Dodaj do ulubionych

Jak pracowac z przewlekla choroba?

31.01.20, 20:13
Musze zrezygnowac z 60-70% moich dochodow (albo inaczej mowiac z mojego biznesu, ktory rozkrecalam 8 lat) ze wzgledu na chorobe.
Pytanie za 100 punktow: I co teraz zrobic?
Nie jestem az tak chora, zeby starac sie o rente czy inne zasilki (bo tam dopoki sie chodzi o wlasnych silach to mozna zapomniec), ale nie jestem na tyle sprawna zeby pracowac tak i tyle, jak bym chciala.
Mam na koncie w zasadzie trzy przewlekle choroby, zadna nie jest uleczalna. Ostatnio zdiagnozowana Fibromyalgia nie pozwala mi funkcjonowac tak jak bym chciala.
Nie chce sie uzalac, tylko szukam rozwiazan😉 Co zrobic? Od zawsze pracowalam jako samozatrudniona, wiec kiedy nie pracuje nie zarabiam.

--
Simplicity is the ultimate sophistication. Leonardo da Vinci
Obserwuj wątek
    • kalpa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 31.01.20, 20:19
      Cherrie, okropnie mi przykro, że cie takie coś dopadło :(

Znajoma jak ma atak, to leży i nawet już nie płacze, bo nie ma siły- z bólu.

Nie mam pomysłu czy rady, bo jak cos boli, to się człowiekowi odechciewa wszystkiego.

Przytulam Cię mocno Kochana

--
      Taniec i wiatr to moje żywioły!
    • elle-joan Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 31.01.20, 20:39
      Cherrie, jako samozatrudniona tez mozesz dostawac zasilek chorobowy jak jestes chora, nie znam szczegolow, ale sprawdz. Co do renty, to mozna chodzić o wlasnych silach ale kwalifikować sie do tego więc tez sprawdź. No a zasiłki- wiem, trudny temat, ale myśle, ze mozesz sprawdzic czy z Twoimi pomniejszonymi dochodami i dochodami męza sie kwalifikujecie i tyle.
      • cherrie Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 31.01.20, 20:49
        Dziekuje, bede myslec. Narazie poprostu nie mam z kim pogadac o moich opcjach. Pustka w glowie.
        Moim najwiekszym wrogiem jest nie tyle bol, co przewlekle zmeczenie i brak energii. Nie moge chodzic dluzej niz 10-15 min, dlugo stac, dzwigac...nawet szklanka z woda jest dla mnie ciezka ( bol i slabosc miesni). Moge robic rzeczy, ktore nie wymaga wysilku fizycznego i intelektualnego. Ale robic to jedno, a zarobic to juz inna sprawa.

--
        • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 31.01.20, 20:58
          Cherrie, masz obywatelstwo? DLA moze Ci przyslugiwac tyle ze zanim zacznoesz myslec o zredukowaniu swoich dochodow I aplikowaniu o zasilek zabezpiecz swoj pobyt I prawo do zasilkow. Jesli nie masz obywatelstwa / nie chcesz go to przynajmniej wstrzymaj sie az dostaniesz status osoby osiedlonej.
                • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 12:52
                  Tak, zalegalizowany pobyt jest wymagany I tak I teraz ma dokumenty zeby go dostac bez problemu. Na ta chwile a co bedzie po okresie przejsciowym od 2021, nikt tego nie wie. Spekulowac tez nie ma Co, bo malo kto wierzy ze dojdzie do brexit przed 2095! Wiec jak widac polityka bywa przewrotna. Dlatego szkoda zeby Cherrie przed koncem roku aplikowalowala o zasilki, mimo ze do DLA zastapionego PIP sie kwalifikuje, I popsula sobie, ze tak to ujme, papiery.
                  • ilonka45 Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 16:21
                    Sama piszesz, żeby nie spekulować, zaraz potem coś o zepsuciu papierów. Napisała wyraźnie, ze nie chce brytyjskiego paszportu, skoro zasiłek chorobowy jej się należy i w zależności od rodzaju choroby jakieś dodatkowe pieniądze to powinna się o to starać.
                    • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 16:34
                      OK Ilonka, masz swoje zdanie a ja mam swoje. Poki Co nikt nie wie co I jak bedzie wiec dopoki trwa okres przejsciowy nie powinna sie ubiegac, nie dlatego ze jej sie nie nalezy tylko dlatego ze nie wiadomo jak bedzie a poki co ma papiery zeby wystapic o obywatelstwo nie koniecznie brytyjskie bo mieszka w NI. Jesli w 2021 okaze sie ze ta rejestracja na osiedlonych to tylko daje prawo pobytu I pracy ale nie zasilki. I bedzie poniekad zmuszona. Jesli wystapi teraz o PIP I dalej to co moze bo powiazane moze choc nie musi zaznaczam bo nikt nie wie jak bedzie popsuc sobie papiery na mecie.
                      • ilonka45 Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 18:53
                        Nie rozumiem dlaczego zakładasz, ze ubieganie się i pobieranie zasiłków, w tym wypadku chorobowego lub renty, wyklucza w przyszłości posiadanie paszportu? Nie jest to zasiłek dla bezrobotnych, płaciła i nadal płaci podatki, tylko renta lub zasiłek chorobowy. Jest chora teraz a nie za rok i doradzanie komuś, żeby się wstrzymał z czymkolwiek, bo niewiadoma co nas czeka za rok lub 10 lat, jest nierozważne. Mam swoje zdanie oczywiście, jak na mój gust to wtyk co piszesz jest stanowczo za dużo gdybania, żadnych konkretnych porad
                          • ilonka45 Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 20:56
                            Widocznie mamy, Cherrie jest chora Teraz i zastanawia się jak pogodzić prace/biznes/ chorobę, i właśnie teraz, jak najszybciej poradziłabym jej dowiedzieć się co jej przysługuje po przepracowaniu 8 lat. Doradzanie jej, żeby się wstrzymała wydaje mi się nieco wręcz nielogiczne, pozdrawiam
                              • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 21:25
                                To ze ktos jest chory teraz nie oznacza ze dostanie nalezne zasilki od razu. Aplikacja jest rozpatrywana 12-14tyg to zalezy. A dalej jesli bez odwolania bo decyzja jest satysfakcjonujaca, mozna kontynuowac apliacje o kolejnej, powiazane zasilki bo z samego PIP to raczej nie przezyje. Takze rozumiem ze masz bardzo ideologiczne podejscie, wrecz naiwne. Do tego do chodzi sprawa braku obywatelstwa I nie pewnosc jak bedzie w 2021. Wiec jak najbardziej w przypadku przewleklej choroby jest myslec dlugoterminowo a nie tu I teraz!
                                  • ilonka45 Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 14:49
                                    Proszę nie pouczaj mnie i nie nazywaj naiwna, mieszkam w UK od prawie 40 lat i pracowalam jako tłumacz, w szkolnictwie i local government, po pracy równiez pomagalam w charity wypelniac różne druczki, skończyłam w UK dobre studia, mocno stąpam po ziemi i swoje przeżyłam. Wytknęłam Ci tylko pewne nieścisłości i nielogiczne rady, najpierw piszesz o obywatelstwie, potem zaraz, ze jednak nie, odradzasz tez o staranie się o jakiekolwiek benefity.... po raz ostatni: chodzi o rentę i dodatki chorobowe a nie o unemployment benefit, jakkolwiek się on teraz nazywa, nie spekuluje co będzie etc, nie mam Cristal ball tak jak Ty, w ostatnim poście znowu coś o PIP i obywatelstwie.... na tym kończę moja wpisy do Ciebie tutaj, lubię dyskutować, ale nie z osobami, ktorym się wydaje, ze są ekspertami w każdej dziedzinie i maja prawo być disrespectful w stosunku do innych.
      • cherrie Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 11:06
        Dziekuje, Dziewczyny!
        Ja na zadne zasilki nie licze. Jest mi ciezko, ale wiem, ze sa ludzie bardziej chorzy. Wiem, ze dopoki chodze o wlasnych silach, nie mam co liczyc na zasilki, bo ich nie dostane. Poza tym, jesli kiedys byloby gorzej, to i tak nie wiem, jak mialabym sie utrzymac z £60/tydz. Ale ok, rozumiem zeby za wczasu postarac sie o wszystkie papiery, tak na w razie czego.

Ja raczej mysle nad zmiana “kariery”.....Teraz pracuje fizycznie. Dobrze zarabiam i tylko dlatego sie tego trzymalam. Tylko, ze praca fizyczna mnie zabija. Nie wiem za co sie zabrac, zeby zarobic, ale sie az tak nie narobic.
        Jak dziecko bylo male przerabialiam jakis handel na ebayu, arts & crafts, ale to wszystko sprowadzalo sie raczej do zarabiania na przyslowiowe “waciki”. Musialabym miec jakas prace siedzaca, ale nie intelektualna, bo moj mozg juz niestety tez nie najlepszy.
        Sprzedaje tez (od lat, hobbistycznie ) do lokalnego sklepu ze zdrowa zywnoscia ciastka. Ale to daje mi miesiecznie zaledwie £100 na czysto. Niestety jestem kiepska w marketingu i nie umiem tego dalej sprzdac.
        Nie wiem, moze macie jakies pomysly?

--
        • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 11:13
          "Ja na zadne zasilki nie licze. Jest mi ciezko, ale wiem, ze sa ludzie bardziej chorzy. Wiem, ze dopoki chodze o wlasnych silach, nie mam co liczyc na zasilki, bo ich nie dostane."
          Mysle ze tu jestes w bedzie.

"Poza tym, jesli kiedys byloby gorzej, to i tak nie wiem, jak mialabym sie utrzymac z £60/tydz."
          To tez mylne poniewaz zasilki sa powiazane, nie wiem jak wyglada sytuacja dochodow Twojego meza, jednak z Twoimi chorobami jest to szereg zasilkow gdzie jak masz przy znany jeden to mozesz aplikowac o kolejny itd. System zasilkow jest zlozony.
        • elle-joan Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 13:25
          cherrie napisała:

to i tak nie wiem, j
          > ak mialabym sie utrzymac z £60/tydz.

Cherrie, ale nikt nie kaze Wam zyć za 60 tygodniowo. Jezeli mąz tez nie będzie miał dochodu, to dostaniecie więcej niz 60, a jezeli mąz ma dochód to jego dochód jest tez na Twoje utrzymanie.
          Ale z tego co piszesz o swoim stanie, to ja bym się ubiegała o rentę juz teraz. To akurat nie zalezy od dochodów w rodzinie a od stanu zdrowia.

> Sprzedaje tez (od lat, hobbistycznie ) do lokalnego sklepu ze zdrowa zywnoscia
          > ciastka.

Ktoś znajomy myślał o pieczeniu ciast, ale twierdzi, ze aby dostć licencję na taką działalność, to trzeba spełnić dosyć rygorystyczne warunki. Faktycznie tak jest?
          • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 14:15
            "Ale z tego co piszesz o swoim stanie, to ja bym się ubiegała o rentę juz teraz. To akurat nie zalezy od dochodów w rodzinie a od stanu zdrowia."

To stwierdzenie nie do konca jest prawda. Samo PIP zalezy od stanu zdrowia I potrzeb nawet bez diagnozy ale samo PIP nie wystarczy na utrzymanie a dodatkowo powiazane benefity/dodatki premium nie ktore owszem zaleza od dochodu.
            " A juz teraz" to juz wspomnialam ze to strzal w kolano bez obywatelstwa czy to brytyjskiego czy irlandzkiego o ktore Cherrie akurat tez moze aplikowac
            • elle-joan Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 14:43
              niyaa napisał(a):

> "Ale z tego co piszesz o swoim stanie, to ja bym się ubiegała o rentę juz teraz
              > . To akurat nie zalezy od dochodów w rodzinie a od stanu zdrowia."
              >
              > To stwierdzenie nie do konca jest prawda. Samo PIP zalezy od stanu zdrowia I po
              > trzeb nawet bez diagnozy ale samo PIP nie wystarczy na utrzymanie a dodatkowo p
              > owiazane benefity/dodatki premium nie ktore owszem zaleza od dochodu.
              > " A juz teraz" to juz wspomnialam ze to strzal w kolano bez obywatelstwa czy to
              > brytyjskiego czy irlandzkiego o ktore Cherrie akurat tez moze aplikowac

No ale to chyba oczywiste ze zasiłki (poza tą rentą) zalezą od dochodu. Nie musi utrzymywać się tylko za PIP. Jak mąz tez nie pracuje to dostaną inne benefity a jezeli pracuje to będzie zyła i za PIP i za męza dochód.
              A co do obywatelstwa, to przeciez pisała, ze nie chce się ubiegać. Będąc w złym stanie zdrowia, bardzo utrudniającym wykonywnaie pracy ma rezygnować z ubiegania się o PIP bo moze kiedyś tam zaszkodzi? To juz do Cherrie nalezy decyzja.
              • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 14:53
                "No ale to chyba oczywiste ze zasiłki (poza tą rentą) zalezą od dochodu. Nie musi utrzymywać się tylko za PIP. Jak mąz tez nie pracuje to dostaną inne benefity a jezeli pracuje to będzie zyła i za PIP i za męza dochód.
                A co do obywatelstwa, to przeciez pisała, ze nie chce się ubiegać. Będąc w złym stanie zdrowia, bardzo utrudniającym wykonywnaie pracy ma rezygnować z ubiegania się o PIP bo moze kiedyś tam zaszkodzi? To juz do Cherrie nalezy decyzja."

I znowu wprowadzasz w blad. Nawet jezeli maz pracuje to wciaz do PIP sa inne benefity, czesci zredukuje sie, inne dostanie premium. To nie jest tak jak piszesz pip I pensja meza albo maz nie pracuje to pip I inne benefity. Bzdury piszesz.
                I nie bo kiedys moze zaszkodzi tylko mowi my o sytuacji kiedy nie mozna byc pewnym swojego bytu w okresie przejsciowym.
                Byc moze nie zaszkodzi a byc moze owszem, nikt na to pytanie na ta chwile nie zna odpowiedzi.
          • cherrie Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 16:03
            Elle-joan, jesli chodzi o licencje na catering domowy, to jest to owszem troche upierdliwe, ale do zalatwienia. Co innego w PL czy US. Ja mam nawet w domu psa i to nie jest zaden problem, pod warunkiem, ze nie ma go w kuchni podczas pieczenia;-)
            Warunki sa wszystkie do spelnienia: trzeba miec kurs level 2 food hygiene, osobna szafke w kuchni na produkty, sprzet do wypiekow musi byc osobny od tego do wlasnego uzytku. Do tego nalepki na wszystkim z data waznosci, wszystko w woreczkach.W lodowce maslo np musi byc owiniete w folie i trzymane w plastikowym pojemniku. Na glowie czapka, na szyi fartuch i tyle🤪

--
    • yadrall11 Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 13:44
      Jednak diagnoza fibro? Przytulam. Paskudne dzidostwo...
      Wiem,ze na fibro ludzie dostaja Pip,wiec moze warto sprobowac. Aczkolwiek w obecnej sytuacji to moze byc roznie z zasilkami i tez zalecalabym zalatwienie obywatelstwa-niby status osiedlenca ma wystarczyc,ale cholera wie jak to bedzie...
      Ja na fibro biore leki i nie ma zmiluj sie. Musze robic co do mnie nalezy-przeciez nie powiem dziecku,ze nie zawioze go na fizjoterapie,albo nie przewine kupy i niech czeka na tate... dodam,ze dziecko ma lat 8,wiec przebranie pieluchy to niezle wyzwanie... Wiec zakladam,ze musze robic co do mnie nalezy,ze nie mam innej molziwosci i tyle... czasem jest to koszmarne,ale chyba dzieki temu,ze musze (nie wezme zwolnienia z bycia rodzicem) to jeszcze jakos ciagne. Inaczej to bym chyba zalegla w lozku/na fotelu i z czasem zesztywniala calkowicie.
      • niyaa Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 01.02.20, 14:32
        Cherrie - Do konca roku nie radzilabym aplikowac o nic poza statusem osiedlonym /obywatelstwem czy to brytyjskim czy irlandzkim (mniej papierow do zgromadzenia I taniej zas prawa wciaz te same, nawet wtedy nie trzeba rejestrowac sie na status osiedlony) . Zacisnac pasa I zyc z tego co jest. Ewentualnie uzyc jakiegos ubzpieczenia, jako fanka ubezpieczen moze masz ubezpieczenie od niezdolnosci do pracy, ale tez sprawdz jakby to wplynelo na hipoteka I gdyby bank chcial przeliczyc zdolnosc kredytowa w 2021. Niexazdroszcze, ale majac diagnozy I wiedzac ze chorujesz przewlekle czas osiasc nie byc tu przejazdem lub poprostu zgodnie z zaproszeniem premiera morawieckiego spakowac walizki na lono ojczyzny.
        • cherrie Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 11:12
          Ilonka, w pewnym sensie czuje jakas ulge....Od narodzin syna (10 lat) cierpie na niedoczynnosc tarczycy. Tez koszmarna choroba. Od tego czasu, swirowalam, szukalam rozwiazan. Lata i kupe kasy mi zajelo zminienie lekarzy, lekow, a poprawy brak. Teraz z diagnoza fibro, odpuscilam sobie to szukanie co mi jest i nekanie mojej tarczycy. Wiem, co to za cholerstwo, ma swoja nazwe i musze sie nauczyc z tym zyc.

--
          • ilonka45 Re: Jak pracowac z przewlekla choroba? 02.02.20, 15:09
            Cherrie,
            Tez mam ten sam problem z tarczyca😀 i tez się przekwalifikowałam w życiu pare razy 😀 Ostatnio tez mam różne problemy, zganiam to na old age, ostatnia praca dosyć stresowa, Big projekt etc, co do pieczenia z domu, to kuchnia musi byc sprawdzona przez inspektora itd, potem coś jest z dowozem etc, czas I warunki, sorry, ale trochę mogło się zmienić przez tez 20 pare lat, kiedy zamawiałam od Bake sisters różne ciasta😀 dowiedz się w różnych kawiarniach, restauracjach czy nie potrzebują homemade cakes, mogę doradzić jakie ( prowadziłam kiedys vegetarian cafeteria) przede wszystkim idź za rada Elle-Joan I dowiedz sie o chorobowe i ew rente. Sciskam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka