08.12.21, 12:37
W wielu krajach mówi się o wstrzymaniu dostaw en.el. To pewnie na początek elektryki pozostaną bez paliwa?
Obserwuj wątek
    • bigzaganiacz Re: blackout 08.12.21, 12:49
      Generalnie to h wie o co z tym chodzi, moze poprostu o przyzwyczajanie plebsu do brakow pradu
      Cele fit 55 sa dosyc wysrubowane i w ciagu 9 lat maja byc w wiekszosci spelnione
      Wiec braki pradu beda codziennoscia ale za to bedziemy eko
      A elektryki to tak na marginesie zeby miec kontrole kto gdzie jedzie , wlacza ci zdalnie na godzine dziennie i sie bedziesz cieszyl ze spalinowcem moga mnie cmoknac w pompe
    • bolo2002 Re: blackout 09.12.21, 08:18
      Jest genialny sposób na brak prundu w elektrykach. Opisany zresztą juz wczesniej. Otóz - jak nastanie ciemność- to kazdy elektryk bedzie ciagnął za soba przyczepkę z ... agregatem na ropę i wtedy bedzie sie ładował. Tylko patrzec - jak własciciele tychże " cudeniek" rzuca sie na zakupy agregatów. Powodzenia!
        • bruner4 Re: blackout 09.12.21, 15:47
          Niektóre generatory prądu zmieszczą się w bagażniku. Właściwie to posiadanie takiego w elektryku i tak jest wskazane, bez względu na blackout, - ograniczony zasięg elektryka, mało punktów ładowania , długi jego czas powodują że lepiej bez generatora w bagażniku lepiej nim nigdzie dalej nie wyjeżdżać.
      • qqbek Re: blackout 09.12.21, 17:50
        Wiesz, niektórzy mają na dachu takie śmieszne, duże panele.
        Wystarczy magazyn energii do tego śmiesznego urządzenia dokupić i możesz mieć w dupie dostawców energii.
        Gorzej z zimą, za 9 dni grudnia mam raptem 25 kWh wyprodukowane - na potrzeby domowe wystarczy, przy założeniu oszczędnego korzystania z urządzeń.
        Z drugiej strony, dopóki mi paneli śnieg nie przysypał, to nawet w listopadzie było 200 kWh, czyli ze sporym zapasem ponad moje rzeczywiste zużycie.
        • bruner4 Re: blackout 09.12.21, 18:05
          Ja nie wiem jak oni teraz u nas ludzi namawiają na tą fotowoltaikę, jak ja ją kiedyś w Niemczech sprzedawałem to opłacało się to wyłącznie wtedy, gdy produkowany przez nią prąd był kupowany przez państwo - dwa razy drożej niż normalnie prąd kosztował- wtedy instalacja się zwracała po 10 latach a potem to generowało zyski. Gdy państwo zmniejszyło dotacje to większość firm padła- ludzie przestali zamawiać te instalacje.
          • qqbek Re: blackout 09.12.21, 18:10
            Jak ja kalkulowałem ROI w przypadku pełnego zużycia (bo na razie mam nadprodukcję, muszę sobie jeszcze jakieś "odbiorniki" kupić - planuje taki do garażu, na 4 kołach) to wychodziło niecałe 7 lat do zwrotu.

No, ale kalkulację robiliśmy w maju/czerwcu, zakładając 1 do 2% podwyżki cen prądu na rok.
            Wygląda na to, że w 2022 "odfajkuję" podwyżkę za kilkanaście lat do przodu, co sprawia, że całość zepnie mi się w mniej niż 6 lat (a jak dostanę kasę z Mojego Prądu, bo też składałem, to nawet w 5).
            • bruner4 Re: blackout 10.12.21, 00:49
              No zobaczymy jak to wyjdzie- trzymam kciuki, ale te kalkulacje mają się nijak do tego co w mojej firmie kalkulowano, no niby to było na warunki niemieckie, ale nie chce mi się wierzyć żeby były tu jakieś wielkie różnice.
            • porschepanamerka Re: blackout 10.12.21, 10:27
              qqbek napisał:

> Jak ja kalkulowałem ROI w przypadku pełnego zużycia (bo na razie mam nadprodukc
              > ję, muszę sobie jeszcze jakieś "odbiorniki" kupić - planuje taki do garażu, na
              > 4 kołach) to wychodziło niecałe 7 lat do zwrotu.
              >
              > No, ale kalkulację robiliśmy w maju/czerwcu, zakładając 1 do 2% podwyżki cen pr
              > ądu na rok.
              > Wygląda na to, że w 2022 "odfajkuję" podwyżkę za kilkanaście lat do przodu, co
              > sprawia, że całość zepnie mi się w mniej niż 6 lat (a jak dostanę kasę z Mojego
              > Prądu, bo też składałem, to nawet w 5).
              >

Sikam ze śmiechu 🤠🥳😷 Przeszacowałeś moc instalacji w stosunku do potrzeb. Jeśli do maja nie odbierzesz odprowadzonej nadwyżki to przepadnie bo na odebranie jest rok 🤣 za komuny też robili puste przebiegi bo ilość spalonej benzyny z przydziału i kartek trzeba było do końca roku wykorzystać bo przepadnie😂😍🤣🤩😝
          • qqbek Re: blackout 09.12.21, 21:12
            engine8 napisał(a):

> A bateria w samochodzie elektrycznym to nie magazyn energii? Nalezy dokupic dru
            > gi?

Tak, tylko samochód ładujesz najczęściej w nocy.
            Akurat wtedy, gdy panele nie dają nic :)
            Dokupienie magazynu energii daję faktyczną niezależność od sieci przesyłowej - może padać i kilka razy dziennie, a ty masz to gdzieś. To taki wielki zasilacz UPS, tyle, że dla całego domu i wystarczający na długo.
              • bruner4 Re: blackout 10.12.21, 09:13
                bywalec.hoteli napisał:

> na przyczepce możesz se ciągnąć dodatkową baterię - taki auto-powerbank

Jeśli przyczepka to od razu zestaw do produkcji gazu generatorowego- paliwa jest pod dostatkiem, za okupacji sprawdzało się to doskonale.
            • trypel Re: blackout 10.12.21, 09:22
              A jakby ktoś policzył na ile starczyłby taki zestaw 50 akumulatorów 12 v i powiedzmy 55ah
              Cz6 to da pełna niezależność w domu?
              • bruner4 Re: blackout 10.12.21, 12:34
                trypel napisał:

> A jakby ktoś policzył na ile starczyłby taki zestaw 50 akumulatorów 12 v i powi
                > edzmy 55ah
                > Cz6 to da pełna niezależność w domu?
                >
                To jest kompletnie bez sensu, za taką kwotę kupisz generator spalinowy i zapas paliwa na ponad dwa miesiące ciągłej pracy z pełną mocą. Jeszcze bardziej survivalowa wersja to generator napędzany gazem generatorowym (potrzebna tylko prosta wytwornica gazu generatorowego) i w przypadku kataklizmu masz prąd z uzbieranego chrustu w lesie.
            • porschepanamerka Re: blackout 10.12.21, 10:32
              qqbek napisał:

> engine8 napisał(a):
              >
              > > A bateria w samochodzie elektrycznym to nie magazyn energii? Nalezy dokup
              > ic dru
              > > gi?
              >
              > Tak, tylko samochód ładujesz najczęściej w nocy.
              > Akurat wtedy, gdy panele nie dają nic :)
              > Dokupienie magazynu energii daję faktyczną niezależność od sieci przesyłowej -
              > może padać i kilka razy dziennie, a ty masz to gdzieś. To taki wielki zasilacz
              > UPS, tyle, że dla całego domu i wystarczający na długo.
              >
              >
              Kupowanie baterii za 40 000 zł by być niezależnym od sieci i gromadzić energie jest nieopłacalne. Można ale po co? Kiedy sie te panele zwrócą gdy dasz 40 000zł na baterie? ? Za 30 lat? 🤣🤣🤣😂🤣🤣

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka