Dodaj do ulubionych

Niepoprawnie wymawiane słowa

19.02.05, 14:46
druszlak zamiast durszlak
babington zamiast badminton
szlauf - szluch
Obserwuj wątek
    • Gość: piter Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.exec.lublin.pl / 212.182.117.* 19.02.05, 14:49
      karnister - kanister
      • irenka82 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 15:29
        swetr-sweter
        mielic-mlec
        a w ogole to wkurza mnie jak ktos uzywa slowa "bynajmniej" w zupelnie
        niewlasciwym kontekscie.
        • Gość: merenda Niepoprawnie... IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 19.02.05, 18:56
          moja koleżanka z Liceum mówiła "indyfikator" zamiast "identyfikator" :-)
          • Gość: spinka Koldrdla..zamiast koldra IP: *.cable.ubr06.croy.blueyonder.co.uk 28.06.06, 22:22
            sory za brak poliskich liter
            pozdro 4 all:)
            • Gość: tejot Re: Koldrdla..zamiast koldra IP: *.ismedia.pl 09.01.07, 21:50
              Sory zamiast sorry ;)))
            • tejot2 Re: Koldrdla..zamiast koldra 09.01.07, 21:52
              sory zamiast sorry ;)))
          • kszynka eeee tam 02.07.06, 18:20
            w niektórych regionach mówią dżewo zamiast drzewo, czysta zamiast trzysta
            :-)
          • Gość: to znowu ja Re: Niepoprawnie... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.01.07, 15:50
            a ja mowie FAKATOR ;) nie wiem skąd mi sei to wzielo
        • Gość: anuszka Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.h3.agh.edu.pl / *.ha3.agh.edu.pl 19.02.05, 22:50
          > a w ogole to wkurza mnie jak ktos uzywa slowa "bynajmniej" w zupelnie
          > niewlasciwym kontekscie.

A mnie wkurza, jak ludzie mówią "tudzież", a mają na myśli "lub".
          • Gość: kozborn Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.03.05, 12:29
            mnie też!!!
            • chomskybornagain1 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 25.11.05, 18:42
              a mnie wkurza jak ktos uczy native speakerow jak maja mowic. moze zaczniecie
              uczyc grawitacje jak ma przyciagac co?
            • Gość: ewus Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.aster.pl 09.01.07, 23:33
              mnie wkurz słowo aczkolwiek...
          • Gość: tudziez Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 5.2.* / *.chello.pl 27.03.05, 21:55
            tudziez to nie to samo co lub, raczej lub tez. a ja uzywam tudziez namietnie. bo lubie. Tylko co to ma wspolnego z niepoprawna wymowa, hmm?
        • noico Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 20.02.05, 18:02
          ooo, widzę, że bynajmniej ty mnie rozumiesz..
          • noico Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 20.02.05, 18:03
            noico napisała:

> ooo, widzę, że bynajmniej ty mnie rozumiesz..

to było do Irenki82 (a propos "bynajmnej")
        • Gość: ollus Bynajmniej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.05, 13:00
          Uwielbiam gdy dziewuszki chcąc błysnąć elokwencją sypią:
          -bynajmniej mnie to się nie podoba
          • Gość: x Re: Bynajmniej IP: *.chello.pl 24.03.05, 14:56
            A ja uwielbiam dziewuszki:-))))))))
          • Gość: microprofesor Re: Bynajmniej IP: 212.244.79.* 25.03.05, 12:13
            > Uwielbiam gdy dziewuszki chcąc błysnąć elokwencją sypią:
            > -bynajmniej mnie to się nie podoba

A co w tym niepoprawnego w dialogu:
            - Prawda, jakie to piekne...
            - Bynajmniej, mnie to się nie podoba!
            ?
            • ppo Re: Bynajmniej 25.04.06, 00:29
              Z przecinkiem po bynajmniej jest ok. A najlepiej z kropką. "Bynajmniej" wyraża
              wątpliwość- odpowiednik partykuły "nie".
            • Gość: tazega Re: Bynajmniej IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.01.07, 14:39
              a ja takie dziwo kiedys usłyszałam: azaliż jednakze szczerze watpię....
              Za to moja coreczka do 10 roku życia na bułkę grahamkę mówiła: brahamka. Bardzo
              to lubiłam...
              Od lat też brakuje mi w j. polskim pewnego słowa - skoro od wejscia jest
              wejscie, dlaczego nie ma wsiąscia od wsiadać?
              tazega
        • iwles włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłączać 02.03.05, 07:37
          irenka82 napisała:

> swetr-sweter
          > mielic-mlec

mielić - mleć - obie formy są poprawne.
          Mleć to potoczna forma mielić.

• Gość: kanapka Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.crowley.pl 03.03.05, 16:54
            iwles napisała:

>
            > mielić - mleć - obie formy są poprawne.
            > Mleć to potoczna forma mielić.

Od kiedy?

Mielić to dawniej niepoprawna forma mleć, powstała wtórnie pod wpływem
            form "mielono, zmielono".
            Wskutek, przepraszam za brzydkie słowo, uzusu uznana już (o tempora!) za
            poprawną.
            Niedługo uzus usankcjonuje formy "poszłem", "wzięłem"

a ja wyemigruję.
            • Gość: yoma Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.crowley.pl 03.03.05, 16:55
              pufa zamiast puf
            • dami7 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 28.03.05, 16:55
              Ze skruchą przyznaje się, że z premedytacją używam zwrotu "poszłem"
              zamiast "poszedłem". Jest to mój wkład w walkę z szalejącymi feministkami.
              • misiunia.malutka Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 15.04.05, 11:35
                "poszłem" ma być uznane za formę poprawną, bo zbyt duży procent społeczeństwa
                używa tego zwrotu :)))
                • dami7 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 21.04.05, 12:57
                  Qrczę, to jak ja wtedy będę walczył z szalejącymi feministkami???
                  • chaperone Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 28.06.06, 21:59
                    >> Qrczę, to jak ja wtedy będę walczył z szalejącymi feministkami???

Ja piernicze, dosajesz gosciu palme pierwszenstwa w dziedzinie najglupszego tekstu na tym forum. Cos sie tak czepil szalejacych feministek? Nie masz innych obsesji w zyciu? Sorry, ale umarlam ze smiechu nad twoja durnowatoscia.
                    • dami7 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 07.08.06, 12:54
                      Fajnie, że umarłaś ze śmiechu - nie muszę Ci przypominać, że to forum nazywa się
                      Humorum. Poza tym ubyła jedna smutaska - w dodatku oceniająca innych na
                      podstawie jednej wypowiedzi, w dodatku na jakiś bzdurny temat. Jeśli dalej
                      podtrzymujesz tezę o mojej durnowatości to wiedz, że nie zniżę się do Twojego
                      poziomu i nie będę podtrzymywał tej konwersacji - Twoje wysiłki, aby mnie
                      obrażać trafią więc w próżnię.
                      PS. Poczytałem sobie trochę posty sygnowane nickiem chaperone - jestem pod
                      wrażeniem! Kto tu ma obsesję???
                • very_martini Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 25.09.05, 17:41
                  duży procent społeczeństwa mówi "nie rozumię", a nie słyszałam o planach
                  przyznanania tej formie oficjalnego statusu:)

16%VOL
                  22%VAT

--
                  takie tam... forum homeopatia
                  • landrynka165 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 03.07.06, 12:19
                    no właśnie albo : nie umię . To jakos tak dziwnei brzmi . Albo kołdra lub
                    kordła . Co w końcu jest dobre?
                    • Gość: Teem Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.stg.pl 31.08.06, 17:26
                      Moja znajoma mówi "nie umniem", "rozumniem" etc.
                  • Gość: kate Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.sympatico.ca 21.07.06, 05:04
                    Ale spoko macie dobrego, nawet bardzo dobrego ministra edukacji to wszystko
                    jest mozliwe.Mozliwa jest amnestia matury to roznego tego tupu dozolone wolne
                    amerykanki tez.poszlem/[poszedlem co za roznica dla ministra.
                    • Gość: ewus Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.aster.pl 09.01.07, 23:39
                      jeszcze: wziąść, włańczać i wyłańczać, mi na początku zdania zamiast mnie (np.
                      Mi się to podoba)
                      • jarkoni Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 10.01.07, 19:28
                        Ewus, odpowiadam na Twój bardzo STARYYY post, ale poza włanczać i wyłanczać, to
                        naprawdę te wsiury mówią " mi się to podoba, mi się nie chciało, mi się
                        wydaje,,,"...No szok po prostu...Na stronie Rady Języka Polskiego mówią, że to
                        z lenistwa uproszczenie...
                        Mówi się: " Mnie się nie podoba", albo: "Nie podoba mi się"....
                        Ale cóż, jaki G...taka nauka..
              • Gość: agnes Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.crowley.pl 13.11.05, 18:45
                a co to sa szalejace feministki??
              • klara551 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 04.01.06, 16:07
                A może babiejesz?
              • Gość: Teem Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.stg.pl 31.08.06, 17:24
                Rodzynka zamiast rodzynek. Rodzynki to mężczyźni, jeśli można tak powiedzieć.
            • Gość: krystynaer Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.07.06, 12:00
              Ja też myślę o emigracji obserwując co się wyprawia w naszych, pożal się Boże, instytutach językoznawczych. "Wybitny" profesor przewodzi w dążeniach do sankcjonowania uzusem wszystkich potworków językowych. Podpiera się też w tych
              staraniach zadomowieniem kolokwializmów /łącznie z tymi z "łaciny furmańskiej"/.
              Pora umierać.
              Przepraszam, to nie całkiem dotyczy tego wątku. Tak tylko marudzę.
              Pozdrawiam.
              • Gość: ewus Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.aster.pl 09.01.07, 23:41
                Pomarańcz
          • Gość: guzik prawda Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: 213.227.102.* 05.03.05, 09:14
            mielić - mleć - obie formy są poprawne.
            > Mleć to potoczna forma mielić.

guzik prawda
          • Gość: pskw Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.03.05, 23:29
            No i mieli my rację...
          • megg78 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 16.03.05, 16:41
            a swetr i sweter tez sa obydwie poprawne.
            • Gość: kg Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.lublin.cvx.ppp.tpnet.pl 21.04.05, 16:11
              a własnie ze nie-nie ma czegos takiego jak swetr
              • Gość: osatnia Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.j.pppool.de 08.09.05, 09:53
                a wlasnie ze jest. kiedys napisalam do Swiata Mlodych z takim zapytaniem i
                odpowiedzieli ze zarowno swetr jak i sweter to poprawne formy.
                • tymon99 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 11.11.05, 00:33
                  Gość portalu: osatnia napisał(a):

> a wlasnie ze jest. kiedys napisalam do Swiata Mlodych z takim zapytaniem i
                  > odpowiedzieli ze zarowno swetr jak i sweter to poprawne formy.

to sobie znalazłaś doradców..
                  • sheep2 Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz 25.04.06, 00:58
                    :)))
                • Gość: wrrrrrrrr Re: włanczać, wyłanczać - zamiast włączać, wyłącz IP: *.motorola.com 03.07.06, 09:33
                  było do bravo napisać....
          • ianek70 mnie rozbawiają Polacy, i słowo 'dosłownie' 28.03.05, 01:39
            Jest was kilkadziesiąt milionów, macie kilkadziesiąt tysięcy słow, więc powinno
            być przynajmniej trochę różnorodności tak, jak w normalnych krajach gdzie
            wszyscy mówią po swojemu, mają swoje akcenty i dialekty i sie śmieją z
            pedantów, co godają, że TRZEBA mówić "poszedłem i włączyłem" tak, jak w
            słownikach a nie, że POWINNO czy MOŻNA sztucznie mówić.
            Ale!
            Wszędzie się nadużywa słowa 'dosłownie', 'literally' i tak dalej.
            "Ja dosłownie umarłem ze śmiechu!"
            • Gość: gosia Re: mnie rozbawiają Polacy, i słowo 'dosłownie' IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.08.05, 11:25
              Doładnie ( hehe ), ja też
            • Gość: wrrrrr Re: mnie rozbawiają Polacy, i słowo 'dosłownie' IP: *.motorola.com 03.07.06, 09:35
              Jestem TOTALNIE zaskoczony.
              Wrrrrr, jak mnie to "totalnie" nieraz wkurza.
        • Gość: Turysta Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.03.05, 00:37
          irenka82 napisała: (...)
          > niewlasciwym kontekscie

A mnie też wpienia używanie w niewłaściwy sposob słowa bynajmniej, a już w
          połączeniu z kontekstem - szczególnie.Jednak takie zagadnienia - wcale nie
          humorystyczne - warto rozwijać na forum "O języku",gdzie będziesz mile widziana.
        • llukiz Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 16.04.05, 22:49
          przynajmniej nie masz racji
        • macallan Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 06.09.05, 12:20
          i swetr i sweter jest poprawnie
          • Gość: kate Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.sympatico.ca 21.07.06, 05:12
            swetr i sweter - zalezy czy to slowo pisane czy mowione.Bo sa dopuszczalne
            formy mowione, ale juz pisane nie.No chyba ze sie myle.Inie tylko jest to w
            przypadku sweterka.Chyba nawet jest to w porzypadku slowka
            wziasc/wziac.pierwszaforma jest dopuszczalna mowiona, druga tylko i wylacznie
            pisana.Chyba ze sie ponownie myle za co przepraszam straszecznie - nie jestem
            alfa i omega polonistyczna.Przytrafialo mi sie obrywac paly z gramatyki i
            ortografii w podstawowce od polonistki sadystki.
        • grenzik Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 25.09.05, 13:28
          Z tym bynajmniej nie ma żartów,,,
        • Gość: klll SWETR jest poprawne IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.11.05, 14:02
          dopuszczono obie formy - swetr i sweter, ponieważ b. dużo osób ich używało
        • Gość: M@!Q Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 81.210.32.* 13.11.05, 14:06
          szczycie-szczyście
        • wrexham Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 24.11.05, 20:37
          taa, oni to mowia zamiast "przynajmniej", tez mnie nosi jak to slysze;
          myslalam, ze nikt nie zwraca na to uwagi :)
          • Gość: agoola Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 195.136.174.* 30.06.06, 17:32
            włanczac zamiast włączac[przełanczac, rozłanczac...] wziąśc zamiast wziąc
        • Gość: inż. Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.12.05, 21:36
          żelbeton zamiast żelbet :-) (nawet w Wiadomościach...)
          • Gość: CHESTERCB Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.server.ntli.net 14.04.06, 20:45
            A co w tym niepoprawnego?

wikipedia.pl:

Żelbet (żelazobeton) – beton wzmocniony wkładkami stalowymi, materiał stosowany
            powszechnie w budownictwie. Beton jest materiałem doskonale...
        • Gość: gość Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.chello.pl 01.01.06, 23:45
          swetr-sweter obydwie formy są prawidłowe!!!!
        • smiglostopy Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 31.08.06, 17:32
          mielic i pielic (mlec/plac) mialem na egzaminach wstepnych do ogolniaka (jakis
          czas temu;). trzeba bylbo jakas forme utworzyc (kto by to pamietal) no i 90%,
          lacznie ze mna napisalo "mielila"/ "pielila". poprawnie bylo mela/pela. mam
          nadzieje, ze mielila i mielic jest juz poprawna forma bo ta druga brzmi
          strasznie dziwnie...

"bynajmniej" to forumowa klasyka.
          "bynajmniej jestem inteligentny, nie tak jak ty" ;)
    • Gość: Konstancja Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.aster.pl 19.02.05, 15:39
      'NadwYrężyć' zamiast poprawnego 'nadwErężyć' (dziwne, wiem)
      • Gość: trusiaa Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.05, 16:04
        Dziwne, wiem, ale obie formy są poprawne - patrz: Nowy słownik poprawnej
        polszczyzny PWN z 2002. Niech żyje nadwyrężać! niech żyje!
    • Gość: ;) Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.ksiezyc.pl 19.02.05, 16:08
      dłuksza zamiast dłuzsza
      kotowi zamiast kotu-to mnie rozklada;)
      • Gość: Szafir Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.02.05, 16:25
        LabLador zamiast LabRador.
        • callafior Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 20.02.05, 18:55
          a co powiesz na giblaltar?
          ---------
          Co masz zrobić dziś, zrób pojutrze, będziesz mieć dwa dni wolnego...
          • Gość: grecz Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.05, 21:47
            podsłuchalam niedawno rozmowe dziewczyn, z których jedna stwierdziła, że ten
            błąd z psem robi świadomie bo prawdziwa wymowa jej sie nie podoba :)
          • Gość: sawsan83 BTW IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.03.05, 22:26
            Dowiedzialam sie niedawno, ze nazwa Gibraltar wywodzi sie z j.arabskiego: Otoz
            zyl sobie kiedys niejaki Tarik Ibn Zijad, berberski wodz, jeden z dowodcow w
            armii arabskiej, ktora podbila Polwysep Iberyjski. Skałę Calpe, koło ktorej
            wylądował, nazwano pozniej Dżabal Tarik ("góra Tarika"), czyli Gibraltar.
            • dami7 Re: BTW 28.03.05, 17:01
              Berberski??? Może jednak berberyjski! Bo np. Ariowie - Berberowie, Ariów -
              Berberów, aryjski - berberyjski.
            • Gość: Historyczka Re: BTW IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.09.05, 19:58
              Wow, ale błysnęłaś... no popatrz... Tarik był arabskim wodzem Berberów...
              • Gość: ktosik Re: BTW IP: *.linkprojekt.pl / 80.51.167.* 23.03.06, 00:20
                hihihi
        • mary_ann Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 21.02.05, 21:56
          Gość portalu: Szafir napisał(a):

> LabLador zamiast LabRador.

Z tego samego nurtu: b. częste "laboLatorium"
          • tymon99 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 11.11.05, 00:35
            mary_ann napisała:

> Gość portalu: Szafir napisał(a):
            >
            > > LabLador zamiast LabRador.
            >
            >
            > Z tego samego nurtu: b. częste "laboLatorium"

i jeszcze 'leflektor'
        • Gość: anka Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.11.05, 18:55
          labolatorium zamiast laboratorium
          leflektor zamiast reflektor
          bibloteka zamiast biblioteka
          o tempora o mores
          • Gość: sylo Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.04.06, 20:02
            japko, zamiast jabłko
            • sheep2 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 25.04.06, 01:02
              japko to ets poprawna wymowa, wystepuje tu ubezdzwiecznienei grupy
              spolgloskowej, to samo mamy pzry wymawianiu slowa krakowski - krakoski
              • Gość: iz/a Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 217.153.105.* 31.08.06, 16:37
                o nie to krakoski jest wstrętne, a mnie właśnie strasznie denerwuje jak ktoś
                chce być elokwentny bardzo i rzuca wyraźne jaBŁko, w szkole nas uczyli przecież,
                że mówi się japko
        • Gość: akama Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 194.187.72.* 23.03.06, 20:27
          Labolatorium zamiast laboratorium, i dezynfekator zamiast dezynfektor wkurzające na maksa!
          • Gość: akama Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 194.187.72.* 23.03.06, 20:29
            A jeszcze franelka zamiast flanelka
      • Gość: anna Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 19.02.05, 23:49
        a nie skręca was, kiedy słyszycie, że ktoś widzi pięć palcy i ma 10 widelcy,
        albo tanczy 10 tańcy?
      • Gość: gosiak Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.08.05, 11:27
        kotowi to jeszcze nic, ja kiedyś slyszłam PSOWI
        • Gość: ol Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.e-wro.net.pl 01.01.06, 20:33
          moja nauczycielka z podstawówki (sic!) mówiła: "tatowi" ...
      • bodomlake Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 01.10.05, 12:04
        psowi zamiast psu :D
        letka zamiast lekka
        • Gość: Monika Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.europe.hp.net 15.01.07, 12:01
          A letciejszy, zamiast lżejszy.....
      • Gość: redr Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.07.06, 23:11
        I do tego : dałeś jeść psowi?? Dałeś jeść koniu??
    • klymenystra Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 16:59
      namiętnie używam słowa "kordła" - i to na pół tylko świadomie :)
      a o dwóch facetach zawsze mówię "oboje" zamiast "obaj".
      • Gość: :) Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.05, 17:02
        łanie zamiast ładnie
        srebny zamiast srebrny
        respirant zamiast antyperspirant
        • no_login Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 17:09
          ryżandol
          włonczyć,włoncznik
          alegolog-zamiast alergolog
          norka-zamiast orka
          Óć(Uć?)-zamiast Łódź
          tłumnik
          kandalendarz
          ślizgo
          • kraxa schizofreMia 21.02.05, 17:33
            sporo ludzi tak mówi, a ja sikam ze smiechu...
            • Gość: Jago Re: schizofreMia IP: 213.25.20.* 21.03.05, 14:30
              Rozmawiłam kiedyś z facete, który studiował resocjalizacji i opowiadał o na
              egzaminie z psychologii miał pytanie ze schizofreMii.
              Mam nadzieję, że nie zdała i nie ukończył studiów
              • Gość: dokpsych Re: schizofreMia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.11.05, 19:00
                Niestety większa częś społeczeństwa(szczególnie tego chorego na schizofreNIĘ)
                mówi schizofremia ale juz przywykłam
        • Gość: sylo Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.04.06, 20:04
          mie, zamiast mnie, szkarpetki zamiast skarpetki
      • gixera Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 17:06
        moja babcia zamiast makaron, mowi makaran
        do szalu doprowadza mnie mowienie zamiast brzuch- brzucho
        nie piwnica, tylko piewnica, albo zamiast sznurowki-sznurawki- znajoma tak mowi
        i na deserek zamiast bandanka-vandamka, to chyba od jean'a claude
        • Gość: nizejpodpisana Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.05, 17:12
          "labolatorium" i "szczykawka"
          • marguerite2003 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 18:40
            Porponetka - zamiast portmonetka
            Szpagetki - zamiast spaghetti (to moja ciocia)
            filigramowy - zamiast filigranowy
            znajomi ojca, starsze małżeństwo ze wsi mówi turyści na terrorystów i eternit
            zamiast internet :D:D:D
            • Gość: kwasek Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 19.02.05, 19:00
              jugort zamiast jogurt
              • grapje Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 19:08
                keczuk zamiast keczup
                sztućle zamiast sztućce
                tabeletka zamiast tabletka
                • Gość: majack Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.05, 19:15
                  a ja mówię narpiew zamiast najpierw ;))
                  pokładałem się ze śmiechu gdy mi to uświadomiła znajoma. Bo piszę poprawnie;)))
                  • no_login Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 19:18
                    Można też powiedzieć "najsampierw".
                    I niektórzy tak mówią.
                    • grapje Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 19:27
                      wziąść i weznę
                      • no_login Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 19:30
                        szczał zamiast strzał
                        • grapje Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 19:32
                          jak rowniez "paczyłam" zamiast "patrzyłam". i wszechobecne standarTy.
                          • ami6 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 20:03
                            dźwi zamiast drzwi
                            wziełem zamiast wziąłem
                            • Gość: Trzech psów Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.dip.t-dialin.net 19.02.05, 22:36
                              To mnie dobiło kiedyś - znajoma stwierdziła: "- U niego w ogrodzie biega trzech
                              psów"
                              • Gość: Michał M. Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 20.02.05, 12:33
                                Znajoma z Łowicza pewnie :) "trzech psów" jak "trzech chłopaków".

"ódka" zamiast "łódka" mówili koledzy w przedszkolu. Nauczycielka wyjaśniła, że
                                to niepoprawnie.

Ludzie robią też błędy w akcentowaniu. Zwykle akcentuje się drugą od końca
                                sylabę, ale niekoniecznie.

mateMAtyka a nie matemaTYka, FIzyka a nie fiZYka.

Czytając skróty akcent kładzie się na ostatnią sylabę:
                                eseMES a nie eSEmes
                                eselDE a nie eSELde
                              • rotkaeppchen1 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 23.03.05, 18:16
                                Ogladalam niedawno program prof. Miodka dotyczacy wlasnie deklinacji
                                rzeczownikow rodzaju meskiego. Bardzo ciekawy. Moze to dziwne, ale formy np
                                trzech psów lub trzech kotow, mimo ze niepoprawne, sa calkiem logicznie
                                stworzone. Dlatego tez bardzo czesto male dzieci, zanim naucza sie poprawnej
                                odmiany, tworza wlasnie "trzech psów" tak na zdrowy rozum, za: trzech panow i
                                trzech chlopcow.
                                • Gość: yoma Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.crowley.pl 24.03.05, 13:11
                                  Moze to dziwne, ale formy np
                                  > trzech psów lub trzech kotow, mimo ze niepoprawne, sa calkiem logicznie
                                  > stworzone.

No to zaraz, to się nie mówi "nie było trzech psów"? Bo już zgłupiałam
                                  • rotkaeppchen1 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 31.03.05, 00:09
                                    Mowi sie, ale w zaleznosci od tego jakiego przypadka sie uzywa.
                                    Ja mialam na mysli biernik (kogo? co?). Czesto dzieci mowia: widze (kogo? co?)
                                    trzech psów, zamiast trzy psy, tak samo, jakby powiedzialy: widzę trzech chlopcow.
                                    • Gość: syla Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.04.06, 20:09
                                      Przypadka?A nie przypadku?
                                      • Gość: CHESTERCB Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.server.ntli.net 14.04.06, 20:27
                                        Tez mi to przyszlo na mysl
                              • Gość: joszte Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.06.06, 12:21
                                to pochodzi z jakiejś staropolskiej odmiany rzeczownikowej
                                • joszte Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 29.06.06, 12:25
                                  Gość portalu: joszte napisał(a):

> to pochodzi z jakiejś staropolskiej odmiany rzeczownikowej..tych "psów"
                                  miałam na myśli
                              • joszte Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 29.06.06, 12:23
                                to ze staropolskiej odmiany rzeczownikowej - "biega trzech psów"
                        • kadrel Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 26.03.05, 19:38
                          no_login napisał:

> szczał zamiast strzał

Hehe...było takie powiedzonko ( lepiej brzmi mówione)
                          Wnuczka leciała jak szczała (strzała)
                          babcia szczała jak leciała"
                          • horpyna4 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 01.12.05, 08:47
                            Wymawianie "cz" zamiast "trz" jest powszechne w Krakowie i okolicach, taki
                            regionalim. Pociąg do Czebini stoi na torze przy peronie czecim....
                            Tak samo używanie "bynajmniej" w innym znaczeniu, tylko że w innym regionie.
                            Polecam lekturę "Nad Niemnem".
                            Mnie wkurza "wogle", a co do "umię", to któryś felietonista podzielił posłów na
                            dwie kategorie (pod względem wymowy):
                            1. oni umiom, robiom,
                            2. oni umio, robio.
                            A co do niewłaściwego użycia danego słowa (skoro i o tym była mowa, a nie tylko
                            o niepoprawnej wymowie), to polecam:
                            - Mój mąż nie potrzebuje prerogatywy, bo jest plenipotentem...
                            • Gość: LC Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.04.06, 19:14
                              horpyna4 napisała:

> Wymawianie "cz" zamiast "trz" jest powszechne w Krakowie i okolicach

Nie tylko w Krakowie w Wielkopolsce również tak się wymawia
                        • bender_rodriguez Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 17.04.05, 23:41
                          szczał - sikał
                        • comrade Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 08.08.06, 18:00
                          > szczał zamiast strzał

Moim zdaniem taka powinna być poprawna wymowa :) Prawie ten sam motyw co japko -
                          jabłko :) sczał trudniej wymowic niż szczał :)
                    • Gość: Michał M. Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 20.02.05, 12:28
                      Miałem takiego ucznia, który mówił przy rozwiązywaniu zadania:
                      "Najsamprzód wyznaczamy dziedzinę funkcji..."

I uczennicę, Koreankę, która świenie mówiła po polsku... oprócz jednego słowa:
                      gienstość zamiast gęstość :)

Ludzie często mówią "po najmniejszej linii oporu" zamiast "po linii
                      najmniejszego oporu". Wymowa w zasadzie dobra, ale językowy błąd jest.
                    • Gość: noone Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.08.06, 21:23
                      albo najsamprzód
                    • Gość: iz/a Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 217.153.105.* 31.08.06, 16:42
                      można też najsamwprzód, sama słyszałam i perfuma albo perfum zamiast perfumy, no
                      i oczywiście nieśmiertelne krakowskie:
                      czy - trzy
                      Czebinia - Trzebinia
                      czeba - trzeba
                      itp.... bardzo tego nie lubię
                • Gość: anuszka Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.h3.agh.edu.pl / *.ha3.agh.edu.pl 19.02.05, 23:01
                  > keczuk zamiast keczup

Hehe, a ja znam profesora, który zamiast "laptop" mówi "laptok" i konsekwentnie
                  odmienia: "Policzyłem to na moim laptoku" :-D :-D :-D

A propos, znam innego profesora, który mówi "kompiuter". Jest to maniera chyba
                  dosyć powszechna wśród uczonych, bo znam autentyczny przypadek, że studenci
                  napisali list do profesora Miodka z zapytaniem, czy to poprawnie mówić
                  "kompiuter"? Na to Miodek odpowiedział, że skoro mówi się "kompiuter", to należy
                  również mówić "diupa"... (Sam to opowiadał w radiu.)

Stąd krąży powiedzenie wśród stiudenów, że kompiutery są do diupy...

• gixera Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 19.02.05, 23:02
                    a wiedzieliscie, ze komputery w liczbie mnogiej, to komputry?
                  • dami7 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 28.03.05, 17:09
                    Ten sam prof. Miodek powiedział (w odpowiedzi na zapytanie działaczy Polskiego
                    Związku Szachowego), ża nie mówi się "szachuje" tylko "ciszej, panowie"...
                    • horpyna4 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 01.12.05, 08:53
                      Eee tam, popełnił plagiat. To już bardzo dawno temu prof. Doroszewski polecał
                      wersję "ciszej, chłopcy".
                  • Gość: a to ja(ja) Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.narewka.sdi.tpnet.pl 21.08.05, 18:23
                    a moja znajoma mówi laktop!
                • Gość: vesna Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.torun.mm.pl 20.02.05, 00:24
                  > keczuk zamiast keczup

:D a ja właśnie chciałam dodać coś, co uważałam za super oryginalne, to
                  znaczy "szpagietki z keczukiem" mojej ciotki :) A tutaj się okazuje, że ani
                  keczuk, ani szpagietki (to podała Marguerite wyżej) takie oryginalne nie są ;)
                  Może tylko to, że dobry pomidorowy sosik został do roli keczuku zredukowany :(
                  Przyznam się, że uwielbiam w rozmowie ze znajomymi robić takie różne "błędy",
                  nie wiem czemu mnie to bawi, ale mówię: "krema do rączków" (kremy do rąk), "nie
                  ma ciastków", "daj kotowi spokój". Lubie też używać wyrazów przekręcanych w
                  dzieciństwie przez siebie i brata: poramańcza, kordła, wystykować się
                  (gimnastykować), dzień kobiec (Dzień Kobiet). No ale tu juz zbaczamy z
                  tematu... ;)
                  a u innych najbardziej mnie wnerwia "ślizgie", "zapoznać chłopaka" i
                  doprowadzające mnie do jasnej cholery "pani nie kazała" zamiast "pani nie
                  pozwoliła". Na przykład: "Nie dotykaj tego, pani nie kazała". Brrrr.
                  • kika781 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 21.02.05, 16:07
                    Ja też bardzo lubię robić błedy świadomie
                    np.: zjadłabym klusków itp
                  • feminasapiens Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 15.04.05, 11:37
                    Jeśli chodzi o "pomarańczowy" to mam w rodzinie bratanka, który jako latorośl
                    ledwo ucząca się mówić upodobał sobie POMAŃCZALOWY (oczywiście jeszcze nie
                    wymawiał R). Co ciekawe - tym słowem określał wszystkie kolory.

"Jakiego koloru jest ten samochodzik?" - "POMAŃCZALOWY!" (samochodzik
                    oczywiście był niebieski :-)
                    • Gość: :) Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.smstv.pl 30.11.05, 19:08
                      a mnie sie przypomnialo (niena temat zupelnie) moj chlopak do 7 roku zycia
                      uwazal ze jest tylko jeden kolor FIOLETOWY i w zwiazku ztym wszytsko bylo
                      foletowe jego niebieska kurteczka czarne buciki
                    • Gość: CHESTERCB Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.server.ntli.net 14.04.06, 20:39
                      A ja mowilem popitalowy...
                  • Gość: ziuta Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.server.ntli.net 24.11.05, 21:27
                    'Zapoznac chlopaka' tez mnie rozwala. Moja kuzynka zawsze tak mowila, co
                    strasznie mnie denerwowalo. Oprocz tego na chipsy mawiala ci..y.
                    • Gość: ziuta Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.server.ntli.net 24.11.05, 21:29
                      A co to za cenzura??? Moja kuzynka mawiala na chipsy 'c i p s y'
                      • equus3 Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 04.01.06, 23:12
                        Moja kuzynka jak była mała mówiła "c i p k i". ;D
                      • Gość: rysio z klanu Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 212.160.69.* 01.07.06, 18:29
                        do mnie koleżanka dosłownie powiedziała daj chipsa ehhehehe
                • Gość: ja Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.01.07, 16:26
                  esesman zamiast esemes
                  być zamiast bądź,np być u mnie o 10.00
                  ciebie zamiast tobie np duzo sie o ciebie dowiedziałam
                  a ja jak byłam mała to mowiłam: tramBaj, Belonka, Wenzyna(b-w)
            • misiunia.malutka Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 15.04.05, 11:39
              He he - a ja myślałam, że tylko moja koleżanka mówi porponetka i filigramowa :)
              A tu proszę :)
          • Gość: xyzndhta Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.rwe.com 21.07.06, 09:55
            szczykawka - to wtedy jak Kawka szczy :-))))
        • Gość: anuszka Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.h3.agh.edu.pl / *.ha3.agh.edu.pl 19.02.05, 22:52
          > zamiast sznurowki-sznurawki

A w moim otoczeniu wszyscy mówią "sznorówki". Ja też. Dziwne.
        • Gość: japko Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.05, 00:43
          w tej dziedzinie kroloja moi dziadkowie :D
          babcia: pewnica (piwnica)
          dziadek: komple (kumple) i szlub (ślub)
          pozdr ;-)
          • misiunia.malutka Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 15.04.05, 11:50
            Moi też są genialni :)
            * tabuletka - tabletka
            * kraganiec - kaganiec
            * hejk - aids (a to już babcia koleżanki)
            * ócz - oczu (np. co oni ócz nie mieli i nie widzieli?)
            * okieć - łokieć
            * na wszystko co jest plastikowe - "masowe" masowe kubki np, a reklamówka
            to "nylon" (masz jakiś nylon, żebym to spakował?) - to mój znajomy :)
            * makrowela - kuchenka mikrofalowa :)
            * "mam zrazę do czegoś" - koleżanka, jak jej coś obrzydnie :)
            • Gość: pav Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 212.160.172.* 15.04.05, 13:24
              'ócz' jest jak najbardziej poprawne, tylko jakby odrobinę przestarzało-
              książkowe i może rzeczywiście brzmi dziwnie.
            • Gość: R.i.P. Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.rwe.com 21.07.06, 10:09
              misiunia.malutka napisała:

> * ócz - oczu (np. co oni ócz nie mieli i nie widzieli?)

... i tu się mylisz, to jest poprawnie. Np. "Patrzę w głębię Twoich ócz".
              Słownik języka polskiego dopuszcza trzy formy: 1. oczy, 2. ocz, 3. ócz.
              Wiem, że to brzmi dziwnie, ale tak jest.
              Pozdrowienia dla Twojej babci (tylko niech zmieni szyk w tym zdaniu,
              polecam: "Czy oni nie mieli ócz?")
        • Gość: Liz Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: 213.17.246.* 31.08.05, 14:10
          Lepsze to niz zawiązywajki.....( miało byc sznurówki)
          albo haudrulik- hydraulik.....
          i hit sezonu melelentarz zamiast elementarz...
          emelenty zamiast elementy....
      • bodomlake Re: Niepoprawnie wymawiane słowa 01.10.05, 12:07
        najbardziej mnie rozwala "przyniesłam" zamiast przyniosłam i "kupywać" zamiast
        kupować :/
    • Gość: anuszka Re: Niepoprawnie wymawiane słowa IP: *.h3.agh.edu.pl / *.ha3.agh.edu.pl 19.02.05, 22:49
      > szlauf - szluch

Przecież powinno być szlauch...