Dodaj do ulubionych

74. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego

25.02.14, 15:22
74. rocznicy śmierci Seweryna Pieniężnego

Seweryn Pieniężny, działacz społeczny i oświatowy na Warmii, wydawca "Gazety Olsztyńskiej", w czasie II wojny światowej był więźniem obozu koncentracyjnego w Hohenbruch (obwód kaliningradzki), gdzie 24 lutego 1940 r. został rozstrzelany.

Mieszkańcy, przedstawiciele stowarzyszenia i urzędnicy złożyli kwiaty i wieńce m.in. w pobliżu pamiątkowego głazu obok "Domu Gazety Olsztyńskiej". Obchody rocznicowe zorganizował olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego Pieniężny jest patronem.

https://bi.gazeta.pl/im/78/cf/ec/z15519608Q.jpg
(Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta)


https://bi.gazeta.pl/im/7/4089/m4089857.gif
...................................................................

A ŁOF nojdzieta coły artikel i ziency łobrozików.
Obserwuj wątek
     • warnija Re: 75. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego 25.02.15, 13:52
      Jó, ślypsioj tlo Gietpe. Tak zidoć co tylo mym łobadwa yśwa nie zaboczyli ło naszam Sewerynie młodszym, a reszta łogniście zoguje i na forum nie zaglóndo sad
      A co bandziewa jamrować, toc ziosna łuż zidać, tak i nie brukuje ślypsioć, tlo psisać smile

      Łof zapodam eszcze nojświeższy artikel, jek wczoraj śwantowano 75 rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego we Łolstynie.

      https://www.olsztyn24.com/cache/art_wide/450_20150224140932.JPG
      Uroczystość na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie

      Dzisiaj (24.02) mija 75. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego (syna) - przedwojennego dziennikarza, redaktora i wydawcy Gazety Olsztyńskiej, patrona warmińsko-mazurskich dziennikarzy, zamordowanego przez hitlerowców w nieodległym od Olsztyna obozie koncentracyjnym Hohenbruch. Z tej okazji olsztyńscy dziennikarze, na czele z ks. Ireneuszem St. Bruskim - prezesem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, odwiedziała miejsca w Olsztynie z Sewerynem Pieniężnym związane.

      Główna z rocznicowych uroczystości odbyła się na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, przy rodzinnym grobie Pieniężnych, gdzie spoczywa również Seweryn Pieniężny. Oprócz dziennikarzy pojawili się tam także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: wicewojewoda Grażyna Kluge, wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma oraz burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. Przybyła też delegacja noszącego imię Seweryna Pieniężnego Gimnazjum w Jezioranach, jak również przedstawiciele kultywującego pamięć o redaktorze i wydawcy Gazety Olsztyńskiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Po okolicznościowych przemówieniach, na grobie Seweryna Pieniężnego, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono również znicze.

      Spotkanie przy grobie Seweryna Pieniężnego, nie było jedynym punktem dzisiejszych obchodów rocznicy Jego śmierci. Dziennikarze złożyli też kwiaty pod pomnikiem Pieniężnego przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych, przy pamiątkowej tablicy przy ul. Pieniężnego, a także przy pamiątkowym głazie w Parku Podzamcze. W intencji Seweryna Pieniężnego w bazylice konkatedralnej św. Jakuba odprawiona została też msza święta.

      ŁOF nojdzieta gwołt łobrozików

      a niżej żywy łobroz, czyli silm video
      www.olsztyn24.com/chilli_tv/4975-75-rocznica-smierci-seweryna-pienieznego.html

      .......................................................................................

      A łof jedan komentarz łod internauty:

      Cytat~Kazik Tarnowiak / 2015-02-25 08:15
      Uroczystość na cmentarzu przy rodzinnym grobie Pieniężnych była godnym i wzruszającym uczczeniem 75 rocznicy śmierci Seweryna Pieniężnego. Byłem tam obecny w delegacji Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który w swoim statucie ma zapisane m.in. czczenie pamięci narodowej poprzez udział w obchodach narodowych i wojskowych rocznic. Warto dodać, że nasz Związek doprowadził do postawienia pomnika w miejscu kaźni śp. Seweryna Pieniężnego, tj. w niemieckim obozie w Hohenbruch / obecnie Gromowo w obwodzie kaliningradzkim /. Poświęcenie odbyło się 24 marca 2011 roku w Gromowie. Odsłaniając pomnik stryjeczny wnuk Ziemowit Pieniężny powiedział, że takie miejsca są symbolem naszej pamięci o 6 milionach Polaków pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Gdy nas już nie będzie przyjdą tu nasze dzieci, potem nasi wnukowie. W taki sposób chronimy pamięć o polskich męczennikach i bohaterach.


      A wciórko dzianki https://www.olsztyn24.com/gfx/logoO24.png


      • warnija Re: 125 rocznica urodzin Seweryna Pieniężnego 25.02.15, 13:58
       A ziedzieliśta co dzisioj jest geburstag Seweryna Pieniężnego juniora, tygo somego ło chtóram łof psiszewa ?

       Dzisiaj (25.02) natomiast mija 125. rocznica urodzin Seweryna Pieniężnego. Z tej okazji Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich organizuje uroczystą galę, podczas której wręczone zostaną Laury Dziennikarza Warmii i Mazur oraz nagrody w konkursie o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego. Początek gali o godz. 18.00 w Villa Pallas.
       • warnija Re: 76 rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego jr 24.02.16, 14:56
        No jó, tak sia złożuło, co w tam kóntku psiszewa i ło rocznicy śmierci, jano i ło rocznicy geburstagu Seweryna Pieniężnego juniora.
        Tak dzisioj ło 76 rocznicy śmierci i uroczystościach z tym związanych.

        Dni Seweryna Pieniężnego odbywają się w Olsztynie

        https://www.olsztyn24.com/cache/art_wide/400_20160224124326.jpg
        Główna uroczystość rocznicowa przy grobie rodziny Pieniężnych na cmentarzu komunalnym w Olsztynie

        Dzisiaj (24.02) przypada 76. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego (syna), jutro zaś minie 126. rocznica urodzin tego wielce zasłużonego dla obrony polskości na Warmii i Mazurach wydawcy i redaktora przedwojennej Gazety Olsztyńskiej. Z tych okazji Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego Seweryn Pieniężny jest patronem, zorganizował Dni Seweryna Pieniężnego.

        Pierwszym akcentem rozpoczętych dzisiaj uroczystości było złożenie kwiatów pod popiersiem Seweryna Pieniężnego przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się natomiast na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie przy ul. Poprzecznej, przy grobie rodziny Pieniężnych, w którym spoczywa również Seweryn Pieniężny.

        W uroczystości udział wzięli m.in. dziennikarze z SDP, z prezesem warmińsko-mazurskiego oddziału ks. Ireneuszem St. Bruskim na czele, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskólska i wiceprezydent Olsztyna Bogusław Szwedowicz. Wojewodę warmińsko-mazurskiego reprezentowała Bożena Ulewicz, a starostę olsztyńskiego Magdalena Bujewicz-Mydlak. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta Pieniężno, a także reprezentacje Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie, III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, Szkoły Podstawowej im. Franciszka Szczepańskiego w Lamkowie i Gimnazjum im. Seweryna Pieniężnego w Pieniężnie.
        Uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych przemówień prezesa oddziału SDP ks. Ireneusza St. Bruskiego, wiceprezydenta Olsztyna Bogusława Szwedowicza, członka zarządu województwa Sylwii Jaskólskiej oraz członka SDP Zenona Złakowskiego. Odczytano też listy wojewody Artura Chojeckiego, starosty olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak i byłego prezesa Związku Polaków w Niemczech Józefa Młynarczyka.

        Uroczystość na cmentarzu zakończyło złożenie na grobie Seweryna Pieniężnego wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy.

        W programie dzisiejszych obchodów Dni Seweryna Pieniężnego znalazła się również msza święta w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej św. Jakuba w intencji dawnych i obecnych dziennikarzy. Po mszy uczestnicy uroczystości zapalili znicze pod dawnymi siedzibami redakcji i drukarni Gazety Olsztyńskiej w latach 1886-1939: przy ul. Staszica 12, przy ul. Stare Miasto 11 i przy ul. Targ Rybny 1. Dzisiejsze uroczystości zakończyło spotkanie przy poświęconym Sewerynowi Pieniężnego głazie w Parku Podzamcze.

        Na jutro natomiast zaplanowano konferencję zatytułowaną „Seweryn Pieniężny - olsztyński wydawca” z referatami dr. Jana Chłosty, prof. Stanisława Achremczyka i red. Wojciecha Reszczyńskiego. Początek konferencji o godz. 11.00 w Ośrodku Badań Naukowych przy ul. Partyzantów 87 w Olsztynie.

        Wydarzeniem jutrzejszego dnia będzie również Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur, która rozpocznie się o godz. 16.00 w dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza. Podczas gali m.in. wręczone zostaną dziennikarskie wyróżnienia jubileuszowe oraz ogłoszone zostaną wyniki tegorocznego konkursu o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego.

        GALERIA ZDJĘĆ

        ............................................................................................

        a wciórko mowam dzianki : https://www.olsztyn24.com/gfx/logoO24.png
        • warnija 77 rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego jr 24.02.17, 13:18
         https://s.tvp.pl/images/4/0/e/uid_40e074b8655e92cbefa42853c57a713b1487499362494_width_800_play_0_pos_0_gs_0.jpg         Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaprasza na obchody Dni Seweryna Pieniężnego. Wydarzenie odbędzie się w Olsztynie w dniach 24-25 lutego.

         24 lutego, w dniu 77. rocznicy śmierci Seweryna Pieniężnego, obchody rozpoczną się o godzinie 10:15 przy pomniku obok Olsztyńskich Zakładów Graficznych przy ulicy Towarowej 2. O godzinie 11:00 uroczystości przeniosą się na cmentarz komunalny przy ulicy Poprzecznej, gdzie znajduje się grób Seweryna Pieniężnego.

         Z kolei dzień później, w dniu 127. urodzin Pieniężnego, o godzinie 14:00 rozpocznie się Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur, podczas której przyznane zostaną nagrody jubileuszowe, nadanie tytułu "Przyjaciel Warmińsko-Mazurskiego SDP" oraz rozstrzygnięcie konkursu im. Seweryna Pieniężnego za rok 2016.
         • warnija 78 rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego jr 25.02.18, 11:40
          https://m.wm.pl/2018/02/z9/sewerynpieniezny-junior-jpg-448192.jpg
          Seweryn Pieniężny junior Autor zdjęcia: materiały prasowe

          Seweryn Pieniężny, ostatni przedwojenny wydawca „Gazety Olsztyńskiej”, przyszedł na świat 25 lutego 1890 roku. Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Hohenbruch 24 lutego 1940 roku. Jutro przypada 78. rocznica jego śmierci, w niedzielę 128. rocznica jego urodzin.

          Do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trafiły unikatowe egzemplarze „Gazety Olsztyńskiej” z lat 20. — Nie było ich dotąd ani w regionie, ani w Polsce, ani na świecie — mówi Danuta Syrwid, kustosz Domu „Gazety Olsztyńskiej”. — To wyjątkowy dar. Od 2005 roku prowadzę poszukiwania Gazet, ale tych numerów nie znalazłam w katalogu żadnej biblioteki.

          Podarowała je Maria Surynowicz, bratanica poetki Marii Zientary-Malewskiej, jej spadkobierczyni.

          — Robiłam porządki w zbiorach po cioci i znalazłam egzemplarze Gazety z 1922 i 1927 roku. Postanowiłam przekazać je w dobre ręce, czyli do muzeum, gdzie znajdą odpowiednie miejsce
          — mówi Maria Surynowicz. — Pewnie ciocia zatrzymała je dlatego, że w tych numerach ukazały się jej wiersze i proza poetycka.

          Dwie Gazety pochodzą z 1922 roku. W jakim momencie życia byli wówczas Seweryn Pieniężny junior i Maria Zientarówna?

          On miał 32 lata, urodził się w Olsztynie. Jako 15-latek przeżył śmierć ojca, potem brata Władysława, który zginął w czasie walk pod Reims we Francji w 1916 roku. Sam miał za sobą służbę w armii niemieckiej w czasie I wojny. Ale przede wszystkim był dzieckiem Gazety. Urodził się w domu na olsztyńskiej starówce, gdzie mieściła się także redakcja, wychowywał się z Gazetą. W latach dwudziestych był przystojnym, szczupłym, eleganckim mężczyzną. Od dwóch lat był żonaty z Wandą Dembińską, która przed ślubem pracowała w konsulacie polskim w Olsztynie. Potem pomagała mężowi w pracach redakcyjnych i wydawniczych. Jednak wydawczynią Gazety oficjalnie była matka Seweryna — Joanna Pieniężna. To jej nazwisko widniało w stopce redakcyjnej.

          — Ona była właścicielką wydawnictwa — została nią do końca życia w 1929 roku — jednak to Seweryn przejął wszystkie obowiązki, angażował się w wydawanie, zbierał teksty z południowej Warmii i sam pisał — dodaje Danuta Syrwid. — Seweryn zawsze bardzo ciepło wypowiadał się o matce. W rocznicowym numerze napisał, że ją podziwia, że słaba kobieta sama w czasie wojny wydawała gazetę, bo uważała, że to jej patriotyczny obowiązek.

          ..................................................

          reszta nojdzieta Ł O F

          A wciórko mowam dzianki : https://olsztyn.wm.pl/i/miasta/logo/logo-4.jpg


Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka