Dodaj do ulubionych

Globalne ocieplenie?

09.05.21, 12:18
W sobote po poludniu musialam przy jezdzie rowerm w miescie zlozyc czapke... bo marzl mi kark...
Dzisiaj podobno duzo cieplej ale kiedy otworzylam okno, to wkrotce musialam zmknac,
bo powialo chlodem.. Widac to takze po spacerujacych, bo wszyscy jeszcze w cieplych kurtkach,
choc Szwedzi kiedy tylko zaswieci slonce natychmist zaczymaja sie lekko, nawet za lekko ubierac!

www.vackertvader.se/malm%C3%B6

www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2021-05-08/pod-oslona-nocy-w-warszawie-sypal-snieg-stolica-byla-najzimniejszym-miastem-w-polsce-wideo/

www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2021-05-03/sniezny-poranek-na-warmii-mazurach-i-podlasiu-zima-chyba-nigdy-nie-przestanie-wracac-zdjecia/

Bozena Korcik
zaraz prognozy sie zmienia i bedziesz mial 30 jak dobrze w piecu napalisz

Wojciech Boroń
Jak zyje tyle lat, to jeszcze nigdy nie pamietam tak zimnej wiosny i tak dlugo przeciagajacej sie zimy. Czegos takiego to jeszcze nie bylo. Plakac sie chce. Ten cholerny snieg to chyba do lipca bedzie posypywal. Straszne!!!!

Łukasz Małysz
Przez ten chłód i wegetacja się opóźniła. U mnie na działce w zasadzie co roku podczas
majówki tj. 1-3 pojawiają się kwiaty na wiśniach. W tym momencie patrzę przez okno
i kwiatów nie widać. Spodziewam się ich w tym tygodniu, ale opóźnienie jest.
Brzozy też jakby później wypuściły liście.

Obserwuj wątek
      • adria231 Re: Globalne ocieplenie? 09.05.21, 21:13
        Piękny dzień. Pojechaliśmy w skałki wapienne . Był grill, spacer, wiele słońca i przyjaciół. Po powrocie do Krakowa zobaczyłam z 10 piętra mojego mieszkania zaśnieżone Tatry.
        To był naprawdę udany dzień.....
          • pia.ed Globalne ocieplenie? Zanieczyszczenie powietrza? 10.05.21, 17:33
            krakkrakusek1au napisał:
            > Widziałem przed chwiłá na Facebooku fotografie z Krakowa. Przepiękne widoki...

Czy byly to widoki przyrody czy tez widoki odrestaurowanych kamienic? A moze zdjecia zostaly zrobione, kiedy akurat nie bylo smogu? wink
            W Polsce nie bylam od 15-u lat... Smogu nie zauwazylam, natomiast za kazdym pobytem dusilam sie od smrodu papierosow, bo palily panie recepcjonistki w sanatoriach, nawet w takich w ktorych gorne pietra byly zajete przez tzw. "szpital sanatoryjny". Palily tez panie w kuchni i kelnerki, ktore podawaly prywatnym gosciom w jadalni... W efekcie z kuchni - zamiast zapachow kuchennych - moj nie przyzwyczajony do papierosow nos wyczuwal dym, ktorego nie znosilam...

W szpitalu w Swinoujsciu, na korytarzu, zostalam zaskoczona dymem papierosowym, ktory wydobywal sie z malutkiego pokoju ksiegowej, w ktorym 5 pielegniarek urzadzilo sobie palarnie, aby po chwli w tej przesiaknietej dymem papierosowym odziezy, wejsc na sale gdzie lezeli pacjencia z astma i innymi problemami z oddychaniem!

• adria231 Re: Globalne ocieplenie? Zanieczyszczenie powiet 16.05.21, 18:42
              W sprawie smogu trochę się poprawiło dzięki akcji wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Wymieniono ich bardzo dużo. Były na ten cel jakieś dotacje.
              A wracając do zimna w Australii -pamiętam sierpień 2005 roku . Wyjechaliśmy z Melbourne przy temperaturze 3 stopnie C. Pojechaliśmy do Gold Cost, Zamieszkaliśmy w apartamentowcu blisko plaży,mieliśmy też odkryty basen do dyspozycji. Pamiętam temperatura 24 stopnie C. A to była zima....Nie dziwię się więc, że tak wielu seniorów z południa Australii sprzedaje swoje domy i na stałe osiedla się na północy( niektórzy na stałe mieszkają w kamperach na kempingach).
              • pia.ed Globalne ocieplenie... 30.06.21, 00:45
                Cos w tym jednak musi byc, skoro w Kanadzie nad Oceanem Spokojnym, sa tak wysokie temperatury!
                A jak sie czuje nasz engine zamieszkaly pomiedzy Los Angeles i San Diego? Czy tam tez tak goraco, jak
                normalnego lata w Arizonie, gdzie letnia temperatura to 40 C ... wiem, bo tam mieszka moja siostra cioteczna. Spotkalam tez emerytke z Arizony, ktora kazdego lata ucieka przed upalami do syna w Columbus, Ohio...
                  • pia.ed Re: Globalne ocieplenie... 30.06.21, 21:41
                    engine8 napisał(a):

> U nas jest absolutnie normalnie - powiedzialbym ze raczej chlodno na ten okres .
                    > W dzien ok +22-25C, W nocy +18C

No to sie ciesze... bo w Malmö przez kilka dni temperatura dochodzila do 30 C i dopoki siedzialam w ciagu dnia w domu przy zaslonietych i zamknietych oknach, to bylo calkiem przyjemnie, ale kiedy musialam jechac rowerem przy palacym sloncu, aby zalatwic kilka spraw, to podczas powrotu do domu, zaczelo mnie mdlic...

Przypomnialo mi sie wtedy, jak przed wieloma laty podczas jazdy z San Jose do Los Angeles motorcyklem, autostrada nie ta nad Oceanem Spokojnym, tylko przez pustkowia wygladajace jak z filmow kowbojskich,
                    przy pelnym sloncu i temperaturze ponad 40 C, zaczelam nagle wymiotowac i dostalam dreszcze... Okazalo sie, ze to byl udar sloneczny... sad
                    Jechalam bez nakrycia glowy i prawie nic nie pilam, bo podczas moich wczesniejszych letnich wycieczek czarterowych nad Morze Srodziemne, nawet podczas najwiekszych upalow... lezac godzinami na plazy, nigdy nie czulam pragnienia... Glowy tez nigdy nie chronilam...
                    • krakkrakusek1au Re: Globalne ocieplenie... 30.06.21, 22:33
                      Pierwszym objawem odwodnienia organizmu człowieka jest zmiana koloru moczu/uryny z czysto białej/przeźroczystej na żółty lub pomarańczowy. Im mocz jest ciemniejszy tym organizm jest bardziej odwodniony. Objaw ten można zauważyć znacznie wcześniej niż pojawienie się pragnienia. Po zauważeniu tego powinniśmy się natychmiast napić. Najlepszym napojem jest mieszanka 1/3 świeżo wyciśniętego soku owocowego i 2/3 czystej wody z kranu/studni lub woda. Najlepszym sposobem prewencji odwodnienia jest nie picie słodzonych potraw i napojów oraz nie jedzenie solonych potraw. Rutynowe, częste spożywanie surowych owoców j warzyw o różnych kolorach zapobiega odwodnieniu i zapewnia konieczná ilość soli i witamin. W czasie aktywności fizycznej w temperaturze powyżej 30 stopni C należy regularnie pić zalecone powyżej napoje. Tyle i tylko tyle. Życzę zdrowia i przyjemności życia.
                      • pia.ed Globalne ocieplenie... 30.06.21, 23:56
                        krakkrakusek1au napisał:

> Pierwszym objawem odwodnienia organizmu człowieka jest zmiana koloru moczu...

Dziekuje za ciekawe informacje... bo niewiele na ten temat wiedzialam, ale obecnie
                        nic mi raczej nie grozi. Wielogodzinne lezenie na sloncu juz mi sie znudzilo...
                        Do opalania potrzebuje tez towarzystwa, ktorego w tej chwili niestety nie mam...
                        bo moi rowiesnicy unikaja slonca wink
                        Zreszta szwedzkie media poinformowaly, ze co raz wiecej osob nabawia sie raka skory,
                        bo szwedzkie slonce jest w tej chwili tak niebezpieczne, jak w Australii i Nowej Zelandii!

• engine8 Re: Globalne ocieplenie... 01.07.21, 04:42
                      U nas +30C to cieplo ale wcale nie jest temp "upierdliwa" dlatego ze mamy mala wilgotnosc.
                      Upierdliwie goraca to dopiero pow temp ciala smile Co sie zdzrz przez kilka dni w sezonie.
                      Zwykle przy takich temp nie wlaczamy klimatyzacji - chyba ze sie utrzymuje przez kilka dni i dom sie nagrzej albo w nocy jest tez goraco to chalupe wychladzamy. Mamy prawie zawsze chlodny wiaterek od oceanu i wdzien i w nocy.
                      Jestesmy tak przyzwyczejnei do temp umiarkowanych ze praktycznie zawsze spimy przy otwartych oknach i drzwich na balkon a w domu tez drzwi na zewnatrz sa otwarte w ciagu dnia ze jak trzeba pozamykac i wlaczyc AC ( w ubieglym roku to chyba bylo jakies 5-7 dni jakby jej dodac za caly sezon) to sie czujemy odizolwani od swiata jak w wiezieniu smile
                      My na plazy godzinami nie lezymy poniewaz mamy ja na tyle blisko ze klika razy w tygodniu wychodzimy tam na spacer (po kolana w wodzie a czasami fala zmoczy powyzej pasa) po 17-tej kiedy to mamy z dziecmi juz poszly do domu i pelno miejsc na parkingach.
                      Kapiel i plywanie przyjemniejsze w czystym i cieplym basenie ( na osiedlu mamy taki 30 m dlugosci i 11m szerokosci ktory prawie zawsze jest praawie pusty poniewaz duzo ludzi ma baseny przy domu.

• adria231 Re: Globalne ocieplenie? 10.05.21, 11:57
        Faktycznie , obecnie częściej można zobaczyć takie widoki.
        Pamiętam, jak nastąpiły wolne soboty, a ja z rodziną wróciłam wieczorem w niedzielę do Krakowa byłam zdumiona , gdy zobaczyłam gwiazdy na krakowskim niebie.A stało się to dzięki zamknięciu zakładów pracy na dwa dni......

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka