Dodaj do ulubionych

Czy skrót "kpk" można napisać bez nawiasu?

22.09.20, 10:22
na podstawie art. 305 § (polskiego) kodeksu karnego (kpk)
Będzie to tłumaczenie, więc wyraz "polskiego" musimy dodać w nawiasie. Skrót "kpk" występujący w wersji oryginalnej musimy rozpisać i też go umieścić. Czy ten skrót można napisać bez nawiasu? Różnie piszą.

Z góry dziękuję

Obserwuj wątek
  • dar61 Spoglądając z dołu ... 23.09.20, 17:30
   Czy skrót „kpk” można napisać bez nawiasu?
   '...na podstawie art. 305 § (polskiego) kodeksu karnego (kpk)...'
   Będzie to tłumaczenie, więc wyraz „polskiego” musimy dodać w nawiasie. Skrót „kpk” występujący w wersji oryginalnej musimy rozpisać i też go umieścić. Czy ten skrót można napisać bez nawiasu? Różnie piszą.


   Nieco uściślę - jeśli owo kpk to kodeks postępowania karnego vel KPK, a nie kodeks polski karny, to taki skrót KPK pisany dużą literą wrósł już dawno w tradycje.
   Wstawki pozautorskie zwykle dopisuje się w nawiasach kwadratowych, zwykłe rezerwując autorom. Gdyby to nie było tłumaczenie, można by z nawiasów i w nich wpisów uzupełniających zrezygnować.

   Jeśli z kolei to będą tylko zdania lub fragmenty zdań tłumaczone w większej porcji tekstu, gdzie te tłumaczenia są dodatkiem - można też wstawki nieautorskie podać w innej czcionce, np. kursywnej, ale i cytowane fragmenty wyróżniać - np. myślnikami/ wytłuszczeniem czcionki/ czy w cudzysłowach (polskich: dolno-górnych).

   Tak więc wszystko zależy od przyjętej konwencji, jaką trzeba by stosować konsekwentnie od deski do deski całości.
   Zachwalam zapis dużymi literami KPK i w kwadratowych nawiasach:
   '...na podstawie art. 305 § [polskiego] kodeksu karnego [KPK]...'

   Nie upieram się przy dużych literach dla KPK - lubią je prawnicy, dowartościowując się - można i małymi literami, byle konsekwentnie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka