Forum Sport Narty
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Jak przechowywać narty poza sezonem ?

04.04.11, 22:44
    Niby banalne pytanie, a jednak... Spotkałam opinie że: "na leżąco", "na stojąco", koniecznie w niskiej temperaturze (piwnice), lub temp. bez znaczenia., ze zdjętymi wiązaniami lub przeciwnie - wiązan nie ruszać ! Więc w końcu jak? To samo z butami, zapinać klamry ciasno, czy przeciwnie - maksymalnie szeroko trzymać i wietrzyć. Hmmm...
    Obserwuj wątek
      • ortodox Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 04.04.11, 23:25
        Tutaj też każdy znawca powie Ci co innego.
        Poczytaj starsze wątki coś było na ten temat.
        Ja wiązanie luzuję na"0". Narty trzymam na strychu ( raczej ciepło latem, ale ważne że sucho) w pozycji lezącej podparte na dwóch belkach. Buty tak samo na strychu, klamry wluzowane.
        pozdro.
        p.s.
        Radzę się za bardzo nie stresować ta kwestią.
        --
        Żeglarstwo w obiektywie
        Oglądaj w oryginale
        • staruch5 Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 05.04.11, 09:20
          warto wyluzowac wiazania - ustawic sile wypiecia sprezyn na zero.
          Mozna naoliwic (lekko pokryc) jakims tluszczem krawedzie, zeby nie zechcialy zardzewiec.
          Pewnie trzymanie pod blaszanym dachem w temperaturze w lecie dochodzacej do 60C nie jest dobrym pomyslem. Ale chyba wazne, zeby raczej bylo to suche pomieszczenie, i tu z piwnicami bywa klopot.
          Ja trzymam w pozycji pionowej. W poziomej jest minimalna tendencja do wyginania sie, ale sila jest mala.
          Buty lepiej trzymac w mieszkaniu. Wazne, zeby wysuszyc - czyli na pare dni wyjac buty wewnetrzne.
      • ewangelizator_carvingu Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 05.04.11, 09:59
        ja trzymam narty w piwinicy bo muszę, niestety jest wilgotno i krawedzie lekko rdzewieją ;( staram sie zawsze krawedzie nawoskować ale nie za bardzo to wychodzi i rdza wyskakuje
        wiązania poluzowane, nie zauważyłem, zeby narty trzmane poziomo sie uginały ale ja preferuje krótkie wiec może u mnie ten efekt jest minimalny

buty musza miec suche skarpety, klamerki trzymam zapiete ostro żeby potem mi się łatwo dopinały
        --
        pozdro
        ec
        byłem, zobaczyłem, jeździłem
        • skyddad Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 06.04.11, 21:34
          Wykonuje normalny servis taki jak przed sezonem /osobiscie / to znaczy ostrzenie usuniecie starego vaxu mechanicznie.Narty przesuszone.Nastepnie po naostrzeniu pokrywam jedna warstwa na goraco w celu zabezpieczenia utleniania sie slizgu.Narty sa chowane w pokrowcu istoja pionowo w"swironku". Dla nie wiedzacyh ,swironek jest to domowa garderoba zawsze sie znajdzie z tylu za ubraniami miejsce aby spokojnie i niewidoczne dla zony staly pomiedzy jej wiszacymi sukienkami. w szwecji swironek jest to osobne pomieszczenie w mieszkaniu na ubranie wielkosci ot takiej polskiej blokowej piwnicy.
          Pzdr.Sky
          P.S nie zmieniam nart co roku gdyz takowych nie dostane nigdzie.Juz z mlodziezy w rodzinie nikt nie startuje i niema szans otrzymania sprzetu prawdziwego wyczynowego.Sklepowy ma tylko napisy i moze z piec technologi prawdziwych wyczynowych.Prawdziwe narty maja wszystkie technologie jakie zostaly w nartach wynalezione.Mowa o Atomic.Jest przyjemnosc szusowania na takich dechach gdzy wiekszoasc niema szans ich dojsc na stoku lub w sytuacjach pod bramkowych,np na tafli lodu nawet sie nie poczuje ze sniegu nie bylo,centymetra nie zrobia uslizgu.Pokrowiec chroni przed dostawaniem sie kurzu lub drobinek materialowych do wiazan .
          • Gość: ec OT gotowalnia IP: *.ptim.net.pl 07.04.11, 10:21
            > Narty sa chowane w pokrowcu istoja pionowo w"swironku". Dla nie wiedzacyh ,swir
            > onek jest to domowa garderoba zawsze sie znajdzie z tylu za ubraniami miejsce a
            > by spokojnie i niewidoczne dla zony staly pomiedzy jej wiszacymi sukienkami. w
            > szwecji swironek jest to osobne pomieszczenie w mieszkaniu na ubranie wielkosci
            > ot takiej polskiej blokowej piwnicy

skyddad,

garderoba czyli inaczej gotowalnia to pomieszczenie znane w Polsce na pewno wczesniej niż w Szwecji, obecnie praktycznie kazde większe nowo budowane mieszkanie posiada taki pokoik, juz nie wspomnę o domach ;)

ale dzieki za oświecenie podmuchem cywilizacji ze Skandynawii

pozdro
            ec
      • wojacenty Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 11.04.11, 17:42
        ta napisała:

> Niby banalne pytanie, a jednak... Spotkałam opinie że: "na leżąco", "na stojąco
        > ", koniecznie w niskiej temperaturze (piwnice), lub temp. bez znaczenia., ze zd
        > jętymi wiązaniami lub przeciwnie - wiązan nie ruszać ! Więc w końcu jak? To sa
        > mo z butami, zapinać klamry ciasno, czy przeciwnie - maksymalnie szeroko trzyma
        > ć i wietrzyć. Hmmm...

Jak masz chwilkę to przeczytaj ten artykuł o konserwacji nart po sezonie

Posezonowa konserwacja nart

--
        Jacek
        FH Remtech
        Remtech
      • jabolkn Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 12.04.11, 13:19
        staram się nie dopuszczać do tego by było poza sezonem
        narty stoją sobie w piwnicy i są zabierane przynajmniej raz na 2 miesiące na śnieg
        w międzyczasie odwiedzam je, głaszczę jakimś pilniczkiem
        nakładam maseczkę smaru, poleruję szczoteczką
        --
        pozdrawiam Janusz
          • ortodox Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 13.04.11, 10:47
            Wiedziałem ( przewidywałem ), że każdy znawca ma swoja szkołę przechowywania nart poza sezonem ... ale przyznam, że takich bajek dawno nie czytałem ;)
            Jeszcze ... żeby to potem uznać za najlepszą radę ... ?
            Tego chyba nie wymyśliłby nawet słynny bajkoPISarz L.Dorn ;))
            pozdro.
            --
            Żeglarstwo w obiektywie
            Oglądaj w oryginale
              • ortodox Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 14.04.11, 11:05
                Można sie skłaniać tu i ówdzie, ale nie zmienia to sytuacji statystycznego narciarza jeżdżącego 7-14 dni w roku, dla którego przychodzi dzień rozpoczęcia i zakończenia sezonu. Pomijam dociekanie jakikolwiek sensu w jeżdżenia latem, bo każdy ma niezbywalne prawo do marnowania swego czasu, wędrówki pod wiatr oraz wbrew naturze. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są także całkiem normalni ludzie ( też narciarze ), którzy wiosną latem i jesienią, a nawet zimą potrafią robić coś jeszcze ... poza wzdychaniem do nart.
                Czego Tobie oraz także jabolakowi z okazji zakończenia sezonu narciarskiego bardzo serdecznie życzę :)
                pozdro.
                --
                Żeglarstwo w obiektywie
                Oglądaj w oryginale
                  • ortodox Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 15.04.11, 14:15
                    A u nas wiosna :)
                    Świeci słoneczko ( nieciągle i nie wszędzie jeszcze ) i choć na południu spadło trochę śniegu, to jednak sezon dla większości zakończony. Stąd takie pytania ... jak w temacie. Oczywiście pozostają lodowce, na których jeszcze można dość dobrze pojeździć, ale to już tylko namiastka narciarstwa. Dla mnie zbyt mało tras ;)).
                    Ciało i umysł domagają się odmiany po zimie. Czegoś nowego. Czas wsiadać na rower, czeka praca w ogrodzie. Robi się zielono !!! Po świętach i przed majowym weekendem woduję łódkę ... a narty? Niech sobie leżą do następnego sezonu. Oczywiście w suchym miejscu, zabezpieczone i wyluzowane.
                    pozdro.
                    --
                    Żeglarstwo w obiektywie
                    Oglądaj w oryginale
      • mc_piter Re: Jak przechowywać narty poza sezonem ? 02.04.18, 19:49
        Przede wszystkim self storage np. Less Mess - są tam idealne warunki dla przechowania nart i nie ma szans, żeby coś np. pordzewiało. Jeżeli chodzi o to, czy pionowo czy poziomo nie wiem czy ma to jakieś więsze znaczenie. Ja wiązania zdejmuję i trzymam oddzielnie.
    Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka