Dodaj do ulubionych

oto jakie emerytury?

08.01.19, 18:23
Nie ma mowy o emeryturze bez podatku!!!!!
a tu dopiero jest wyjaśnienie...
gro ludzi nie wypracowali (200tys ?)dlugiego stażu pracy i oczywiście jak tylko pis ustawą
zmienił --skrocił wiek odejscia poszli na emeryturę

to teraz mają tak::
"""Prawda jest niestety smutna. W praktyce wygląda to tak, że ZUS wypłaca mniej niż wynosi świadczenie emerytalne (czyli 1029,80 zł brutto, 878 zł na rękę) ponad 200 tysiącom seniorów w naszym kraju. Ich niestety waloryzacja nie obejmie. Aby załapać się na podwyżkę trzeba mieć prawo do emerytury minimalnej. Nie jest tajemnicą, że po obniżeniu wieku emerytalnego seniorzy przechodzą na emerytury pomimo niewypracowanego stażu, czyli 25 lat u mężczyzn i 20 lat u kobiet, a państwo nie podnosi im przez to świadczenia do gwarantowanego 1029,80 zł.

Wiąże się to z tym, że otrzymują od 400 do 600 zł emerytury. Podwyżki takich emerytów to dosłownie grosze. Jeżeli dostajesz 400 zł emerytury, podwyżka wyniesie całe 11,58 zł. Senior z 500 zł emerytury otrzyma tej podwyżki 14,80 zł. Jest to znacznie mniejsza kwota niż ta, którą zapowiadał Morawiecki. Internauci wspólnie stwierdzili, że jest to kolejny przekręt partii rządzącej, a Morawiecki odpowiedział tylko dlatego, aby podbić wizerunek partii.
netinfo24.pl/2019/01/07/pis-wlasnie-naplul-emerytom-w-twarz-jesli-jestes-na-emeryturze-musisz-to-zobaczyc/?fbclid=IwAR04Ma9zMv16Ye3RF4KNdWbp9g77FOr2dK0lPAyLvLX0FdXxI-TnT1iv8zc
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: oto jakie emerytury? 28.01.19, 10:08
   dzis fakt podaje pomyslne wiadomosci..ZUS ZWROCI PODATKI POBRANE...
   nie będe klikać- a udostepniam
   już na moim forum napisalam...Zobacz, ile odda ZUS:

   minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna: 1029,80 zł brutto

   zwrot: 111 zł

   renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy: 772,35 zł brutto

   zwrot: 384 zł

   renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem: 1235,76

   zwrot: 182 zł

   renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem: 926,82 zł

   zwrot: 463 zł

   Polacy muszą oszczędzać sami
   • engine8 Re: oto jakie emerytury? 29.01.19, 01:10
    "Polacy muszą oszczędzać sami"
    - a jest inna opcja?

    No i czy tu chodzi o emrytury czy o renty ?
    Czy tez pojecia uwaza sie za rownoznaczne? (a przeciez nie sa bo emrytura to ze wzgledu na wiek i staz pracy a renta to niezdolnosc do pracy zanim sie osiagnie wiek emerytalny)
    • marii51 Re: oto jakie emerytury? 29.01.19, 14:41
     tak się zaczytałam o emerytach i o seniorach emerytach
     ,że www.fakt.pl/pieniadze/finanse/emerycie-zobacz-ile-dostaniesz/8snh88f

     o rencistach nie wiem .. ? trzeba będzie poszukać,bo w tym artyk o rencistach nie wspominaja...hmmm
     • marii51 Re: zrot podatku dla emerytow i dla rencistów 29.01.19, 14:45
      szybko odszukalam
      Niezależnie od waloryzacji emerytur i rent, osoby o najniższych świadczeniach otrzymają w marcu z ZUS także zwrot nadpłaconego podatku wynikającego z wyższej w 2017 r. kwoty wolnej od podatku. Dodatkowa wypłata jest jednorazowa i może wynieść nawet kilkaset złotych. Co dziesiąty emeryt i rencista dostaje świadczenie poniżej tysiąca złotych.

      Najubożsi emeryci i renciści, oprócz waloryzacji, dostaną w marcu z ZUS także zwrot nadpłaconego podatku wynikającego z podwyższonej w 2017 r. kwoty wolnej od podatku. To może być nawet kilkaset złotych.

      a znalazlam tu
      Tekst linka
       • marii51 Re: zasilki p/emmeryt i świadczenia 30.01.19, 11:01
        co w tej kwestii się zmieniło?
        hintigo.pl/artykul/zasilek-przedemerytalny-swiadczenie-przedemerytalne-roznica/?utm_source=pushnews&utm_medium=pushnotification
        maria88
        siesze sie juz do wnuka .. moze pozniej zastanowimy się nad TWOJĄ SUFESTIA
        ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
        maria88 napisała:

        > Emeryt? To ile on pracował? Chyba za granica się dorabiał
        > a teraz non=stop ma podwyżki.
        > To wszystko to propaganda sukcesu.
  • aseretka Re: oto jakie emerytury? 31.01.19, 20:07
   Szczerze powiedziawszy nie rozumiem narzekania na niskie emerytury... Każdy ma taką jaką sobie wypracował. Siostra mojego męża przepracowała raptem 17 lat, z czego 5 tzw. "nieskładkowych" (urlop wychowawczy na dzieci, zwolnienia chorobowe) i otrzymała emeryturę w wysokości netto 970 zł. Oczywiście nie jest to dużo ale... Ja po 40 latach pracy (bez przerw na urlop wychowawczy na dwoje dzieci i zaledwie 2 latach zwolnień chorobowych) mam tylko 4 razy tyle., co wystarcza mi na godne życie, bo i potrzeby w wieku 60+ nie takie, jak u młodych małżeństw. Jednak, gdy zaproponowałam szwagierce zarobienie 600 zł przez okres dwóch tygodni za przypilnowanie naszego mieszkania podczas wyjazdu (podlanie kwiatów i opieka nad kotem) usłyszała, że to za duża odpowiedzialność i że wystarcza jej własna emerytura. Więc jak to jest?
   • engine8 Re: oto jakie emerytury? 01.02.19, 23:13
    " Jednak, gdy zaproponowałam szwagierce zarobienie 600 zł przez okres dwóch tygodni za przypilnowanie naszego mieszkania podczas wyjazdu (podlanie kwiatów i opieka nad kotem) usłyszała, że to za duża odpowiedzialność i że wystarcza jej własna emerytura. Więc jak to jest? "

    Jest tak jak Ci powiedziala - nie potrzebuje i nie chce zarabiac i brac na siebie odpowiedzialnosci... a moze wie ze z Toba moze byc nielatwo ? smile
    • aseretka Re: oto jakie emerytury? 02.02.19, 18:47
     > Jest tak jak Ci powiedziala - nie potrzebuje i nie chce zarabiac i brac na siebie odpowiedzialnosci... a moze wie ze z Toba
     > moze byc nielatwo ?
     Nic bardziej mylnego. Do tej pory (i nadal tak jest) zajmuje się tym mój zięć i bardzo sobie chwali ten swego rodzaju "odpoczynek" od rodzinnych obowiązków. Teraz zaproponowaliśmy szwagierce, bo akurat i my i córka z rodziną wyjeżdżamy w tym samym terminie. A szwagierka... No cóż, ten typ tak ma. Przez ostatnie 15 lat nigdzie nie pracowała, mieszkając z teściem i żyjąc z jego emerytury. Każda praca była dla niej za ciężka, albo zbyt stresująca. Narzekała na ciężkie życie, ale nie kiwnęła palcem, żeby coś zmienić.
  • iimpala Re: oto jakie emerytury? 02.02.19, 21:31
   po pierwsze, nigdy, NIGDY, nie mozna mówić o podwyżkach emerytur. To jest WALORYZACJA, czyli przywrocenie wartości emerytury do tej, jaka byla w chwili przejścia na to świadczenie. Mówiąc bardzo skrótowo - wyrównanie podwyżek cen, np. w sklepach.
   Dlatego też nie powinna budzić zdziwienia "podwyzka" 11 zl.
   Nie mozna tu zapominać o prostym fakcie, że ci, którzy mają wyższe emerytury, odkladali, latami całymi, wyzsze składki.
   Ci, którzy maja świadczenie bardzo małe, odprowadzali też niskie składki emerytalne.
   Czyli, niektórzy zarabiali duzo (i bardzo dużo) = ich skladka emerytalna była duza (bardzo duża).
   Niektórzy zarabiali grosze i ich skladka była groszowa.
   Akurat staż pracy nie ma się nijak do wyskosci zarobkow (i odprowadzanych skladek). Niektorzy (szczegolnie dzis) zarabiają w rok tyle, co inni w ciągu 40 lat pracy (i odprowadzanych składek).
   Tak że...no warto zrozumieć mechanizm, zanim zacznie wygłaszać się populistyczne hasła pt "a łoni maja 50 zł podwyżki".
   Szczególnie, że jakoś nikt nie protestował, że (jeszcze) pracujacy Xsiński odprowadzał haracz ze swojej pensji, na rzecz całego społeczeństwa, kilkanaście-kilkadziesiąt razy większy niz ci, którzy teraz mają minimalne świadczenia a płacili minimalne podatki, w czasie swojej pracy.
   • aseretka Re: oto jakie emerytury? 03.02.19, 13:11
    Z zupełności się z Tobą zgadzam. To nie jest podwyżka, tylko rewaloryzacja. Masz też rację, że staż pracy ma się nijak do odprowadzanych składek. Wiele osób ma długi staż pracy, ale odprowadzane przez nich składki były na poziomie minimalnym. Szczególnie miało to miejsce, gdy ktoś pracował "u prywaciarza", który chcąc uniknąć wysokich kosztów podpisywał z pracownikiem umowę na płacę minimalną, a ewentualnie "pod stołem: wypłacał mu więcej w postaci niby premii. Ja miałam akurat to szczęście, że 40 lat przepracowałam w jednej firmie kiedyś państwowej, później przekształconej w spółkę Skarbu Państwa.
    • maria88 Re: oto jakie emerytury? 03.02.19, 18:45
     Było tez i tak. Im dalej od żłoba to ludzie mniej zarabiali.
     Nie ważne były ich kwalifikacje, liczyła się przynalezność partyjna,
     sługostwo. Wożono pseudo fachowców w teczkach i stawiano
     na stołki z wysokim uposażeniem. Likwidowano
     zakłady pracy lub etaty bez względu na to czy ktoś
     już nabył uprawnienia emerytalne czy nie. I takie tego skutki.
     • aseretka Re: oto jakie emerytury? 03.02.19, 19:40
      > Było tez i tak. Im dalej od żłoba to ludzie mniej zarabiali.
      Nie byłam nigdy u żłoba. Karierę rozpoczynałam w 1975 r. jako referent z najniższym uposażeniem.
      > Nie ważne były ich kwalifikacje, liczyła się przynalezność partyjna, sługostwo.
      Kwalifikacji nie miałam żadnych, Ot zaledwie ukończyłam ogólniak, a że nie dostałam się na studia (bo brakło mi 2 punktów za pochodzenie społeczne), to poszłam do pracy. Miałam próbować szczęścia studiowania po roku, ale życie potoczyło się inaczej. Do partii niestety nie należałam. Studia zaoczne rozpoczęłam w 1986 r., kiedy syn miał 6 lat, a córka 9. Nie yło łatwo, ale ukończyłam ekonomię.
      > Wożono pseudo fachowców w teczkach i stawiano na stołki z wysokim uposażeniem.
      Na "stołek" nikt mnie nie posadził. Sama na niego wlazłam w 1998 r. biorąc udział (pół żartem, pół serio), w konkursie na kierownika wydziału. Dyrekcja niestety doceniła moją wiedzę i moje kompetencje, jakie nabyłam od stanowiska referenta do specjalisty.
      > Likwidowano zakłady pracy lub etaty bez względu na to czy ktoś już nabył uprawnienia emerytalne czy nie.
      Zakłady likwidowano w okresie tzw. "transformacji" po roku 2000. Niestety większość z zakładów przemysłowych (tak jak w moim mieście, zakładów włókienniczych) miała przestarzały park maszynowy i stawała się nierentowna. sad Jeśli ktoś miał już uprawnienia emerytalne, to odchodził na emeryturę, a przypominam, że był okres, gdy kobiety nabywały to prawo już w wieku 55 lat. Bardziej żal było mi tych ludzi, który nie mieli takich uprawnień, a byli zwalniani ze względu na ograniczanie etatów lub likwidację całej firmy. Wtedy to waśnie zaczęły powstawać prywatne, małe zakłady, gdzie właściciel chciał się szybko dorobić.
      Nie myl więc wielu różnych pojęć i nie oceniaj wszystkich według wydumanych ocen.
  • feszter Re: oto jakie emerytury? 29.11.20, 11:41
   a ile emerytury chcieliby mieć ci którzy pracowali 15 czy 20 lat? Pretensje i żądania absurdalne. Wystarczy popracować 45 lat do ustawowego wieku emerytalnego i nie będzie powodu do narzekania
    • krakkrakusek1au Re: oto jakie emerytury? 11.12.20, 03:13
     Jestem osobą która otrzymuje emeryturę z Polski i zagranicy. Z tego co ja rozumiem, w Polsce otrzymuję podwyżkę proporcjonalną do wysokości emerytury i czasu przepracowanego w Polsce. Przepracowałem w Polsce 8 lat, otrzymuję 1000 PLN polskiej emerytury i mam podwyżkę taką samą jak osoba w Polsce z podobną emeryturą. Tu należy zauważyć, że to nie jest emerytura częściowa jaka jest wypłacana tym co nie mają 25 lat pracy. Na mocy porozumienia z Polską, mam w sumie 50 lat stażu. Gdybym wrócił na stałe do Polski to tam musiałbym zapłacić w sumie prawie 1000 PLN podatku- też na podstawie tej samej umowy.
     • pia.ed Re: oto jakie emerytury? 11.12.20, 12:24
      No to nareszcie rozumiem dlaczego engine otrzymuje tyle samo co Ty z Polski wink
      niestety ani slowa nie wspomnial o przepisie!


      krakkrakusek1au napisał:

      > Przepracowałem w Polsce 8 lat, otrzymuję 1000 PLN polskiej emerytury (...)
      > to nie jest emerytura częściowa, jaka jest wypłacana tym, co nie mają 25 lat pracy.

      **** Na mocy porozumienia z Polską, mam w sumie 50 lat stażu.

      • engine8 Re: oto jakie emerytury? 11.12.20, 18:18
       O jakim przepisie malem wspominac?
       W Polsce masz dwie opcje - na podstawie przepracowanych lat pracy i zarobkow i trzeb mc chyba ponad 25 lat a jak nie masz wymaganegoo stazu pracy to ma na podstawie tzw "kapitalu poczatkowego" czyli licza ci ile zaplaciles skladek kiedy pracowales i jak to uroslo i wyplacja ...
       (Ponoc jest jedna osoba co przepracowala tylko jedne dzien i dostaje niecale 20 groszy emerytury)
       Ja w Polsce mialem przepracowane polowe tych lat co krakusek ale widocznie wiecej skladek na ZUS zaplacilem smile
       A porozumienia z innym krajami co zupelnie inna bajka...
       Nam sie lepiej oplacal zkladac wnioski niezaleznie od siebie i na wlasna rek niz "synchronzowac" poprzez nasz system emrytalny.. - to by sie moze oplacal gdybym mial malo lat pracy.
       Poniewaz Pilska pbiera mi podatek to na podstawie porozumieni apomiedzy USA i Polska - ja sobie ten podatek tutaj odliczam bo nasze merytury nie sa opodstkowane.... Tak ze nasze polskie sa brutto=netto bez skladek ZUS i bez podatkow.
       • filip505 Re: oto jakie emerytury? 13.12.20, 20:00
        ......dzisaj dowiedzialem sie ze jestem emerytem,w polsce,siostra przyslala mi wiadomosc
        ze wplynela mi pierwsza emerytura,zaliczono mi 16+ lat pracy,moim zdaniem powinno byc
        wiecej ale nie dostala jeszcze jakiejs decyzji ,jestem zaskoczony wysokoscia,mile zaskoczony,
        ok1800zl,ona mi te sprawy w Polsce prowadzi,bo jako emyrytowana urzedniczka sie na tym zna,
        i ma czas,skad wiec te narzekania na malutkie emerytury,zakladajac ze sie placilo skladki bez
        oszukiwania i sie przepracowalo iles tam lat,dodam ze pracowalem w panstwowych przedsiebiorstwach,dwuch budowlanych i dosc dobrze zarabialem na owe czasy,
        .....musze porozmawiac ze swoja ksiegowa co mam z tym zrobic,bo nie chce popasc w konflikt
        z prawem tutaj,engine ,moze masz jakies doswiadczenie ,sugestje ????,albo ktos kto to "przerabial",pozdrawiam ,filip,
        • alux Re: oto jakie emerytury? 13.12.20, 23:45
         Przepisy emerytalne są do bani. Ktoś pracował przez 45 lat i ma najniższą krajową emeryturę, którą w takiej samej wysokości pobiera również duże grono osób ze stażem pracy od 5 - 15 lat o najniższych zarobkach. Oczywiście te najniższe powinny wystarczyć na jako takie życie, ale tym co przepracowali 40 i więcej lat też powinno się docenić.
          • engine8 Re: oto jakie emerytury? 16.12.20, 19:37
           W konflikt mozesz popasc jak sie ni eprzyznasz do polskiej.
           Polacy ci wyplaca ile tam ci wyliczyli i z tego ci zabiroa chyba 10 czy 15% podatkow.
           Teraz poniewaz jest umowa polski i Usa ze ni emozna brac podatkow i tu i tam to tutaj wypelnisz w rozlicznieu podatkowym forme ze w polsce zplacilez iles tam dolrow (przeliczysz sobie) podatku i to ci bedzie zaliczone na poczet podatkow jakys je tu zaplacil.
           Komplikacje beda w zaleznsci czy emrytre bedzi szla na twwoje konto w Polsce czy tutaj.. Moja przychodzi tutaj. Ale nawet jak idzie na konto polskie to musisz sie z teho rolizczyc bo ZUS wysyla informacje to IRS...
        • engine8 Re: oto jakie emerytury? 16.12.20, 19:31
         No wiec prawo regulujace ta kwestie tzw "windfall elimination" jest na biurku naszych prezydentow chyba jeszcze od Busha ..ale z jakichs powodow nasi tegonie ratyfukuja..

         Windfall elinination jest glwonie po to aby pracownicy rzadowi ktrzy moga isc na emryture po 20 czy 25 latach z dobra emruta rzadowa i dalej pracowac w przemysle, placici skladki i potem dostawac Social security - nie mogli doic dwoch krow.. i to ma sens
         Ale w ta studnie wladamy tez my majac dwie emerytury.

         I na razie to wyglada tak ze jesli masz tu mniej niz 30 lat pracy to mozesz wpasc w ustawe gdzie moga ci zabrac nawer 2/3 polskiej emerytury.. Jesli masz 30+ to nie ma sie czym martwic...
         No wiec ja mialem ponad 30 wiec bylem "clear" - moglem spokojni ebrac i tutejsze SS i polska
         Zona mal tylko 11 lat pracy tutaj i 11 w Polsce wiec by w to mogal wpasc.
         Tutaj malzonek dostaje co najmnije polowe emrytury drugiego i ma 3 opcje
         1 - brac swoja
         2. brac swoja -jak to jest mniej niz polowa malzonka i dobrac reszte jako dependent (trzeba byc w zwiazku min 10 lat)
         3. Brac tylko jako dependent polowe emerytury malzonka.

         I kiedy zdecydujesz sie na pierwsze dwie to emrytira jest na podstawie pracy i stosuje sie zasade "windfall elimination" gdzie druga emrytura jest obnizona w zaleznosci ile lat pracy mailes gdzie...

         Zona zas mial mniej - tzn mniej niz polowa mojej wiec miala 2 opcje
         - wziac swoja plus reszte jak dependent
         - Wzisc tylko jako demendent polowe mojej.

         Ta druga opcja jest lepsza poniewaz w tym przy;adku nie jest to liczone jako emrytira z pracy i polska emrytira nie jest obnizona.

         A dodatkowo jakby jej ta z pracy bylo blika polowy mojej to ona moglaby poczekac np do 70 lat kiedy by urosla (opoznienie pobierani podwyzsza emryture o 8% co rok) i w eiku 70 zmienic - jesli by sie to oplacalo

         Tak ze w pdsumowaniu jak Ty masz w US 30 lat pracy i masz polska to nie masz obaw - dostanie obie bez kar
         Jak masz mniej niz 30 lat pracy to musisz sie przyznac w podatkach i prawdopodobnie ci skubna z polskiej..

         Chyba ze masz tutaj tak malo ze ci sie oplaca brac polwe zony jako depndent....

         Co ciekawe ze my orginalnie wypelnilismy wznioski o emrutre tutaj gdzi pytaj czy masz jeszcze inna i wypelnilismy dla zona - nie znajc dokaldnie jak to zrobic,,, tak ze mial dostawac ta swoja z pracy tutaj plus cos tam jeszcze aby miec polowe mojej.
         I zadzwonila do nas pani z urzedu Social Security i poinformowal ze powinnismy to zmienic aby zona byla depebndent i nie tracilo aposlkiej i jak chcemy to ona to za nas zrobi i zrobila przez telefon tak aby zona nie stracila....
         Musze przyznac ze po tym nabralem szacunku do urzedu SS ze dla dobra klienta poradzili jak dostac wiecej..
        • engine8 Re: oto jakie emerytury? 16.12.20, 19:42
         Moge sie nazywac ekspertem od polska amerykanskich emrytur i rozliczen podatkowych po tej stronie smile
         Mam nnawet Polski tzw "profil zaufany" co mi daje dostep do ZUS online...
         A jak bedziesz dostawal Polska emryture co co kilka lat ci beda wysylac dokument ktory musisz wypenic i poswiadzczy przez tutjeszego notariusza zaswiadczjacy ze zyjesz... smile
          • engine8 Re: oto jakie emerytury? 17.12.20, 00:17
           Pewnie ze sie nie dorobilem.... Wiadomo jak tu jest przeciez - brod smrod i ubustwo a jedynym powodem dla ktorego ludzie nie wracaja do Polski to wstyd. Bo co ludzie powiedza?

           A tu kosztuje $15 za kazdy podpis notariusza a to polowa polskiej emerytiry.
           O znaczkach do Polski nie wspomne smile
           • filip505 Re: oto jakie emerytury? 18.12.20, 16:34
            .....a jak to jest engine jak tu ja jeszcze pracuje,mam zamiar jeszcze rok,
            moja emerytura w polsce brutto to prawie 2200,dzisiaj siostra przuslala
            mi zdiecie decyzji,
            ...potracono mi ok 400 podatku + jakiegos ubezpieczenia,
            • engine8 Re: oto jakie emerytury? 18.12.20, 18:38
             Potracono ci tzw "zaliczke na podatek" i niepowinni w zasadzie nic wiecej..
             A jaki procent to juz zalezy ok kwoty emerytury...
             W Polsce podatek od emrytury jest 18% czyli wyglada ze tyle wlasnie.

             Ubezpieczen potrac nie powinni poniewaz nie mieszkasz w polsce i do ubezpieczen medycznych nie masz prawa - chyba ze masz formalnie w polsce zamieszkanie...

             Gdzies w lutym wysylaja PIT gdzie dokladnie ci napisza ile zaplaciles podatku i z tego sie rozliczysz po tej stronie.
             A jak sie rozliczac to nikt dokladnie nie wie. Najwazniejsze aby uznac emeryture jako dochod oraz uznac podatek zaplacony tam jakby byl zaplacony tutaj.
             Ja wypelniam forme 4852 gdzie to wpisuje - oczywiscie dolarach..
             Jesli dostajesz emerytire tutsj to wiesz jaki byl przelicznik a jesli do polski to musisz usatlic jaki nbyl przelicznik i przeliczyc wszytko na dolary.
             Jest tam miejsce gdzi nalezy wszytko wyjascic- tz jakich zasad zuywales do przeliczenia..
             Jak masz jeden miesiac to proste ale przy calym roku to trzeb jakosc usrednic.
             Ja nie mam problemu poniewaz dostaje tutaj co miesiac i wiem dokladnie. Ile wyslano w PLN i Ile dostalem w $ "cuzamen fo kupy" .
             Jedyne "pain in ther butt" jest ze wypelniajc ta forme ne mozna wysylac rozliczenia przez inetrnet a jedynie poczta..
             Kiedys mozna bylo uzywzc "zwyklej" W-2 i wysylac rozliczenie przez interent ale na W-2 zadaj Social Security. Mozna bylo wpisac same "9" albo zame "0" i szlo ale ostatnio nie idzie i Turbo tax nie strawi.
             Moze wy tam na wschodzie macie polskich ekspertow i robi to prsciej...zwlaszcz jak ci podatki robi accountant... Jesli tak to zapytam w przyszlym roku - moze sa prostrze zasady bo my tu na zachodznie nic nie wiemy a ja zawsze robilem wlasne rozliczenia i ciagle robie.


             Potem gdzies w maju ZUS zobie wyliczy czy czsami nie nadplaciles podatku - i zwykle naplaciles i ci zwracja roznice.... JA tym sie nie przejmuje i traktuje to rzem z innym jaki po prostu wieksza emrytire - podobnie jak 13-ki czy 14-ki...To wszytko potem sie znajdzie na rocznym PIT..
    • mava Re: oto jakie emerytury? 29.12.20, 10:41
     >i jaki to się ma do tego
     że podwyżki większe dotyczą przeważnie tych ...

     przede wszystkim, i podstawowe, TO NIE SĄ PODWYŻKI a waloryzacja.
     Waloryzacja ma na celu utrzymac wartosc nabywcza emerytury (co i tak nie jest prawdziwe...)
     Niestety, wiekszośc emerytów, w tym ty Mario, traktujesz to jako "podwyzke", czyli cos, co w swojej łaskawosci daje ci państwo. Pora zapaznoć sie z "rzeczywistoscia" i od razu wszystko stanie sie prostsze (jasniejsze).
     • adria231 Re: oto jakie emerytury? 05.01.21, 07:02
      Mój ojciec po 40 latach pracy poszedł na emeryturę. Moja mama , po odchowaniu dzieci przepracowała 5 lat i doczekawszy wieku emerytalnego też odeszła na emeryturę. Pamiętam , jak ojciec wypowiadał się z ubolewaniem, że jego emerytura wcale nie jest większa, niż pracującej tylko kilka lat żony. Było to kilkadziesiąt lat temu, rodzice już nie żyją.....Jakoś nigdy nie wnikałam i nie wnikam w te emerytalne zawiłości.....
       • adria231 Re: oto jakie emerytury? 06.01.21, 14:59
        Szczerze mówiąc , niektórzy znajomi emeryci przeważnie narzekają na marne uposażenia. Zwykle porównują się do niemieckich emerytów, których stać na podróże zagraniczne.
        Myślę, że wiek emerytalny, to już nie pora na dalekie podróże. Należy cieszyć się tym, co już było.Teraz, w czasie wszelkich ograniczeń wyjąć albumy ze zdjęciami( kiedyś takie były), oglądnąć chwile ujęte na filmach ( mam ich wiele - moją fascynacją była kamera).
        Zawsze chciałam zobaczyć Dziki Zachód Amerykański.Niestety , nie dane mi było(brak paszportu). Nie zrezygnowałam jednak z tego całkowicie - wyjechałam na kilkanaście lat w Bieszczady -wówczas Bieszczady były bardzo egzotyczne. Dostałam tam pracę i mieszkanie służbowe.Przeszłam wszystkimi szlakami, zdobyłam wszystkie szczyty, poznałam wspaniałych ludzi, wysłuchałam mnóstwo opowieści...A teraz mam mnóstwo zdjęć i filmów z tego okresu.
        Obecnie młodzi członkowie mojej rodziny kilka razy do roku wyjeżdżają... Po ich powrocie organizujemy spotkania rodzinne z oglądaniem zdjęć i filmów z podróży.( Ostatnio trochę rzadziej).Tak więc świat jest wciąż blisko i nie trzeba martwić się o pieniadze....
        • engine8 Re: oto jakie emerytury? 06.01.21, 18:16
         Wszyscy narzkaja na ameryke i amerykanskie emrytury czy opieke medyczna.....
         My po przejsciu na emeryture (zona jest wlasnie ta co sie domem i dziecmi zajmowala wiec nie may 2 pelnych emerytur ale 1.5 ) z samych rzadowych emerytur zyjemy tak samo jak zylismy przed. Nie obnizylismy standardow ani niczego ani troche....ani nie oszczedzamy na niczym a zyjemy w jednej z najdrozszych okolic Stanow...
         Oszczednosci uzywamy tylko na rzeczy ponad typowe codzienne wydatki.
         U nas zas emryci dopierpo podrozuja. Niestety ze wzgledu na stan zdrowia wiekoszsc to rejsy statkami... ale tym sposobem zwiedzja Swiat.
         Sasiedz zwykle 3 miesiace w roku plywaja po Swiecie.
         My nie odkladalismy podrozowani i zwiedzania na stare alta lel robilismy to kiedy bylismy w sile wieku i to chyba byla dobra decyzja.
        • chris.w1 Re: oto jakie emerytury? 06.01.21, 18:54
         adria231 napisała:
         > niektórzy znajomi emeryci przeważnie narzekają na marne uposażenia.
         > Zwykle porównują się do niemieckich emerytów, których stać na podróże zagraniczne

         porównują się do do tych, których widzą, nie porównują się do tych, których nie widzą, którzy do niskiej emerytury dostają pomoc od państwa, podstawowe zabezpieczenie.
         (Podstawowym zabezpieczeniem na starość i przy ograniczonych zdolnościach zarobkowych jest świadczenie socjalne uzależnione od potrzeb, w celu zapewnienia środków do życia w razie potrzeby)
       • engine8 Re: oto jakie emerytury? 06.01.21, 18:08
        Z wyjatkiem Ameryki gdzie zona zajmujaca sie domem i wychowujac dzieci jest "pracujaca" i jesli nawet godziny w zyciu nie przepracowala poza domem to jest dolaczona (zwykle za niewielka oplata) do pracujacego meza ubezpieczen medycznych a takze dostanie polowe emerytury meza - a jak miala kilku to moze sobie nawet wybrac jedngo z tych w ktorymi byla w zwiazku co najmnije 10 lat.... A jesli pracowala i ma swoja ale niska to zawsze jej dodadza aby miala co najmniej polowe meza. A po jego smierci dostaie 100% jego. Na emryturze otrzymuje takie samo ubezpieczenie meduczne jak kady inny emeryt
        Aha i niepracujaca zona nie placi w ciagu zycia zadnych skladek ani emerytalnych ani medycznych...
        • krakkrakusek1au Re: oto jakie emerytury? 06.01.21, 20:18
         Zapomniałeś o Australii. Tutaj, jeżeli spełniasz inne wymogi to dostajesz pełná emeryturę bez względu na to czy przepracowałeś/przepracowałaś jeden dzień. Nie ma tutaj czegoś takiego jak składki emerytalne.
         • vermieter Re: oto jakie emerytury? 06.01.21, 22:38
          ta "pełna emerytura" to jest przecież Age Pension, minimum socjalne. Jeżeli komuś wystarczy zasiłek, to niech sobie za to żyje.
          Oczywiście że istnieją składki emerytalne, płacą je pracodawcy w wysokości 9 do 16 % miesięcznego wynagrodzenia.
          Istnieją też prywatne fundusze, na które wpłacają pracownicy, którym Age Pension nie wystarcza.

          P.S. Zweryfikowałem twoje informacje na podstawie danych zawartych na odpowiednich stronach w necie.
          • marii51 oto nasze polskie emerytury? 25.01.21, 20:16
           Emerytury i renty w Polsce są zagrożone?
           ZUS opracował prognozę wpływów i
           wydatków FUS na lata 2021-2025 w trzech wariantach:
           pośrednim, optymistycznym i pesymistycznym.
           Fundusz Ubezpieczeń Społecznych pozostanie deficytowy,
           co oznacza że nadal trzeba go zasilać z pozaskładkowych źródeł m.in.
           dotacją z budżetu państwa. Czy emerytury Polaków są zagrożone?
           Jeśli sytuacja demograficzna się nie poprawi, to seniorów czeka nędza.Tekst linku
          • krakkrakusek1au Re: oto jakie emerytury? 26.01.21, 06:06
           Kolego vermieter, piszesz: “ta "pełna emerytura" to jest przecież Age Pension, minimum socjalne. Jeżeli komuś wystarczy zasiłek, to niech sobie za to żyje”. -Age pension jest jednym ze świadczeń emerytalnych i nie jest to minimum socjalne. Jest to 28% średniego zarobku w Australii. Możesz posiadać inne dochody z np. Superannuation. Dla porównania zasiłek dla bezrobotnych wynosi 25% średniego zarobku i nie jest wypłacany gdy masz inne pieniádze. “Oczywiście że istnieją składki emerytalne, płacą je pracodawcy w wysokości 9 do 16 % miesięcznego wynagrodzenia.”. – To nie sá składki emerytalne ale wynoszáce minimum 9,5% wpłaty na Superannuation. Jest to inwestycja dokonywana przez pracodawcę nadzorowana przez przedstawicieli rzádu, zwiázków zawodowych i pracodawców. Wpłaty te sá nisko opodatkowane. Pieniádze te pracownik może wybrac w trudnej sytuacji życiowej do 55 roku życia, od 55-65 roku tylko w przypadku gdy nie pracuje a od 65 roku życia w całośńi bez ograniczeń. Może je wypłacić w całości na raz, w części lub postaci cotygodniowych emerytur. Jeżeli posiadasz np. $ 500000, żyjesz w zwiázku z kobietá, mężczyzná lub bezpłuciowcem to możesz pobierać Age Pension w pełnym wymiarze. “Istnieją też prywatne fundusze, na które wpłacają pracownicy, którym Age Pension nie wystarcza”. -Te fundusze to: rachunki bankowe, szuflady, kasy pancerne, pończochy itd itp. Porównywanie Superannuation lub Age Pension do polskiej emerytury to tak jak twierdzenie, że kij to drzewo. Oprócz Age Pension i Superannuation, emeryt jest upoważniony do: Senior Opal Card, Age Pension Concession Card, accommodation allowance, farmaceutical benefit and allowance, energy allowance, darmowe prawo jazdy, darmowá rejestrację i ograniczenie w płatności za czynsz domów państwowych. Dla przykładu, jeżeli emeryt wynajmuje dom od państwa z rynkowym czynszem np $1000/tydzień to jego obowiázkiem jest płacenie tylko 25% dochodów. W przypadku podstawowej emerytury czyli ok $350/tydzień, jego obowiázkiem jest płacić tylko ok $105/ na tydzień. Oszczędność na czynsie na tydzień wynosi więc $895. Tutaj muszę dodać, że w takich domach państwo dokonuje napraw, wywozi śmieci bez kosztów dla emeryta itd. Jeżeli nie masz własnego domu i nie wynajmujesz od państwa to masz prawo otrzymywać wymieniony wcześniej “accommodation allowance” czyli dodatek do emerytury umożliwiajácy prywatne wynajmowanie. Pozdrawiam.


           • krakkrakusek1au Re: oto jakie emerytury? 26.01.21, 07:00
            I tak przy okazji. W Australii nie ma opłat za: toaletę, radio i tv, wejście na molo i w mieście gdzie mieszkam za parkingi. Emeryt nie płaci podatku od emerytury jeżeli nie przekracza ona $22 500/rok. Inni pracownicy muszá juz placić podatek od zarobków ok ponad $17200. Opłata za wodę dla emerytów-mieszkańców domów państwowych wynosi nie więcej niż$10/tydzień. Małżonkowie w wieku emerytalnym zawsze otrzymujá dwie emerytury. Bilet na wszystkie państwowe środki komunikacji dla emeryta wynosi nie więcej niż$2,5/dzień. Transport publiczny w Sydney, które jest wielokrotnie większe od Krakowa kosztuje mnie więc wielokrotnie mniej niż w Krakowie,...
            • snajper55 Re: oto jakie emerytury? 10.02.21, 13:52
             krakkrakusek1au napisał:

             > I tak przy okazji. W Australii nie ma opłat za: toaletę, radio i tv, wejście na
             > molo i w mieście gdzie mieszkam za parkingi. Emeryt nie płaci podatku od emery
             > tury jeżeli nie przekracza ona $22 500/rok. Inni pracownicy muszá juz placić po
             > datek od zarobków ok ponad $17200. Opłata za wodę dla emerytów-mieszkańców domó
             > w państwowych wynosi nie więcej niż$10/tydzień. Małżonkowie w wieku emerytalnym
             > zawsze otrzymujá dwie emerytury. Bilet na wszystkie państwowe środki komunikac
             > ji dla emeryta wynosi nie więcej niż$2,5/dzień. Transport publiczny w Sydney, k
             > tóre jest wielokrotnie większe od Krakowa kosztuje mnie więc wielokrotnie mniej
             > niż w Krakowie,...

             To miej pretensje do władz Krakowa. Ja w Warszawie place 50 zł za roczny bilet na całą komunikację miejską.

             S.
    • engine8 Re: oto jakie emerytury? 12.02.21, 17:59
     Alez on nie mieszka w Polsce ... i jego "lamenty" to raczej sarkazm.
     I on nie potrzebuje zadnej dzilalnsci gosdpodarczej bo sobie z emerytury w Australi (plus z Polski) calkiem chyba niezle zyje..
    • engine8 Re: oto jakie emerytury? 12.02.21, 18:03
     Tzn nie powinn tak sie wyrazac i wyzywac od darmozjadow ale w ktorym miejscu tak naprawde nie ma racji?
     No bo przeciez emerytura ani w sensie wieku ani wysokosci nie jest ani tajemnica ani ni epowonna byc zaskoczeniem....
     Wiemy dokladnie kiedy i mniej wiecej ile ....oraz mamy na przygotowanie sie do tego ok 40 lat...
   • vermieter Re: oto jakie emerytury? 12.02.21, 13:57
    krakkrakusek1au napisał:

    > Według najnowszych wiadomości dostanę 40,66PLN podwyżki polskiej emerytury. Mia
    > ło być 36,83PLN a jest o całe 3,83PLN więcej. Brawo! Dziękuję Ci polski rzádzie
    > .


    to nie jest podwyźka, bo i z jakiej racji, lecz rewaloryzacja
    • engine8 Re: oto jakie emerytury? 12.02.21, 18:11
     A waloryzacja w gore to nie podwyzka? Kak zwal tak zwal - to podwyzka a nie obnizka.
     Moze upierdliwe trzymanie sie definicji tylko aby sie pokazac ze sie jest "mundrzejszym"?
     O nawet ci uzywaja tych okreslen zamiennie - niedouki jakies czy co?
     biznes.radiozet.pl/News/Podwyzka-emerytur-2021.-Kazdy-zarobi-przynajmniej-o-50-zl-wiecej

     Myslisz ze jakby to byla naprawde i tylko waloryzacja i sila nabywcza zlotowki by nagle wzrosla to by emerytury obnizono?
      • leda16 Re: oto jakie emerytury? 17.02.21, 10:20
       Skoro tak dobrze je "wychowały" czemu te dzieci nie płacą im emerytur , tylko renciści i emeryci muszą z własnych podatków im te emerytury fundować? Czemu za siedzenie w domu ma im płacić społeczeństwo? No i dlaczego te matki, które i pracowały i wychowywały 4 dzieci, nie mają podwójnych emerytur? A gdyby zrobić badanie na temat. poziomu osiągnięć dzieci bezrobotnych matek i pracujących matek okazałoby się, że ta bezrobotna, notorycznie płaszcząca tyłek na zasiłku tak "wychowała", że jeden u Szwabów, drugi pijak na zasiłku socjalnym, trzeci "pracuje" na czarno aż furczy, a czwarty w kryminale.
       • marii51 Re: oto jakie emerytury? 17.02.21, 13:28
        leda16 napisała:
        A gdyby zrobi
        > ć badanie na temat. poziomu osiągnięć dzieci bezrobotnych matek i pracujących
        > matek okazałoby się, że ta bezrobotna, notorycznie płaszcząca tyłek na zasiłk
        > u tak "wychowała", że jeden u Szwabów, drugi pijak na zasiłku socjalnym, trze
        > ci "pracuje" na czarno aż furczy, a czwarty w kryminale.
        rzeczywiście---gdyby tak sprawdzić?

        cóż ??dobra zmiana"" wyłapuje swoich wyborców jak tylko potrafi
        a wynagradza ich naszymi podatkami

        Ważne,żeby głosowali .. dlatego napisalam --juz o wyborach myślą r 2023
       • engine8 Re: oto jakie emerytury? 17.02.21, 18:20
        leda16 napisała:

        > Skoro tak dobrze je "wychowały" czemu te dzieci nie płacą im emerytur , tylko
        > renciści i emeryci muszą z własnych podatków im te emerytury fundować?

        Czyz emrytury nie sa "fundowane" glownie przez pokolenie dzieci pracujacych?

        Czemu z
        > a siedzenie w domu ma im płacić społeczeństwo?

        Dlatego ze one siedzac w domu wychowaly dzieci zamiast to zwalac na panstwo? Tak czy inaczej spoleczenstwo placi roznica tylko komu i za co.

        >No i dlaczego te matki, które i pracowały i wychowywały 4 dzieci, nie mają podwójnych emerytur? A gdyby zrobić badanie na temat. poziomu osiągnięć dzieci bezrobotnych matek i pracujących
        > matek okazałoby się, że ta bezrobotna, notorycznie płaszcząca tyłek na zasiłk
        > u tak "wychowała", że jeden u Szwabów, drugi pijak na zasiłku socjalnym, trze
        > ci "pracuje" na czarno aż furczy, a czwarty w kryminale.
        >

        Niekoniecznie powinny miec podwojne poniewaz tylko w polowie wychwaywaly dzieci i w "polowie" pracowaly.

        W Stanach nie pracujace kobiety - niekoniecznie matki, zajmujace sie domem maj prawo do 50% emrytury meza z ktorym byly zamezne co najmnije 10 lat.. albo do swojej ze swoje pracy albo kombinacj tak aby mialy co najmniej to 50% emerytury meza. A jest to po to aby zachecic czy tez nie karac kobiet za zajmowanie sie dziecmi czy domem kiedy maz pracuje.. wtedy n moze wiecej pracowac, miec wieksza meryture i dobrze wychwane dzieci czy dobrze zadbany dom... Rzad sobie wyliczyl ze to sie lepiej oplaca niz lozenie na opiek dzieci cyz tych bez emrytur.
        • krakkrakusek1au Re: oto jakie emerytury? 17.02.21, 21:28
         Uważam, że emerytury powinny być wypłacane w Polsce mężczyznom od 65 roku życia a kobietom od 70. Kobietom, które wychowały cztery lub więcej dzieci, w razie koniecznośc wynikajácej z braku innych środków do życia, powinna być wypłacana, z osobnych zasobów państwa, renta wielopłodności. Jezeli jest taka konieczność to kobietom w wieku 60 do 70 roku życia powinna być wypłacana, z datków kościelnych, renta bigoterii katolickiej/chrześcijańskiej. W przeciwnym wypadku obliczanie emerytury na podstawie zgromadzonego kapitału to wielka ściema.
         • marii51 Re: oto jakie emerytury? 17.02.21, 22:00
          Panowie
          engine i krakkra.. zaczytali sie o

          Patricia Routledge https://bi.im-g.pl/im/9d/79/17/z24615837IH,Program-TV---Co-ludzie-powiedza-.jpgkończy 92 lata i jest w rewelacyjnej formie

          Justyna Bryczkowska
          17.02.2021 14:10
          Hiacynta Bukiet to postać kultowa, którą kochają widzowie na całym świecie, także w Polsce. Patricia Routledge, któr wcielała się w bohaterkę serialu "Co ludzie powiedzą" 17 lutego kończy 92 lata! Mimo zaawansowanego wieku nie można artystce odmówić wigoru i imponujących zdolności wokalnych. Zresztą, posłuchajcie sami!Tekst linku
          • engine8 Re: oto jakie emerytury? 17.02.21, 22:29
           Nie wiem o co ci chodzi.... Ja z zasady czytam to co sam uwazam za warte a nie sugeruje sie czyimis tam sugestiami...
           Jak napiszesz w dwoch zdaniach co tam napisane ze warto czytac to moze zajrze....
           • krakkrakusek1au Re: oto jakie emerytury? 18.02.21, 00:02
            Szanowna marii51, ja nie zaczytuję się jakáś tam paniá Rautledge. Swojá opinię oparłem na czystej logice. Skoro kobiety żyjá przeciętnie 5 lat dłużej niż mężczyźni to powinny iść na emeryturę też pięć lat po meżczyznach. Jezeli po sześćdziesiátce sa niezdolne do pracy to do siedemdziesiátki powinne być na rentach inwalidzkich. Jezeli z uwagi na poglády religijne ktoś uważa, że kobiety powinny mieć przywileje emerytalne to ten ktoś powinien za to płacić. Poza tym płeć czasami jest bardzo trudno określić. Sâ przypadki, że człowiek nie może być sklasyfikowany ani jako mężczyzna ani jako kobieta. polskie przepisy emerytalne to rezultat braku logiki, głupoty i bigoterii.
            • marii51 Re: oto jakie emerytury? 18.02.21, 12:44
             krakkrakusek1au napisał:

             > Szanowna marii51, ja nie zaczytuję się jakáś tam paniá Rautledge. Swojá opinię
             > oparłem na czystej logice. Skoro kobiety żyjá przeciętnie 5 lat dłużej niż mężc
             > zyźni to powinny iść na emeryturę też pięć lat po meżczyznach

             .
             krakkrakusek --masz pomysły ,aż podziwiaćsmile -----
             a artyk o aktorce umiescilam,że może panowie oczekują wlasnie w POLSCE
             od wszystkich kobiet,żeby pracowały 92 rż ?smile

             Jezeli po sześćd
             > ziesiátce sa niezdolne do pracy to do siedemdziesiátki powinne być na rentach i
             > nwalidzkich. Jezeli z uwagi na poglády religijne ktoś uważa, że kobiety powinn
             > y mieć przywileje emerytalne to ten ktoś powinien za to płacić. Poza tym płeć c
             > zasami jest bardzo trudno określić. Sâ przypadki, że człowiek nie może być skla
             > syfikowany ani jako mężczyzna ani jako kobieta. polskie przepisy emerytalne to
             > rezultat braku logiki, głupoty i bigoterii
             .

             krakkrakusk mógłbys w tej dziedzinie tu w POLSCE zdziałać .. móglbyśsmile

             a_gdyby_tak_nieba_przyblizyc.--marii51
  • krakkrakusek1au Re: oto jakie emerytury? 09.03.21, 20:57
   Wlaśnie przeczytałem artykuł Irminy Jach goniec.pl/jolanta-kwasniewska-0903212-ij-emerytura?fbclid=IwAR3izVkCZb0vL4cGjrBkLdboGWYMnzSCSMERg7jRRFNJaTaKH3qCaleLC3g.
   "Jolanta Kwaśniewska każdego miesiąca otrzymuje świadczenie rzędu 2500 złotych". To według autora artykułu jest dużo. Jestem zaszokowany. Dlaczego? Miałem kuzynkę w Polsce. Miała 2550 emerytury. Na czysto to dużo mniej. Za kwaterunkowe mieszkanie płaciła ok 850 na miesiác. To co jej zostawało wystarczało jej na naprawdę skromne życie. Oszczędzała na wszystkim aby przeżyć. Kuzynka całe życie pracowała jako zwykły pracownik biurowy i przeszła na wcześniejszá emeryturę. Czy uważacie, że emerytura Kwaśniewskiej jest naprawdę wysoka???
   • marii51 Re: oto jakie emerytury? 11.03.21, 13:03
    Czy uważacie, że emerytura Kwaśniewskiej jest naprawdę wysoka???
    ~~~~~~~~~~
    pamiętajmy,że podczas Bycia Damą JOLA SAMA ODPROWADZAŁA SKŁADKI
    I zrobiła dobrze
    wraz z zebranymi z lat aktywnej pracy zawodowej wyszło jej dośc dobrze 2500 zł
    ---tylko czy to brutto,czy netto?
    razem z mężem mają całkiem dobrze
    a Wałęsa narzeka że całkowicie nie radzi
    • marii51 ziści się emerytura bez podatku,ale nie dla wsz 12.03.21, 14:39
     Rząd wciąż trzyma w tajemnicy szczegóły programu "Nowy Ład", a do mediów co rusz wyciekają nowe informacje. Jedną z nich jest kolejny pomysł PiS na wsparcie seniorów. Mowa o emeryturze bez podatku do 2,5 tys. zł. Tajny plan Jarosława Kaczyńskiego ma zostać ujawniony 20 marca. Polacy w tej sprawie są jednomyślni już dziś! Dane nie postawiają złudzeń - decyzja zapadła!
     • engine8 Re: ziści się emerytura bez podatku,ale nie dl 12.03.21, 18:28
      Ten "Nowy Lad" to skrot od Nowy Lad(unek) - podatkowy na wasze plecy.
      Teraz wszyscy robi jaakiej nowe rzeczy aby zbalamucic ludzi i zakamuflowac podatki....
      Jak krzycz ile to bedzie miec wiecej to patrzecie im na rece bo daj 100 zl q kradna gdzie indzije 200.
      A tu nie ma cudow- ktos za to wszystko co pozostawil Kowid, musi zalacic. Zaplaci klasa srednia a gora dostanie ppodwyzki za sukces w zwalczaniu Korony..
       • krakkrakusek1au Re: ziści się emerytura bez podatku,ale nie dl 13.03.21, 22:49
        filip505 napisał:
        > i jeszcze to wyjscie z kryzysu,na to musza sie zrzucic p
        > odatnicy,
        > nie ma wyjscia,samymi obietnicami sie dlugow nie splaci,choc szkoda bo tylko w
        > tym
        - Jest wyjście. Ekonomia kapitalizmu oparta jest na zaufaniu konsumenta. Można pożyczać tak długo jak długo pożyczkodawca wierzy, że pożyczkobiorca odda pożyczone pieniádze, nawet w nieskończoność. Tak się dzieje, wbrew podstawowej logice, obecnie, w większości krajów kapitalistycznych. Pieniádz to przyrzeczenie wartości a nie wartość.
       • marii51 Re: ziści się emerytura bez podatku,ale nie dl 14.03.21, 14:29
        filip505 napisał:

        > ....marii,a kto utrzyma panstwo plus zlodziei w rzadzie,jak przedsiebiorcy to c
        > hleb i nie
        > tylko bardzo podrozeje,i jeszcze to wyjscie z kryzysu,na to musza sie zrzucic p
        > odatnicy,
        > nie ma wyjscia,samymi obietnicami sie dlugow nie splaci,choc szkoda bo tylko w
        > tym
        > nasz rzad jest dobry,

        ~~~~~~~~~~~filip
        kraj mamy tak zdłużony ,że pokolenia bęą spłacać
        ale
        Kaczyński tym się wcale nie przejmuje--
        -w jego głowie wysupłac wszystkich ktorzy pójda do wyborow i
        zaglosują na Kaczynskiego trzeci raz ----
        dlatego jego wszystkie dążenia włącznie zzajęcxiem wolnych mediii
        a zagranicznych najlepiej się ich pozbyć dokładając i
        m najwyższy haracz i ich się pozbyc jak nie chcą płacić
        20 marca
        ma byc ogloszony projekt życia wg zaplanowanego Nowy ład

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka