Dodaj do ulubionych

Czyżby skaza diamentu?

23.12.21, 12:03
W cenionym przeze mnie zakątku świata ortoepii i ortografii - w blogu Macieja Malinowskiego „Obcy język polski” widzę w „My, Polacy czy My Polacy?” zapis:
...W tekście przemówienia Lecha Wałęsy, nie ma przecinka....

Jak dla mnie to nadwyżkowy przecinek, dość mnie to zaskoczyło, stąd to moje tutejsze pytanie - też i z powodu kłopotu (czyżbym oślepł?) w zadaniu tam pytania o to do gospodarza blogu (co kiedyś tam było możliwe).

Samo zakotwiczenie tutaj tego już prawie 20-letniego blogu, nawet bloga, uważam za obowiązek i odnośnik dla wielu szukających odpowiedzi.
Gospodarz tego blogu odpowiada na pytania słane mu różną drogą, odpowuiedzi czasem są publikowane w druku w tygodniku „A(n)gora” (jaki onego czasu był w -sądowym! - sporze o swą nazwę z Szanownym Gospodarzami naszego tu zakątka, nim swą nazwę zmienił był).

Jeśli się nie mylę, w tymże tygodniku M.Malinowski jest też autorem porad dla małolatów (w świetnej wkładce w centrum tygodnika, kipiącej od rysunków, nieźle wabiących czeredź młodzi i dziatwy).
Obserwuj wątek
  • dar61 Skaza brylantu? 30.12.21, 12:08
   Prof. JAN MIODEK - 10 XII 2011 r. [X' 2000 r.] - Polski język? Nie zaginie!

   '...Postawmy sobie przy okazji tej pytanie: czy te 10 lat, to jest również okres istotnych przemian w języku polskim?...'

   Mniemać też można, że osoba inna mogła tę skazę tam umieścić, przepisując ze słuchu.
   No bo chyba nie ze skryptu autorskiego?
   • dar61 Skaza dubeltowa? 30.12.21, 12:16
    Prof. JAN MIODEK - 10 XII 2011 r. [X' 2000 r.] - Polski język? Nie zaginie!

    Mniemanie o mniemaniu warto powtórzyć - do osoby tam podpisanej jako (opr.AL.), jaka u końca znów dziwnie osadza przecinek drugi, jak dla mnie błędny:

    '...tego typu struktury morfologiczne, to jest coś zupełnie nowego w dziejach...'
  • kornel-1 Re: Czyżby skaza diamentu? 23.01.22, 21:42
   dar61 napisał:

   > W cenionym przeze mnie zakątku świata ortoepii i ortografii - w blogu Macieja Malinowskiego „Obcy język polski” widzę w
   > „My, Polacy czy My Polacy?” zapis: [...]


   A ja zwróciłem uwagę w tym wpisie na coś innego:

   Strzelcem gola Ronaldo

   I uprzejmie zapytam: Co to jest "strzelec gola"?

   Ja wiem, że można strzelić bramkę, a nawet gola. Co prawda powinno się mówić o zdobyciu gola (ang. goal, czyli cel), ale przywykliśmy do strzelania. Widocznie lubimy strzelać... byki.

   No, właśnie! Co z tym strzelcem gola? Skoro w idiomie strzela się byka, to czy ktoś, kto popełnił błąd, zowie się strzelcem byka? Jeśli tak, to nie będę protestować przeciwko strzelcowi gola :-p .

   Kornel

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka