Dodaj do ulubionych

Wybór szkoły średniej…

24.09.21, 00:30
Wierzcie lub nie, ale moje dziecko w tym roku wybiera szkole średnia :)
Ktoś jeszcze w tym roku?
Myślałam, ze będzie łatwiej - i byłoby, gdyby nie to, ze wyprowadziliśmy się poza rejon naszej szkoły podstawowej ;) ale mamy 4 szkoły wybrane, zobaczymy ile zostanie do końca października, bo do dwóch z tych czterech obowiązuje egzamin :)
Obserwuj wątek
    • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 24.09.21, 17:33
      Wow, rzadko tu wpadam, glownie zeby zobaczyc czy w ogole ktos jeszcze cos tutaj ciekawego pisze ;)
      No i dzisiaj pierwszy ciekawy watek od stu lat. Pamietam jak sie chyba dopiero co urodzila. Moja starsza zaczela uni wlasnie a mlodsza sixth form.
      Jak egzaminy, to znaczy rozumiem ze grammar?
      • illegal.alien Re: Wybór szkoły średniej… 25.09.21, 08:25
        Jedna grammar, a druga przyjmująca dzieci na podstawie sport aptitude.
        Bo Mia gra w rugby i chciałaby kontynuować (bo gra naprawdę dobrze), a doszła do wieku, ze będzie musiała szukać żeńskiej drużyny - został jej ostatni sezon z chłopakami.
        (To są wszystko jej pomysły, ja w sprawie grammar mam mieszane uczucia - Mia po roku dodatkowej nauki do egzaminow sama nie wie, czy chce tam iść 😂 ale chce zostać inżynierką, wiec grammar wydaje się logicznym krokiem w tym kierunku ;)).
        A co Twoja starsza studiuje i gdzie? I czy Twój syn skończył studia i jest już dorosłym człowiekiem? 😱
        • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 25.09.21, 23:28
          Moja starsza studiuje English lit w Exeter. Na razie po freshers week jest zachwycona. Syn studia skonczyl 4 lata temu - lata leca, ale po kilku latach pracy tu i tam, wlasnie od przyszlego tygodnia zaczyna Msc z political theory.
          Moja mlodsza corka zaczela teraz sixth form, i po 5 latach w szkole katolickiej, dostala sie do grammar sixth form, i jest po prostu zachwycona. Wszystkim. Szkola secondary jest dla chlopcow, tylko sixth form jest mieszana. Corka od poczatku roku po prostu jak na skrzydlach, wszystko jej sie tam podoba, chociaz pracy jest wiecej, ale jest w swoim zywiole, uwielbia debaty na lekcjach, nauczyciele sa super, wszystko jest super ;)
          • illegal.alien Re: Wybór szkoły średniej… 26.09.21, 08:06
            Ale fajnie - duże dzieci i tyle satysfakcji z dobrze wykonanej roboty 😁
            No właśnie u nas obie szkoły z egzaminami są żeńskie - rozumiem argumenty ‚za’ ale tez mam obawy.
            Zobaczymy, jak jej pójdą ona egzaminy - rejonowke tez mamy bardzo dobra, a jest jeszcze u nas jedna nieselektywna państwowa do której Mia ma się szanse dostać, w której jest silny nurt rugbystyczny ;) także na pewno sobie gdzieś miejsce znajdzie :)
            • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 27.09.21, 19:59
              Moje obie corki byly 5 lat w zenskiej katolickiej, syn w meskiej 7 lat i jakos przezyli. Balam sie na poczatku jak sobie Alexia bedzie radzic w glownie meskiej szkole. Az sie sama dziwie jak sie tam odnalazla, na jednym przedmiocie jest tylko ona jedna i sami chlopcy. Ale ona od kilku lat ma sporo kolegow, wiec to jej nie deprymuje zupelnie. Duch wspolzawodnictwa sie w niej obudzil, i chce oczywiscie byc najlepsza w klasie. Moim obu sie podobalo w zenskiej, ale chyba bardziej na poczatku niz na koncu :))))
    • wiwi1 Re: Wybór szkoły średniej… 25.09.21, 14:32
      Zastanawialam sie ostatnio gdzie sie wszyscy z forum podziali.
      Wybieram szkole sredna dla mojej corki w tym roku. Moj syn juz jest w szkole sredniej, year 8, corke chce poslac do tej samej szkoly. Jakos tak dziwnie mi na mysl, ze etap szkoly podstawowej sie konczy a pamietam jak wybieralam dla nich podstawowke. To bylo jak wczoraj.
      Przy wyborze szkoly sredniej dla syna radzilam sie forum.
      Pozdrawiam dziewczyny:)
      • krecik Re: Wybór szkoły średniej… 26.09.21, 17:41
        My teraz na etapie wyboru kierunku i uniwersytetu... Niestety trochę jesteśmy ograniczeni przedmiotami, które wybraliśmy na etapie 6th form, które miały sens 1.5 roku temu ale zainteresowania się zmieniły i musimy iść na kompromis...

Ag
        • illegal.alien Re: Wybór szkoły średniej… 26.09.21, 19:51
          To mnie troche martwi, ze na razie totalnie nie wiem, jak system wyglada dalej i kiedy człowiek sobie zaczyna ograniczac możliwości :) (sama robiłam mature międzynarodowa, wiec zupełnie nie wiem, jak działają A-levels - ale na szkole z IB Mia się nie chce dać namówić, bo jest ‚za daleko’ 😒)
          • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 27.09.21, 20:03
            Z tego co sie orientuje, to zaleznie od szkoly przedmioty na GCSE sie wybiera albo w 8 albo w 9 klasie najpozniej. Czyli praktycznie juz wtedy zaczyna sie ograniczanie mozliwosci. Oczywiscie jezeli ktos chce studiowac medycyne, to nie ma ograniczen, bo maths, i 3 sciences sa obowiazkowe, ale jezeli np. w 8 klasie sie zrezygnuje z historii na GCSE, to pozniej juz nie ma jak do niej wrocic. Podobnie z jezykami obcymi, geografia, art, muzyka.
    • plain-vanilla Re: Wybór szkoły średniej… 25.09.21, 23:30
      W Szkocji jedyny wybór to rejonowa high school albo prywatna, więc odpada jakikolwiek stres przy wyborze, bo go po prostu nie ma. Jeśli ktoś ma warunki finansowe, to kupuje dom w odpowiednim catchment i dzięki temu zapewnia dziecku przyzwoitą edukację albo płaci czesne w prywatnej.
      W każdym razie powodzenia przy wyborze szkoły.
    • yadrall Re: Wybór szkoły średniej… 27.09.21, 22:28
      Moj starszy od wrzesnia zacza nauke w lokalnej Grammar school. To tylko szkola dla chlopcow. Dodatkowo zalatwilam dla niego EHCP na etap szkoly sredniej. On puki co jest zadowolony,a i ja nie narzekam. Tyle,ze faktycznie ma wiecej zadan domowych niz jego znajomi z lokalnych (slabiutkich) szkol srednich. Ale sa te zadania zroznicowane i zdecydowanie na jego poziomie-sam siada i robi,wiec jest dobrze.
    • princesswhitewolf Re: Wybór szkoły średniej… 30.09.21, 19:02
      masakra te egzaminy. My za 2 lata. U nas niestety jest tylko jedna grammar school w catchment i jest tam z 12 osob na jedno miejsce- Tiffins for Boys w Kingston

Rzecz w tym ze nie wiem czy moj syn ma szanse na zdanie creative writing na takim poziomie by sie dostac bo jest z pisania przecietny. Z matmy jest duuzo powyzej przecietnego poziomu i dobre 2 lata wyzej.

Wiec z pisania posylam go na tutoring do Kip McGrath. Acz nie wiem, watpie czy sie dostanie.

Fajnie masz ze masz wiekszy wybor dobrych szkol wokol ....
      • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 30.09.21, 23:22
        Ooo, Tiffins to juz prawie blisko nas. Moja corka jest teraz w Sixth Form w WCGS, do Tiffins tez sie zastanawiala ale do Kingston to od nas troche karkolomna podroz codziennie by byla jednak. Ale chodzi mi o to, ze jak sie nie dostanie teraz, to zawsze bedzie mial druga okazje po Y11 ;)
            • princesswhitewolf Re: Wybór szkoły średniej… 01.10.21, 10:25
              Tak o Y7 mowie. Wczesniej ludzie nawet z Brighton skladali aplikacje, ale teraz zrobili sie szkola rejonowa.

Tiffin opiera sie nie tyle na kilometrach co na postcodes:

KT1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 17, 19
              TW1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
              SW13, 14, 15, 17, 18, 19, 20
              W3, 4, 5, 7, 13
              SM4
              CR4

My w TW12. Ale nie zalapujemy sie na Sutton schools niestety, zreszta tam sie dojechac co rano nie daloby
                • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 01.10.21, 16:31
                  Niezle. No fakt, pamietam, ze do Y7 do grammar bylo sie strasznie trudno dostac, i tam dzieci od zlobka sie przygotowywaly do 11+. Ale co ciekawe, np do szkoly Wallington Girls School to bylo mission impossible zeby sie dostac do Y7, a teraz do Sxith form przyjmowali mlodziez z ocenami wcale nie blyskotliwymi, i to nawet w tym roku, kiedy nie dostac od swoich nauczycieli 9 z przedmiotu, ktory sie lubi i chce studiowac na A-level to sztuka byla ;)
                  Moja corka w WCGS odnalazla to czego jej szkola secondary nie byla w stanie zaoferowac, nie mowiac juz nawet o jednym przedmiocie, ktorego tam nie bylo do wyboru na A-level, ale dla niej jako dla rodzinnego geek/nerd to ta szkola jest idealna. Wyglada na to (chociaz wiadomo, early days), ze mlodziez z pasjami, uwielbia debaty na lekcjach, i ogolnie poziom uczniow i nauczycieli jest super (na razie). Tiffin na pewno jeszcze bardziej.
                  • princesswhitewolf Re: Wybór szkoły średniej… 01.10.21, 18:14
                    no to fajnie ze masz wokol sensowne szkoly. U mnie sa sensowne tylko prywatne i Tiffins. Dla dziewczyn jest fajna Waldergrave. Niestety poza tym wsrod State Schools sa tylko Good notowania. Na koncu ulicy mam Good ( Hampton High) a obok Hampton School for Boys ( Private)

Dziecior sie dostanie do Tiffins z matmy i w ogole z pierwszego egzaminu bo reading comprehension ma above expectations. Ale niestety to umysl scisly. Wypracowania nie sa takie nadzwyczajne na drugi etap. Chodzi na Tutoring
      • illegal.alien Re: Wybór szkoły średniej… 01.10.21, 23:31
        Ja nie wiem, ile jest u nas dziewczynek na miejsce. Nasza lokalna Grammar to Chelmsford County High.
        Mia zdaje tez za tydzień egzamin do Herts & Essex High school Science college, ale egzamin jest sportowy.
        Mamy tez w okolicy nowa rejonowke, która ma opinie bardzo rygorystycznej, łącznie z tym, ze nie pozwalaja marynarek ściągać jak jest upał - jak Mia się uprze, to oczywiście pojdzie tam, ale ja albo będę sie musiała ciagle gryźć w język, albo kopać z koniem (to wszystko niby w przygotowaniu na ‚professional life’ - chętnie przyjdę pogadac z dyrektorem na temat ‚professional life’ - obecnie mam intensywnie czerwono-pomarańczowo-żółte włosy i jestem całkiem profesional ;)
        No i nasza lokalna rejonowka jest niby ok, ale bez szału.
        O Anglo-European w Ingatestone Mia nie chce słyszeć, bo to ‚za daleko’ (a Herts & Essex za daleko nie jest, mimo, ze odleglosc w zasadzie ta sama 🙄)
        • princesswhitewolf Re: Wybór szkoły średniej… 02.10.21, 10:02
          > łącznie z tym, ze nie pozwalaja marynarek ściągać jak jest upał

no to raczej nie zapowiada dobrze tej szkoly.

Macie duzo dobrych szkol wokol. U nas state primary sa Outstanding ale Secondary co najwyzej Ofsted Good. Tylko Tiffins i najlepsze w kraju prywatne tu sa, ale jakos nie wiem czy ma sens wywalania 1650 funtow miesiecznie na prywatna.
          • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 02.10.21, 14:50
            Ja mam syna po prywatnej i srednia corke po dosyc dobrej katolickiej do samego konca, i w sumie roznic nie widze zbytnich. Music department byl lepszy w katolickiej. W prywatnej nauczyciele nosili kamizelki ;)
            Oboje wyladowali na tym samym uniwersytecie, corka nawet dostala od nich bribery offer.
            • princesswhitewolf Re: Wybór szkoły średniej… 02.10.21, 17:54
              >srednia corke po dosyc dobrej katolickiej do samego konca, i w sumie roznic nie widze zbytnich. Music department byl lepszy w katolickiej.

Moj syn nie jest ochrzczony ja u bierzmowania nie bylam wiec jako niekatolicy...nie wchodza w rachube szkoly katolickie
          • illegal.alien Re: Wybór szkoły średniej… 02.10.21, 16:48
            Jeżeli chodzi o wyniki w nauce, to to jest nowa szkoła i jeszcze nie maja żadnych, wiec ciężko coś wróżyć. Dyrektor ewidentnie chce sobie wyrobic opinie ostrego, bo chyba to się rodzicom podoba. Ja nadal nie wyrosłam z własnego buntu na system, wiec musiałabym naprawdę się mocno pilnować, jeżeli Mia zechce tam pójść. A Mia chce tam iść, bo maja nauczyciela od WFu, który jest profesjonalnym trenerem rugby.
            • aniaheasley Re: Wybór szkoły średniej… 02.10.21, 17:17
              Mnie zawsze niepokoi, jak dyrekcja jest dumna z tefo ze maja dobra dyscypline. To sie powinno rozumiec samo przez sie a nie byc sztandarem ktorym szkola dumnie wymachuje kuszac tym potencjalnych rodzicow. Ale trener rugby to juz silny argument ;)
              • illegal.alien Re: Wybór szkoły średniej… 02.10.21, 18:03
                No wiec tez mnie to od razu nastawia negatywnie.
                Plus ta szkoła ma ‚domy’ nazwane jak londynskie uniwersytety (Kings, Imperial, etc) - no fajnie, aspirująco, ale nie lubię definiowania sukcesu tym, na jaki uniwerek dziecko pojdzie (bo, ze pojdzie, to oczywista oczywistość… 🙄)
    • derka1 Re: Wybór szkoły średniej… 05.10.21, 16:43
      My tez w 6 klasie. Nie wiem jakim cudem, bo przeciez przed chwila rodzilam. Rejonowe szkoly mamy bardzo srednie w okolicy, wiec liczymy na prywatne, tym bardziej, ze konczymy prywatna "podstawowke", ktora kochamy (dziecko i my) miloscia wielka i ktorej nie chcemy opuszczac wcale.

Zapisy do grammar przegapilam - nie wiem jak, ale jakos tak wyszlo. Z drugiej strony nie bylam do nich do konca przekonana (z roznych powodow), wiec moze to "zagapienie sie" bylo w jakis przeddziwnie podswiadomy sposob celowe?

Stresuje sie bardzo, no ale taka juz moja natura. Najwyzej siwizne przykryje jakas super mocna farba.
    • andgie Re: Wybór szkoły średniej… 06.10.21, 21:07
      Widze, ze wiekosc forumowiczek ma duzy wybor szkol. Ja mam ograniczony. Mieszkam w polrolniczym Yorkshire i jedyna szkola w promieniu 10 mil jest unadquate. Dwie szkoly, do ktorych moglby skladac dokumenty i do ktorych jest dojazd, sa good, 10 i 17 mil odpowiednio. W pobliskim Yorku obowiazuje scisla rejonizacja. Pozostaje przeprowadzka, a moj maz bardzo nie chce sie przeprowadzac. Rozwazam wyslanie syna do Ripon Grammar School, jest bardzo dobry z matematyki, gorszy z gramatyki. Przeczytalam papiery z egazminami z poprzednich lat i jestem przerazona. Wiele z tego materialu nie bylo jeszcze w szkole. Egzamin nazywa sie 11+, ale synek bedzie mial 10 lat w chwili egzaminu, jest jednym z najmlodszych dzieci w klasie.
      Jesli nie dostanie sie do Grammar, jest opcja wyslania go lokalnej comprehensive, outstanding. To po przeprowadzce.
      • illegal.alien Re: Wybór szkoły średniej… 06.10.21, 23:45
        Wiesz, my mamy wybór, bo tak się akurat złożylo, ze spełniamy pewne warunki. Grammar to wiadomo, ale druga szkoła, do której Mia składa podanie jest ponad 20kmow od nas, po prostu tak wyszło, ze przyjmuje dzieci na podstawie predyspozycji sportowych i jest obok bardzo dobrego klubu rugby z zapleczem dla dziewczynek, wiec Mia jest zywo zainteresowana.
        Trzecia szkoła (do której Mia się powoli przekonuje), przyjmuje cześć dzieci jeżeli maja jakieś międzynarodowe pochodzenie albo są wielokulturowe - ale tez jest kawałek od nas, trzeba będzie jeździć pociągiem. Wiec te szkoły są troche porozrzucane.
        Grammar mamy blisko, ale to przypadek, w starym mieszkaniu tez byśmy się łapali na catchment :)
    • wiwi1 Re: Wybór szkoły średniej… 07.10.21, 07:21
      Ja mam w okolicy dobre i bardzo dobre szkoly w odleglosci okolo 5 mil od domu, dwie outstanting, jedna bardzo wysoko w tabeli wynikow, zaraz pod grammar schools, mam tez blisko domu szkole z wynikiem ofsted good, tez calkiem niezla. jakkolwiek wynik ofsted nei ma dla mnie az takiego duzego znaczenia. Wiele ze szkol srednich oustanding nie mialo kontroli ofsted przez kilkanascie lat nawet, wiem tez ze szkoly sie przygotowuja pod kontrole ofsted. Bardziej dla mnei wazna jest atmosfera w szkole i czy dzieci, ktore tam chodza sa zadowolone.
      Natomiast czego mi brakuje jesli chodzi o szkole srednia to porzadna szkola dla dzieci autystycznych, ktore nie maja zadnych learning disabilities. W ktorej poziom nauczania bylby wysoki ale szkola wspomagala by rowniez te aspekty, z kotrymi dzieci autystyczne maja problemy czyli emotional, sensory, mental health itd. No i czegos takiego blisko mnienie ma a te szkoly co sa beznadziejne.
      • yadrall Re: Wybór szkoły średniej… 07.10.21, 12:42
        Masz racje :( w wielu rejonach nie ma takich szkol :(
        U nas jest nowa szkola prywatna-specjalna, tylko secondary. Sama szkola wydaje sie naprawde ok,ale ... znowu poziom edukacji niby maja tzw.national curriculum, ale jednak ucza rzeczy prostych. Dla mojego syna tam byloby zwyczajnie nudno...
        Tak czy siak moj poszedl do mainstream grammar. Wczesniej zrobilam wywiad-okazalo sie,ze do tej konkretnie grammar chodzi 60 chlopakow z diagnoza,a kolejne tyle samo powinno zostac zdiagnozowne,bo maja tyle cech ASD.
        W efekcie szkola jest bardzo ASD friendly :) tak im poprostu "wyszlo". Dzieki temu moj syn w tej szkole funkcjonuje duzo lepiej niz funkcjonowal w podstawowce! Bo wszystko jest stale, o zmianach informuja ich odpowiednio wczesniej, bo wymagania sa jasne, bo nauczyciele pilnuja by zapisali co zadane/do przyniesienia itp. Bo maja duzy sen support i syn wie gdzie isc jak potrzebuje pomocy.
        No i najwazniejsze-on sie wreszcie przestal nudzic w szkole! Wreszcie lekcje sa interesujace, zadania domowe zroznicowane (ale jest tez homework club gdzie moze dopytac co i jak) i okazalo sie,ze szkola jest ok :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka