Dodaj do ulubionych

Przydatny artykuł - dom starców

11.12.15, 16:13
Tak mnie naszło dzisiaj i zacząłem czytać o domach starców, czy się dostanę i ile to kosztuje, perspektywa nie jest zbyt optymistyczna

www.rynekseniora.pl/rynek_opieki/105/kto_moze_dostac_miejsce_w_domu_pomocy_spolecznej,3915.html
Obserwuj wątek
    • adria231 Re: Przydatny artykuł - dom starców 21.02.16, 09:08
      Mnie też naszło dzisiaj. Przed chwilą rozmawiałam z koleżanką z Melbourne. mówiła, że trudno jej było opiekować się mężem i właśnie umieściła go w domu opieki, który mieści się dość blisko .Może więc go codziennie odwiedzać. Ma pokój jednoosobowy z wszelkimi wygodami, opiekę medyczną, lekarstwa. Po opłaceniu wszystkich wydatków zostaje mu jeszcze kieszonkowe na drobne wydatki.Po przeczytaniu cytowanego wyżej artykułu czarno widzę swoją przyszłość.Tak sobie pomyślałam, że już teraz powinnam gromadzić tabletki nasenne. W razie potrzeby rozwiąża mój problem.Widzę jednak, że temat nie interesuje emerytów tego forum. A może jednak?
      • baska123 Re: Przydatny artykuł - dom starców 21.02.16, 12:29
        Kpiny ze starości! stronka pod hasełkiem "rynek seniora", qrwa co to ma być?
        Starość na przetarg? kto taniej wymieni pampersa, poda szklankę wody,
        temu oddam pod "opiekę" mamusię i tatusia, męża, żonę, ...... qrwa!
        Nie mają dla Seniorów miejsca ani czasu; rząd, sejm, burmistrz, wojewoda....
        Nie mówi się o Nas Seniorach w uprawianiu polityki prorodzinnej.
        Brak Nam Seniorom Przywódcy, potrzebny jest marsz i krzyk w obronie Seniorów.
        Dosyć!
        • super.222 Re: Przydatny artykuł - dom starców 21.02.16, 15:16
          https://www.calisia.pl/uploads/photo/image/54b8553a6e6f642ba79e2300/article_Memy_011.JPG
          • baska123 Re: Przydatny artykuł - dom starców 21.02.16, 17:21
            Ej, Superciu. Jeszcze nie wiemy, które z nas pochowa to drugie, więc nie wiem kim jestem.
            Ale jakby co, to ja wolę być ta mniej kolorowa.
    • antwren Re: Przydatny artykuł - dom starców 05.03.16, 00:23
      Rzeczywiście - ceny w domach starców zaczynają się od 3 tys. w górę !!! Pytam się, kogo na to stać ? Ale skoro one funkcjonują, to pewnie są chętni. W Kanadzie też trzeba dopłacać przy lichej emeryturze.W Australii wszystkie emerytury są równe(jak w Sojuzje) i wynoszą tyle co zasiłek dla bezrobotnych( czyli 1200$ na miesiąc)Jakościowo jest to tyle co u nas 1200 zł., z trudem daje się utrzymać auto na emeryturze( u nas też podobnie).
      • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 05.03.16, 01:28
        W Szwecji od lat jest tendencja do likwidowania domow starcow, bo politycy doszli do wniosku, ze starsi ludzie "najlepiej czuja sie w domowych warunkach" czyli we wlasnych mieszkaniach. Jesli potrzebuja pomocy, za niska oplata przyznaje im sie opiekunki.
        W mojej dzielnicy byl udany eksperyment, by ludziom z demencja pozwolic zostac w domu, choc dla takich byly i sa specjalne osrodki ...

.

.
        • baska123 Re: Przydatny artykuł - dom starców 05.03.16, 12:07
          pia.ed napisałaś:
          W mojej dzielnicy byl udany eksperyment, by ludziom z demencja pozwolic zostac w domu, choc dla takich byly i sa specjalne osrodki ...
          Czy to znaczy, że człowiek z demencją jest ubezwłasnowolniony?
          Rodzina nie decyduje o losie seniora?
          Kto wydaje takie "pozwolenie"na pozostanie w domu?
          Eksperymentowanie? No jeśli, jak piszesz był udany eksperyment to w porzo.
          Mam wrażenie, że jest to przedmiotowe traktowanie człowieka.
          Jest to na pewno lepsze niż nie robienie niczego, pozostawienie ludzi samym sobie...ale, mam takie wątpliwości i już.
          • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 05.03.16, 14:26
            Tutaj odbywa sie to bez konfliktow i jest normalna rzecza, ze jesli umysl starszego czlowieka spada na poziom 7-latka, to rodzina decyduje o jego losie ... do tego nie potrzeba ubezwlasnowolnienia. Moze sie nie zrozumialysmy, wiec podkreslam, ze ci ludzie mieszkaja we wlasnych mieszkaniach, w niektorych przypadkach od 60 lat ... i zgodnie z zasada ze "starych drzew sie nie przesadza" robi sie wszystko aby tam pozostali tak dlugo jak to mozliwe.

Przeszkolono wiec pielegniarki i opiekunki w kierunku demencji. W mieszkanu zabezpieczono wszystko co moze spowodowac nieszczesliwy wypadek, takze drzwi wyjsciowe, zeby ta osoba nie mogla wydostac sie na ulice. Na zabezpieczony balkon jest pozadane aby ta osoba wychodzila kiedy zrobi sie cieplo. W mieszkaniu chyba na wszelki wypadek zainstalowano kamerke, ale tego nie jestem pewna ... No i maja alarm a przegubie reki, tak jak niemal wszyscy stars
            ' ludzie mieszkajacy samodzielnie

Kilka razy dziennie przychodzi do nich opiekunka, aby im podac jedzenie, lekarstwa, posprztac i zadbac o ich higiene. Chodzi oczywiscie wylacznie o osoby ktore moga sie poruszac i nie maja ciezkich chorob. Jesli jest z nimi gorzej, to umieszcza sie ich w domach dla ludzi z demencja.

Tam dostaja osobny pokoj umeblowany wlasnymi meblami
            (oprocz lozka, bo musi byc szpitalne aby ulatwic prace personelowi ...
            z duza lazienka, aby mozna ich bylo umiescic pod prysznicem na czyms w rodzaju lekarskiej kozetki na kolkach.
            W dzien te osoby sa sadzane w wygodnych fotelach w salonie i organizowane sa np. godziny muzyczne kiedy moga sluchac starych piosenek i je razem spiewac.

PS. Tutaj i chyba wszedzie na Zachodzie dzieci nie maja obowiazku opiekowac sie rodzicami i nie maja w stosunku do nich obowiazku alimentacyjnego.
            A rodzice sa przyzwyczajeni do samodzielnosc, bo tu nie ma problemu z mieszkaniami i kazde pokolenie mieszka osobno.

.
            • baska123 Re: Przydatny artykuł - dom starców 05.03.16, 16:28
              pia.ed.
              To co opisujesz budzi mój podziw dla opiekuńczości państwa szwedzkiego.
              Mimo wszystko nie chciała bym dożyć chwili, kiedy z takich dobrodziejstw przyjdzie mi korzystać, ale ja skończyłam 69 dopiero.
              W tym momencie moje myśli do legalizacji eutanazji się kierują.
              • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 05.03.16, 16:44
                Ja w ogole nie wyobrazam sobie starosci i zdania sie na czyjas opieke ...
                wiec po prostu o tym nie mysle ... Tak jest najprosciej smile

.
                • anka125 Re: Przydatny artykuł - dom starców 03.04.16, 12:19
                  Mam teściową w domu opieki pod Warszawą.Ma jednoosobowy elegancki pokój,łazienkę,ładne meble,telewizor i olbrzymi balkon.Sam dom jest prześliczny.Zadbany,czyściutki,elegancki.Całkiem "zachodni".Położony wśród zieleni nad rzeką.
                  A koszt pobytu? ...Od...4000 zł.Ale to nie wszystko.Do tego mogą dojść jeszcze opłaty za niespodziewane zabiegi,leki lub inne usługi typu fryzjer czy manicure.Tak,tak.
                  Pytacie: koga on to stać???? Powiem tylko że w tym domu jest ponad 100 miejsc.I wszystkie są zajęte! Podobnie jak w innych pobliskich tego typu domach.Nie mówię tu o dawnych peerelowskich "umieralniach" gdzie były sale wieloosobowe itp.Ale o współczesnych domach pomocy.Z reguły prywatnych.
                  A kogo stać? A lekarzy,adwokatów,pisarzy itp. Niestety,mnie stać na taki dom nie będzie sad i martwię się co będzie gdy moje ciało odmówi mi posłuszeństwa.Pozostanie chyba tylko własna eutanazja.
                  • adria231 Re: Przydatny artykuł - dom starców 12.06.16, 11:25
                    I tu koło się zamyka .Pisząc o gromadzeniu tabletek nasennych myślałam o własnej eutanazji.
      • krakkrakusek1au Re: Przydatny artykuł - dom starców 14.06.16, 11:04
        Uważam, że antwren w swoim wpisie nie podaję właściwych informacji o emeryturach w Australi. Oto pełniejszy obraz rzeczywistości na Antypodach.

Wysokość emerytury- osoba samotna- $A1878.5 na miesiąc albo 867/dwa tygodnie/osobę
        Para emerytów żyjąca razem po $A1415.91 na osobę na miesiąc albo 653.50/dwa tygodnie/ osobę.
        Para emerytów odseperowana chorobą- tak jak 2 osoby samotne żyjące razem.
        Wolno mieć do $A80/tydzień dodatkowego dochodu bez utraty prawa do emerytury. Za każdy $A ponad 80 traci się 50 centów emerytury, aż do całkowitej jej utraty.
        Aby dostać emeryturę potrzeba przemieszkać minimum 10 lat w Australii, na stałe, a pełną z możliwością jej pobierania np w Polsce- ponad 25 lat, należy też posiadać majątek poniżej $430000 na parę. W przypadku posiadania większego majątku emerytury nie dostaje się. W przypadku zarobku partnera/ partnerki powyżej $1360/tydzień , emerytury też się nie dostanie.
        Ale to nie wszystko.
        Od wymienionej emerytury nie ma podatku. Rejestracja samochodu emeryta jest wielokrotnie tańsza niż zwykłego człowieka. Ci emeryci co nie posiadają własnego domu mają prawo być zakwaterowani w domach/mieszkaniach rządu stanowego, za taki dom czynsz wynosi tylko 25% emerytury, faktyczna oszczędność może wynosić nawet ponad $A500/tydzień. Recepta kosztuje emeryta tylko$3.75, a to samo lekarstwo może kosztować nie emeryta nawet kilkaset dolarów. Bilet komunikacji stanowej na cały dzień kosztuje emeryta tylko $A2.5, a nie emeryta nawet powyżej $A100. Komunikacja prywatna jest także dużo tańsza dla emerytów. Większość klubów oferuje obniżki na posiłki dla emerytów- na ogół 10 do 25%. Dla starszych oferowane są bardzo tanie posiłki z dowozem do domu (Meals on Weels). Wszyscy emeryci mają zagwarantowana publiczną opiekę medyczną i dentystyczną. W przypadku dentystów jest to duża oszczędność.
        Przeciętny Australijczyk posiada w chwili przejścia ne emeryturę ok $A100000 zgromadzonych na funduszu emerytalnym 2 stopnia, pieniądze te są na dzień dzisiejszy nieopodatkowane i nie wpływają na emeryturę 1 stopnia (do kwoty $430000 na parę). Wszyscy zatrudnieni, od 1987 roku mają płacone 9.5% zarobków na fundusz emerytalny 2 stopnia.
        • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 11.11.16, 12:04

Podales duzo informacji, ktore ciezko "strawic" na poczekaniu ...
          ale niezbicie z nich wynika, ze emeryci nie musza sie bac o przyszlosc.

Byles latem w Polsce, ale poniewaz niezbyt sledze dyskusje na tym forum,
          wiec nie zauwazylam, czy na ten temat cos napisales ...
          No i jak, przeprowadzasz sie do Polski czy nie? tongue_out

.
        • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 12.11.16, 03:46
          Tzn nie wazne ile lat pracowales i ile zarabilaes przez cale zycie - emerytura jest taka sama?
          • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 12.11.16, 11:41

engine8 napisał(a):
            > Tzn nie wazne ile lat pracowales i ile zarabilaes przez cale zycie - emerytura
            > jest taka sama?

Mnie to tez zainteresowalo ...
            Moze jest tak jak w Szwecji, ze sa dwa rodzaje emerytury:
            podstawowa ktora nalezy sie wszystkim mieszkancom po ukonczeniu 65
            i emerytura wyplacana przez pracodawce - zalezna od zarobkow i przepracowanych lat.

Z wpisu karkuskrakusek1 domyslam sie, ze w Austrlii sa takze dwa rodzaje emerytur,
            ale tej wyplacanej przez panstwo(?) mozna nie otrzymac jesli emeryt jest bogaty
            czy mieszka z kims dobrze zarabiajacym ...

Aby dostać emeryturę potrzeba przemieszkać minimum 10 lat w Australii, na stałe, a pełną z możliwością jej pobierania np w Polsce- ponad 25 lat, należy też posiadać majątek poniżej $430000 na parę. W przypadku posiadania większego majątku emerytury nie dostaje się. W przypadku zarobku partnera/ partnerki powyżej $1360/tydzień , emerytury też się nie dostanie.

• engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 14.11.16, 05:02
              No wlasnie i z tym ma problem ze jak ktos oszczedzal cale zycie to go pokarac?

Ej wyglada ze ta amerykanska emerytura wcale tak nie odstaje od autralijskiej - ktorej tu emerytura nie nazywaja ale zasilkiem socjalnym dlatego ze uwaz sie iz za to ciezko przezyc.

W Stanach zasilek jest zalezny od zarobkow -aby dostac trzeba przepracowac 10 lat i moze byc maly ale i ma swoje max - teraz to jakies $2800/osobe na miesiac a wspolmalzonek moze brac swoja albo polowe drugiej polowki wiec jak ma sie niepracujaca cale zycie zone to dostanie max $1400 a wieksza z tych po smierci jednej osoby.
              Co ciekawe ze osoba samotna ktora miala wiecej niz jedgo malzonka moze sobie wybrac polowe czyjej emeryture chce (musieli byc razem co najmniej 10 lat)

Jak ktos ma majatek to jego sprawa - mozna byc milionerem i ciagle bedzie swoje dostawac poniewaz to jego pieniadze i moze pracowac (wtedy dochod powyzej $33k rocznie po prostu jest opodatkowany)
              No dopiero sie namawi do szczedzania ile sie da gdyz tu sie uwaza ze na emryturze potrzebujemy ok 70% dochodow przed aby godnie zyc... wiec potrzebny jest jakis milion+ oszczednosci... no i przeciez jak mieszkalem cale zycie w domu za ponad milion to na emeryturze mam sie przeprowadzic do slumpsow?

• pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 15.11.16, 00:01

Engine8, przede wszystkim nie napisales od kiedy mozna brac emeryture...
                Jesli ktos przez 10 lat pracowal w Burger King i ma 30 lat, tez moze przejsc
                na emeryture czyli inaczej zasilek i dalej sobie dorabiac? tongue_out

Czytalam o Amerykaninach, ktorzy pracowali przez cale zycie i majac lat 80 dalej pracuja,
                nie wiem dlaczego? Chyba nie dla przyjemnosci pracuje sie jako tragarz...

> "No dopiero sie namawi do szczedzania ile sie da gdyz tu sie uwaza ze na emryturze potrzebujemy ok 70% dochodow przed aby godnie zyc... wiec potrzebny jest jak
                > is milion+ oszczednosci... no i przeciez jak mieszkalem cale zycie w domu za ponad milion to na emeryturze mam sie przeprowadzic do slumpsow?"

Ten fragment jest dla mnie malo zrozumialy, ze nie mozna utrzymac domu z emerytury
                na starosc, bo emerytura stanowi tylko 70 % pensji. Chyba jesli czlowiek jest w tym wieku, to dom zostal juz splacony, wiec powinno wystarczyc.

W Szwecji dostaje sie tylko 40 - 50 % dawnej pensji i jakos sie zyje. Wielu emerytow, czyli ludzi po 65 roku zycia, kupuje w tej chwili mieszkania w Hiszpanii, aby tam spedzac pol roku, a pol roku w Szwecji ...

.
                • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 15.11.16, 02:08
                  Zaklad pracy potraca pracownikom 6% pensji na emeryture i sam doklada drugie 6%. Ale tylko do 2x max srednia krajowa zarobkow (w latach 80-tych bylo to ok $ 80 tys a teraz ok $120 tys rocznie). Tak ze jak ktos zarabia wiecej to nie bedzie mial wiecej poracane. Sumuje sie to co zostalo odlozone z tym ze lata poprzdnie mnozy sie przez rozne wspolczynniki aby uzyskac wartosci bliskie biezacych. Po zsumowaniu dzilei sie sala sume przez 420 (35 lat x12 mies) i wychodzi miesiczna emerytura. Tak ze jak ktos pracowal 40 czy 50 lat to moze sobie zaliczyc najlepsze (w stosunku do sredniej krajowej w danym roku) 35 lat.
                  Emerytura "normalna" dla nas to 66 lat. Mozna brac od 62 ale wtedy bedzie to 75% "normalnej" do konca zycia ale i mozna sobie opozniac i za kady rok opoznienia emerytura wzrasta o ok 8% az to wielku 70 lat - potem juz nie rosnie wiec nie ma sensu dluzej czekac.
                  Do emerytury licza sie najlepsze 35 lat. Jesli ktos przepracowal 10 lat w Burger King to dopiero p osiagnieciu wieku moze pobierac i jesli tylko pracowal te 10 lat to to co zostalo odlzone i tak podzilie sie przes 35 lat...wiec duzo nie wyjdzie.. jest chyba min $500 - nie wiem poniewaz ja prawie zawsze mialem max. ale po 33 latach przestalme wiec "strace" 2 lata i moja emerutra bedzie ok $150 ponizej max ktora w tym roku jest troche ponad $2800.

Oprocz podatku emerytalnego sa 2 opcje na oszczedzanie na emeryture - jedna gdzie odklada sie przed podatkami i bedzie sie placic podatek kiedy sie wyciagnie te pieniadze (mozna od wieku 59 1/2) a druga opcja to odkladanie po podatkach. Obie opcje sa inwestowane w mutual founds i roznica jest taka ze te odlozone przed podatkami - od zarobku tes sie zaplaci podatek (po wyciagnieu) a te po podatkach nie placi sie podaku od zrobku na inwestycjach. Wiec jest to osobista decyzja - swego rozaju hazard - jesli ktos zaklada ze podaki beda wieksze w przyszlosci to odklada po podatkach albo odwrotnie. Ja robile hedging tzno troche tak troche tak i do tego jakies 30% na prywatne konto oszczednosciowe ktore wprawdzi eplaci maly procent ale nikt tego nie kotroluje (pozostale 2 opcje wiadomo kiedy sie wybiera. )

Z utyrzymaniem domu - masz racje, zwykle jest splacony (albo nie poniewaz czasami lepiej sie oplaca nie miec go splaconego) Rzecz w tym ze u nas oprocentowanie jest odpisywane od dochodow wiec jesli ktos ma splaty domu i wybiera z oszczednisci emerytalnych przed podatkami to moze zaplacic mniejsze podatki albo wcale jesli jedna suma skontruje druga...

Tak ze majac wile roznych oszczednosci mozna tym "grac" i nie placic podatkow,

Np ja przestalem pracowac wieku 62 lat ale nie biore emerytury - zyje z oszczednosci i tak manewruje wybieraniem z kazdego konta aby zminimalizoawac podatek oraz byc teoretycznie bardzo biednym wiec nawet unezpieczenia zdrowotne sa bardzo tanie...

Jest to na pozow skomplkowane ale nie tak bardzo....
                  • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 15.11.16, 12:45

Nigdy nie sprawdzalam ile mi odciagaja z podatku i na co,
                    bo licze ze szwedzkie urzedy sie nie myla ...
                    w zwiazku z tym nie wiem ile placil pracodawca na moj fundusz emerytalny
                    a ile ja placilam ...

Tutaj liczy sie 30 lat pracy, i tyle lat pracy w Szwecji mam ...
                    tylko, ze ja sie nigdy nie lubilam przemeczac
                    i dlugi czas pracowalam z wlasnej woli na pol etatu.
                    Wzielam tez roczny bezplatny urlop z pracy na wyrobienie szwedzkich kompetencji w moim zawodzie. W sumie mam niska emeryture, ale i zadnych dlugow,
                    natomiast mam oszczednosci z mojego prywatnego ubezpieczenia,
                    ktore wybralam tak wczesnie jak moglam, po ukonczeniu 50 roku zycia,
                    bo w razie mojej smierci przeszlo by na konto firmy ubezpieczeniowej.

Tutaj sporo ludzi po ukonczeniu 62 roku zycia zaczyna pracowac na 50% etatu,
                    a reszte wybieraja z przedwczesnej emerytury,
                    ktora tak jak napisales gwaltownie sie zmniejsza
                    i to jest duza strata dla tych, ktorzy sie na to zdecydowali...

Ale jest tak, ze kiedy maz jest starszy i przechodzi na zasluzona emeryture,
                    a mlodsza zona chce mu dotrzymac towarzystwa i jeszcze zdazyc podrozowac z mezem
                    po swiecie, wtedy nie patrzy sie na pieniadze.
                    .

.
                    • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 15.11.16, 18:16
                      I co tu jest wazne to to ze urzad nie sprawdza ile sie ma majatku podejmujac decyzje o emeryturze - jedno i drugie jest Twoje. W ygalda na to ze jak ktos pracowal cale zycie i ma dom za milion to ma przekichane - zadnej emrytury nie dostanie? To wyglada przynajmniej "nie fair". Znaczy sie musi sprzedac dom i rozdac to co zarobil a wiec obnizyc sobie standard zycia do pozimu klasy zredniej aby dostac emeryture na ktora w koncu pracowal...Rozumiem ze jesli kraj nie odciaga zadnych skladek emrytalnych a wiec funduje ludziom emerytury to co innego ale jak odciaga to nie placac pozniej dlatego ze kots ma z czego zyc to nie wyglada to na kradziez i karanie tych co oszczedzali?
                      Oczywiscie podejrzewam ze ludzie nie sa durni i lokuja tak piniadze zeby "glupole nie wiedzieli gdzie sie pieniadze podzieli"
                      • pia.ed Re: Przydatny artykuł ... 16.11.16, 14:30

engine8 napisał(a):
                        > I co tu jest wazne to to ze urzad nie sprawdza ile sie ma majatku podejmujac de
                        > cyzje o emeryturze - jedno i drugie jest Twoje.

Wiesz co, moje szare komorki juz dawno zwolnily tempo myslenia i troche sie w Twoich wywodach zaplatalam.
                        Ja to rozumiem tak, ze na poczatku piszesz o tym, jak jest u Ciebie w Stanach,
                        ze nikt nie ukarze Cie za to co na co juz zapracowales, bo To jest Twoje
                        i nikt do tego nic nie ma.

A potem piszesz o Australii, gdzie za bycie bogatym jest sie ukaranym,
                        poprzez nie przyznanie emerytury. Czy tak?

Wyglada na to ze jak ktos pracowal cale zycie i ma dom za milion to ma przekichane - zadnej emrytury nie dostanie? To wyglada przynajmniej "nie fair". Znaczy sie musi sprzedac dom i rozdac to co zarobil a wiec obnizyc sobie standard zycia do pozimu klasy sredniej aby dostac emeryture na ktora w koncu pracowal ...

• engine8 Re: Przydatny artykuł ... 16.11.16, 16:49
                          dokladnie
                          • iryska2604 Re: Przydatny artykuł ... 04.12.16, 16:10
                            Ledwie kilka tygodni temu w Domu Schronienia w Zgierzu w potwornych warunkach zmarło pięć osób. Wcześniej wiele razy słyszeliśmy o przypadkach złego traktowania pensjonariuszy tzw. domów spokojnej starości - od żywienia byle czym, przez brak dostępu do lekarza, aż po krępowanie pasami, bicie i głodzenie. Jakie warunki czekają osoby starsze, które trafią pod opiekę tego rodzaju placówek?

weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,21056870,domy-niespokojnej-starosci-najglosniejsze-przypadki-naduzyc.html#TRwknd
                            Poczytajcie. Panie Boze uchowaj.
                            • pia.ed Re: Przydatny artykuł ... 04.12.16, 19:51

Przeczytalam kilka razy i dalej nie wiem co odpowiedziec ...

Moze zamiast powiekszania miejsc w "przytulku" nalezaloby zwiekszyc ilosc
                              opiekunek spolecznych? Starsze osoby majace mozliwosc mieszkania z dziecmi
                              potrzebuja tylko kogos, kto zajrzy do nich dwa, trzy razy w ciagu dnia ...
                              A te we wlasnych mieszkaniach, ktore moga sie poruszac, ale trudno im wyjsc do miasta,
                              mialyby duza pomoc gdyby opiekunka zrobila im zakupy i posprzatala ...
                              Pomoc tego typu jest czesto spotykana na zachodzie Europy ...

.
                              • zgred.polarny Re: Przydatny artykuł ... 05.12.16, 10:07
                                pia.ed napisała:
                                > ,,,duza pomoc gdyby opiekunka zrobila im zakupy i posprzatala ...
                                > Pomoc tego typu jest czesto spotykana na zachodzie Europy ...

Pode mną mieszka starsza pani, która ma taką "dochodzącą" opiekę. Rodzina daaaleko, rzadko przyjeżdża.
                                Pani ta mieszka (2. piętro, bez windy) sama, krząta się po mieszkaniu ale mieszkania nie opuszcza.
                                Puki nie jest "warzywkiem", to takie rozwiązanie jest racjonalne.
                                • pia.ed Re: Przydatny artykuł ... 05.12.16, 10:26

Moj ojciec i jego zona mieli przez 10 lat taka opieke. Zaczelo sie od opiekunki spolecznej,
                                  ale szybko znalezli prywatna opiekunke, ktora zajela sie nimi jak wlasnymi rodzicami ...
                                  Przychodzila codziennie chocby dla towarzystwa macosze. Urzadzala wigilie u nich razem z mezem i dziecmi.

.
    • bliznak67 Re: Przydatny artykuł - dom starców 11.11.16, 11:31
      Bardzo bym chciała iść do domu SENIORA. Byłabym wśród ludzi takich samych jak ja. Teraz jestem sama. Tylko moja emerytura sięga najniższej krajowej. Zobowiązani byliby do płacenia i utrzymania moje dzieci. Wtedy uświadomiłabym sobie że nie byłoby to dla nich zabawne ani pocieszające. Z pewnością czekali by na moją śmierć. Czego bym sama sobie nie życzyła. Wole żyć jak inni biedni emeryci, biednie, ale spokojnie.
    • rose-mary-thyme Re: Przydatny artykuł - dom starców 06.12.16, 08:37
      Ceny za niektóre domy są straszne. Zgadzam się, że mało kogo na to stać. Z jednej strony niektóre wyglądają porządnie, ale z własnej emerytury tego nie opłacę.
      www.lesnydomseniora.pl/index.php/oferta - ale cena za tydzień to ma być ok. 3 tys. A to tylko jeden przykład.
      • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 06.12.16, 19:08
        Hey dla mnie to wygląda dość atrakcyjnie... to będzie jakieś $3 tys (dolarów ) na miesiąc? U nas za mniejszy luksus trzeba zapłacić $9 tys na miesiąc smile)....
        • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 06.12.16, 19:17
          www.lesnydomseniora.pl/

Tydzien All inclusive tylko 1435 PLN... tzn ok 6200PLN/miesiac....(troszke ponad $1500 dol/mies// ) za taki luksus?
          • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 07.12.16, 01:28

Wlasciwie tak drogo to nie jest - jesli pojedzie sie na dwa tygodnie...
            bo koszt to 200 zl dziennie - z calodziennym wyzywieniem, zabiegami i SPA.
            Za tyle to nawet hotelu sie nie znajdzie ...

Przed dziesiecioma laty w Ciechocinku za pojedynczy pokoj w sanatorium
            placilam 155 zl dziennie; w listopadzie kiedy cena byla najnizsza ...
            W sezonie juz wtedy cena przekraczala 200 zl.

.

Niestety na dluzsze zamieszkanie w tym wlasnie Domu Seniora,
            moja emerytura juz by nie wystarczyla ... uncertain

.
            • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 07.12.16, 18:49
              Wygląda ze w Polsce jest podobnie jak w innych krajach. Tzn taki luksusowy ośrodek kosztuje mniej więcej 2x srednia pensja podobnie jak i u nas.
              Oczywiście zawsze jest to drogie i nieosiągalne dla ludzi najmniej zarabiających a wiec tych co nie maja oszczędności ani emerytury w wysokości 2x średniej krajowej.
              Porównywałem kiedyś z ludźmi z Polski zarobki i wydatki to wyglądało na to ze zarobki w Polsce w złotówkach są mniej więcej takie same na tych stanowiskach co w Stanach w dolarach.. a wiec powinniśmy teoretycznie żyć na podobnych poziomach?
              Niestety nie jest to tak proste ponieważ wiele rzeczy kosztuje na świecie tyle samo dolarów a wiec w Polsce to 4x drożnej niż tutaj. Np samochody, paliwo, elektronika, oraz wiele artykułów żywnościowych itp.. A wiec koszty życia są tu relatywnie niższe wiec możliwości oszczędzania większe.
              Dla nas wiec mieszkających w kraju gdzie przelicznik pieniędzy jest 4:1 nie jest to drogo..
              I my (ponieważ mieszkamy w drogiej dzielnicy) moglibyśmy spokojnie tam mieszkać - praktycznie za darmo ponieważ jedynie dochód z wynajmu domu wystarczyłby na pokrycie kosztów na dwie osoby.
              • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 07.12.16, 22:40

Szwedzi robia troche inaczej ... po przejsciu na emeryture,
                albo nawet wczesniej,
                sprzedaja dom, przy ktorym jest zawsze masa roboty,
                a przenosza sie do wygodnych mieszkan dla ludzi 55+ ...
                .
                • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 03:29
                  To najgorsze rozwiazanie dla mnie byc wsrod starych ja ja sam ludzi...czekanie kto nastepny?
                  Tu sa takie osiedla ale tylko specyficzne charaktery tam mieszkaja. Wiekszosc zyje w swoim domu prawie do konca... Ja chce mieszkac w normalnych warunkach, gdzie sa dzieci i mlodzi i starsi to przeciez naturalne?
                  A robota w domu to zajecie - lepsze od siedzenia na D przed TV czy komputerem. Kolo domu jest takie spektrum zajec ze mozna byc zajetym do konca - wykonywac to co mozna i trudniejsze zlecic.
                  Tu jak wiedze dopiero jak ludzie zaczynaj nie byc w stanie zadbac o siebie to sie wynosza i np sasiadka majac ponad 90 lat ciagle jezdzi samochodem. A drugi sasiad w wiku 75 lat kupil wlasnie drugi dom na drugim koncu stanow a poniewaz boi sie latac wiec 2 razy w roku jezdza ze wschodniego na zachodnie wybrzeze samochodem - 4 dni w jedna strone... i wyglada ze wcale im to nie przeszkadza.
                  • zgred.polarny Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 08:48
                    "...Tu jak widzę dopiero jak ludzie zaczynaj nie być w stanie zadbać o siebie to się wynoszą ..."

A dokąd? Od razu do piachu, bez okresu przejściowego???
                    • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 10:36
                      zgred.polarny napisał:

> "...Tu jak widzę, dopiero jak ludzie zaczynaja nie być w stanie zadbać o siebie, to się wynoszą"
                      >
                      A dokąd? Od razu do piachu, bez okresu przejściowego???

Zauwaz, ze napisano się wynoszą, a nie ich wynoszą ... a to duza roznica tongue_out
                      Tego typu osiedla na Florydzie sa budowane wylacznie dla ludzi starszych, ale pelnych zycia.
                      Widzialam film dokumentalny z osiedla, gdzie lekarz opowiadal, ze wielu mezczyzn jest tak aktywnych, ze nawet zarazaja sie roznymi chorobami, zlapanymi poza osiedlem... i przychodza do niego po pomoc, aby nie zarazic swej partnerki ...

.

• engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 18:11
                        Kuzyni wyprowadzili się do osiedla emerytów. On jest starszy i już nie na chodzie a ona całkiem w dobrym stanie. Mają swoje niezależne mieszkanie ale na osiedlu są domy dla tych co potrzebują opieki pielęgniarskie więc mogą tam miec pokój czasowo jak potrzeba np po jakiejś operacji i żona jest pod ręką. Jak będzie potrzeba może iść tam na stale. Jak coś się zmieni mogą mieszkanie sprzedać i się wyprowadzić czy przeniesc.
                      • trollik.morski Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 18:23
                        Moja wypowiedź była świadomie złośliwa! Póki zgred nie jest warzywkiem i jest w miarę sprawny, to może przebywać w takim osiedlu. U nas jest podobnie ...
                        Ale co potem, gdy stają się warzywkami??? Nie zawsze rodzina jest w stanie godnie zająć się "warzywkiem: sad
                        • trollik.morski Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 18:34
                          He, he, he ...
                          Kolejny wielonickowiec się zdemaskował smile
                        • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 19:30

trollik.morski napisał:

> Ale co potem, gdy stają się warzywkami???

Chyba w Stanach istnieja tez szpitale dla nieuleczalnie chorych,
                          albo jakies mniejsze osrodki, gdzie moga dozyc swoich dni ...
                          w kazdym razie dla bogatych wink

.

• engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 22:37
                            Nie ma takich szpitali publicznych - jedynie prywatne.... Bogaci nie potrzebuaj szpitali - oni maj pieniadze na prywatna opieke
                    • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 18:04
                      Skąd mam wiedzieć? Wynoszą się gdzieś tam gdzie uważają pewnie będzie im wygodniej
                      • aga-kosa Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 20:27
                        Na kajakach spływa z nami emerytowana lekarka, która pracowała jako pielęgniarka w domu opieki nad starymi ludźmi w USA. Zwolniła się. Powiedziała nam tylko, że to nie jest AMERYKA crying aga
                        • zgred.polarny Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 21:21
                          aga-kosa napisała:
                          >... Powiedziała nam tylko, że to nie jest AMERYKA

Czyli wszędzie jest problem z tymi ludzkimi resztkami (delikatnie mówiąc)confused
                          Osobiście chciałbym kończyć się w hospicjum. Wiem o czym piszę --> żegnałem tam 3 moich krewnych i kolega sad
                        • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 21:21

"Dom opieki" w kraju gdzie nie wszyscy sa ubezpieczeni, raczej nie kojarzy sie z dobrobytem,
                          ale pielegnarke jednak zatrudniali ...

W Wielkiej Brytanii w domach opieki pracuje wiele Polek jako opiekunki i nie jest tam rozowo...
                          .

• paranormalny Re: Przydatny artykuł - dom starców 09.12.16, 20:06
                            W Szwecji cieńko z emerytami ...
                            biznes.interia.pl/wiadomosci/news/szwecja-ciezka-dola-emerytow,2436801,4199
                            • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 10.12.16, 10:39

"Aftonbladet" to brukowiec szukajacy sensacji ... A szwedzkie normy okreslenia biedy
                              czy nedzy sa zupelnie inne niz w Polsce ...

Norma "ciasnoty w mieszkaniu" oznacza, ze kazde z czlonkow rodziny ma miec oddzielna sypialnie. Jadalnia sie nie liczy ... Samotna matka w dwojgiem dzieci wg tej normy powinna miec czteropokojowe mieszkanie ...

Ci ktorzy nigdy nie pracowali, maja niska emeryture, to prawda, ale dzieki roznym dodatkom zyja na tym samym poziomie co emeryci ktorzy pracowali cale zycie ...

Dentysta w Szwecji jest niemal dla wszystkich wielkim problemem
                              bo za wizyty placi sie 100% ... Ale ci najubozsi maja mozliwosc zwrocic sie
                              do wladz socjalnych, ktore pokrywaja koszty leczenia zebow,
                              natomiast tym z troche lepsza emerytura i malo zarabiajacym pracujacym
                              radzi sie, aby placili dentyste na raty ...

W poniedzialek ide do dentysty na kontrole i nawet jesli nie znajdzie u mnie zadnego ubytku, to i tak zaplace 1000 kr... ca 420 zl. Jesli bede miala plombowanie, to moze dojsc do 2000 kr, co stanowi duza czesc mojej emerytury ...
                              W srode wykupuje moje progresywne okulary i okulary do komputera.
                              Ten wydatek bedzie juz z moich oszczednosci... a takie ma wielu emerytow.
                              .
                              Czesto pisalam ze lekarze pracujacy na poczet sluzby zdrowia, tez sa platni,
                              nawet lekarz pierwszego kontaktu jest platny ... Wizyta u specjalisty kosztuje
                              dwa razy tyle, 300 kr, a czeka sie miesiacami ...

Lekarstwa sa pelnoplatne do czasu, kiedy dojdzie sie do pewnej wysokiej zaplaconej sumy,
                              i wtedy zaczyna sie od znizki 5 % ...i stopniowo zwieksza.
                              Ja niestety dochodze tylko do 10% znizki pod koniec roku, i zaczynam placic 100% na nowo.

"Glodni emeryci"? Jak sie przepije i przepali cala emeryture, ze na jedzenie nie starcza,
                              to chyba nie wina emerytury ... Ja pracowalam uczciwie przez caly czas pobytu w Szwecji,
                              nie mam zadnych dodatkow od miasta, i o swoja przyszlosc nie mam powodu sie obawiac.
                              A juz szczegolnie o dobra opieke potem ... co jest tematem naszej dyskusji tongue_out
                              .

paranormalny napisał:

> W Szwecji cieńko z emerytami ...
                              > biznes.interia.pl/wiadomosci/news/szwecja-ciezka-dola-emerytow,2436801,4199
                              >
                              >
                              • paranormalny Re: Przydatny artykuł - dom starców 10.12.16, 12:06
                                tongue_out smile
                              • super.222 Re: Przydatny artykuł - 10.12.16, 12:08
                                Przezorna byłaś Pia.ed i wybrałaś wolność.
                                Nigdy nie zatęskniłaś za krajem ojczystym?

big_grin big_grin big_grin big_grin

• pia.ed Re: Przydatny artykuł - 10.12.16, 12:29

Jak dotad jeszcze nie zatęskniłam ... potem tez raczej nie zatęsknię, kiedy pomyślę, ze tu mam bezplatne miejsce na cmentarzu i bezplatnych grabarzy na cmentarzu komunalnym.

Wprawdzie pozostale koszty kazdy musi tu oplacic sam ... ale ja nie mam duzych wymagan. Kiedy sprzedam samochod i mieszkanie to powinno wystarczyc ... wink
                                  .

.
                                  • paranormalny Re: Przydatny artykuł - 10.12.16, 12:47
                                    pia.ed napisała:
                                    .... Kiedy sprzedam samochód i mieszkanie to powinno wystarczyć ... wink

Żebyś tylko zdążyła ... confused
                                    • pia.ed Re: Przydatny artykuł - 10.12.16, 13:16

paranormalny napisał:

Żebyś tylko zdążyła ... confused

Wlasnie o tym pomyslalam, kiedy przed chwilą nastawialam moją zmywarke
                                      na pierwsze zmywanie.
                                      Instrukcja jest skomplikowana, a moze moj mozg nie pracuje jak nalezy ...
                                      w kazdym razie zestresowalam sie tak, ze serce zaczelo bic jak szalone
                                      i dla uspokojenia zasiadlam do komputera ...
                                      .

• paranormalny Re: Przydatny artykuł - 10.12.16, 13:21
                                        pia.ed napisała:
                                        > ... i dla uspokojenia zasiadłam do komputera ...
                                        A tu czyha paranormalny dowcipniś surprised
                                        • pia.ed Re: Przydatny artykuł - 10.12.16, 14:20
                                          ... i dla uspokojenia zasiadłam do komputera ...

> A tu czyha paranormalny dowcipniś surprised

Wlasnie ...
                                          i dlatego to moj ostatni wpis na dzisiaj ...
                                          uncertain

.

.

• paranormalny Re: Przydatny artykuł - 10.12.16, 14:26
                                            No nie bądź taka zawzięta. Wybacz, a będzie ci wybaczone smile
                              • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 10.12.16, 21:16
                                To skad sie bierze ta opinia ze Szwecja ma jeden z najlepszych systemow emerytalnych?
                                • pia.ed Re: Przydatny artykuł - dom starców 11.12.16, 01:42
                                  engine8 napisał(a):

> To skad sie bierze ta opinia ze Szwecja ma jeden z najlepszych systemow emerytalnych?

Zapytaj tych, ktorzy taka opinie glosza ...

.
                        • engine8 Re: Przydatny artykuł - dom starców 08.12.16, 22:38
                          Dokladnie prawda. W miejscach gdzie sa nieporadni staruszkowie nie ma ameryki...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka