Dodaj do ulubionych

Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie?

01.04.05, 01:06
Jak lepiej: 'cyfra', 'cyfrak', 'cyfrowka'
czy to samo, ale bez kawyczkow...?

PS.
Dla (co nieco) obeznanych z tematem: pomijam 'syfrak'... :)
Obserwuj wątek
    • ardjuna Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 01:26
      A mnie (mi???? hehehe) syfrak najbardziej odpowiada, bo jestem konserwa.
      • vatseq Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 08:51
        Ja nawet autofokusa w swoim nie mam, ani automatycznej ekspozycji :-) No to ja
        śmierdząca konserwa jestem (niby taka stara).

vatseq
        • ardjuna Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 10:56
          vatseq napisał:

> No to ja śmierdząca konserwa jestem (niby taka stara).

Znaczy, taka z bombażem. Czyli bombastyczna :)
          • vatseq Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 11:21
            :-)

vatseq
            • efedra Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 15:34
              vatseq napisał:

> :-)
              >
              > vatseq

Ale zanim wybuchniecie - odpowiedzcie czlowiekowi!

Ja bym uzyla cudzyslowu, jezeli "cyfrak" ma byc uzyty w tekscie na serio, a
              sadzac po zawodzie pytajacego, to bedzie co najmniej artykul, a moze i ksiazka.
              pzrd,
              e.
              • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 16:29
                Przy czym mnie chodzi o potoczne ('potocznosc :)) okreslenia. Nie pejoratywne.
                Cyfra, cyfrowka...
                • efedra Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 18:13
                  wlodekbar napisał:

> Przy czym mnie chodzi o potoczne ('potocznosc :)) okreslenia. Nie
                  pejoratywne.
                  > Cyfra, cyfrowka...

A coz moze byc pejoratywnego w 'cyfrowosci'?
                  • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:15
                    Jest boom tej fotografii. Mlodzi ludzie kupuja aparaty cyfrowe (w mniemaniu
                    wielu z nich 'analog' to anachronizm, jakies resztki, pozostalosci na rynku).
                    Robia pierwsze zdjecia. Okazuje sie, ze jest na nich nadmiar purpury i
                    niebieskiego, ponadto tzw. szum - cos o wiele brzydszego niz 'złe' ziarno.
                    Wiele tez modeli ma znaczne opoznienie - od momentu nacisniecia spustu migawki
                    do momentu za[osania zdjecia czeka sie na przyklad trzy sekundy, co naturalnie
                    wyklucza wykonywanie wielu zdjec.
                    Zawiedzeni wchodza na przyklad na forum 'Fotografia', przegladaja watki, i
                    okazuje sie, ze wiele osob chwali sobie fotografie tradycyjna. I to wiele osob,
                    ktore maja dolaczone linki ze swymi www, gdzie sa dobre, ciekawe zdjecia.
                    A wczesniej naczytali sie poradnikow o fotografii cyfrowej, ktorych na rynku
                    napaczkowalo, i ktore ją chwala pod niebiosa.
                    Stad nb. moje 'zahaczenie' (w P.S.) o syfraka, ktory zostal tu podlapany.
                    Syfrak wszak, jak wiadomo kojarzy sie ze wstydliwa choroba :). Ale przy
                    okazji... Mogli mi tez pomoc, szelmowie :)

Aha... A 'cyfrak' brzmi mi wlasnie pejoratywnie. 'Cyfra' i 'cyfrowka' nie.
                    • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:18
                      Aha.. I jeszcze jedno jest okropne w bardzo wielu modelach 'cyfr' - brak
                      szczegolow 'w swiatlach'. Stad biale, wyzarte olamy na jasnych czesciach twarzy
                      na przyklad.
                • ardjuna Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:07
                  wlodekbar napisał:

> Przy czym mnie chodzi o potoczne ('potocznosc :)) okreslenia. Nie pejoratywne.
                  > Cyfra, cyfrowka...

Skoro przyjęła się 'lustrzanka', to i 'cyfrówka' się pewnie przyjmie. (Choć mi
                  się kojarzy, nie wiedzieć czemu, z 'tirówką'...)
                  • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:19
                    A dlaczego nie tirowka z cyfrowka? :D
                    • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:25
                      Tirowka dwa, tirowka dwa - zglos sie. Odbior.
                    • ardjuna Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:33
                      wlodekbar napisał:

> A dlaczego nie tirowka z cyfrowka? :D

Bo tirówka była pierwsza (przynajmniej na naszym, hm, rynku).
                      • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:42
                        Nie da sie ukryc :D
                  • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:30
                    Juz sie przyjmuje. Tyle, ze jeszcze w tej chwili za cene 300 zlotych mozesz
                    kupic aparat na film, z ktorego bedziesz uzyskiwal dobre zdjecia, a z takiej
                    taniej cyfry' nie. Jesli bedzie kosztowala 20 x wiecej, to (moze) tak.
                  • stefan4 Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 22:26
                    ardjuna:
                    > 'cyfrówka' się pewnie przyjmie. (Choć mi się kojarzy, nie wiedzieć czemu, z
                    > 'tirówką'...)

Jeśli tak, to na pewno się przyjmie. Cyfrowa kobieta przydrożna, której możesz
                    precyzyjnie ustawić zum i samowyzwalacz a potem wyłączyć zasilanie i schować do
                    futerału... Marzenie mas.

- Stefan

www.ipipan.gda.pl/~stefan/Irak
                    • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 02.04.05, 19:33
                      Dobre :D
                  • vatseq Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 04.04.05, 08:21
                    Lustrzanki cyfrowe też są! I dalej słowo 'lustrzanka' jest dla nich adekwatne,
                    więc nie jest możliwe użycie precyzyjne tego słowa bez sprecyzowania technologii
                    rejestracji obrazu: musi teraz być 'lustrzanka analogowa/chemiczne/srebrowa' lub
                    'lustrzanka cyfrowa' (określenie 'srebrowa' powszechnie używane jest np. we
                    Francji - photo argentique, w przeciwieństwie do 'cyfrowej' - photo numerique).

Moim zdaniem nei ma nic pejoratywnego w określeniu 'cyfra', jest to jednak
                    wulgaryzm. Ja użyłbym zwrotu 'aparat cyfrowy', w ostateczności 'cyfrówka' - obie
                    wersje __bez__ cudzysłowu, bo pojęcia te już dobrze zadomowiły się w języku polskim.

vatseq
                    • vatseq Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 04.04.05, 08:23
                      A tak w ogóle: lepiej robić na błonie (lustrzanką chemiczną/analogową) i, jeśli
                      potrzeba, zeskanować negatyw lub diapozytyw skanerem, aby otrzymać fotografię w
                      formie zdygitalizowanej.

Nie leńcie się! Nauczcie się trochę teorii fotografii, a nie tylko "pstrykania"!!

vatseq
                      • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 04.04.05, 15:14
                        Do tego wlasnie namawiam.
                    • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 04.04.05, 15:13
                      'Ja użyłbym zwrotu 'aparat cyfrowy', w ostateczności 'cyfrówka' - obie
                      wersje __bez__ cudzysłowu, bo pojęcia te już dobrze zadomowiły się w języku
                      polskim'
                      Jednak i to drugie...
              • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 17:15
                Dziekuje, Efedra :)
        • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 16:31
          Bo niehermetycznie zapuszkowana :)
      • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 16:30
        Konserwe nalezy zapuszkowac.
        :)))
    • stefan4 Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 18:13
      wlodekbar:
      > Jak lepiej: 'cyfra', 'cyfrak', 'cyfrowka'

Jak mały, to ,,cyfranek''. Jak większy, to niech będzie ,,cyfranciszek''.

- Stefan

www.ipipan.gda.pl/~stefan/Irak
      • wlodekbar Re: Aparat cyfrowy potocznie - czy w cudzyslowie? 01.04.05, 19:22
        Alez! Cyrankiewicz mial na imie Jozef!
        I palil wiesz, jakie papierosy?
        Muchoboje 'Mazury' :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka