam nosić okulary w przedszkolu, okulary miałam od razu -6, Moja wada jest tak upierdliwa że nie przestaje rosnąć, to już poważna choroba, co roku praktycznie -0,5 szkła kontaktowe mam -19,5 co na okulary to ho ho ho, od groma. Tak na powaznie w Katowich byli w szoku ze z taka wada wzroku mam takie dobre pole widzenie, moja wada to tylko minusy i narazie nic poza tym. Wiadomo oko slabe przez wysoka krotkowzrocznosc, siatkowka rozciagnieta na maksa, boje sie na ile mi tych oczu jeszcze starczy, ale poki co jest dobrze. Normalnie funkcjonuje, mam dwojke dzieci - cesarka, prowadze dom, troche dorabiam, nie moge dzwigac, dzieci od malego o tym wiedzialy - byly nauczone ze jak chca sie przytulic to ja siadam i biore je na kolana. Nie bylo z mojej strony noszenia na rekach, tylko pozycja siedzaca gdy byli juz wieksi. Jezdzialam na trental i ozon do Katowic - po tych zabiegach oczy byly bardziej wypoczete i zniknęły mi otoczki wokol swiateł. W mojej rodzinie jestem pierwszym przypadkiem z taka krotkowzrocznoscia nikt nie mial chorych oczu. Jestem wczesniakiem 7 miesiac, lezalam w inkubatorze. Zastanawia mnie jedno, czy syn ma wade genetuczna czy szkolna? Bo dla mnie wada genetyczna powinna byc od urodzenia.
                            • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 17.06.16, 23:36
                              Dla picieszenia moge powiedziec ze noszac szkla kontaktowe od 7 klasy szkoly podstawowej mialam raz zapalenie spojowek, w Katowicach pare lat temu mowiono mi ze powinam nosic okulary w ciagu dnia w domu bo rogowka na tym ucierpi, ale ja tak na dobra sprawe okulary mam z 2000 roku, zakladam je tylko jak ide spac bo malo wiele widze w nich- wiem gdzie jest lozko?? i wystarczy. Co 2 lata wymieniam soczewki o 0,5 wieksze to mi wystarczy. Rogowka ma minimalne zmiany. Do rodzicow z taka wada da sie normalnie zyc- choc wydaje sie to maloprawdopodobne. I ja jako matka wiedzac to na wlasnej skorze - tez panikuje o wade wzroku syna i zamartwiam sie co dalej. Moze chinczyki w koncu wymysla kamery -nam slepym_ zamiast oczu?? alebysmy dziwnie wygladali. W katowicach mialam miec opasanie oka ale po przebytych wizytach 2 tygodniowych na oddziale gdzie przyjmowalam kuracje trental ozon- tyle sie nasluchalam, tyle widzialam osob ktore mialy opasanie oka i mnostwo z tym komplikacji - nie zdecydowalam sie na ten zabieg i jestem szczesliwa do dnia dzisiejszego. Wiem ze jak bede kiedys miec zacme to wtedy dopiero dam ruszyc oko i w nim cos robic. Pozdrawiam
                                • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 18.06.16, 12:21
                                  Suzuki dzielna jesteś kobieta :)
                                  Z krótkowzrocznością nigdy nic nie wiadomo. W mojej rodzinie wszyscy mieli sokoli wzrok (rodzice, ciotki, kuzyni, dziadkowie). A ja i brat od wieku nastoletniego okulary. Dużo czytaliśmy oboje bo mole z nas książkowe, ale TV się nie oglądało, komputery mieli nieliczni jakoś pod koniec podstawówki (8 klasowej) większość dnia latało się z dzieciakami pod blokiem ;) . Obojgu nam się zatrzymało pogłębianie wady po okresie dorastania.
                                  Ja w ortokorekcji pokładam ogromne nadzieje. Strasznie panikowałam jak zdiagnozowano u córki 6 letniej -1D. Teraz już jestem spokojniejsza. Dziecko zasoczewkowane a na resztę nie mam wpływu. Co Bóg da to będzie.
                                  Suzuki pisz tu czasami :)
                                  • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 18.06.16, 13:08
                                    Hej, syn bardzo dużo czyta książek, zaczął w czwartej klasie przygode z książką. Czyta tomy po 12-13 ksiazek. Powiedz bo Twoja córka ma ortosoczewki ktore bardziej hamuja narastanie krotkowzrocznosci tak? Czyli wystepuja rozne ortosoczewki. ? Dlaczego niektorzy czekaja 3 tygodnie za orto. Mi Pani w rejestracji w Gdansku powiedziala ze maja na stanie orto. Wiec jak to jest faktycznie?
                                    • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 18.06.16, 13:45
                                      My też czekaliśmy 3 tygodnie bo soczewki u naszego lekarza są tylko na indywidualne zamówienie, wyprodukowane specjalnie do danego oka na podstawie mapy oka. Lekarz córki jest przeciwnikiem dobierania soczewek z pakietu dostępnych w gabinecie. Twierdzi, ze takie soczewki nie będą dobrze dobrane. Córka ma mocniej hamujące, one się nazywają myopia control. Trzeba je nosić codziennie. Dostała takie ze względu na wiek (aktualnie 7lat więc ryzyko dużej wady większe niż w przypadku nastolatka). Lekarz mówił, ze jak będzie starsza to zmienimy na zwykłe i będzie mogła spać w soczewkach nie każą noc. Podaj maila to dam Ci namiary na stronę naszego lekarza. On nawet na pytania odpowiada więc jak czegoś nie doczytasz to można do niego napisać.
                                        • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 19.06.16, 08:13
                                          Z tego co wyczytałam to wy macie szwajcarskie ortosoczewki, jutrp bede dzwonic i dopytam czy nowy wzrok w Gdansku takie posiada, na stronie internwtowej znalazlam tylko ze maja amerykanskie i japonskie. Te szwajcarskie to faktycznie sa w obecnej chwili najnowoczesniejsze. Jak mozesz to podaj nam adres na maila gdzie ty w Warszawie dawalas robic, bo jak Gdansk ich nie ma to wybierzemy sie do Warszawy. Ile czeka sie na wizyte? Pozdrawiam
                                          • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 19.06.16, 10:09
                                            Wysłałam :)
                                            Na wizytę czeka się 2-3 tygodnie ale czasem mają szybszy wolny termin bo ktoś odwoła wizytę. Potem po ok. 3 tygodniach soczewki są do odbioru. Po kolejnych 3 tygodniach jest kontrola i jak wszystko ok to potem za pół roku.
                                            Moim zdaniem warto nawet z daleka przyjechać ;)
                                            • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.06.16, 14:31
                                              Witam jak się okazuje w Gdańsku mają tylko amerykańskie ortosoczewki bardzo mało można o nich Przeczytać na internecie praktycznie brak informacji druga sprawa przeczytałam sporo opinii na temat nowy wzrok w Gdansku na ich stronie opinie ok, ale troche poszukałam i opinie nie ciekawe np. Pan przejechal 300 km i okazuje sie ze nie lekarza, droga na marne. Soczewki maja na stanie, ale bede bardziej pewna gdy orto bedzie zamowione pod dane oko. Jakos niepewnosc mnie ogarnela do Gdanska i dlatego dzis zarejestrowalam nas do Warszawy do M.Koziak. pozdrawiam
                                                  • anula.a Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 13.07.16, 09:48
                                                    Witam,
                                                    moja córka też zaczyna z ortosoczewkami, ale ja mam strasznego stresa. Boje się np. , że dziecko w nocy nie zapanuje nad odruchem tarcia oczu i uszkodzi sobie rogówkę, albo ze gdzieś ona w nocy soczewka wypadnie.
                                                    Poza tym stresuje mnie, czy dziecko może w pełni zrelaksować się w nocy mając na sobie cały czas cśs, co oczy uwiera. Póki co moja córka cały czas te soczewki czuje (chociaż podobno jak zamknie oczy to mniej), ale my dopiero nosimy od kilku dni. Czy po pewnym czasie będzie je czuła mniej? jakie są doświadczenia waszych dzieci w tym temacie?
                                                    Zastanawiam się też, jak sobie poradzi pod koniec sierpnia, kiedy na ostatnie dwa tygodnie wyjeżdża na kolonie. Zanim oka powróci do swojego normalnego kształtu minie pewnie z kilka dni i w tym czasie nie będzie mogła nosić swoich okularów, a bez okularów niewiele będzie widzieć (-3,5 dioptrie).
                                                    Czy wasze dzieci mają jakieś skutki uboczne spowodowane ortosoczewkami czy raczej takie rzeczy dotyczą oczu osób dorosłych i dzieci się raczej z nimi nie borykają?
                                                  • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 15.07.16, 10:46
                                                    Jednodniowe są takie mało stabilne ;) Jeśli syn ma ochotę próbować dalej to może kup mu dwutygodniowe albo miesięczne. One zachowują się na palcu zupełnie inaczej i dużo łatwiej umieścić je na oku. Ja mam doświadczenie nasto letnie z soczewkami. Zwykle używam miesięcznych ale jak mi się zdarza wkładać jednodniowe (czasem na wakacjach) to też mam lekki problem.
                                                  • anula.a Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 15.07.16, 10:53
                                                    Ale czy wasze dzieci nie tarły nigdy oczu nocy i nic się z oczami/soczewkami nie stało? Cały czas ma stracha, że w nocy w łóżku będę szukać soczewek, albo co grosza oko sobie nimi uszkodzi. Albo po takim tarciu soczewka się przesunie i gdzieś pod powieką w nocy jej będziemy szukać. Jezuniu, teraz to i ja się przez te soczewki nie wysypiam, tylko nasłuchuje czy nic się nie dzieje....
                                                    O dolegliwościach ubocznych też się trochę naczytałam.
        • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 15.07.16, 14:30
          Cześć
          xyz.82 mam do ciebie pytanie....moja córka nie nosi aktualnie soczewek z pewnych względów----już drugi tydzień. Nie ma jej ze mną i nie moęe jej pomóc, więc jeszcze bardziej się denerwuję, dzwoniła do mnie przed chwila i informacją, że słabo widzi a do tego boli ja oko----napisz mi czy prze to, przez to , że oko nie ma orto przez prawie 14 dni , wada wróciła sprzed rozpoczęcia metody korekcji soczewkami orto a moze i jest teraz większa i do tego oko się odkształca (wraca do kształtu sprzed noszenia) i ten ból....DENERTUJĘ się i czekam na odpowiedź bo masz doświadczenie wieksze niż napewno ja
          • xyz.82 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 22.07.16, 10:28
            witam, dopiero wrocilam z wakacji. U nas juz blogi spokoj bezsoczewkowy, dopiero teraz widze ile to nerwow moich i dziecka :( mmil1 tak oczy bola przy odstawieniu bardzo długo :( nawet do miesiaca :( straszne to bo uswiadamia jak duza jest to ingerencja w kształt oka, u nas wada wrocila tak jak pisalam nawet wieksza.
              • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 28.07.16, 11:21
                witajcie, my mieliśmy założone soczewki 1 noc, zakładanie masakra, był płacz, dziecko się bało. Jak miał już założone to tylko przy mruganiu czuł soczewki, rano ściągnięte o 7.30 teraz jest godzina 11.20 i syn już mówi że zaczyna słabo widzieć. Czy to normalne że po pierwszym razie tak szybko wada wraca do minusowej?
                  • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 04.08.16, 15:05
                    Witajcie mamy soczewki tydzień i dwa dni. Zakładanie idzie dobrze choć wczoraj strasznie mu oko uciekało, ale wie już jakie to uczycie i jest ok, po złożeniu czuje tylko soczewki przy mruganiu. Mówi że widzi dobrze do wieczora także ok. czekamy na wizytę w sierpniu i zobaczymy jak tam z widzeniem. Muszę zapytać lekarza o krople do oczu oprócz tych które dał lekarz do wpuszczania pa założeniu i ściągnięciu. Dziś młody mówił że piecze go oko i nie wiem czy to przez soczewki czy po prostu alergia się odezwała. Bierze syn zyx. Jak coś będzie trzeba z alergologiem skonsultować. Pozdrawiam
                    • mama-mysi Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 08.08.16, 20:50
                      Witam. Czytam Was od jakiegoś czasu, a dzisiaj dołączę do Was, bo od dziś ten temat i mnie dotyczy. Dzisiaj odebraliśmy ortosoczewki dla mojej 12 letniej córki. Jej wada to -4,5 i niewielki astygmatyzm. Córka bardzo dużo ostatnio urosła i przez ostatnie 15 m-cy wada wzrosła o ok 2D. Ja mam tylko -0,5D, a mąż niewiele większą wadę (z astygmatyzmem), więc nie wiem skąd u córki aż tyle dioptrii. W gabinecie, przy odbieraniu soczewek i nauce zakładania był stres i płacz, ale właśnie przed chwilą założyłam jej soczewki bez większych problemów, aż jestem zdziwiona, ciekawe jak będzie jutro. Teraz córka mówi, że czuje je przy mruganiu - łaskoczą ?? Pozdrawiam
                      • anula.a Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 09.08.16, 08:28
                        Mam pytanie, czy wasze dzieci podczas noszenia ortosoczewek mają większą wydzielinę z oczu (poranne śpiochy)? U mojej to zauważyłam i nie wiem, czy to normalne.
                        Poza tym moja córka czasami trze w nocy oczy i boję się , że jej wtedy gdzies ta soczewka ucieknie. Co prawda starasię opanowywać i tego nie robić, ale wiadomo, że w nocy nie jest tego w pełni świadoma.
                        Mieliście taki przypadek szukania po nocy w łóżku soczewki, czy to raczej się nie zdarza?
                        • mama-mysi Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 09.08.16, 08:45
                          Moja córka po dzisiejszej, pierwszej nocy z soczewkami miała dużo tej wydzieliny i słyszałam, że to normalne. Wręcz rzęsy bywają oblepione. Też się martwię, że zgubi soczewki w nocy, ale dzisiaj spała spokojnie ponad 9 godzin i rano soczewki były na właściwym miejscu, zdejmowanie bez problemu.
                          • anula.a Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 09.08.16, 09:53
                            Dzięki za odpowiedź , jakoś zapomniałam zapytać o to naszego okulisty.
                            Widzę, że nasze córki mają sporo wspólnego. Mojej też wada skoczyła o 2 dioptrie (w ciągu 2 lat), teraz ma wadę -3,5 i -4. Moja też ma 12 lat. Zobaczymy, jak nam pójdzie noszenie ortosoczewek. Na razie udało nam się ponosić próbnie na początku lipca kilka dni. Córka non stop jest na obozach i koloniach. Właściwe noszenie pewnie zaczniemy dopiero od końca sierpnia.
                            Z założeniem raczej nie mamy problemów, idzie w miarę szybko. Stresuje mnie tylko to ewentualne tarcie oczu w nocy. Poza tym z zaobserwowanych jeszcze w tym krótkim czasie rzeczy widzę, że rano musi sobie oczy przed ściągnięciem zakropić, bo ma wrażenie , że soczewka przez noc bardziej przywiera do oka i oko jest jakby bardziej suche niż wieczorem. To pewnie też jest normalne. Kropimy więc przed ściągnięciem i po (i po założeniu wieczorem).
                            We wrześniu kiedy córka ponosi dłużej soczewki będę pisać z ewentualnymi pytaniami, które pewnie się pojawia.
                            Pozdrawiam
                            • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 10.08.16, 21:14
                              Witajcie. Cieszę się, że jest nas więcej. Wtedy raźniej. My jesteśmy w 8 miesiącu noszenia Orto. Za nami jedni zapalenie spojówek. Jesteśmy po wizycie kontrolnej i lekarz powiedział że ok. Denerwuje mnie jednak zwiększona wydzielina - takie glutki w środku soczewki. Ale czytam że u Waszych dziecu jest podobnie. Mówiłam o tym lekarzowi w zeszłym tygodniu bo akurat byłam z córką na wizycie kontrolnej. Zalecił takie krople żel do środka soczewki przed założeniem. I maksymalnie spać w nich do 8 godzin. Więc zaczęłam naprawiać zegarek i tego przestrzegać. Na razie pomogło
                              • anula.a Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 11.08.16, 08:36
                                A jak sobie twoja córka radziła podczas zapalenia spojówek? Oko z każdym dniem traciło ostrość widzenia, ale wciąż nie było to tyle dioptrii, ile ma w okularach.
                                W ortosoczewkach to mi najbardziej przeszkadza, że w razie jakiejś przerwy w noszeniu nie da się przewidzieć, jaka jest wada w danym momencie i nie ma jak jej skorygować. Pół biedy jeśli trafi to w okres wolny od nauki. Ale jak dziecko ma sobie radzić np. w szkole.
                                Wychodzi na to, że warto mieć jedne słabsze okulary z mocą np. połowy wady, ale wiadomo, że nie jest to rozwiązanie idealne i albo okulary będą wtedy za słabe (i dziecko będzie wysilać wzrok, przez co pogłębiać wadę), albo zbyt mocne, co tez męczy oko.
                                  • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 17.08.16, 17:57
                                    Sporo dzieciaczków zasoczewkowanych się zrobiło ;) Moja nadal chyba najmłodsza. Zaczęła dokładnie w 7 urodziny i nosi soczewki 10 miesiąc. Dumna jestem z niej bardzo :) Oby tylko wada nie rosła...
                                    Moja też ma wydzielinę, czasem bardziej białą, czasem żółtą, zwykle odrobinę ale zdarzyło się i więcej. Moja alergiczka i niestety to może być od alergii. Kupiłam te kropelki w żelu ale córce nie podeszły i wróciłam do bepanthen. Jak widzę, że oczka zaczerwienione to zakraplam homeoptic.
                                    Jest dobrze, byleby infekcji nie było :)
                                    • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 19.08.16, 11:39
                                      Witajcie Drogie mamy ortokorekcyjne,
                                      Odpowiadam na pytanie anula.a: A jak sobie twoja córka radziła podczas zapalenia spojówek?
                                      Otóż było ciężko, oko mega ropiało, antybiotyk (4 razy dziennie przez 5 dni) , przerwa w noszeniu ponad 2 tygodnie. Już w piatym dniu bez soczewek praktycznie wróciła do wady sprzed. Jednak był to okres wakacyjny, więc mogła chodzić bez okularów i zakładała je tylko do telewizji. JEŚLI BYŁABY SZKOŁA TO BYŁOBY DUŻO GORZEJ. My słabszych okularów nie mamy. Więc napewno te na początku były dla niej zbyt mocne.
                                      JEST trochę zabawy z tymi ortosoczewkami, jednak pragnienie zahamowania narastania wady jest wielkie, więc jesteśmy wytrwałe z córką, choć nie kiedy mamy chwile zwątpienia czy w ogóle watro..........
                                      A tak dla przypomnienia - Moja córka ma 12 i pół roku i nosimy orto 7 miesięcy

• pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.08.16, 11:14
                                        Bepanthen wybrałam bo nie mają konserwantów a większość kropli do oczu jednak konserwanty ma. Zamawiam hurtowo przez internet ale jak mi się skończą kupuję w aptece różne np. Hydro balance i też jest OK. Gel ocuyal kupiłam jak córka więcej wydzieliny po nocy miała, myślałam że lepiej nawilżą. Córce nie podpasowały nie chciała ich używać. Używam ja żeby się nie zmarnowały :) i faktycznie nie są przyjemne. Oko jakieś takie lepkie. Zdecydowanie wolę kropelki płynne, po aplikacji oko dobrze się czuje.
                                        Homeoptic kupiłam jak przez kilka dni oczy były zaczerwienione i wydzieliny było więcej. Nie pomagały krople Lacrimal polecane przez farmaceutę ani okłady ze świetlika. Wygooglałam sobie homeoptic i rewelacja. Pomogły bardzo szybko i teraz trzymam te kropelki na takie okazje.
                                        Polcrom nie znam.
                                      • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.08.16, 11:27
                                        witam, my jesteśmy po wizycie po trzech tygodniach. Wygląda to tak:
                                        -Syn miał zmierzoną długość gałki ocznej
                                        -Dostał do zakraplania OCUYAL
                                        -mamy spróbować zakładać soczewki co drugą noc
                                        Powód
                                        -ma minimalne ubytki na rogówce
                                        -zbyt ostro widzi, wada minimalnie zaczęła wchodzić w plus
                                        Martwię się tym, że jak będziemy nosić co drugi dzień orto to wada będzie szła w górę, jednak wiem że jak rogówka będzie miała ubytki to orto też nie będzie mógł nosić.
                                        Aktualnie bierze antybiotyk ma kaszel i dostaje wziewy- alergik
                                        Bierze na stałe zyx lekarz stwierdził że po zyx ma przesuszone oczy i dlatego ten ubytek na rogówce. mamy zakraplać oczy parę razy na dzień OCUYAL żel.Kontrola za 2 miesiące. Pozdrawiam
                                        • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.08.16, 13:37
                                          Nam lekarz mówił, że jak dziecko jest alergikiem to mogą być lekkie problemy. On alergię córki w oczach zobaczył ;) Na szczęście jest OK, może dlatego ze alergia nie mocno nasilona (proszki do prania, płyny do płukania, sierść zwierząt, roztocza ale już sam kurz nie), chyba z pyłkami jest większy problem.
                                          > -zbyt ostro widzi, wada minimalnie zaczęła wchodzić w plus
                                          To nie powinien dostać ciut słabszych soczewek?
                                          Jakie syn ma soczewki, te mocniej hamujące? Moja córka po jednej nocy bez soczewek widzi już jak z -0,5. Przy zwykłych ostrość powinna być na drugi dzień nadal na 100%.
                                          Trzymam kciuki żeby kropelki pomogły i ubytków już nie było.
                                          • xyz.82 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.08.16, 15:10
                                            Witam. Mam pytanie czy przy ubytku rogówki lekarz pozwolił zakładać soczewki ??? U nas raz była mala ryska, syn bardzo plakal po zalozeniu i sie okazało ze małe swieze zadrapanie na rogowce ( zatarł pewnie raczka ) mielismy zakaz zakladania kilka nocy. Ale przy jakimkolwiek ubytku jest spory ból wiec dziwi mnie troche decyzja lekarza zeby zakladac co 2 noc... W kwestii alergii i orto moge sie wypowiedziec, niestety noszenie ich mocno u nas nasililo alergie, wszystko zaczelo sie pogarszac po jakis 7-8 miesiacach od rozpoczecia soczewkowania. Okulista tzw "niezalezny" powiedzial krotko - oko zaczerwienione + wydzielina = infekcja, prosze nie wierzyc w zadne zapewnienia ze jest inaczej, ze sama alergia itd. Nie wolno zakladac wtedy soczewek. Tym argumentem mnie przekonał.
                                            • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 20.08.16, 21:52
                                              Nie każda wydzielina oznacza infekcję. Nawet zdrowi ludzie nie noszący soczewek budzą się czasem z posklejanym okiem. Tak samo zaczerwienienie jest sprawą indywidualną. Mój mąż ma moim zdaniem mocno zaczerwienione białka a wzrok ma sokoli, przy oczach nie dłubie i na żadne dolegliwości nie narzeka. Podobnie moja koleżanka z pracy. Czasem aż ją pytam czy ją oczy nie bolą. Taka uroda po prostu. Ja znowu nie mam żadnych widocznych żyłek a soczewki noszę stale przeszło 10 lat. 2,5 roku temu połamały mi się okulary i do tej pory nie zrobiłam nowych. Zakładanie soczewek to pierwsza czynność jaką robię rano a zdejmowanie to ostatnia przed położeniem się do łózka.
                                              Natomiast niektórzy alergicy nie mogą nosić soczewek :(
                                          • suzuki1980-2004 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 21.08.16, 10:55
                                            witam, soczewki mamy te hamujące krótkowzroczność, wczoraj widział dobrze o 21 godzinie kazałam mu przeczytać napisy w tvn te na dole małe to przeczytał choć z trudem czyli ok 0,25 -0,5 miał. Niema pojęcia czy powinien dostać słabsze soczewki jeździmy do Warszawy na Ursynowie, podobno to dobry lekarz -jestem zdana na niego i na Państwa opinie na forum . Dziś miał soczewki na noc założone wczoraj wpuszczaliśmy ten żel do oczu i dziś przy ściąganiu było widać czuć że oko nie jest suche - tak delikatnie soczewki odeszły. Syn 3 razy do roku ma zaostrzenie astmy teraz potem listopad potem marzec. Trwa to ok 2 tygodni. xyz.82 tak lekarz pozwolił zakładać soczewki co 2 dzień. Był przed nami w kolejce chłopiec który też ma ubytki na rogówce i zalecenie to samo co u nas. My nie mamy jak na razie wydzieliny z oczu.Za dwa miesiące kontrola to zobaczymy co dalej. Na pewno zapytam o wymianę soczewek na słabsze. Pozdrawiam
                                            • pi.xyz Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 21.08.16, 13:25
                                              Suzuki ja ufam temu lekarzowi bezgranicznie :) Widocznie jest duża szansa, że kropelki szybko pomogą skoro nie zalecił całkowitego odstawienia soczewek na jakiś czas.
                                              Moja córka ma te soczewki najmocniej hamujące i ona już rano (jeśli w nocy soczewek nie było) widzi kiepsko jak -0,5. Teraz jest przyzwyczajona do dobrego widzenia więc nawet taka mała wada jej przeszkadza. Mimo to czasem teraz w wakacje robimy "dzień dziecka" i śpi bez soczewek.
                                              A co lekarz mówił o Twojej wadzie? Syn jednak chyba nie ma wady po Tobie. Częściej dziewczyny dziedziczą wadę po matce. U mnie tak jest. Syn 14 lat, wzrok sokoli po tacie, córka po mnie krótkowidz :(
                                              • milbe Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 21.08.16, 18:07
                                                Witam serdecznie wszystkich rodziców. O 16 sierpnia mam te same wątpliwości i nurtują mnie te same pytania co Was.Moja 12 letnia córka ma straszne problemy z zakładaniem soczewek, bez kropli znieczulających- alcaine nie ma szans na założenie. Mam pytanie czy któraś mama stosowała u swojej pociechy?????
                                                  • mama-mysi Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 01.09.16, 08:34
                                                    Witajcie. Moja córka nosi soczewki 3,5 tyg. Raczej nie mamy kłopotów z zakładaniem, trwa to parę minut, a zdejmowanie błyskawicznie. Na początku nie stosowałyśmy żadnych kropli nawilżających, ale pojawiło się szczypanie oka po założeniu soczewek, a nawet dwa razy obudziła się w nocy z tego powodu. Myślę, że miało to też związek z długą jazdą samochodem (klimatyzacja i gra na tablecie). Teraz zakrapiamy oczy po założeniu soczewek (żelowe krople) i przed zdjęciem (zwykłe nawilżające). Dzisiaj jestem trochę zaniepokojona bo rano córka mówiła, że gdy patrzy na jakiś przedmiot, to widzi wyraźnie jego centrum, a brzegi są nieco rozmazane, dotąd tak nie było. Czy Wasze dzieci miały taki problem? Wizytę kontrolną mamy za 3 tygodnie.
                                                  • milbe Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 02.09.16, 18:02
                                                    Witaj,u mojej córki też pojawił się taki problem po 3 tyg. Po zdjęciu soczewek przez 3-4h ma zamglony obraz,raz w lewym raz w prawym oku, raz w obu a potem wraca ostrość. Dzwoniłam do pani doktor i kazała zakrapiać oczy kilka razy dziennie nawilżającymi kropelkami a jak nie pomoże to trzeba przyjechać do kontroli. Dzisiaj kropimy drugi dzień i mówi że jest dużo lepiej............więc czekam co będzie pozdrawiam
                                                  • mama-mysi Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 02.09.16, 18:36
                                                    Dziękuję za odpowiedź. My właśnie wróciliśmy od okulisty. Zadzwoniłam rano i powiedział, żeby przyjechać. Wynik kontroli to widzenie 100%, idealna rogówka, na mapie rogówki widać jak buduje się prawidłowo obszar idealnego widzenia. Problem, o którym pisałam wynika podobno z tego, że w centrum widzenia córka widzi już teraz, po trzech tyg. idealnie, a na obrzeżach jeszcze nie - stąd widoczne zamglenie. Tak to zrozumiałam. To dłuższe "wypracowanie" idealnego widzenia na obrzeżach jest też związane ze sporą wadą wzroku córki, u niej może to tak wyglądać jeszcze jakiś czas. Okulista powiedział, że wszystko w porządku i na następną wizytę mamy przyjechać za 3 m-ce.
      • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 05.09.16, 13:46
        Miło słyszeć takie słowa od osoby bardziej doświadczonej niż my. Ale mam pyatnie ile razy przez ten okres mieliście zapalenie spojówek? ile razy był taki wzmożony ból oka po zdjęciu ortosoczewki?
        My używamy ich 8 miesięcy i raz przeszliśmy zapalenie spojówek, a teraz ostatnio po zdjęciu orto córka odczuwała wzmożony ból oka. Jestem juz po konsultacji z lekarzem prowadzący i teraz napewno bardziej spojkojniejsza. Jednak wątpliwości cały czas są. Czytam wszystkie opinie mam i dlatego proszę o opinie kkagata1
          • mmil1 Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 07.09.16, 12:30
            Witaj,
            Przyczyny nie znam i ja i lekarz. Zalecił, aby nie zakładać soczewek i nawilżać oko 3 razy dziennie.
            Rzeczywiście przeszło i teraz znowu nosimy jak zwykle, ale cały czas strach, obawa są....a już używamy ORTO 8 miesięcy. Osobiście staram się ufać swojemu lekarzowi i napewno UFAM. Ale jak jestem w domu strach towarzyszy mi każdej nocy. Pozdrawiam i napisz mi jak u Was?
            • mama-mysi Re: ORTOKOREKCJA na jak długo i w ogóle opinie od 07.09.16, 15:52
              Witaj. U nas bez zmian jeśli chodzi o widzenie, tzn. córka nadal mówi, że centrum przedmiotów widzi bdb, a obrzeża lekko rozmazane. Osoby używające ortosoczewek podobno widzą często jakieś cienie przy przedmiotach, a wieczorem mają efekt "halo" wokół świateł. Może moja córka też widzi te "cienie", a opisuje to jako rozmazane krawędzie? Nie wiem. Ale skoro z oczami wszystko w porządku, a widzi dobrze, to staram się tym nie martwić. Zakładanie i zdejmowanie soczewek idzie nam nieźle, chociaż nie raz po założeniu soczewki szczypie ją oko i trzeba soczewkę zdjąć, przepłukać i jeszcze raz założyć. Zakrapiamy tylko po założeniu i przed zdjęciem soczewek. Oczy nie bolą i wyglądają normalnie, ale ja też cały czas się boję, że nagle coś się stanie. Kiedyś np. córka przez dwie kolejne noce obudziła się i prosiła, żeby zdjąć jej soczewki, bo szczypały ją oczy, zakrapiałyśmy wtedy dodatkowo w trakcie dnia i potem było ok. Pozdrawiam.