Dodaj do ulubionych

ciekawostki z Polski

25.02.09, 10:31
przewodnik.onet.pl/38,1660,1531041,artykul.html
Obserwuj wątek
    • krakkrakusek1au Re: ciekawostki z Polski 09.01.21, 07:30
      Dla mnie bardzo ciekawymi sá wykłady/pogawędki dr Franca Zaleskiego. Ogládałem większość, jeżeli nie wszystkie, na You Tube. Pogazuje tam między innymi dowody na bardziej zaawansowane niż obecnie technologie stosowane na ziemiach polskich przed epoká lodowcowá.
        • adria231 Re: ciekawostki z Polski 09.01.21, 08:35
          Ta miejscowość, to chyba Wambierzyce, miejsce kultu maryjnego.
          To jest prawda :"cudze chwalicie, swego nie znacie". Taka jest ułomna natura człowieka. W Krakowie , pod Sukiennicami powstało wspaniałe muzeum.Długo zwlekałam , aż dopiero przyjazd znajomych z daleka zmobilizował mnie do zabrania ich do tego niezwykłego przybytku historii. Zawsze myślałam : jeszcze zdążę to zobaczyć...
          • krakkrakusek1au Re: ciekawostki z Polski 09.01.21, 09:45
            Byłem w muzeum pod płytá Rynku krakowskiego. Jest bardzo ciekawe. Przeczytałem tam kilka razy zdania po Polsku z XIV wieku i nic nie rozumiałem. Przez parę lat pracowałem w MPRB-1/PRZ Kraków przy remoncie Wierzynka, kamienic przy Grockiej 3, Floriańskiej 21 i kilku na Sławkowskiej. Wiem np., że w jabłku kopuły na kościele Mariackim jest kronika wszystkich remontów kościoła od XIV wieku. Odkrywałem na ulicy Floriańskiej freski, pod którymi były jeszcze starsze. Zdejmowaliśmy je delikatnie i naklejali na papier aby artyści/konserwatorzy mogli je położyć na tynkach w innych miejscach. Drewniane zwieńczenie łáczone było bez gwoździ- specjalnymi zamkami/wycięciami. Sklepienia beczkowe były wykonywane z cegły. Ciekawe ilu obecnych cieśli, murarzy czy inżynierów poradziłoby sobie z wykonaniem kráżyn lub muru takiego sklepienia. Tam poznałem osobiście studenta, doktoranta historii i hippisa pana Terleckiego.
            • adria231 Re: ciekawostki z Polski 09.01.21, 17:14
              Wracając do tego muzeum pod płytą Rynku Krakowskiego zwiedzałam ze znajomym z Australii . Jego żona pozwalając mu na wyjazd do Polski poleciła go mojej opiece. Zwiedzaliśmy Kraków, skałki podkrakowskie ,
              okoliczne zamki i jaskinie.
                • adria231 Re: ciekawostki z Polski 10.01.21, 06:10
                  Bliżej Krakowa, po drodze do Jaskini Nietoperzowej jest Jaskinia Wierzchowska. Kilkadziesiąt lat temu, w czasach studenckich można było ją zwiedzać " na dziko" .Wybraliśmy się tam w kilkanaście osób ( pieszo w obie strony).Koledzy zabrali z sobą jakiś sprzęt grotołazów. Czołgaliśmy się tam między różnymi fragmentami tego zespołu grot. Gdy pomyślę, co nas tam mogło spotkać..... Dobrze, że obecnie wejść tam można tylko z przewodnikiem, kupując wcześniej bilet wstepu.
                      • pia.ed Ciekawostki z Polski 16.01.21, 13:35
                        A moze napiszesz/wkleisz o ktora "historyjke" Ci chodzi? Stracilam czas
                        szukajac "historyjki nie pasujacej do obrazka", ale nie znalazlam sad

engine8 napisał(a):
                        > Po pierwsze wyglada ze historyjka nie pasuje do obrazka
                        > Po drugie - co to kogo obchodzi?
                        > Po trzecie - cy to aanie czasami nie jest typowo niemieckie?

• marii51 Re: ciekawostki z Polski 16.01.21, 21:03
                      chris.w1 napisał:

> 'Ulubionym daniem przywódcy Jarosława Kaczyńskiego jest, schabowy z zasmażaną k
                      > apustą i ziemniakami'

to jest prawda -dlatego w wielkiej przyjażni Z PREzeSKĄ
                      ---bo trafiła Julia Przyłębska--> z TK
                      W SAM CEL GUSTU ..JK smile
                      • pia.ed Ptasia grypa w Polsce 21.02.21, 14:57
                        wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26812886,ptasia-grypa-w-rosji-pierwsze-na-swiecie-zachorowania-wsrod.html#do_w=46&do_v=142&do_a=286&s=BoxNewsLink

Na Kanale Żerańskim znaleziono martwego łabędzia. Ptak zostały przebadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Badania wykazały obecność wirusa ptasiej grypy H5N8. Wirus ten nie jest zagrożeniem dla ludzi, ale jest niebezpieczny dla ptaków. Jedynym sposobem walki z tym wirusem jest jego szybka eliminacja ze środowiska poprzez usuwanie i utylizację padłych zwierząt.
                        Powiatowy Lekarz Weterynarii traktuje tę sytuację jako pojedynczy przypadek a nie jako ognisko choroby
                            • chris.w1 Re: Liczba zakażeń szybko rośnie... 25.02.21, 19:23
                              'Sanepid umorzył postępowanie administracyjne w sprawie złamania zasad reżimu sanitarnego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków tej partii podczas mszy w intencji jego matki w Starachowicach. Chociaż przyznał, że do naruszenia doszło.

Zajął się sprawą po skardze Forum Unia Młodych z Ostrowca Świętokrzyskiego. Domagało się ono ukarania osób, które 16 stycznia tego roku uczestniczyły w mszy w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Skarżący powoływali się na rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020, zgodnie z którym w kościołach może być jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra'

święte krowy

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka