Dodaj do ulubionych

trudna sytuacja emeryta

15.05.22, 16:24
co się dzieje w przypadku, gdy emeryt, którego nie stać na czynsz (TBS) nie ma innego mieszkania? czy ląduje wtedy na ulicy? nie ma innego wyjścia? domy starców też są przecież drogi. nie ma jakichś przytułków?
Obserwuj wątek
      • uoia Re: trudna sytuacja emeryta 16.05.22, 15:10
        marii51 napisała:

> To było do przewidzenia,....
        > że aż tak emeryt pod rządami obecnej władzy ...

Mozesz to rozwinac? Co maja "rzady obecnej wladzy" do sytuacji finansow emeryta?
        Obecna wladza to zaledwie kilka lat, na emeryture pracuje sie lat kilkadziesiat. Predzej powiedzialabym, ze na wysokosc emerytury , miala wplyw poprzednia wladza, zawlaszczajac pieniadze z ofe.

>Nikt takimi sprawami ludzkimi nie przejmuje się,,
        > NIE MA ŻADNYCH ZABEZPIECZEŃ bo kto by takimi ludżmi interesował...

Starosc i emerytura nie jest czyms nowym, nadzwyczajnym nie powinno to nikogo zaskakiwac.Na ZABEZPIECZENIA pracujemy cale zycie.
        • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 16.05.22, 18:15
          uoia napisała:

> marii51 napisała:
          >
          > > To było do przewidzenia,....
          > > że aż tak emeryt pod rządami obecnej władzy ...
          >
          > Mozesz to rozwinac? Co maja "rzady obecnej wladzy" do sytuacji finansow emeryta

mają mają, 7 rok włądzę mają --
          DOBREJ ZMIANY ...
          odeszła NAGRODZONO DO UNII WYSLANO SZYDLO I fifty fifty nawet nie ma realizacjii
          > ?
          > Obecna wladza to zaledwie kilka lat, na emeryture pracuje sie lat kilkadziesia
          > t. Predzej powiedzialabym, ze na wysokosc emerytury , miala wplyw poprzednia wl
          > adza, zawlaszczajac pieniadze z ofe.
          >
          > >Nikt takimi sprawami ludzkimi nie przejmuje się,,
          > > NIE MA ŻADNYCH ZABEZPIECZEŃ bo kto by takimi ludżmi interesował...
          >
          > Starosc i emerytura nie jest czyms nowym, nadzwyczajnym nie powinno to nikogo z
          > askakiwac.Na ZABEZPIECZENIA pracujemy cale zycie.

napisałam ami znikło i dohrze może ktoś inny odpowie
          dla uoli.. aka realna sprawa eeryt i rencistów..
          po ogromnych podwyszkach
          i drożyżnie zapowiadanej dalej i po podwyżkachGLAPIŃSKIEGO
          A DUDA JAK OBIECAŁ FRANKOWICZOM ??
          AŻ TERAZ W GORE POSZŁY NAWET DO 200ZŁ ZA KREDT RATY WIĘKSZE..
          PREMIER RADZI KREDYT BRAĆ KOLEJNY NA UTRZYMANIE SIEBIE bez glodu PO OPŁATACH WYSOKICH
          JEST super dobrze !!

poczta NA WYBORYzabrała wielkie kwoty NIE WRÓCA !!!
          KONIECZNOŚC zniszcenia elektrowni pochłonęło ogromne miliony
          • mobic Re: trudna sytuacja emeryta 16.05.22, 20:10
            Mnie żyje się teraz lepiej niż za poprzedniej władzy. Pamiętam jak emerytury nam zmniejszali bo te co mieliśmy uważali że mamy za duże chyba Balcerowicz się do tego przyczyniał. Gdy napisałem o podwyżkę emerytury bo dostarczyłem im papiery z drugiej dodatkowej pracy to przyznali mi wyższą Emeryturę o 19 groszy. Teraz z emerytury mi nikt nie zabiera tylko dodaje, dodają nam trzynastkę i czternastkę. Mogło by być jeszcze lepiej bo sprawdzałem ceny pobytu w ośrodkach pobytu pomocy dla seniorów to nie każdego tam stać na pobyt.
        • babcia47 Re: trudna sytuacja emeryta 17.05.22, 11:04
          Obecna władza w kilka lat sprawiła, ze moje zabezpieczenia na emeryturę stopniał w oczach. Tak pracuje się na emeryturę całe życie ale inaczej wygląda to w dużych miastach A inaczej na prowincji, gdzie za 2x więcej pracy dostaję się połowę pensji A w razie problemów gospodarczych trudniej o zatrudnienie wogóle i bierze się co Jest by utrzymać rodzinę. Co do OFE to pojechałaś po bandzie. Nikt niczego nie zabierał tylko dokonał przeksięgowane do ZUS na subkonto gdzie te pieniądze były waloryzowane i to nawet lepiej niż ostatnio w funduszach. Ja Z tej kasy pobieram kapitałową część emerytury A po zmarłym mężu składki wypłaciłam częściowo w gotòwce, częściowo przelałam na swoje konto .. więc nie pisz bzdur
          • uoia Re: trudna sytuacja emeryta 17.05.22, 22:11
            babcia47 napisała:

> Obecna władza w kilka lat sprawiła, ze moje zabezpieczenia na emeryturę stopnia
            > ł w oczach.

Moglabys mi wyjasnic, jak to sie stalo? Czy wbrew Twojej woli, obecna wladza, Twoje fundusze ulokowala w inwestycjach wysokiego ryzyka? ...i wszystko stracilas?

>Co do OFE to pojechałaś po bandzie. Nikt
            > niczego nie zabierał tylko dokonał przeksięgowane do ZUS na subkonto gdzie te p
            > ieniądze były waloryzowane i to nawet lepiej niż ostatnio w funduszaalas,ch. Ja Z te
            > j kasy pobieram kapitałową część emerytury A po zmarłym mężu składki wypłaciłam
            > częściowo w gotòwce, częściowo przelałam na swoje konto .. więc nie pisz bzdur

No, nareszcie, w koncu nie jest tak zle, cos tam dostajesz. Obecna wladza nie wszystko jeszcze "przemielila" na propagande.
        • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 17.05.22, 22:34
          ZASTANAWIALAM SIĘ

Predzej powiedzialabym, ze na wysokosc emerytury , miala wplyw poprzednia wladza, zawlaszczajac pieniadze z ofe.
          ~~~~~~~~~~~~~~~~~ CZYTAJĄC PRZYPOMNIAŁAm,

pieniadze.rp.pl/komentarz/art17472241-ofe-stracimy-gdy-morawiecki-oddal-a-nie-tusk-zabral
          • uoia Re: trudna sytuacja emeryta 17.05.22, 23:39
            marii51 napisała:

> ZASTANAWIALAM SIĘ
            >
            > Predzej powiedzialabym, ze na wysokosc emerytury , miala wplyw poprzednia w
            > ladza, zawlaszczajac pieniadze z ofe.

> ~~~~~~~~~~~~~~~~~ CZYTAJĄC PRZYPOMNIAŁAm,
            >
            > pieniadze.rp.pl/komentarz/art17472241-ofe-stracimy-gdy-morawiecki-oddal-a-nie-tusk-zabral
            >
            Skoro ta cala operacja byla tylko "czysta sztuczka ksiegowa", nikt nikogo nie okradl i nikt nie zostal okradziony, to po co ten caly myk? Nic sie nie stalo, a jednak, skorzystal na tym Skarb Panstwa... czyli budzet rzadu Tuska uzyskal eksta 150 miliardow na swoje potrzeby.
            Uazasz, ze owo zwiekszenie dlugu publicznego, wplywa korzystnie na obecna kondycje finansowa emerytow?
            • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 18.05.22, 12:14
              spokojnie ze zrozumieniem przeczytałam ewiem!!
              Z perspektywy klientów OFE zmiana –
              gdyby patrzeć z szerszej perspektywy –
              nie niosła diametralnych konsekwencji.
              Owszem, naszej rachunki w OFE zmniejszyły się o 51,5 proc..
              W zamian jednak równowartość tej kwoty została zaewidencjonowana na specjalnym subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przeciętny Kowalski, którego rachunek OFE stopniał o 10.000 zł tę kwotę mógł zatem odnaleźć na subkoncie ZUS
              .

Ustawodawca założył, że zmiana statusu prawnego zabranych z OFE
              środków powinna być niezauważalna.
              Środki na subkoncie ZUS są zatem przedmiotem dziedziczenia
              i podziału w przypadku rozwodu – podobnie jak środki w OFE.
              Co to zatem oznaczało dla obywateli?
              Wierzytelności wobec państwa zarządzane przez OFE,
              zamieniły się na wierzytelność z systemu ubezpieczeń społecznych
              gwarantowanego przez państwo.
              Biorąc pod uwagę korzystną waloryzację środków na subkoncie ZUS
              przeniesione środki miały nawet korzystniejsze oprocentowanie
              niż obligacje skarbowe. Faktycznie zatem przeciętny Kowalski
              mógł w czasie wzrostu gospodarczego ostatnich lat na tej zmianie nominalnie zyskać
              .
              .

ps a bardzo uwierzyłam babcia47

nie interesowałam się nie przystąpilam ani moj
              ś p mąż
              --
              • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 18.05.22, 12:42
                [b]Planując dokończenie likwidacji OFE
                rząd Mateusza Morawieckiego miał dwa skrajne wyjścia.
                ------>>>
                dobrzE I POJĘTNIE przecież wyjasnione w art
                Tekst linku

cd DOWIADUJEMY SIĘ ,że

Problem dla rządzącychObecnych ! było jednak to,
                że w pierwszym taka zmiana nie dawała nic Skarbowi Państwa,
                ...a w drugim była niemożliwa bez diametralnej zmiany systemu gospodarczego
                ~~~~
                Pokusa jednak okazuje się zbyt duża.
                Przy tej wartości kapitału nie uszczknąć czegoś dla fiskusa
                byłoby grzechem zaniechania.
                Stąd też zamiast przekształcenia w IKZE
                ---planowane jest przekształcenie w IKE (indywidualne konto emerytalnego),
                w ramach którego zostaje realizowany wariant pośredni.
                Zaproponowano model zakłada decyzję obywateli co do losu ich kapitału w OFE.
                Można wybrać przeniesienie całości kapitału do ZUS (wariant nacjonalizacji aktywów OFE)
                albo przekształcenie OFE w prywatne konta IKE.
                W tym drugim modelu trzeba będzie jednak zapłacić podatek w wysokości 15 proc.
                .

OBECNI RZADZĄCY ZAPLANOWALI .....
                Założenie jest takie,
                że większość z nas wybierze prywatyzację i przekształcenie w IKE. To oczekiwana postawa społeczeństwa, dzięki której uniknie się turbulencji rynku kapitałowego. Dlatego projektu ustawy zakłada, że przekształcenie w IKE jest docelowym rozwiązaniem.
                Jednocześnie fiskus zarobi niemałą kwotę na podatku.
                ~~~~TAK OBECNI KOMBINUJĄ.... NAJWAŻNIEJSZE MIEC Z TEGO ZYSK

Obydwa warianty są korzystne dla Skarbu Państwa oraz niekorzystne dla obywatela.
                • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 18.05.22, 12:46
                  TUSKA pokonali całkowicie
                  zpomyslami jak zyskać jak najwięcj i to od kogo? od składających składki...!!!tylko tak umiejętnieustawe przegłosować i juz w noocy,zeby PAD POPISAŁ SZYBKO

Założenia likwidacji OFE są zatem stworzone z myślą o potrzebach fiskusa. Trawestując stare powiedzenie piłkarskie Garry’ego Linekera o niezwyciężonych Niemcach – projekt likwidacji OFE to gra, w której decyzję podejmuje obywatel, ale na koniec i tak wygrywa fiskus.
      • babcia47 Re: trudna sytuacja emeryta 17.05.22, 10:56
        Namawiał do zmiany ogrzewania z węglowego.. wiadomo, ze dla emeryta, który nie ma już sił na ogarnianię opału tj. zrzucenie do piwnicy, noszenie, palenie, czyszczenie pieca, wymuszenie popiołu gaz jest optymalnym wyjściem. I co? W ramach dopłat dla osób tkniętych inflacją gaz został pominięty pomimo horendalnych podwyżek. Co z tego że " dali" 300 zł w ramach waloryzacji i podniesienia kwoty wolnej od podatku gdy wzrost na wodzie energii i razie to 600 zł miesięcznie?
          • babcia47 Re: trudna sytuacja emeryta 26.05.22, 01:40
            Taaa, będzie więcej! Już byłam milionerką i słabo wspominam ten czas. Za rostowskiego co prawda nie byłam jeszcze emerytką ale musiałam z niedużej pensji utrzymać 2 osoby tj chorego męża bez żadnych dochodów i siebie. Przez kilka lat pensja mi rosła choć powoli ale ceny pozostawały na tym samym poziomie. Nie miałam problemu z opłatami rachunków, zakupami a po rezerwy sięgałam w ostatecznosci. Obecnie będąc sama z minimalnymi potrzebami dostaję zadyszki gdy wzrosły wszystkie opłaty a inflacja zjada mi wszelkie waloryzacje i podniesienie kwoty wolnej od podatku. Jak " dobrze" pojdzie to w przyszłym roku większość emerytów znów będzie musuało płacic podatek, bo z jednej strony zwaloryzują świadczenia.. a drugą ręką zabiorą czesc tego dla budżetu. Już w tym roku taką operację zobaczą osoby, które pobierają niewiele ponad 2 tysiące netto
            • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 28.05.22, 17:54
              babcia47 napisała:
              Obecnie będąc sama z minimalnymi potrzebami dostaję zadyszki gdy wzrosły wszy
              > stkie opłaty a inflacja zjada mi wszelkie waloryzacje i podniesienie kwoty woln
              > ej od podatku. Jak " dobrze" pojdzie to w przyszłym roku większość emerytów znó
              > w będzie musuało płacic podatek, bo z jednej strony zwaloryzują świadczenia.. a
              > drugą ręką zabiorą czesc tego dla budżetu. Już w tym roku taką operację zobacz
              > ą osoby, które pobierają niewiele ponad 2 tysiące netto

>

nie mogę przypomnieć .. zasady bycia bez płacenia podatku...
              jak ustawa naemerytów traktuje nie wiem dlaczego?
              ale jak bęarozliczac pit za 2022
              to mogą potrącić jednak podatek, ale nietorym ooddac a innym kazać dopłacić....a może sięzle wczytałam..

a_gdyby_tak_nieba_przyblizyc.--marii51
                • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 04.06.22, 12:21
                  engine8 napisał(a):

> Nie ma i nie bedzie zycia bez podatkow.
                  > Zawsze palcimy i placic bedziemy i to coraz wiecej - zmienia sie tylko forma.

A PO CO CI 464 PARLAMENTARZYSTÓW ? ICH UTRZYMANIE.ich asystentów !!. !! 100 POWINNO BYC I KWITA
                  ludzie uczciwie pracujący i zarabiający oddają w postaci podatków na posłow lekko sobie w życiu poczynających !!
                  RADNYCH W SAMORZĄACH 27 np a 10 ciu z powidzeniem wystarczyloby

a_gdyby_tak_nieba_przyblizyc.--marii51
                  • vermieter Re: trudna sytuacja emeryta 04.06.22, 13:53
                    marii51 napisała:

> A PO CO CI 464 PARLAMENTARZYSTÓW ? ICH UTRZYMANIE.ich asystentów !!. !! 10
                    > 0 POWINNO BYC I KWITA
                    > ludzie uczciwie pracujący i zarabiający oddają w postaci podatków na posłow
                    > lekko sobie w życiu poczynających !!
                    > RADNYCH W SAMORZĄACH 27 np a 10 ciu z powidzeniem wystarczyloby
                    >

a po co parlamentarzyści, samorządy itp.? Wystarczy jeden dyktator i ustrój zwany zamordyzmem i wszystko jest OK.
                  • engine8 Re: trudna sytuacja emeryta 05.06.22, 00:47
                    To mniej wiecej 1 parlamentarzysta na 8 tys ludzi.?
                    Jakby bylo 100 to jeden by reprezentowal blisko 400 tys ludzi. Myslisz ze da sie ich zadowolic?
                    Nie wiem ile oni wydaja ale ciebie to kosztuje moze 3 moze 4 zl na mies? Nie warte?

• marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 07.06.22, 14:04
                      engine8 tak wiadomo nie da rady le w t w wywiadach na ytube czy aryk w praie to zaledwie 50 osob ..posłow i Senatorów z 10
                      a pozostali ...
                      ? opozycja nei ma parawa nic działać,,bo ich ustawy nie pojawiają się wcale--
                      Marszałek wrzuca do kosza 9nazywają to do zamrażarki )
                        • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 09.06.22, 10:22
                          Najnowsze dane na 2022 r
                          jakie zniżki rząd postanowił udzielić emerytom Tekst linku

a co z chrustem, bo początkowo jedynie lesmiczy miał udzielić część lasu na zbieranie
                          ale niedawno zaczęli mowić,że emeryt na nadlesnictwo
                          musi zapłacić..jeśli chce zebrac bo opamiętano się,ze konary leża do zabrania a to już cenny opał,,
                          • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 10.06.22, 14:51
                            a to znowu ? emeytura .. wzwyż>?www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/najni%C5%BCsza-emerytura-w-polsce-i-europie-ma%C5%82o-prezeska-zus-wie-jak-j%C4%85-zwi%C4%99kszy%C4%87/ar-AAYiEEv?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=8e43792481774e52ccbe77d3dd407049
                            • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 22.06.22, 21:04
                              znani .. i iele ich jest mają małe ..emerytury

a dlaczego niewpłacali w casie gdy pracowali?
                              www.planeta.pl/Rozrywka/Dramat-Elzbiety-Zapendowskiej.-Glodowa-emerytura-75-latki-09-06-2022?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=CampaignName
                              • vermieter Re: trudna sytuacja emeryta 22.06.22, 23:20
                                marii51 napisała:

> znani .. i iele ich jest mają małe ..emerytury
                                >
                                >
                                > a dlaczego niewpłacali w casie gdy pracowali?

nie spodziewali się, że będą żyli tak długo, ale postęp w medycynie i coraz lepsza opieka lekarska spłatały im figla wink
                                  • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 26.06.22, 10:12
                                    wcale nie wpłacali z koncertów np nie wiem, może to tak.. jesli Paktorka nagrała wiele filmów
                                    a teraz ma 1400 zł albo nawet mniej?

ale mają wille obrazy drogie zloto np..więc skąds te piniądze pracując zarabiali
                                      • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 03.07.22, 12:33
                                        marii51 napisała:

> OJ NIE TACY BIEDNI EMERYCI.. DOSTANĄ ZWROT PODATKU...
                                        > Tekst linku

> I 14 STKE TEŻ... TYLKO WCIĄZ NIEMA STABINOSCI ŻYCIA ..
                                        A TO WAT,A TO STOPY A TO
                                        NOWY ŁAD A TO WYCOFANY
                                        A TO ZNÓW KAMIENIE MILOWE ANI ANI NIE ZREALIZOWANE .
                                        .A NADAL KARY PŁACIMY OGROMNE ..

A ROzkAŻ PRzSZEDŁ OD jk i jeżdzić ...spotykac się i opowiadać----==
                                        jak pinokio i jacek i placek bajecznie JAK Polska miodem płynaća jest bogata...
                                        a drwic z poważnych spraw ... śmiac sie ..
                                        ==udawać takiego swobodnego
                                        pana POD RĘKĘ Z ELOKWENCJĄ ,,ACH ACH,,CZYLI PANEM nad panami
                                        Jasne==mając takie zapasy na życie W ZŁ kaSki ==
                                        można sie bawic na spotkaniach ze społczenstwem i to jeszcze wybranym
                                        bo każdy nie wejdzie na spotkanie,,,
                                        oby tylko nie zapewnic 100 % stabilności życia
                                        a nam się seniorom to należy !!!!!
      • chris.w1 Re: trudna sytuacja emeryta 17.05.22, 14:36
        engine8 napisał:
        > Zawsze sa wyjscia i to kilka. Ale one same nie przyjda

elektryk administracji domu wymienił dziś w łazience elektryczny podgrzewacz wody. Po wielu latach użytkowania nie działał prawidłowo, potrzebowałem nowy.

73-letni emerytowany elektryk powiedział, że pracuje 3 dni w tygodniu, praca i przebywanie między ludźmi dają jemu zadowolenie, a jego żona przez te trzy dni ma spokój bez niego
    • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 17.05.22, 22:08
      malwa20

nie tylko wątek założyć i kwita,,, może troszkę informacjii więcej
      ..dlaczego ktos zastanawia się ,gdzie ma się podziać w trudnej sytuacjii zyciowej,,
      poki trwa pandemia mimo mnejszysz obstrzeń..... to nie
      mozna wyprosic na tzw bruk mimo braku na czasopłat
      -----
      • mobic Re: trudna sytuacja emeryta 18.05.22, 10:29
        Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce. Eksperyment odbędzie się w gminach na Warmii i Mazurach. Przez dwa lata grupie minimum pięciu tysięcy mieszkańców będzie co miesiąc wypłacane 1300 złotych. Wcześniej bezwarunkowy dochód podstawowy testowała Finlandia, a w 2021 roku rozpoczął się eksperyment w Niemczech.

Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl/kraj/news-bezwarunkowy-dochod-podstawowy-w-polsce-eksperymentalny-prog,nId,6032708#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
        • marii51 Re: trudna sytuacja emeryta 18.05.22, 13:19
          mobic bardzo ciekawe wiadomości od Ciebie

Zagwarantować ludziom wolność od ubóstwa.

Tak, jak przedstawia ją Guy Standing - profesor Uniwersytetu Londyńskiego -
          koncepcja UBI obejmuje także dodatki dla osób o specjalnych potrzebach,
          a więc na przykład dla osób z niepełnosprawnością.
          Nie przewiduje też możliwości zastąpienia nim innych świadczeń społecznych,
          ani nie zwalnia państwa z odpowiedzialności za edukację, czy ochronę zdrowia.

Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl/kraj/news-bezwarunkowy-dochod-podstawowy-w-polsce-eksperymentalny-prog,nId,6032708#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka