Forum Sport Narty
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Najlepszy ośrodek narciarski!!

16.01.10, 08:33
    Witam , chiałbym zaprościć was do głosowania na najlepszy ośrodek
    narciarski. Głosować będziemy w postach do tego watku. Głosowanie
    odbywa się w ogólnej kategorii najlepszy ośrodek narciarski. W
    postach piszcie 10 (kto uwaza że nie ma tylu fajnych niech pisze 5)
    regionów narciarskich od najlepszego do najgorszego. Puktacja: za
    każde miejsce będzie określona liczba punktów: 1-20pkt, 2-14, 3-12,
    4-10, 5-7, 6-6, 7-4, 8-3, 9-2, 10-1. Plebiscyt trwa od dzisiaj do 1
    marca 2010. Głosowanie rozpoczętę. Razem więc wybierzmy naljlepszy
    region narciarski. GŁOSUJCIE!!!!!!!!
    Obserwuj wątek
      • ortodox Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 16.01.10, 12:24
        Rozumiem, że ma to być zabawa :)?
        Żeby jednak miało to choć pozory uczciwości, proponuję liczyć głosy tylko zalogowanych uczestników. Zawsze to jakieś utrudnienie w wielokrotnym głosowaniu. Jeszcze jedna uwaga. Piszesz najpierw o ośrodkach narciarskich, a zaraz potem o regionach. To spora różnica, bo moim zadanie region narciarski może zawierać kilka osrodków i należałoby zdecydować się czy, czy głosujemy na ośrodki, czy regiony.
        Dodatkowo, czasem ten podział jest bardzo nieczytelny.
        Osobiście jestem za regionami np. Zillertal, Val di Fiemme ... zamiast ośrodków np. Penken, Latemar ... .
        pozdro.
      • jabolkn Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 16.01.10, 23:54
        POLSKA

1 Zakopane
        2 Krynica
        3 Białka
        4 Wierchomla
        5 Korbielów
        6 Bukowina
        7 Wisła+Ustroń
        8 Szczyrk
        9 Zieleniec
        10 Czarna Góra

Europa

1 3 Doliny F
        2 Zermatt-Cervinia Ch+I
        3 Espace Killy F
        4 Paradiski F
        5 4 Doliny Ch
        6 Sella Ronda i tereny przyległe I
        7 Portes du Soleil Ch+F
        8 Ischgl-Samnaun A+Ch
        9 Skizirkus S-H-L A
        10 Grand Massiv F

• marcinos709 Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 17.01.10, 07:59
          masz rację, że jest różnica pomiędzy ośrodkami i regionami. Chodzi
          mi oczywiście o regiony narciarskie. A i z tym żeby głosowali tylko
          zalogowani użytkownucy to dobry pomysł. Głosujemy więc na REGIONY
          NARCIARSKIE. Głosować mogą tylko zalogowani użytkownicy. Zapraszam!
          Głosujcie.
        • jabolkn Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 17.01.10, 22:01
          marcinos709 napisał:

> To ja też zagłosuję:
          > 1.Val di Fiemme
          > 2.Arraba-Marmolada
          > 3.Via Latea
          > 4.Crans Montana-Aminiona
          > 5.Val di Sole
          > 6.Chamonix
          > 7.Zermatt
          > 8.Val Gardena
          > 9.Engelberg
          > 10.Val d'sere

coś tu mieszasz Marcinku, chciałeś regiony a sam głosujesz
          (2,6,7,8,10) na ośrodki
      • Gość: smiglostopy Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.dyn.optonline.net 18.01.10, 20:56
        marcinos709 napisał:

> Witam , chiałbym zaprościć was do głosowania na najlepszy ośrodek
        > narciarski.

Marcin, jaki jest cel tego glosowania?

Mysle, ze na palcach jednej reki mozesz policzyc uczestnikow tego forum, ktorzy
        jezdzili w +10 regionach narciarskich (nie wliczajac w to Polski).

Do tego, proponujesz glosowanie od "najlepszego do najgorszego". W tym momencie,
        wg twojej punktacji, najmniej punktow przypadloby regionowi Zillertal (tylko
        jeep na to zaglosowal).

Nietrudno wyobrazic sobie naglowki na pierwszej stronie gazeta.pl: "Forumowicze
        wybrali Zillertal najgorszym regionem narciarskim w Alpach":)

Jesli chcesz wylonic "najlepszy" osrodek/region, spokojnie mozesz sie oprzec na
        ogolnie dostepnych obiektywnych danych jak: liczba tras/wyciagow, itp.
      • Gość: o_andrzej Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.cyf-kr.edu.pl 21.01.10, 15:15
        A gdzie kryteria? Kilka dni temu w onecie znalazlem nieglupi artykul o
        klasyfikacji polskich osrodkow. Nieglupi, bo facet podal kryteria (jednym
        bardzij pasujace, drugim mniej), oceny i podsumowanie. Co z tego wyszlo to inna
        sprawa, ale bylo przeprowadzone w miare rzetelnie. Ranking zagranicznych
        osrodkow za 2009 przeprowadzil tez onet:
        narty.onet.pl/5956,1548033,artykuly.html

Jakis poglad taka klasyfikacja daje, ale bardzo kiepski. Ludzie jezdza na narty
        troche w roznych celach i co innego ich rajcuje. Mnie np. zupelnie nie
        interesuje tzw. apreski, nie musi byc setek kilometrow tras. Trasy maja byc
        sredniotrudne i trudne, niebieskie mnie nie interesuja. Im mniej ludzi tym
        lepiej. Itd, itd. Ale moj kolega, zapalony narciarz, zainteresowany jest duza
        liczba stosunkowo latwych tras, chcialby codziennie zaliczac wciaz nowe. Jak to
        pogodzic w jednym rankingu?
        • ortodox Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 21.01.10, 20:24
          Nie wiem jakie kryteria zakładał Marcin, ale to chyba nie ma większego znaczenia. Traktuję ten ranking, jak wszystkie inne z przymrużeniem oka ... jako zabawę. Każdy sam powinien ustalić swoje kryteria i według nich oceniać regiony. Nie wiąże się z tym żadna prestiżowa nagroda (dotacja). Myślę, że dla powodzenia zabawy nie musi to być 10 ośrodków, co wcześniej Marcin już wyjaśniał, a śmigłostopy nie załapał. Możesz podać nawet tylko 3 regiony. Są pewne problemy z identyfikacją. Jabol i ja podaliśmy np. SR i okolice. Inni piszą nazwy dolin ale w tym wypadku chyba jednak należy traktować połączone ośrodki ( nawet regiony ) jako jedność.
          pozdro.
          • Gość: o_andrzej Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.cyf-kr.edu.pl 22.01.10, 11:30
            > Nie wiem jakie kryteria zakładał Marcin, ale to chyba nie ma większego znaczeni
            > a. Traktuję ten ranking, jak wszystkie inne z przymrużeniem oka ... jako zabawę.

Troche tak jak "najlepsza muzyka w radiu...". Nie wiadomo jaka muzyka i w
            stosunku do czego. :) Swoejgo rankingu nie podam. Po pierwsze nie bylem w wielu
            osrodkach. Z tych duzych, zebraloby sie tylko 4-5. I w kazdym mi sie podobalo.
            Natomiast polecam do przeczytania artykul o polskich osrodkach, o ktorym juz
            wspominalem: narty.onet.pl/5956,1594030,0,1,artykuly.html Na ostatniej
            stronie jest ranking polskich osrodkow, ale najciekawsze sa uwagi koncowe. M.in. to:

W tym miejscu wypada tylko zaznaczyć, ze zwycięzcy (89 pkt.) nie powinni popadać
            w euforię. Żeby bowiem wskazać im miejsce w szeregu przetestowaliśmy ta samą
            metodą także trzy inne ośrodki narciarskie – zagraniczne. Największy ośrodek
            narciarski w Czechach – Szpindlerowy Młyn otrzymał według tych samych zasad
            punktacji 126 pkt, słowacka Jasna – 151 pkt, a największy pojedynczy teren
            narciarski w Austrii – Ischgl – aż 475 pkt. Pozostawiamy te wyniki bez komentarzy.

Skomentować natomiast należy pokrótce fakt, że w pierwszej czwórce znalazły się
            takie tereny jak Białka Tatrzańska i Zieleniec – przeciętne narciarsko, ale
            znakomicie zagospodarowane i udostępnione pod wspólnym karnetem...
            • ortodox Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 22.01.10, 15:29
              Oczywiście, można zastosować różne kryteria i otrzymać różne wyniki. Zauważ jednak Andrzeju, że w przytoczonym przez Ciebie linku, sytuacja jest nieco inna. Ta sama grupa dziennikarzy ocenia różne ośrodki, więc można (nawet należy) wtedy przyjąć jakieś jednakowe kryteria, by zachować tę samą miarę dla wszystkich. Nigdy też nie wiadomo co końca, o co chodziło dziennikarzom. Czy nie było to sponsorowane więc wyników nie komentuje. Jednak wnioski jakie wyciągnięto chyba dość jasno pokazują, że naszym stokom ( nawet tym najlepszym) bliżej do Syrenki, niż do Corsy czy Fabii ;)
              W naszym forumowym rankingu trudno o jednoznaczne kryteria, ponieważ każdy jest tu sędziom niezawisłym i absolutnym i ocenia według własnych upodobań i preferencji. Tak odczytuję intencje autora wątku.
              Oczywiście, uczestnictwo w zabawie nie jest obowiązkowe i nawet nie zamierzam Cie przekonywać do zmiany zdania.
              pozdro.
              • Gość: o_andrzej Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.cyf-kr.edu.pl 22.01.10, 16:09
                > Jednak wnioski jakie wyciągnięto c
                > hyba dość jasno pokazują, że naszym stokom ( nawet tym najlepszym) bliżej do Sy
                > renki, niż do Corsy czy Fabii ;)

Wlasnie dlatego to dalem by nawiazac do niedawnych dyskusji. :) Nie, wcale nie
                oburza mnie ten forumowy ranking bez kryteriow. Rodzaj zabawy, tym wiekszej
                jesli kilka osrodkow sie pokrywa. Trudno mi jest wymienic najlepszy osrodek, w
                ktorym bylem, latwiej byloby wskazac momenty, ktore zrobily na mnie najwieksze
                wrazenie:

Pejo (Val di Sole) - pierwszy dzien pobytu, tuz po swiezym opadzie
                nieratrakowanego (opad byl w nocy) sniegu (ok. 20 cm), bosko!

Cortina (Cristallo) - piekny sloneczny dzien, granat nieba, lekko zmrozony, ale
                juz przechodzacy w rozmiekly snieg, wszystko wychodzi,

Soelden - pierwszy zjazd slynna 1-ka z lodowca. Dluga, odcinkami stroma trasa,
                poczatkowo waska i muldziasta, widoki zapieraja dech,

Cro Montana (Szwajcaria)- zjazd z lodowca w dol, jade dlugimi skretami
                "prowadzac" za soba ociemnialego narciarza,

Praz sur Arly (sredniej wielkosci stacja francuska) - siedze na wyciagu
                krzeselkowym odcinkami poprowadzonym kilkanascie, a moze i kilkadziesiat metrow
                na ziemia i kurczowo trzymam krecaca sie 6-letnia corka, od samego patrzenia w
                dol robi mi sie niedobrze, ile ja sie wtedy strachu najadlem,

Kaprun - zimno jak diabli, ok. -20 stopni, za ciasne buty. Robimy przerwe na
                herbate w pobliskim barku. Gdy wraca krazenie bol jest nie do opisania. I mocne
                postanowienie, juz nigdy nie kupie ciasnawych butow narciarskich.

• Gość: agatulka Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 27.01.10, 10:48
                  Ladnie to napisales :) Tez sie zastanawialam czy kazdy nie powinien dodac pare slow "dlaczego". Ale z drugiej strony znow to by skomplikowalo sprawe.

Co do Praz sur Arly to juz nie taki sredniej wielkosci osrodek. Nie wiem kiedy tam jezdziles ale od sezonu 2005 polaczono ze soba karuzela wyciagow kilka mniejszych osrodkow w okolicach wawozu Gorges de l'Arly tworzac Espace Diamant z 185 km tras. Ale porownujac do 3 Dolin to wlasciwie ciagle mozna mowic o sredniej wielkosci ;)

• Gość: o_andrzej Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.cyf-kr.edu.pl 28.01.10, 14:11
                    > Co do Praz sur Arly to juz nie taki sredniej wielkosci osrodek. Nie wiem kiedy
                    > tam jezdziles ale od sezonu 2005 polaczono ze soba karuzela wyciagow

Faktycznie dawno tam bylem. Bodajze w 1993 r. Jak ten czas szybko leci. Corka
                    miala ok. 6 lat, dzis... troche wiecej. Zostaly mi rozne wspomnienia, na ogol
                    mile. Np. zawody balonowe, ktore tam sie odbywaly. Nad naszym balkonem, w
                    odleglosci kilku metrow przelatywaly dostojnie kolorowe balony fukajace od czasu
                    do czasu gazem. No i ten wyciag krzeselkowy prowadzony na duzych wysokosciach i
                    wiercaca sie corka, ktora kurczowo trzymalem. Tras bylo kilka. Niezlych. Jak dla
                    mniej wystarczalo, bo mnie nie trzeba do narciarskiego szczecia wielu tras.
        • Gość: Kola Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.ghnet.pl 22.01.10, 09:51
          Masz rację, wg jednego ten sam ośrodek zasługuje na 5* a dla drugiego zaledwie
          na 1*. Dla mnie też knajpy, restauracje, baseny itp. mogą nie istnieć. Jadę
          przecież na narty. Czasami wystarczą mi 3-4 trasy, na rozgrzewkę i na trening
          /jak jadę sportowo/. Jak dla przyjemności, to i tak z tych 100-150 km tras i 30
          wyciągów wybiorę te, które mi najbardziej pasują. Po co mi 600 km i 100 wyciągów
          /3 Doliny/? Przez tydzień i tak tego nie przejadę /bez powtarzania/. Z reguły
          jeżdżę też do kilku tych samych miejscowości.
          • ortodox Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 22.01.10, 11:30
            Gość portalu: Kola napisał(a):
            > ... wg jednego ten sam ośrodek zasługuje na 5* a dla drugiego
            > zaledwie na 1* ...
            ---------------------------
            No i w czym problem?
            Jeden zagłosuje na taki ośrodek, a drugi na inny. Tak jest w każdym rankingu i nie sposób ustalić jednie słusznych i obiektywnych kryteriów. To nie zawody sportowe gdzie można zmierzyć czas, odległość ... policzyć bramki.
            W takich rankingach nawet najbardziej subiektywne wrażenia są równie dobre jak najbardziej obiektywne i merytoryczne argumenty. To tylko zabawa.
            pozdro.
        • robak_58 Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 22.01.10, 10:09
          Tak po prawdzie nie ma szans na znalezienie złotego środka ani też
          oceny ośrodka by rzec TEN JEST NAJLEPSZY, bowiem każdy zakłada swoje
          własne kryteria. Dla przykładu wielkrotnie opisywany ośrodek Aineck-
          Katschberg który wg Mnie jest taki sobie ale ma za to wspaniałe
          trasy A1 oraz 11 i 11a, uważam z kolei Nassfeld jako super ośrodek
          ale znów trasy tamtejsze nie powaliły Mnie na kolana. I tak możnaby
          z każdą rzeczą, jednym pasuje słońce innym by jak najwięcej świeżego
          śniegu było a nie po sztucznym itd.. Z kolei jak w ośrodku są np.
          termy czy baseny to jest to bardzo fajna sprawa ale jak ich brak to
          przecież nie jest to sytuacja by zaraz takowe miejsce skreślać z
          listy, bo celem głównym są narty. Etc, etc, etc.

Pozdrawiam
          • ortodox Zasady! 25.01.10, 13:53
            ... zapewne czytałaś, że ważne będą tylko głosy zalogowanych.
            Czy to naprawdę takie skomplikowane. Web, to samo!?
            pozdro.
              • ortodox Re: Zasady! 25.01.10, 19:20
                Są zasady, które należy łamać i te, które powinno się szanować.
                Zapewne znalazłyby się lepsze sprawy do kontestowania.
                pozdro.
                • Gość: agatulka Re: Zasady! IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 25.01.10, 21:52
                  Web ma calkowita racje bezsensowne zasady sa po to zeby je lamac.
                  Nie mam tu konta i nie widze zadnej koniecznosci zakladania go bo i bez tego
                  mozna tu pisac. Podalam swoje typy a czy ktos je wykorzysta to juz jego sprawa.
                  Nie wiem tez jaki ktos mialby cel w tym zeby oszukiwac, cz aby nie za powaznie
                  to traktujesz? Zreszta gdyby ktos chcial oszukiwac to nie wydaje ci sie, ze
                  latwiej jest zalozyc kilka kont niz pisac bez logowania gdzie mozna sprawdzic
                  numer dostawcy internetu? Wydaje mi sie, ze bardziej anonimowi sa ci zalogowani.
                  • ortodox Re: Zasady! 25.01.10, 22:06
                    Tak jak wyżej pisałem, nie jest to obowiązkowe.
                    Zakładanie kąta zajmuje parę chwil więc gdy ktoś będzie chciał zagłosować kilka razy (myślisz, że nie znajda się tacy?) to będzie musiał poświęcić tych kilka chwil. Stawka jest rzeczywiście żadna więc chyba się nie raczej opyla. Zmiana niku niezalogowanego gościa nie wymaga żadnych działań i jest nie do wykrycia, bo adres np. neostrady to najmniej kilka tysięcy userów. Nie wymyślaj więc prochu na nowo. Zasada logowania jest standardową zasadą we wszelkich głosowaniach na gazeta.pl i wielu podobnych portalach.
                    No ale cóż, ja tu tylko sprzątam :)
                    pozdro.
                  • ortodox Re: Zasady! 26.01.10, 11:15
                    Aaaaaaa ... to o to Ci ( a właściwie Wam ) chodzi :)
                    No tak właśnie zastanawiałem się, że kontestując zestawienie zabierasz(cie) głos. Przecież nie jesteście gorsze od innych, a może nawet lepsze ;) Brawo dziewczyny. Kto da więcej?
                    pozdro.
      • jeepwdyzlu a moze troszkę inaczej 26.01.10, 11:22
        sądzę, że trzeba dokonać kilku zestawień

np
        najlepszy ośrodek dla bardzo dobrze i dobrze jeżdzących
        najlepszy ośrodek dla początkujacych
        najlepszy ośrodek dla młodzieży
        najlepszy ośrodek dla rodzin z małymi dziećmi
        najlepszy mały ośrodek na uboczu z tanimi karnetami....

Pozdrawiam
        jeep
        ps. orti w sprawach logowania nie upierałbym się...
        • ortodox Re: a moze troszkę inaczej 26.01.10, 11:53
          ... można by tak jeszcze długo wymieniać :)
          pozdro.
          P.s.
          Ja wcale nie upieram się, to była moja propozycja, a pomysłodawca to zaakceptował. Sprzeciwów nie było. Jeśli teraz zmieni zdanie, to będzie to jego decyzja. Ja tu tylko zamiatam.
        • ewangelizator_carvingu kij w mrowisko ;) 26.01.10, 11:58
          ja zacząłbym od ustalenia definicji "ośrodka" i "regionu"
          narciarskiego

uważam, że lepiej głosowac na ośrodki, bo np ktoś jeździł w Arabbie
          i Badii i ocenia cały region SR, albo np czy Plan De Corones
          zaliczac do okolic SR czy nie, da sie stamtad przeciez dojeżdzac, ba
          jest nawet skibus

nie znam sie na Francji ale przypuszczam ze jest podobnie, jak
          podczas jednego wyjazdu przejeździc całe 3 doliny? mozna jeżdzic
          tylko w Val Thorens, czy Meribel /chyba nawet karnety sa na doliny i
          jest megakarnet/ wiec dlaczego oceniac od razu 3V?

albo zupełny absurd - region narciarki Salzburgerland czy Karyntia /
          jest karnet jak sie ktos uprze pojeździ i w Gerlos i w Hochkonig i w
          Katschberg w kilka dni, ale to tak samo dziwny twór jak "okolice
          SR", to samo Ski Amade, podobnie duze doliny jak Zillertal, znam
          ludzi którzy wychwalaja Zillertal pod niebiosa, jeżdża co roku na
          Arenie, a nawet Tuxa nie widzieli, wiec tak naprawde powinni
          wypowiadac sie o Arenie,

poza tym uwazam, ze mniejsze jednostki jest łatwiej obiektywnie
          ocenic, no i jak ktos wspomniał niewielu jest ludzi na tym forum
          którzy widzieli wiecej regionow niz 10, wiec i głosów bedzie wiecej

pomysł z głosowaniem na kategorie tez jest bardzo ok wg mnie
          • Gość: agatulka Re: kij w mrowisko ;) IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 26.01.10, 12:39
            Mysle, ze twoj pomysl z glosowaniem na miasta wprowadzilby wielkie zamieszanie.
            Jezdzac np. w Les 3 Vallees czesto nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego czy
            jezdzisz juz w miejscu nalezacym do Val Thorens, Les Menuires, Meribrel czy
            Courchevel, podobnie z innymi duzymi osrodkami. Niestety to Austryjacy
            wprowadzili ogromne zamieszanie chcac za wszelka cene dorownac Francji pod
            wzgledem wielkosci osrodkow i tworzac zupelnie sztuczne niepolaczone twory,
            ktore nijak oceniac. Pewien problem jest tez w Dolomitach z osrodkami w ramach
            skipassu Dolomiti Superski, ale tu mamy konkretny podzial na 12 osrodkow,
            osrodkiem jest wiec Val Gardena/Alpe di Siusi a nie Sella Ronda.
            Ja mam swoja definicje osrodka, wiem, ze nie jest ona doskonala i nie zawsze
            pasuje przez rozne kombinacje robione na sile: wg. mnie osrodek to taki obszar
            polaczony wyciagami, gdzie w kazde miejsce mozna dojechac na nartach lub
            obejmujacy rozne stoki niepolaczone, ale w ramach jednej miejscowosci (przyklad:
            Livigno), ewentualnie mozna pod to podpiac tez jeden duzy polaczany obszar
            narciarski z kilkoma malo znaczacymi niepolaczaonymi stokami (przyklad:
            Monterosa Ski). Natomiast to czy skipass obejmuje cale Dolomity, czy pol
            Austrii, czy nawet cale Alpy to nie ma z nic wspolnego z poszczegolnymi osrodkami.
            • ortodox Re: kij w mrowisko ;) 26.01.10, 13:23
              Moim zdaniem strasznie mieszasz i próbujesz faworyzować Francję ;)
              Raz piszesz, że to jest pomysł głosowania na miasta "Mysle, ze twoj pomysl z glosowaniem na miasta wprowadzilby wielkie zamieszanie" (kto coś takiego proponował????) a potem w definicji ośrodka ograniczasz obszar do jednej miejscowości" ... gdzie w kazde miejsce mozna dojechac na nartach lub obejmujacy rozne stoki niepolaczone, ale w ramach jednej miejscowosci".
              Rozumiem ,że podział na ośrodki z ograniczeniem do jednej miejscowości dotyczy tylko Austrii i Włoch a w żadnym wypadku Francji.
              Przydała by się jakaś konsekwencja w stosowaniu tech samych zasad dla całych Alp. No i w ogóle nie definiujesz regionu?
              pozdro.
              • Gość: agatulka Re: kij w mrowisko ;) IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 26.01.10, 17:05
                ortodox napisał:

> Moim zdaniem strasznie mieszasz i próbujesz faworyzować Francję ;)

Moim zdaniem Francja nie wymaga faworyzowania. Ale przyjmujac, ze masz racje
                mieszkajac we Wloszczech faworyzuje Francje, czyz to nie dziwne? ;)

ortodox napisał:

> Raz piszesz, że to jest pomysł głosowania na miasta "Mysle, ze twoj pomysl z
                > glosowaniem na miasta wprowadzilby wielkie zamieszanie"
                (kto coś takiego p
                > roponował????) a potem w definicji ośrodka ograniczasz obszar do jednej miejsco
                > wości" ... gdzie w kazde miejsce mozna dojechac na nartach lub obejmujacy ro
                > zne stoki niepolaczone, ale w ramach jednej miejscowosci"
                .

W ktorym miejscu ograniczam obszar osrodka do jednego miasta? Wg mojej definicji
                osrodkiem moze byc dowolna liczba miast polaczanych ze soba systemem wyciagow
                lub (chyba nie zauwazyles tego lub) jedno miasto jesli tylko w nim znajduja sie
                stoki nawet jesli nie sa polaczone systemem wyciagow. Natomist wg mojej
                definicji osrodkiem nie sa dwa miasta (czy mniejsze doliny w ramach 1 duzej), na
                ktore obowiazuje ten sam skipass, ale nie sa polaczone systemem wyciagow. Tak
                jak napisalam nie jest ona doskonala i nie zawsze da sie zastosowac.

ortodox napisał:

> Rozumiem ,że podział na ośrodki z ograniczeniem do jednej miejscowości dotyczy
                > tylko Austrii i Włoch a w żadnym wypadku Francji.
                > Przydała by się jakaś konsekwencja w stosowaniu tech samych zasad dla całych Al
                > p.

Skad taki pomysl? Juz wyjasnilam, ze nie chodzi o zadna jedna miejscowosc a po
                drugie zasady powinny byc wszedzie takie same ;)

ortodox napisał:

> No i w ogóle nie definiujesz regionu?

Myzle, ze pojecie region jest tu zbedne i wprowadza jeszcze wieksze zamieszanie.
                Bo region w jakim sensie? geograficznym? Regionem jest Trentino-Alto Adige,
                Valais, Savoie itd. Wystarczy podzial na osrodek jak we Wloszech comprensorio -
                zeby nie bylo, ze faworyzuje Francje ;) ktory moze sie skladac albo z jednego,
                albo z wielu polaczony wyciagami miast.

A jeszcze pytales kto co proponowal, ewangelizator_carvingu proponowal podzial
                na poszczegolne miasta a ty na poszczegolne obszary objete jednym skipassem,
                zobacz jakie zamieszanie mogloby to wprowadzic dla przykladu:

1. St-Martin de Belleville.
                2. Monchavin les Coches.
                3. Valtournenche.
                4. Ortisei.
                5. Val d'Illiez.
                ....
                chyba niewiele osob cos by z tego zrozumialo a sa to miejscowosci z czolowych
                osrodkow ;)

albo wg twojego pomyslu ze skipassami:

1. Espace Olympique Savoie
                2. Dolomiti Superski
                3. Siski Valle d'Aosta
                4. Valais Ski Card
                5. Grande Galaxie

chyba jeszcze lepsze ;)

Szczerze? Ja bym to zostawila tak jak jest bez zadnego kombinowania bo i tak nie
                widac tlumu chetnych do glosowania nawet biorac pod uwage niezalogowanych i
                liczyla na rozsadek glosujacych i duza wiedze prowadzacego ankiety zeby
                odpowiednio przyporzadkowac sporne nazwy osrodkow.
                • ortodox Re: kij w mrowisko ;) 26.01.10, 17:33
                  Jaki widzisz konflikt w mieszkaniu we Włoszech i faworyzowaniu Francji? Ja mieszkam w Polsce i faworyzuje Włochy ;)
                  No, ale jeśli nie wymaga, to tym bardziej nie powinnaś tego robić :)
                  Dlaczego więc okolice Selli połączone w system wyciągów i tras i objęte jednym skipasem dzielisz na doliny ( Fassa, Gardena, Badia ...) a w 3dolinach już taki podział uważasz za zbędny, czy nawet nieracjonalny, bo nikt nie będzie wiedział gdzie się znajduje?
                  Pojęcie regionu nic nie komplikuje. Nie uważam, że należy brać pod uwagę regiony administracyjne jak Trentino. Region, to także dolina i każda z dolin może być osobnym regionem. Tak jest przyjęte wśród narciarzy, a przynajmniej w środowisku, które znam. Region narciarski to o generację wyższy ( większy ) obszar od ośrodków i może ich zawierać kilka. Podałem definicję w innym poście. Oczywiście można z nią polemizować, ale na zasadzie kontrpropozycji.
                  W sumie uwazam podobnie jak ty, że lepiej już tu nic nie kombinować, ale skoro e.c. wsadził ten kij, to próbuję to jakoś ogarnąć. Problem z liczeniem będzie miał tylko Marcin, ale skoro sie podjął, to może nie utrudniajmy mu tego. Ruch na forum jest jaki jest i nie każdy ma ochotę na zabawę. Może to kompleksy? ;))) Zauważyłaś, że to jest uniwersalne wytłumaczenie wszystkiego złego na forum? ;)))
                  pozdro.
                  • Gość: agatulka Re: kij w mrowisko ;) IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 26.01.10, 18:15
                    ortodox napisał:

> Dlaczego więc okolice Selli połączone w system wyciągów i tras i objęte jednym
                    > skipasem dzielisz na doliny ( Fassa, Gardena, Badia ...) a w 3dolinach już taki
                    > podział uważasz za zbędny

Dolomity to wlasnie ten obszar do ktorego trudno przypasowac jakas uniwersalna
                    definicje. Wczesniej pisalam, ze najbardziej mieszaja Austriacy a te okolice
                    maja tez po czesci austriackie korzenie wiec moze troche racji mam ;)
                    Jesli powstanie jakis twor-osrodek laczacy doliny o ktorych piszesz w jedna
                    calosc to nie mam nic przeciwko traktowani ich jako jednego osrodka, ale jak na
                    razie nie istnieje cos takiego. Nazwa Sella Ronda tez ogranicza ten obszar bo
                    przechodzi tylko przez pewna czesc wymienionych dolin. Sami Wlosi dziela go na
                    12 osrodkow (Alta Badia, Alta Pusteria, Arabba/Marmolada, Civetta, Cortina
                    d'Ampezzo, Plan de Corones, S. Martino di Castrozza/Passo Rolle,
                    Trevalli-Moena/S. Pellegrino/Falcade, Val Gardena/Alpe di Siusi, Val di
                    Fassa/Carezza, Valle di Fiemme/Obereggen, Valle Isarco) i w chwili obecnej ten
                    podzial wydaje sie najbardziej rozsadny, ale ja sie nie upieram.
                    W przypadku 3 Dolin nie ma tego problemu, istnieje Les 3 Vallees nikt nie
                    kwestjonuje ze wszystko jest ze soba polaczone w calosc i sprawa jest jasna.
                    Przynajmniej w jednej kwestii sie zgadzamy, ze dalsze kombinowanie nie ma sensu,
                    wiec jakas nic porozumienia sie rysuje ;)
                    • ortodox Re: kij w mrowisko ;) 26.01.10, 20:43
                      Gość portalu: agatulka napisał(a):

> Dolomity to wlasnie ten obszar do ktorego trudno przypasowac jakas > uniwersalna definicje. Wczesniej pisalam, ze najbardziej mieszaja > Austriacy a te okolice maja tez po czesci austriackie korzenie
                      > wiec moze troche racji mam ;)
                      ---------------------------
                      No sorry, nie austriackie ale tyrolskie jeśli mówimy o korzeniach choć dotyczy to tylko Tyrolu Południowego, a nie Trentino. Tak naprawdę, powinniśmy mówić o korzeniach Ladyńskich, bo to oni są rdzenną ludnością niemal całych Dolomitów. Ich kultura i język nie maja nic wspólnego z Austrią. Nie wchodźmy jednak w politykę.
                      Dolomitisuperski nie jest podzielone na 12 ośrodków, ale na 12 rejonów. Tak podaje www.dolomitisuperski.com/pl-PL/dolomiti-superski-2152PL.html Jednak podział na regiony i ośrodki nie jest rzeczywiście wszędzie czytelny i należy podchodzić do tego elastycznie. Stąd zapewne powstał twór p.t. Sella Rada i okolice jako jeden region narciarski, który spełnia wszystkie wymogi praktyczne, by został uznany jako jeden zwarty region. Nie ma potrzeby, by ktoś to potwierdzał na piśmie lub ogłaszał wszem i wobec ... w prasie i TV.
                      pozdro.
                  • drzwi_do_lasu Re: kij w mrowisko ;) 21.02.10, 05:11
                    ortodox napisał:

> Jaki widzisz konflikt w mieszkaniu we Włoszech i faworyzowaniu
                    Francji? Ja mieszkam w Polsce i faworyzuje Włochy ;)
                    > No, ale jeśli nie wymaga, to tym bardziej nie powinnaś tego
                    robić :)
                    -----------------------------

Agatulka wie, co faworyzowac:) (tak mysle)
                    Nigdzie, przenigdzie nie jezdzilam po tak przygotowanych trasach,
                    jak we francji. 'tit-tit', sie zjezdzalo na bok, bo srodkiem ratrak -
                    i tak kilka razy dziennie. Muldy tylko tam, gdzie bylo im
                    przeznaczone. Francja to pierwszy obcy kraj, w ktorym jezdzilam; w
                    kazdym nastepnym bylam pewna, ze to norma - a tu zonk!
                    szkoda, ze francja tak najdalej od nas, ale i tak warto, im sure:)
                    • ortodox Re: kij w mrowisko ;) 21.02.10, 15:06
                      Ratrakowanie tras w czasie ich użytkowania, to kiepski pomysł.
                      Jeśli tak było, napisz gdzie, będę wiedział które miejsca omijać. Podobało Ci się, pewnie dlatego, że żaden ratrak nie przejechał Ci po nartach. Z całym szacunkiem, ale to pierwsza opinia, która czytałem, że we Francji trasy są lepiej przygotowane niż w innych krajach alpejskich. Pewnie jest tak samo prawdziwa, jak spotykana o wiele częściej, że najlepiej robią to Włosi. Jednym słowem wkładam to między bajki.
                      pozdro.
                      • Gość: Jozzo Re: kij w mrowisko ;) IP: *.tor.primus.ca 21.02.10, 19:24
                        "
                        > Ratrakowanie tras w czasie ich użytkowania, to kiepski pomysł."
                        Zgadzam sie z Orto - moze bardziej ze wgldwu na odpoowedzialnaoc Osrodka za
                        niedoswiadczonych naricazy mogacych popasc w wiekszy lub mniejszy konflikt z
                        ratrakiem konczacy sie w extremalnych przypadkach szpitalem a nawet zejsciem
                        [znam taki przypadek]
                        Dziwi mnie ze cos takiego jak jzadza ratraka po otwarciej dla narciarzy trasie
                        mioalo miejscie - no ale widac ze francuzi maja roztropniejszy naricarzy i moga
                        sobie na to pozwolic [jak to dawniej bywalo tzn zanim prawnicy ... ]
                        Pozty temt jest bez sensu bo cele wyjazdy na narty, preferencje narcizarzy sa
                        tak rozne ze takie oceny udeza w sciane szybciej czy pozniej. Ludzie szukaja
                        terenow spokojnieszych z trasami naturanlymi inni infrastruktury imprezowej po
                        nartach jeszce inni oslich laczek czy przywyciagowych tras bez nawet sladowych
                        muld czy tez lekko zmrozonego sniegu, ktory zaraz obwoluja lodem itp itd
                        Szkoda czasy na taki oceny.

• ortodox Re: kij w mrowisko ;) 22.02.10, 10:41
                            Częsty to jednak przypadek nie jest. Spotkałem się z tym może kilka razy, ale nie o to chodzi. Jest to jednak zawsze bardzo niebezpieczne i jak już pisałem raczej kiepski pomysł. A już z pewnością nie jest dowód specjalnej dbałości o trasy, lecz nie raczej nieradzenia sobie z robotą. Bywa, że jest to spowodowane sporym opadem z samego rana lub w ciągu dnia już po przygotowaniu tras. Jednak decyzja o wprowadzeniu ratraków na otwarte trasy, to raczej akt rozpaczy i obawa, że w słabi nie poradzą sobie. Zdecydowanie wolę trasy przykryte świeżym puchem lub nawet muldami, niż być przeganianym przez ratraki. Unikam takich miejsc.
                            pozdro.
                            • jeepwdyzlu Re: kij w mrowisko ;) 22.02.10, 11:20
                              w MdC podczas opadu ratraki wyjechały
                              ale trasy po których jeździły - zostału zamnknięte (na czas
                              ubijania - 30-40 minut). Odgrodzili nartostradę taśmą, stał człowiek
                              i kierował ludzi na altermnatywna trasę... Po chwili byli w innym
                              miejscu. Dla wielu - to była atrakcja. Ale starannie dbano o
                              bezpieczeństwo.
                              jeep
                            • Gość: Jozzo Re: kij w mrowisko ;) IP: *.tor.primus.ca 23.02.10, 05:22
                              osobiscie nie mam nic przeciwka ratrakom na rtasach ale.
                              No wlasnie ale dzis narciarstwo uprawia szeroka rzasz ludzi nie zawsze
                              gotowych mentalnie byc w gorach czy na stoklach.
                              Ich zachowania czasmi bywaja nie tyle infantylne co nieobliczalne.
                              To nie ich wina poprosty wyniaj to z braku obycia z gorami itp.
                              Do tego prawnicy roba wszystko zeby wycinac od osrodkow kase z byle co jak
                              naprzyklad kichniecie czy spojzenie krzywo na np drzewo.
                              No wiec nic dziwnego ze trzeba dbac o bezpieczenstwo z przesada no bo jak
                              inaczej. Daltego tez np wprowadz sie jazde w kasku na oslich laczkach itp itd.
                              Znam np przypadekze cofajacy ratrak przjechal [na smierc doswiadczonego
                              naricarza ] no wiec po nikad przyznaja racje Orto
                            • drzwi_do_lasu Re: kij w mrowisko ;) 25.02.10, 15:46
                              Wiesz, ortodox, moze nie jezdze najlepiej, ale juz pierwszego dnia
                              na oslej laczce w tatrach osigalam predkosc wueksza od ratraka i ci
                              powiem, ze nie bylam wyjatkiem. Wzrok mam niczego sobie, sluch tez
                              nie szwankuje. Poza tym francja, coz, 'poczatkujacy', ktory mialby
                              szanse zginac w zderzeniu z ratrakiem na pewno spadlby sam w
                              pierwsza mniejsza lub wieksza przepasc zanim ratraki by ruszyly,
                              uwierz:)))
                              Nie boj sie ratrakow, ortodoksie, one sa duuuuze, wolne i robia
                              tiiit - tiiit. Jesli wciaz jeszcze sie obawiasz, to nie jedz do val
                              thorens i la normy pod zadnym pozorem!:)
                      • Gość: smiglostopy Re: kij w mrowisko ;) IP: *.nycmny.east.verizon.net 23.02.10, 00:30
                        ortodox napisał:

> Ratrakowanie tras w czasie ich użytkowania, to kiepski pomysł.
                        > Jeśli tak było, napisz gdzie, będę wiedział które miejsca omijać.

Na przyklad w Vail.

W polowie dnia jechalo obok siebie kilkanascie ratrakow. Wygladalo to imponujaco. Znajac amerykanskie przesadne podejscie do kwestii bezpieczenstwa, jestem przekonany, ze wczesniejsze wypadki sa wykluczone. Ratraki widac i slychac odpowiednio wczesniej. Jechaly tylko po bardzo szerokich i prostych trasach. Na ich widok wszyscy sie zatrzymali (no prawie, nie wliczajac jednego snowboardzisty, ktory przejechal w sporej odleglosci). Prawdopodobienstwo wjechania na ratrak jest duzo mniejsze niz wpadniecie na drzewo. Oczywiscie minimalnego ryzyka nie da sie wyeliminowac, ale czy z tego samego powodu mialoby sie wycinac wszystkie drzewa? Wystarczy stosowac sie do regulaminu na stoku i zamiast omijac ratrakowane osrodki, korzystac ze swiezego sztruksu w srodku dnia.
                        • ortodox Re: kij w mrowisko ;) 23.02.10, 09:54
                          Może u was w USA macie inny śnieg i muldy tworzą się na bardzo szerokich i prostych trasach. U nas w Europie, jakoś dziwnym trafem bardziej wolą tworzyć się na krętych stromych i wąskich i w dodatku bardzo zatłoczonych. Używanie w takich miejscach jak np. zjazd z Porta Vescovo ratraka, czy tym bardziej całego szwadronu ratraków jakoś nikomu do głowy nie przyszło. Widać co kraj to obyczaj i chyba Włosi maja nieco więcej zdrowego rozsądku. Może wynika to tez z faktu, że bez trudu można znaleźć tu dobrze zachowane trasy także pod koniec dnia.
                          • Gość: smiglostopy Re: kij w mrowisko ;) IP: *.dyn.optonline.net 23.02.10, 20:38
                            ortodox napisał:

> Może u was w USA macie inny śnieg

Jesli nie rzucasz slow na wiatr to pewnie sie nie przekonasz.

> i muldy tworzą się na bardzo szerokich i pros
                            > tych trasach.

Pewnie nie takie do kolan, ale po kilku godzinach jazdy nie jest to sztruks.

> U nas w Europie, jakoś dziwnym trafem bardziej wolą tworzyć się
                            > na krętych stromych i wąskich i w dodatku bardzo zatłoczonych.
                            > Używanie w takich miejscach jak np. zjazd z Porta Vescovo ratraka, > czy tym
                            > bardziej całego szwadronu ratraków jakoś nikomu do głowy nie
                            > przyszło.

Wychodzi na to, ze najbardziej racjonalnie do tematu podchodza Polacy. U nas na
                            stoku jezdzacego ratraka jeszcze nie widzialem.

Wlosi to lebski narod, a Amerykanie...wiadomo. Pogoni taki ratrakiem w waskim
                            przepuscie, poprawi jeszcze jednym jak widac ze zawodnik oddycha to i jezdzic
                            sie odechciewa. Po trochu rozumiem twoje obawy.

> Może wynika to tez z faktu, że
                            > bez trudu można znaleźć tu dobrze zachowane trasy także pod koniec > dnia.

No ale jedno nie wyklucza drugiego. Urok miejsca o ktorym pisalem polega miedzy
                            innymi na ogromnym urozmaiceniu tras. Tam gdzie maja byc muldy, sa caly dzien.
                            Gdzie ma byc kopny snieg, nikt go nie dotyka (nie liczac lasek dynamitu;). Jak
                            ma byc sztruks, to jest od rana do wieczora.
          • ortodox Re: kij w mrowisko ;) 26.01.10, 12:56
            Masz wiele racji. Czasem trudno jest rozgraniczyć ośrodek i region.
            Choćby dlatego, że tymi sprawami żądzą często pieniądze i sprawy własności, a nie jakieś rankingi. Nie mniej jednak, dla potrzeb takiej zabawy możemy trzymać się zasady, że region to obszar objęty jednym skipasem i systemem komunikacji umożliwiającym korzystanie z infrastruktury narciarskiej. Czy jest to komunikacja autobusowa( skibus), czy jest to system wyciągów i tras bez odpinania nart, moim zdaniem nie ma znaczenia. Czy ktoś zjeździł cały region, czy tylko jego cześć, też nie jest ważne. Ośrodek narciarski zaś, to najmniejszy obszar infrastruktury narciarskiej objęty osobnym skipasem.. Mimo to, mogą być i zawsze będą wątpliwości jak zaliczyć pewne doliny. SR i okolice jest rzeczywiście nieco sztucznym tworem, ale wg mnie spełnia absolutnie wszystkie
            rozsądne kryteria regionu narciarskiego i dzielenie jej na doliny raczej nie ma większego sensu. Podobnie jak Zillertal. Trudno jednak dołączyć do tego obszaru Plan de Corones, Civettę i SMdC ... podobnie jak trudno uznać Salzburgerland za jeden region, choć ma jeden skipas. Głosowanie na poszczególne ośrodki miałoby jakiś sens, dlatego pytałem, na co mamy głosować, choć z punktu widzenia narciarza docelowym obszarem jest region.
            pozdro.
            p.s.
            To rzeczywiście kij w mrowisko. Róbta co chceta ;)
            • jabolkn ośrodek-region-rejon 29.01.10, 10:00
              witam Wszystkich,
              widać że 3 doliny powoli umacniają się na zasłużnej 1 pozycji, jest ośrodkiem czy rejonem, jest wszystkim a przy tym jeszcze do przejechania w jednym dniu z jednego krańca do do drugiego (Orelle-Courchevel) i powrotu do punktu wyjścia

fajny pomysł miał Marcin ale popełnił drobny błąd na początku - mianowicie nie zaproponował kandydatów a jest to najważniejsza sprawa w każdych wyborach.
              Wydaje mi sie że jest to w pewnym sensie problem językowy, Espace Skiable, Ski Area, Ski Gebiet = Teren Narciarski ? w naszym pięknym języku brzmi trochę dziwnie
              pozdrawiam Janusz
              • Gość: agatulka Re: ośrodek-region-rejon IP: *.7-87-r.retail.telecomitalia.it 29.01.10, 10:36
                jabolkn napisał:

> widać że 3 doliny powoli umacniają się na zasłużnej 1 pozycji, jest ośrodkiem c
                > zy rejonem, jest wszystkim a przy tym jeszcze do przejechania w [b]jednym dniu[
                > /b] z jednego krańca do do drugiego (Orelle-Courchevel) i powrotu do punktu wyj
                > ścia

Zgadzam sie co do 3 Dolin w 100% ;)
                Jednak mysle, ze i Sella Ronda (niech juz tak zostanie) powinna byc wysko. Moim skromnym zdaniem Dolomity sa toche (nieznacznie) gorsze jako tereny narciarskie, jednak to przepiekne gory, unikalne, gwarantuja wspaniale krajobrazy i pod tym wzgledem moga konkurowac z 3 Dolinami.
                Widze, ze nasze rankingi sa bardzo podobne. Pewnie ortodox uzna, ze pisala je jedna osoba ;) W trzech ostatnich osrodkach z twojej list jeszcze nie jezdzilam. Na miejscu 10 masz Grand Massif, stad mam do ciebie pytanie, w marcu planuje wyjazd albo do Davos albo do Grand Massif we Francji, moze moglbyc napisac cos wiecej o tym drugim?
                • jabolkn Re: ośrodek-region-rejon 29.01.10, 12:21
                  Gość portalu: agatulka napisał(a):

> Na miejscu 10 masz Grand Massif, stad mam do ciebie pytanie, w marcu planuje w
                  > yjazd albo do Davos albo do Grand Massif we Francji, moze moglbyc napisac cos w
                  > iecej o tym drugim?

hej Aga (Ulka?)
                  porównanie będzie trudne bo w Davos byłem b.dawno temu, późną wiosną i zbyt
                  krótko by dokonywać oceny.
                  GM to wspaniała panorama masywu Mont Blanck, różnorodność tras i krajobrazów,
                  sporo terenu freerajdowego , nowoczesne Flaine i niżej leżące wioski które
                  zachowały jeszcze swój stary urok.
                  pozdrawiam Janusz
              • ortodox Re: ośrodek-region-rejon 29.01.10, 12:41
                jabolkn napisał:

> fajny pomysł miał Marcin ale popełnił drobny błąd na początku -
                > mianowicie nie zaproponował kandydatów a jest to najważniejsza
                > sprawa w każdych wyborach.
                ----------------------------------------
                To należało tę uwagę zgłosić na początku, zanim oddałeś głos.
        • Gość: twarozek Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.adsl.inetia.pl 28.01.10, 12:45
          Mnie też nie chce się logowac :) Dotychczas byłem w kilku miejscach
          w Alpach, dlatego wymieszam swoje przeżycia z tym, co usłyszałem od
          bliskich osób / znajomych (pod uwagę brałem np. nowoczesnośc i
          szybkośc wyciągów, zróżnicowanie tras itd.):

1. Les 3V
          2. Les Arcs
          3. Ischgl/Samnaun
          4. Val d`Isere/Tignes
          5. Serfaus - Fiss - Ladis
          6. Solden / Obergurgl / Hochgurgl
          7. Milky Way
          8. Val di Fiemme
          9. St. Anton / Lech - Zurs
          10. Zillertal
        • marcinos709 Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! 09.03.10, 22:11
          Darek skoro tak mówisz to znaczy, zę nigdy chyba nie byłeś w Alpach.
          Bo polskie góry i Alpy to jak by porównać malucha z mercedesem. ;)
          Tak więc jeśli jeszcze nie byłes w alpach to radzę nie tracić kasy
          na polską tandetę i stanie w kolejkach, lepiej jedź w Aply.

A tak wogóle to zapraszam do głosowania na najlepszy ośrodek
          narciarski. Czasu już coraz mniej. Głosujcie.

A i takie jeszcze jedno pytanie co sądzicie o dolinie Val si Sole?
          Ja właśnie niedawno stamtąd wróciłem(byłem w Marilleva 1400) i jak
          dla mnie było zajebiście. A co wy sądzicie?
      • Gość: o_andrzej Re: Najlepszy ośrodek narciarski!! IP: *.cyf-kr.edu.pl 22.03.10, 16:18
        Troche bedzie obok tematu, ale tylko troche. Ostatnio zwiedzilem kilka duzych
        wloskich stacji w dolinie Aosta: Valtournanche/Cervinia, La Thuile, Pila,
        Courmayer i Monte Rosa. Codziennie w innej z wyjatkiem 2x Cervinia. Pogoda w
        zaleznosci od dnia troche byla rozna i to na pewno wplywalo na ocene osrodka. W
        trakcie pobytu, i juz po powrocie, zadawalismy sobie pytanie, ktora stacja
        najbardziej nam sie podobala. Zwrocie uwage, nie pisze - byla najlepsza, bo
        musialbym zaraz wymienic kryteria owej lepszosci, ale pisze: najbardziej,
        subiektywnie nam lezala.

I do dzis nie umiem jednozncznie wskazac. To samo dotyczy mojej zony i sisostry.
        "Osilkowi w zloby dano." Chyba Cervinia ze wzgledu na rozleglosc, rozmach tras i
        widoki, na drugim miejscu Monte Rosa, ale tak naprawde to nie wiem. Kazda byla
        super na swoj sposob.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka