Forum Sport Narty
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

Jak sprawdzić poziom zaawansowania?

IP: 62.87.254.* 22.01.02, 08:40
    Jeżdżę na nartach od wielu lat. Na pewno nie jestem początkującym. Jednak jak
    ktoś mnie pyta o stopień zaawansowania nie jestem w stanie określić czy jest to
    średniozaawansowany, zaawansowany czy ekspert. Jaskie są kryteria? Przy doborze
    sprzętu sprzedawcy zawsze pytają się o to, więc nie jest to pytanie retoryczne.
    Nie mam najmniejszych problemów na przygotowanych stokach niezależnie od
    stopnia nachylenia, a nawet mam wrażenie że na stromych stokach radzę sobie
    lepiej niz na płaskich. Pewien problem stanowi płynna jazda po muldach. Nie
    radzę sobie w głębokim puchu. Czy jestem zaawansowany?
    Obserwuj wątek
      • Gość: Gienek Re: Jak sprawdzić poziom zaawansowania? IP: 62.233.150.* 22.01.02, 11:53
        Sprawa jest dosyć ciekawa. Sprzedawcy w sklepach posługują się klasyfikacją
        narciarzy zaczerpniętą z katalogów narciarskich. Producenci poklasyfikowali
        sprzęt: dla początkujących, średnio-zaawansowanych, zaawansowanych, ekspertów i
        zawodników - po to, aby prawidłowo dobrać narty do swoich umiejętności. Kwestia
        oceny własnego poziomu jest możliwa, chociaż najlepiej, gdyby to zrobił np.
        doświadczony instruktor. Mam gdzieś w domu książkę (w języku francuskim)pana
        Joubert`a, niegdyś trenera kadry francuskiej, o tym jak się samemu nauczyć
        bardzo dobrze jeździć na nartach. Wcześniejsza książeczka o tej samej tematyce,
        tegoż samego autora, została przetłumaczona na język polski. Tytuł, bodajże
        był "Jak się samemu nauczyć jeździć na nartach". Otóż, w obu nich, była ładnie
        podana klasyfikacja poziomu jazdy w odniesieniu do terenu i śniegu. Kwestia
        obiektywnej oceny swojego poziomu jest ważna, ponieważ często spotyka się
        opinie, że ktoś dobrze jeździ, że jeździ bardzo dobrze, że jeździ od 10 lat, że
        jeździ po czerwonych czy czarnych trasach itp. Czyli jakim jest narciarzem? Z
        początkującym nie ma większego problemu. Pierwszy raz na nartach, po sezonie
        lub dwóch, trzech - z tygodniem jazdy w każdym. Eksperci to byli zawodnicy i
        powinni nimi być instruktorzy. Tu wymaga się przyzwoitej jazdy na stromych,
        zlodzonych stokach, na muldach, ale też umiejętności jazdy w puchu. Są też
        śniegi trudniejsze, jak choćby: śnieg przewiany, śnieg mokry, śniegi wiosenne,
        szreń łamliwa. Na wszystkich tych śniegach ekspert powinnien sobie poradzić.
        Pomiędzy tymi grupami są średniozawansowani i zaawansowani lub może dobrze i
        bardzo dobrze jeżdżący. Ja osobiście wolę klasyfikację: początkujący, dobrze
        jeżdżący, bardzo dobrze jeżdżący, ekspert, z tym, że b. dobrze jeżdżący to
        narciarz, który po czarnych trasach jedzie dość szybko i płynnie. Nie ma też
        problemów w puchu do ok. 20 cm.
        • Gość: Kazio M. Re: Jak sprawdzić poziom zaawansowania? IP: *.sympatico.ca 22.01.02, 19:32
          Gość portalu: Gienek napisał(a):

[...]
          > doświadczony instruktor. Mam gdzieś w domu książkę (w
          > języku francuskim)pana Joubert`a, niegdyś trenera kadry
          > francuskiej, o tym jak się samemu nauczyć bardzo
          > dobrze jeździć na nartach. Wcześniejsza książeczka o
          > tej samej tematyce,
          Nie mam wgladu w europejski wydawnictwa ale w ostatnich
          latach ze przejzalem cala litarature z za wielkiej wody
          tzn pn amerykanska moge powiedziec, ze Joubert'a
          publikacjie to chyba naleprze publikacje ( biorac pod
          uwage Misa nalezlo by powiedzec jedna z najlperzych )
          Mimo ze to sie pokazalo ze 30 lat temu to dzis wiele
          rzeczy jest aktualne. Mam gdzies francuskie wydanie
          polskie lezea u siostrzencow.

[...]
          > opinie, że ktoś dobrze jeździ, że jeździ bardzo dobrze,
          że jeździ od 10 lat, że

Czasami trudnosci z jazda po muldach, szreni lamliwej czy
          bardzo glebokim puchu sa wynikiem braku kondycji,
          doswiadczenia a nie brakiem umiejetnosci technicznych
          czy zdo ich posadania ( brak treningu )

Daltego tez patrzac na problem ewaluacji zaawansowania
          to ja bym poszedl w kierunku oceny umiejetnosci
          wspolpracy z narta w czasie jazdy tzn jesli umiesz
          wyczuc subtelnosc miedzy roznymi dlugosciami czy typami
          nart i potrafisz sie dostosowac do nart tych roznic po
          1-2 zjazdach to jestes bardzo zaawansowany jak nie to
          trzeba nad tym pracowac nie koniecznie na stromym i
          zlodowacialym stoku.

Co do innych rzeczy zgadzam sie z Gienkiem
          Mysle ze Misu cos dorzuci na ten temat.

Kazio M.
      • Gość: Gienek Re: Jak sprawdzić poziom zaawansowania? IP: 62.233.150.* 23.01.02, 09:05
        Ta sprawa ma wiele aspektów. To co napisałem nie wyczerpuje absolutnie
        wszystkiego. Chodziło mi o określenie poziomu "przeciętnego"(w dobrym tego
        słowa znaczeniu) użytkownika stoków. Jakoś ich trzeba poklasyfikować, choćby
        dla doboru sprzętu. Mogą być ludzie o niesamowitym "objeżdżeniu" w
        najróżniejszych śniegach i jednocześnie niczym nie wyróżniający się na
        gładziutkim stoku. Z kolei można ładnie kręcić na takim stoku, ale kompletnie
        gubić się obok niego. Znam osoby nigdy nie jeżdżące jakoś nadzwyczajnie, które
        uprawiają "ski-alpinizm". Dawniej mówiło się narciarstwo
        wysokogórskie. "Technika" narciarska w tej dziedzinie jest specyficzna, bo
        specyficzny jest teren. Trzeba tu jeszcze dobrze znać "zwyczaje" gór, aby wyjść
        cało z opresji. Do jazdy w śniegach "trudnych", oprócz niezbędnej kondycji,
        musi się mieć też sporo odwagi, bo nic tu się nie wybacza.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka