Dodaj do ulubionych

Forum Rozwoju Olsztyna

13.01.10, 13:19

https://bi.gazeta.pl/im/4/7437/z7437584N.jpg

Forum Rozwoju Olsztyna to stowarzyszenie, które walczy o to, żeby mieszkańcy Olsztyna mieli wpływ na jego wygląd i rozwój.

Wszystko zaczęło się od kontaktów na internetowym forum Skycrapercity poświęconym architekturze, urbanistyce i inwestycjom. Potem przyszedł czas na spotkania, rozmowy i przygotowywanie własnych projektów. Tak powstało Forum Rozwoju Olsztyna. Celem stowarzyszenia jest praca nad stworzeniem Olsztyna, opartego na rozsądnym i perspektywicznym planowaniu, przyjaznego, uporządkowanego urbanistycznie miasta z wysokiej klasy architekturą.

Na początku organizacja liczyła 15 osób. Teraz jest ich już 26. Pierwszym pomysłem zaprezentowanym publicznie przez młodych ludzi - bo większość z działających we FRO to studenci - była propozycja trasy tramwajowej, która w przeciwieństwie do wariantu przygotowanego przez urzędników śmiało wkraczała w posiadające potencjał rozwojowy dzielnice, np. w starą ul. Warszawską, czy Dąbrowszczaków. FRO wskazywało, że tramwaj to nie tylko środek komunikacji, ale także instrument świadomego rozwijania miasta, zapobiegania degeneracji i umierania dzielnic. Profesjonalne wizualizacje zawstydziły urzędników, którzy niedawno zamówili podobne, by wypromować swój wariant trasy tramwaju.

Można się nie zgadzać z postulatami, jednak młodym zależy na dyskusji. Nie sposób nie zauważyć, że dzięki naciskowi FRO miasto ruszyło wreszcie z dużą kampanią informacyjną. Ostatnio np. ratusz uruchomił w końcu stronę internetową poświęconą projektowi przywrócenia tramwajów w Olsztynie. Urzędnicy dojrzewają też powoli do zaakceptowania postulatu młodych, że konsultacje społeczne są niezbędną częścią planowania nowych inwestycji w mieście.

FRO to nie tylko tramwaj. Przygotowało np. koncepcję muzeum techniki w tartaku Raphaelsohnów, którą zgłosiło do konkursu "Wykluczone", organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Nakład pracy opłacił się. Projekt zajął pierwsze miejsce w kategorii "przestrzeń i architektura". FRO należało do koalicji stowarzyszeń walczących o takie właśnie zagospodarowanie obiektu, a nagroda ta z pewnością pomogła przekonać do tego pomysłu urzędników.

Stowarzyszenie interesuje się tym, co dzieje się w mieście. Nie boi się też głoszenia poglądów ciągle niepopularnych wśród większości olsztynian, np. że Dukat jest skarbem architektury, o który należy dbać.

Najważniejszą wartością, jaką wniosło FRO, jest jednak pokazanie, że młodzi ludzie nie muszą marzyć tylko o ucieczce z Olsztyna, ale także dbać i walczyć o swoje miasto i jego rozwój.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
Obserwuj wątek
  • rita100 Re: Forum Rozwoju Olsztyna 13.01.10, 18:07
   Aprobatę proszę wyrazić w głosowaniu smile

   Głosować można na kuponach zamieszczanych na 2 stronie Gazety. Aby zagłosować
   można też wysłać SMS na nr 72007 (koszt: 2,44 zł z VAT), o treści OL.PERLA.KOD
   KANDYDATA.IMIĘ I NAZWISKO GŁOSUJĄCEGO. Na Wasze głosy czekamy do 30 stycznia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka