Dodaj do ulubionych

Polskie muzeum w Szwajcarii

15.09.20, 00:17
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26298620,szwajcaria-polskie-muzeum-musi-opuscic-siedzibe-do-konca-2021.html#a=168&c=100


Gdyby tekst Gazeta uciela, to na wszelki wypadek wklejam kawalek...

Muzeum Polskie musi opuścić zamek do 2021 roku. "To bezprecedensowa kampania nienawiści"
Powodem decyzji władz są zmiany w zagospodarowaniu zamku. W miejscu, gdzie znajduje się Muzeum Polskie, ma powstać najprawdopodobniej restauracja. Wcześniej jednak budynek zostanie odnowiony. Polonia w Szwajcarii zwraca uwagę na to, że decyzja władz została poprzedzona "bezprecedensową kampanią nienawiści skierowaną przeciwko obecności Polaków w Rapperswil".

- Decyzja gminy Rapperswil przekreśla budowany z wielką pieczołowitością mit Szwajcarii jako kraju otwartego na obce kultury, przyjaznego mniejszościom narodowym i kraju tolerancji. Przyjęty projekt nowego wykorzystania zamku potwierdza przede wszystkim komercyjne podejście Szwajcarów do kultury, pozbawione wszelkiego szacunku dla historii, idei, zasług - mówi dziennikowi Anna Buchmann.

W sprawę Muzeum Polskiego angażowali się politycy, m.in. wicepremier Piotr Gliński czy prezydent Andrzej Duda. Naciski nie przyniosły jednak skutku. Według urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika to z systemu politycznego w Szwajcarii, gdzie wola polityków szczebla centralnego nie zawsze przekłada się na działania władz w kantonach czy gminach.

Muzeum Polskie w Rapperswil zostało założone w 1870 roku. W zbiorach placówki znajdują się m.in. obrazy Józefa Brandta, Jacka Malczewskiego czy Józefa Chełmońskiego, a także pamiątki historyczne związane z żołnierzami 2. Dywizji Strzelców Pieszych.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka