Dodaj do ulubionych

W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie miasta

15.10.04, 20:45
Widzę, że nasze lokalne media się wahają co do pisowni "URZĄD MIASTA". Jedna
gazeta pisze z dużych liter, inna - z małych.
Jak to właściwie jest?
Obserwuj wątek
    • stefan4 BiłgorajU? (b.t) 15.10.04, 20:57

- Stefan

www.ipipan.gda.pl/~stefan/Irak
    • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 21:35
      Doradź im (tym mediom), żeby używały słowa 'magistrat', a wyzbędą się rozterek
      związanych z wielkoliternictwem :)
      (A na czerwonym szyldziku na magistracie stoi pewnie jak byk: Urząd Miasta
      Biłgoraj).
      • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 21:41
        Hmmmmmmm, media mają swoich korektorów... Więc niech się oni martwią. A że
        nawalają...Pytałam z własnej ciekawości.
        • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 21:50
          malwa1975 napisała:

> Hmmmmmmm, media mają swoich korektorów...

Ujmijmy to tak: media powinny mieć swoich korektorów (a raczej korektorki, bo
          to wciąż mocno sfeminizowany zawód). A ze cienko przędą (te lokalne), to nie
          zawsze mają.
          • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:01
            A nawet jak mają, to nawalają ;D
            • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:10
              malwa1975 napisała:

> A nawet jak mają, to nawalają ;D

Niekoniecznie. To akurat zależy od przyjętej 'ideologii' :)
              • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:13
                OOOOOOOOOO! Czyli jeśli przyjęta ideologia brzmi: "dokopać im!", to się
                pisze "urząd miasta", a jeśli ona brzmi: "lizać im", to - "Urząd Miasta"?
                • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:17
                  To też, ale rzecz nie jest aż tak trywialnie prosta, niestety.
    • edgar92 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 21:57
      Lokalne media powinny mieć jak najmniej wspólnego z miejscowym urzędem miasta.
      Tak mi się wydaje.
      • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 21:59
        A jak się to ma do zasad ortografii?
        • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:04
          malwa1975 napisała:

> A jak się to ma do zasad ortografii?

To zależy od tego, czy lokalne media wzorują się pod względem wielkoliternictwa
          na tygodniku "Wprost" czy też na tygodniku "Polityka" lyb "Gazecie Wyborczej" :)
      • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:02
        edgar92 napisał:

> Lokalne media powinny mieć jak najmniej wspólnego z miejscowym urzędem
        miasta.

Ale może one w swych demaskatorskich artykułach piętnują błędy oraz wypaczenia
        wystepujące w działajności Urzędu Miasta Biłgoraj/Biłgoraja?
        • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:04
          Ignorując zasady pisowni dużych liter w nazwach własnych nie demontrują
          dystansu do Urzędu Miasta, a jedynie okazują swoją niewiedzę....
          • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:06
            malwa1975 napisała:

> Ignorując zasady pisowni dużych liter w nazwach własnych

Wiesz, z tymi 'zasadami' to różnie bywa. Czasem warto posłuchać też obywatela
            Z.R. :)
            • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:16
              Ja-obywatel(ka) mowię "nie"!;D
              • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:18
                malwa1975 napisała:

> Ja-obywatel(ka) mowię "nie"!;D

Mówisz 'nie' obywatelowi Z.R.? Cóż, nie jesteś pierwsza i jedyna w naszym
                pięknym kraju :)
                • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:20
                  Hihihihi, o czym to rozmawialiśmy?
                  • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:22
                    malwa1975 napisała:

> Hihihihi, o czym to rozmawialiśmy?

O Urzędzie Miasta Biłgoraj, o urzędzie miasta oraz o obywatelu Z.R.
                    • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:23
                      A no tak, tylko skąd się ten obywatel Z.R. nam przyplątał ;D

• ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:30
                        malwa1975 napisała:

> A no tak, tylko skąd się ten obywatel Z.R. nam przyplątał ;D

On otóż, Droga Forumowiczko, powinien być (co nie znaczy, że zawsze jest)
                        nieodłącznym towarzyszem wszelkich naszych poczynań (z pewnymi niewielkimi
                        wyjątkami). Może więc lepiej byłoby go zwać tow. Z.R.
                        • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:32
                          Forum kontrolowane?
                          • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:34
                            malwa1975 napisała:

> Forum kontrolowane?

Przez tow. Z.R.? Oj, nie sądzę :)
                            • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:35
                              Nawet nie wiesz, jak mi ulżyło...
                              • ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:39
                                malwa1975 napisała:

> Nawet nie wiesz, jak mi ulżyło...

Cóż, tow. Z.R. bywa towarzyszem niewygodnym. Ale się czasem przydaje.
                                • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 15.10.04, 22:54
                                  Dopiszę sobie tę nową zasadę do mojego słownika ortograficznego...
                                • ala_100 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 20.10.04, 08:30
                                  ardjuna napisał:

> malwa1975 napisała:
                                  >
                                  > > Nawet nie wiesz, jak mi ulżyło...
                                  >
                                  > Cóż, tow. Z.R. bywa towarzyszem niewygodnym. Ale się czasem przydaje.

Oj tak! Trzeba mieć! :)
            • ja22ek Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 20.10.04, 09:49
              A co to jest obywatel Z.R.?
              • ala_100 Eno, 20.10.04, 09:54
                ja22ek napisał:

> A co to jest obywatel Z.R.?

nie wiesz dlatego bo to do tego roztropek trzeba mieć. Ala
                • ja22ek Nobo 20.10.04, 10:16
                  rostropka zostawil zem w domu. A do domu daleko J.
                  • ala_100 Ato niebezpieczne 20.10.04, 10:31
                    ja22ek napisał:

> rostropka zostawil zem w domu. A do domu daleko J.

W razie czego ojciec Rydzyk cię natchnie. A
    • teresa.kruszona Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 18.10.04, 22:57
      Nazwy indywidualne (jednostkowe) urzędów zapisujemy wielkimi literami (kiedy
      jest to pełna nazwa takiego urzędu), np. Urząd Miasta Biłgoraja, Urząd Miasta
      Warszawy, ale już sam urząd miasta - małymi.
      • malwa1975 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 20.10.04, 13:44
        teresa.kruszona napisała:

> Nazwy indywidualne (jednostkowe) urzędów zapisujemy wielkimi literami (kiedy
        > jest to pełna nazwa takiego urzędu), np. Urząd Miasta Biłgoraja, Urząd Miasta
        > Warszawy, ale już sam urząd miasta - małymi.

1.Czyli w konkretnym kontekscie: "Komisja Zdrowia zbierze się w Urzędzie
        Miasta..."piszemy dużymi literami.

2.Wiec jednak BiłgorajA? A nie BiłgorajU?
        • edgar92 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 20.10.04, 17:52
          > 1.Czyli w konkretnym kontekscie: "Komisja Zdrowia zbierze się w Urzędzie
          > Miasta..."piszemy dużymi literami.
          >
          > 2.Wiec jednak BiłgorajA? A nie BiłgorajU?
          Komisja zdrowia zbierze się w urzędzie miasta.
          • stefan4 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 20.10.04, 20:31
            malwa1975:
            > Czyli w konkretnym kontekscie: "Komisja Zdrowia zbierze się w Urzędzie
            > Miasta..."piszemy dużymi literami.
            edgar92:
            > Komisja zdrowia zbierze się w urzędzie miasta.

Coraz bardziej mi się wydaje, że spieracie się, czy poprawnie jest mówić ,,Kasia
            jest brunetką'' czy ,,Kasia jest ruda''. Przecież to wcale nie jest kwestia
            poprawności, tylko tego co człowiek chce wyrazić.

,,Komisja Zdrowia Urzędu Miasta'' jest poprawnie i ,,komisja zdrowia w urzędzie
            miasta'' jest poprawnie, tylko wyrażają inną treść.

- Stefan

• ardjuna Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 20.10.04, 21:06
              stefan4 napisał:

> Coraz bardziej mi się wydaje, że spieracie się, czy poprawnie jest
              mówić ,,Kasia jest brunetką'' czy ,,Kasia jest ruda''. Przecież to wcale nie
              jest kwestia poprawności, tylko tego co człowiek chce wyrazić.
              > ,,Komisja Zdrowia Urzędu Miasta'' jest poprawnie i ,,komisja zdrowia w
              urzędzie miasta'' jest poprawnie, tylko wyrażają inną treść.

I to jest właśnie głos obywatela tow. Z.R.
              • stefan4 ZR? ZKR? ZSRR? 20.10.04, 22:25
                ardjuna:
                > I to jest właśnie głos obywatela tow. Z.R.

To niby ocochodzi?

- Stefan

• ardjuna Enieeee, 20.10.04, 22:33
                  stefan4 napisał:

> ardjuna:
                  > > I to jest właśnie głos obywatela tow. Z.R.
                  >
                  > To niby ocochodzi?

chodzi tylko o ob. tow. Z. Rozsądka.
                  Czy może już sczezł ze szczętem?
                  • stefan4 Re: Enieeee, 20.10.04, 23:20
                    ardjuna:
                    > chodzi tylko o ob. tow. Z. Rozsądka.
                    > Czy może już sczezł ze szczętem?

Ależ nie, szczęt pozostał. On tak łatwo nie czeźnie. A Rozsadka szkoda, równy
                    był chłop.

- Stefan

• ala_100 Re: Enieeee, 21.10.04, 10:14
                      stefan4 napisał:

> ardjuna:
                      > > chodzi tylko o ob. tow. Z. Rozsądka.
                      > > Czy może już sczezł ze szczętem?
                      >
                      > Ależ nie, szczęt pozostał.

Aaaa, to dlatego nazywa się Roztropek! A
                      • ardjuna Re: Enieeee, 21.10.04, 22:41
                        ala_100 napisała:

> Aaaa, to dlatego nazywa się Roztropek! A

Mylisz Pani Z. Rozsądka z Ch. Roztropkiem? To nawet nie krewni, jeno powinowaci.
            • edgar92 Re: W Urzędzie Miasta Biłgoraja czy w urzędzie mi 21.10.04, 10:54
              > ,,Komisja Zdrowia Urzędu Miasta'' jest poprawnie i ,,komisja zdrowia w
              urzędzie miasta'' jest poprawnie, tylko wyrażają inną treść.
              >
              > - Stefan

Byzydura...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka