Dodaj do ulubionych

Przygotowuje sie powoli do emerytury...

27.02.20, 09:32
.... i prosze was o odpowiedz na kilka pytan i wyjasninie moich watpliwosci.

1. Ostatni raz pracowalem w Polsce w roku 1990 - oznacza to ze nie mam konta w ZUS i kapital poczatkowy nie zostal dla mnie wyliczony. Na postawie czego wylicza ZUS ten kapital?.
Mam trzy swiadectwa pracy jednak nie ma tam informacji o rzeczywistych zarobkach. Na pierwszym jest napisane " Wynagrodzenie wg tabeli wynagrodzen obowiazujacej w Karcie Nauczyciela. Na drugim swiadectwie pracy nie ma wysokosci zarobkow , na trzecim stoi " 90 zl na godzine plus akord" Jako ze pracowalismy w systemie 12/12 zarobki byly bardzo wysokie. ZUS przeliczy to zapewne 168x90 na miesiac a rzeczywiscie bylo 288x90. Zadaje sobe ZUS trud odszukanie w archiwach rzeczywistych zarobkow ?
Wszytkie trzy firmy istnieja prawdopodobnie do dzisiaj. W sumie mam 9,5 roku przepracowane w Polsce w czasie od 1981 do 1990.

2. PESEL - mialem ale nie mam i nie znam. Jak dowiem sie czy jest jescze wazny i jak jest? ( nie jestem juz obywatelem PL). Jest PESEL zakodowany w danych polskich paszportow?

3.Jak kontaktowac sie z ZUS-em ?. Przez biuro obslugi klienta otrzymuje bardzo oszczedne i nie zawsze prawidlowe informacje. Nie znalazlem nigdzie numeru telefonu bezposrednie do oddzialu gdzie mieszkalem w PL.

Dowiedzialem sie ze wszystkie dokumenty moge zlozyc za posrednictwem poczty i powinny to byc oryginaly.

To tyle na poczatek - jesli ktos moze cos podpowiedziec to prosze.
Obserwuj wątek
    • vermieter Re: Przygotowuje sie powoli do emerytury... 27.02.20, 11:46
      Nie piszesz gdzie teraz żyjesz, to jak ci pomóc?
      Ja pracowałem w PL do 1985 r. Potem przeprowadziłem się do Niemiec. Mam podwójne obywatelstwo, jestem na emeryturze. Wszystko załatwiła niemiecka strona, począwszy od ukończenia 17 lat w Polsce (okres pobierania nauki).
    • engine8 Re: Przygotowuje sie powoli do emerytury... 28.02.20, 18:17
      JA to po prostu zalatwilem sobie swiadectwa pracy przez poczte - a emeryutre przy okazji wizyty w Polsce.
      Mozesz zlozyc przez poczte - ale znajac polska biurokracje - Good luck... Wyatrczy ze jedno zle wypelnisz to oni zamiast sie skontakotwac to wyrzuca wniosek do kosza...

Niestety, sam musisz wszytko znalezc i dostarczyc - inaczej ZUS zaklada ze dostawales minimum..

Zwroc cie ko konsulatu o ustalenie PESELa

www.senior.pl/porady/prawo-administracyjne/551-Jak-sprawdzic-lub-otrzymac-numer-PESEL-posiadam-obywatelstwo-polskie-mieszkam-za-granica.html
      • engine8 Re: Przygotowuje sie powoli do emerytury... 28.02.20, 19:25
        A jak masz w Polsce rodzine i ktos moze sie tym zajac to po prostu sciagnij druk upowaznienia - daj tej osobie pelne upowaznienie i wtedy zalatwi to w Polsce za ciebie
        www.zus.pl/wzory-formularzy/pelnomocnictwo/pel-pelnomocnictwo/-/publisher/details/1/pelnomocnictwo-pel/ZUS-PEL
        • engine8 Re: Przygotowuje sie powoli do emerytury... 01.03.20, 00:00
          No to teraz TY musisz to udowdnic "ze" i "ile"..... i w tym jest szkopul ze jak ci tego nie napisza to ZUS ci w niczym nie pomoze.. Kapisz?
          A oni paiery wyrzucili albo zniszczyli - dlatego ze mogli.....

Widzisz w naszej zgnilem ameryce to informacje o zarobkach z kazdego zaklady ida do centralnego punktu i tam masz wszytko pod reka.... Zalatwianie emtury to kwestia 15 minut wypelnienia kilku rubryk na interncie - reszt aoni maja i oni sobie znajduja.

Bylem niedawno w Kosulacie - po potwierdznei "profili zaufanego" (nastpeny bezsensowny wymysl polskiej biurokracji)/ i przyszla pani wlasnie po porade jak zalatwic emeryture i czy konsulat moze pomoc....
          A Pani konsul poinformowal ze teoretycznie to moga ale oni jedynie przesylaja informacje do Polski a w Polsce jak jaks rybryka sie nie zgadza to nikt sie z petentem ni ekontaktuje i w najlepszym wypadku odesla.... a podorz dokumenu w jedna strone trwa bardzo dlugo bo dokumenty wozi kurier raz w miesiacu...
          Wiec Pani konsul poradzila abay zalatwil to ktos z rodziny albo pojechac samemu...i jak ktos nie ma polskiego paszportu to musi uwazac bo "nie polak) po 90 dniach musi wyjechac ...i moze nie zdazyc..

Ja kuran potrzebowalem zrobic 2 drobe zmiany w ZUS..(konto banku i adres do korespondencji) A wiec poradzono mi profil zaufany i moge to zrobic on-line... Myslem ze to jak u nas, logujesz sie i zmieniasz.....
          O nie to nie Ameryka....
          Logujesz sie i szukasz odpwiedniego druku
          Wypelniasz druk ..
          I czekasz (az ktos go otworzy i zmieni Twoje dane)
          Czekasz tydzien.. nic
          Drugi.....Nic
          Piszesz emaila..
          Po tyogdniu dostaje informacje ze konto siezmieni za 1.5 miesiaca.... Uffffff OK
          A adres???
          Czekasz, Nic
          Piszesz emaile ,,, nic.....
          A obe rzeczy byly na tym samym druku...
          Czekasz..... Minal miesiac na razie .... i nic....

U siebie zmeinialem to samo
          Logujesz sie na swoje konto - klikasz dwie kratki co chcesz zmienic.
          Pojawiaja sie 2 linijki..... Wpisujesz dane ....
          I wszytko zmienione.
          Mozna? Mozna... ale nie w Polsce...
    • ba-7 Re: Przygotowuje sie powoli do emerytury... 05.03.20, 15:44
      A nie prościej pytać w ZUS?
      Przynajmniej nie będziesz błądził po omacku.
      Przygotuj listę pytań i dzwoń na infolinię, jak trzeba, to nawet kilka razy, odpowiedzi notuj i tyle.
      Jak źle się czujesz, to pytasz znajomych o leki, czy idziesz do lekarza?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka