Dodaj do ulubionych

Do Gypsy - podejrzane znamie

19.05.09, 23:09
Moja 4-latka ma z boku uda 'pieprzyk' ktory w ciagu ostatnich kilku miesiecy sie znacznie powiekszyl jest teraz 6mm x 10mm. Stare znamie jest ciemne i takie jak kiedys tyle ze na nie nalozylo sie nieco jasniejsze przebarwienie, ktore z jednej strony ma postrzepiony brzeg. Na pierwszy rzut oka wyglada jak jeden duzy plaski pieprzyk. Nigdy nie miala poparzenia slonecznego, zreszta to znamie jest i tak zwykle przykryte przez spodenki albo spodniczke. W rodzinie nie bylo przypadkow raka skory. W piatek wybieram sie do gp zeby skierowal nas do dermatologa ktory sie wypowie. Mam nadzieje, ze to nic powaznego ale przegladajac zdjecia melanomy na internecie widzialam duze podobienstwo. Czy gp moze odmowic skierowania w tym przypadku, czy tez raczej przekazuje sprawe specjaliscie?
Obserwuj wątek
    • fanny Re: Do Gypsy - podejrzane znamie 19.05.09, 23:30
      To ja sie podepne z podobnym pytaniem.
      Moja 14-letnia ma znamie na plecach, ktoro zmienilo wyglad i dorobilo sie otoczki. U mojej mamy znalazlam kilka lat temu czerniaka, ktory zostal wyciety na etapie przedinwazyjnym, takze jestem uczulona (moze i przeczulona).
      Plus, dodatkowo, corka ma znamie pod pacha, ktore jej przeszkadza w czasie golenia - juz kilka razy je sobie 'zaciela'. Umowilam ja do GP i tak sie zastanawiam, czego mam sie spodziewac.
      W przypadku pierwszym, chyba powinno byc obejrzane dermoskopem, to drugie - na moj rozum - usuniete. Czy GP moze odmowic skierowania na wyciecia tegoz?
      No i pytanie, kto takie znamiona usuwa? Czy sam GP, czy popycha sprawe gdzies dalej.

f.
        • maleczytaniecouk Re: Dzieki za odpowiedz. 20.05.09, 08:41
          fanny ja mam podobnie jak twoja córka pieprzyki w niewygodnych miejscach. jeden
          piprzyk naderwał mi się, i lekarz mi go usunął. bezboleśnie i po kilku dniach
          mogłam znowu stanik nosić (pieprzyk miałam pod sama piersią). lekarz na moją
          prośbe przebadał pieprzyk (on twierdził, że ten nie jest grożny ale ja sie
          uparłam) i okazało się, że to nic strasznego. ale jestem spokojniesza.
          Ja się zdecydowałam na cięcie skalpelem bo o laserowym się naczytałam
          negatywnych opinii.
      • gypsi Re: Do Gypsy - podejrzane znamie 21.05.09, 12:02
        Zalezy od praktyki, czesc GP usuwa sama, czesc kieruje do dermatologow lub
        chirurgow plastycznych nawet (jesli np. pieprzyk w widocznym miejscu,
        spodziewana blizna, a pacjent nalega na usuniecie).
        GP zawsze moze odmowic wykonania zabiegu, jesli nie czuje sie na silach albo
        uwaza go za niewskazany, ale skierowania po "second opinion" nie powinien
        odmawaic - chocby do drugiego GP.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka