Dodaj do ulubionych

Settled/presettled status aplokacja

28.11.20, 18:05
Wiem, ze tara wszyscy pragnący pozostać na stałe w UK musza o to aplikować.
Mieszkałam w UK 12 lat, od paru lat w Szwajcarii.
Moja córka chce jednak wrócić do UK na studia i tu zaczyna sie problem, bo bez settled status będzie traktowana jako international student z opłatami za studia przekraczający mój budżet.
Postanowiłam aplikować o settled status dla niej mimo, ze ona jest tez obecnie e Szwajcarii i tu kończy szkole.
Jej ojciec ma paszport brytyjski, mieszka troche w Szwajcarii, troche w UK. W UK ma dom i własny interes. W sumie to on by musiał aplikować, ale w aplikacji nie ma takiej opcji? Jest tylko, opcja settled parent.

I tutaj mam 2 pytania, czy pizlozeniu aplikacji chcą jakis dodatkowych dokumentów potwierdzających rezydencje? Córka ma jedynie national insurance Number

Pomyslalam, ze ja tez sie zarejestruje. Ja trzymam Nin i konto w banku. Z mojej strony brak innych dokumentów potwierdzających moja rezydencje, ale w sumie nawet mieszkajac w UK nic specjalnie nie miałam. Wszelkie umowy , rachunki , własność domu jest na mojego partnera. Mam jakieś okresy pracy, ale nie jest to ciągłość 5 lat. Można powiedzieć, ze byłam siedząca w domu mama, na utrzymaniu partnera (nawet nie męża).

I tu pytanie, zwłaszcza do tych nie pracujących czy Home Office wymaga tych dodatkowych papierów po złożeniu aplikacji?
Miałam nadzieje na powrót kiedyś do UK, ale przez Brexit drzwi jakby sie zamykają, wiec settled status byłby jakimś rozwiązaniem.
Obserwuj wątek
   • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 18:57
    Jeżeli chodzi o córkę zawsze można aplikować o pressetled ? Z tego co czytam to wystarczy jeden dzień mieszkania przed 31.12.
    Zawsze ojciec moze ja dopisać do council tax. W końcu o tak nikt nie sprawdzi czy tam rzeczywiście mieszka, czy jeszcze nie.
    Zamierza mieszkać ale niestety dopiero od września . Plany studiowania w UK ma juz od dawna i przez brexit nagle wszystko zaczyna sie komplikować. Wczoraj dostała wyniki BMATS, a dziś e-mail z jednego uniwersytetów na który aplikowala, ze musi podać swój status , żeby mogli uwzględnić aplikacje.
    Żałuje, ze jeszcze zanim sie wyprowadziliśmy nie wystąpiłam o paszporty, ale wtedy jakos wydawało mi sie to zbędne.
    Nic, zobaczymy co z tego wyjdzie. Zaczęłam dla niej aplikacje online .
    • glasscraft Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 19:12
     leyla76 napisała:

     > Jeżeli chodzi o córkę zawsze można aplikować o pressetled ? Z tego co czytam to
     > wystarczy jeden dzień mieszkania przed 31.12. Zawsze ojciec moze ja dopisać do council tax. W końcu o tak nikt nie sprawdzi czy tam rzeczywiście mieszka, czy jeszcze nie.

     Wybacz, bo to co napisze bardzo Ci sie nie spodoba, ale to jest oszustwo i sama wiesz o tym. I zebyscie sie obydwie nie zdziwily jak jednak ktos sprawdzi.

     > Plany studiowania w UK ma juz od dawna i przez brexit nagle wszystko zaczyna sie komplikować.

     "Nagle" to raczej chyba sie nie zaczelo komplikowac, bo Brexit wczoraj sie nie wydarzyl.


     -
     Light travels faster than sound - that's why some people appear bright until you hear them talk...
      • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 21:06
       Dzięki za szczerość. Uwierz mi , nie jestem z tego dumna, ale czego nie doniesie dla dzieci.
       Ja sama mam cicha nadzieje, ze moze na te studia sie nie dostanie, chociaż wiem, ze złamie jej to serce. Ona naprawdę cieżko pracowała i uwierz mu żeby sie dostać na uniwersytet w uk ze Szwajcarii nie jest łatwo.
       Zwłaszcza, ze musiała zdać BMATS, do którego kupę materiału musiała po prostu przerobić sama, bo tu albo czegoś jeszcze nie mieli, albo inaczej to przerabiali. Do tego właśnie oddała prace maturalna, która wyglada jak moja praca magisterska. Jeszcze tylko obronić sie musi.
      • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 03.12.20, 10:36
       Steph13, wlasnie jestem po rozmowie z prawnikiem i wychodzi na to , ze to jednak nie jest oszustwo i cwaniactwo.
       Mogę spokojnie aplikować o settled, nawet będąc 9 lat poza uk.
       Chodzi o to, ze do settled trzeba mieszkać nieprzerwanie w UK przez min 5 lat. Nie musi to być 5 lat bezpośrednio poprzedzające aplikacje. Ja mieszkają w UK 11 lat sie na te continous 5 years kwalifikuje.
       Dzięki temu nie musze być tez obecna w UK przed 31 grudnia, aby złożyć aplikacje. Wymagana obecność dotyczy tylko osób, które nigdy wcześniej nie mieszkały w uk i nie maj continous 5 lat.
       Prawnik powiedział, ze jeżeli przez ostatnie 9 lat reguralnie odwiedzałam uk i mogę to potwierdzic np pokazują transakcje z restauracji , sklepu itd (nie mogą być online) , czy np wizytę u lekarza, optyka, boarding pass to powinno być ok.
       jakbym w ogóle przez ostatnie 5 lat nie była w Uk ani razu to wtedy nie mogę aplikować.
       Do tego pi uzyskaniu settled mogę spokojnie mieszać po za jeżeli będę reguralnie odwiedzać UK , nawet na jeden dzień.
       Tak, ze widać, ze żadna z nas nie mial pojęcia jak to naprawdę jest z tym settled.

       • plain-vanilla Re: Settled/presettled status aplokacja 03.12.20, 12:09
        Settled Status is technically a form of Indefinite Leave to Remain (ILR).

        The normal length of period you can leave the UK with ILR is two years, but if you get ILR under the EU Settlement Scheme you will only lose your status if you are absent from the UK for a period of five consecutive years.

        Ja się z prawnikiem nie będę kłócić, ale jeśli nie mieszkasz w UK od 9 lat to jakikolwiek status miałas to go według mnie straciłaś. Pierwsze słyszę, że wizyty na zakupy czy turystycznie kwalifikują się do utrzymania tego statusu. Ale prawnik pewnie wie lepiej, skoro tak ci doradził.
       • plain-vanilla Re: Settled/presettled status aplokacja 03.12.20, 12:13
        Skoro córka urodziła się w UK czemu nie aplikujesz o brytyjski paszport dla niej? Jeśli zdążysz przed jej 18 urodzinami to będzie traktowana jako dziecko. Dzieci urodzone w UK mają prawo do rejestracji - wszystko zależy jaki status ma jeden z rodziców w dniu urodzenia dziecka lub ewentualnie później. Również dzieci, które 10 lat życia spędziły w UK mają prawo do rejestracji, wtedy inny formularz.
     • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 20:59
      Mnie to sie nie podoba nawet to co sama napisałam i zdaje sobie sprawę, ze to nie brzmi dobrze.
      Jak to nazwała steph 13 cwaniactwo do potęgi.
      No kurde, ale ja przecież nie proszę o pieniądze od rzadu. Ojciec dziecka w końcu pracuje, płaci podatki i nigdy nie dostał ani nie prosił o żadne zapomogi od kraju. Córka chce zamieszkać w UK, a z racji tego, ze sie pare miesięcy spóźni to będzie na straconej pozycji tylko dlatego, ze jej matka wyszła z założenia, ze polski paszport wystarczy i o brytyjski aplikować nie będzie.

      Żeby nie oszukiwać, zawsze mogę ja wysłać juz teraz do UK i załatwić ze szkoła tutaj, aby kontynuowała zajęcia zaocznie? Tylko , właśnie dlaczego jestem zmuszona do kombinowania?
  • niyaa Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 19:56
   Zeby corka uzyskala status musi tez podac swoj NIN, I jak sobiebwyobrazasz ze podjedzie na studia do uk ze swiadecztwem ze szwajcarii jako osiedlona w uk? Na logike jest to oszustwo I zebys sie nie dziwila ze moze byc z tego odpowiedzialnosc karna, nie trzeba byc sherlockiem zeby zobaczyc ze to oszustwo.
   • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 20:38
    Nin ma, wiec tu problemu nie mam. Dodam, ze NiN dostała z automatu jak skończyła 16 lat. Przyszedł na nasz adress w UK. Dodam, ze do 16 roku życia płacili child benefit , mimo ze zgłaszałam 3 razy ze dziecko jest poza uk.
    Na studia juz aplikacja złożona , a o świadectwo na granicy raczej pytać nie będą.
    A ze to oszustwo to wiem, no ale gdyby np kończyła szkole rok wcześniej to kombinować bym nie musiała.
    Niestety, tego sie przeskoczyć nie dało i miałam cicha nadzieje, ze moze przynajmniej czesne pozostanie takie samo, albo wzrośnie tylko troche. A tu sie okazuje, ze zamiast 9250 trzeba będzie zapłacić 40000. Różnica duża i nie wiem czy mnie na to stać.
    Troche sie modlę, żeby sie po prostu nie dostała na te studia. Wybrała medycynę na Oxfordzie i jak sie nie dostanie to pi prostu kamień z serca. Gorzej jak sie dostanie, bo wtedy będzie rzeczywiście cieżko powiedzieć, no sorry ale mnie na twoje studia nie stać.
  • elle-joan Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 21:18
   Najpierw trzeba podac NIN. Jezeli na tej podstawie jest mozliwosc sprawdzenia ze mieszkalo sie wymagany okres (placilo sie podatki, ew dostawalo benefity) to jest juz OK. Jezeli nie- to wtedy trzeba pokazac inne dowody na zamieszkiwanie. Nie radzilabym kombinowac bo przeciez corka jest pelnoletnia chyba, to ona bedzie odpowiadac.
   A mowiliscie ze ojciec ma obywatelstwo i ze tu mieszka /pomieszkuje? Moze z tego tytulu sa jakies uprawnienia dla jego dziecka?
   • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 21:44
    Jeszcze 18 lat nie ma, ale wkrótce, jeszcze w tym roku.
    Podatki czy benefity to raczej nie, bo nigdy nie pracowała.No chyba, ze liczyć child benefit ale to przychodził na jej ojca . Jako niepełnoletnia i chodząca do szkoły jest zależna od rodziców. I ten status raczej ma dopoki nie ukończy edukacji.
    Próbuje cos znaleźć na temat sprowadzania członków rodzin / dzieci/dependants po 31 grudnia ale nic specjalnego nie znajduje. Jedynie żeby aplikować o pre settled status, nawet jak sie przyjedzie w samej końcówce grudnia.
  • plain-vanilla Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 22:13
   Córka na warunki brytyjskie jest pełnoletnia.
   Niech się przeprowadzić do UK teraz z zamiarem pozostanie na stałe. Mieszkać może sama, uczyć się zdalnie. Aplikuj o presettled status i zobacz, czy aplikacja zostanie zaakceptowana.
   A ojciec córki aplikował o status? Bo pomieszkuje, to zależy ile miesięcy w roku. Możliwe, że się nie kwalifikuje do statusu a w związku z tym córka jako nieletnia też nie. Ale sama pewnie by mogła aplikować w grudniu, będąc już w UK.
   Wszelkie inne machinacje to będzie zwykle oszustwo, żeby obejść system i kłamstwo.
   Mieszkaliście tyle lat w UK to trzeba było się postarać o wyrobienie paszportów.
   Moim zdaniem uniwersytet może wymagać dokumentacji, żeby potwierdzić 3 lata rezydencji.
   Jakby na to patrzeć, to nawet brytyjski paszport by tutaj nie pomógł. A córka urodziła się w UK czy w Polsce? To wtedy każdy z brytyjskim paszportem z jakiegokolwiek kraju by się mógł łapać na home fees.
   • steph13 Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 22:28
    Moim zdaniem, jeśli chcesz sprawę uczciwie rozgryźć to napisz e-mail do Oxford Undergraduate Admissions Office, dokładnie wyjaśnij sytuacje. Powiedzą Ci jaka jest procedura w przypadku twojej córki, co będą sprawdzać, jaka dokumentacja będzie potrzebna etc. Zaoszczędzisz sobie ewentualnych komplikacji później.
   • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 28.11.20, 22:35
    Ojciec ma paszport brytyjski , do tego zarejestrowany i działający business , konta w banku, własny dom , samochód itd. On raczej o settled status ubiegać sie nie musi.
    Córka urodzona w UK, pierwsze 9 lat życia spędziła tam.

    Jeszcze dostała na adress w UK list z Child Trust Fund. Ja całkiem o tym zapomniałam, a przez 18 lat ładna kwota sie tam uzbierała i jak narazie nikt nie ma do tego dostępu, bo przez koronę nie możemy do UK pojechać.
    Normalnie mieliśmy być w październiku i założyć jej konto w banku, a tu niestety sie nie da.
  • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 29.11.20, 14:00
   Dziewczyny dzięki wam za szczere odpowiedzi. Możecie mi jeszcze napisać jak dokładnie interpretować ten zapis?
   Czy wg tego zapisu jest jakaś nadzieja ? W sumie dotyczy to British nationals, ale na dole jes zapis, ze ich dzieci tez pod to podchodzą, nawet jeżeli same nie maja obywatelstwa.

   www.gov.uk/guidance/uk-nationals-in-the-eea-and-switzerland-access-to-higher-education-and-19-further-education

  • leyla76 Re: Settled/presettled status aplokacja 01.03.21, 10:59
   Troche sie pochwale, właśnie dostałam maila o przyznaniu mi Settled Status.
   Zajęło to troche czasu , sporo szukania dokumentów potwierdzających rezydencje. Sporo wykonanych telefonów do résolution centre wyjaśniających moja sytuacje.
   Tak, ze mieszkanie poza uk od paru lat nie przeszkadza w ubieganiu sie o settled jeżeli sie ma jakiekolwiek , nieprzerwane 5 lat residency.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka