Dodaj do ulubionych

Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz..

04.02.16, 21:10
Na gorąco, tuż po powrocie wrzucam garść informacji dla osób wybierających się na Teneryfę. Sam przed wyjazdem wertowałem fora w poszukiwaniu wszelkich informacji by rozsądnie zaplanować pobyt na wyspie. Mam nadzieję, że informacje zawarte w moim poście pomogą niektórym zaplanować swój pobyt.
Na Teneryfę wybraliśmy się w przełomie stycznia i lutego. Wybór padł na Costa Adeje, gdyż płd-zach kraniec wyspy jest najcieplejszym jej rejonem.
Auto wypożyczyliśmy na 3 dni (fiat panda) co kosztowało nas 102 EUR. Do wypożyczenia auta (wypożyczalnia Oasis) potrzebne było prawo jazdy i nic więcej. W umowie mieliśmy pełen pakiet ubezpieczenia. Z informacji wiem, że nie warto korzystać z tych najtańszych, ponieważ trzeba płacić kaucję, którą łatwo można stracić po stwierdzeniu przez pracownika wypożyczalni, że jest jakaś rysa, której wcześniej nie było itp. Czasami okazuje się że samochód ma tylko podstawowe ubezpieczenie. Auto zostało dostarczone do hotelu i tam też nastąpił jego zwrot. Według mnie, żeby zwiedzić najważniejsze atrakcje Teneryfy w zupełności wystarczą trzy dni w samochodzie. My zaplanowaliśmy to tak:
Dzień 1 – Costa Adeje – wulkan Teide – Masca – klify Los Gigantes (wyjechaliśmy ok godz 10, powrót na około godz 18tej)
Dzień 2 - Costa Adeje – Loro Park – Santa Cruz – La Orotava – (powrót do adeje przez El Teide.
Dzień 3 – Costa Adeje – plaża Teresitas w san Andreas – plaża Benijo (płn cypel wyspy) – La Laguna – Adeje.
Na całość zużyliśmy jeden zbiornik paliwa za 26 EUR (należy pamiętać, że panda ma mały silnik, więc większe auta pożrą więcej) cena paliwa 95 – 0,87 EUR. Pomimo małego silnika autko radziło sobie z podjazdami wcale nienajgorzej. A podjazdy bywają momentami rzędu 45%.
Dla ludzi ceniących spokój Costa Adeje jest właściwym miejscem. Trochę na południe w Las Americas tętni nocne życie i dudnienie dyskotek przez całą noc musi być akceptowalne przez turystów zamieszkujących tamtejsze hotele. Jeśli jesteśmy już przy hotelach to najlepiej korzystać z polecenia znajomych. Sam naczytałem się sporo hejtów o hotelu, do którego mieliśmy jechać. Po przyjeździe zostaliśmy miło zaskoczeni. Oczekiwanie turystów standardów 5 gwiazdek w obiekcie 3 gwiazdkowym jest chyba dość powszechne.
W samym Costa Adeje są dwie plaże. Pierwsza, ta bliższa Fanabe wg. Mnie mniej okazała otoczana falochronami co czyni kąpielisko nudnawe ze względu na brak fal. Druga ta dalej playa de duke większa, z falami i to dość dużymi jest moim zdaniem bardziej atrakcyjna. Przede wszystkim większa.
Koniecznie należy odwiedzić Siam Park uznawany od 3 lat przez Tripadvisor za najlepszy aquapark na świecie.
Jeszcze krótko o cenach.
Jeśli jedziecie z dziećmi i planujecie wizytę w loro parku i Siam Parku warto kupić dwa bilety w pakiecie. Przy dwójce dzieci i dwójce dorosłych można zaoszczędzić sporo Eurasów.

Cen wejściówek do parków oraz do kolei linowej na Teidę nie będę podawał gdyż są dostępne na stronach. Zaznaczę, że wybierając się na tejdę warto zatroszczyć się o bezpłatne pozwolenie z narodowego parku na wejście na sam szczyt wulkanu. Przeżycie niesamowite.
Dobra, ceny:
Trzy bagietki (trójpak) – 1.10 Eur, najtańsze piwo w litrowej szklanej butli 0.80 EUR, paczka wędliny od 1.20 do 2.50 EUR, litr oliwy z oliwek 3,80 sałata lodowa 1.15. Owoce typu jabłka i gruszki bardzo drogie, papierosy 2.80 do 3.50, woda (8ltrowa bańka) ok 0.80
Podałem ceny z jednego z najtańszych marketów sieci Marcedona. W małych sklepikach należy doliczyć 20-30%
To w zasadzie chyba wszystko co zdołałem zapamięać. A sama wyspa? No cóż trzeba pojechać by przekonać się o pięknie jej krajobrazów.
Obserwuj wątek
      • iziula1 Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 13.02.16, 19:15
        Tak, można. My tak mieliśmy w tym roku, termin podobny do autora wątku. Z tym,że park El Teide zwiedzaliśy już kilka lat wcześniej więc teraz to była wycieczka sentymentalna ;)
        Masca natomiast samochodem to podróż bardzo przyjemna, droga jest wspaniała, choć wąska ale z licznymi zatoczkami do wymijanek plus punkty widokowe.
        inaczej byłoby gdyby Masca zwiedzac pieszo, wtedy trasy trwają dłużej ( o wile ) niż jazda samochodem.
        Poza tym parkingi są tak małe a turystów sporo że nie ma możłiwości zatrzymania się w każdym punkcie widokowym, co znacznie skraca czas zwiedzania ;)
        • jusytka Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 13.02.16, 23:59
          Przejście wąwozem Masca trochę trwa i moim zdaniem nie da się tego zrobić jednego dnia, łącznie z wejściem na Teide. No chyba, że ktoś chce dojechać tylko do wioski Masca, ale to wąwóz stanowi główną atrakcję i zdecydowanie warto poświęcić mu dzień !
      • iziula1 Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 13.02.16, 23:03
        Woda w ocenaie zimna ale można pływać. My akurat polubiliśmy plaże Fanabe, cudowny piasek, "łagodne" fale , choć potrafią przykryć i powalić dorosłego na ziemie więc z tą łagodnością bym uważała szczególnie z dziećmi.
        Temperatura powietrza ok 25-30 st, przy wilgotności 30%.
        Byłam w okresie styczeń/luty, 2 tygodnie. Wróciłam kilka dni temu.
        3 dni pochmurne ale koszmarnie parne. Reszta pełne słońce. Wieczory ciepłe. Wiatr nie dokuczał.
        Na El Teide jak zwykle pełno słońca ale zimno , podobnie Masca - bluza lub kurtka wskazana.

Z Aqua parku nie korzystałam. Nie lubię.
        Tym razem zwiedzaliśmy północną część wyspy. jest piekniejsza.
        Zachęcam do korzystania z lokalnych knajpek - nie restauracji tylko małych, rodzinnych barów. Jedzenie pyszne, wino rozkosz. Jedyny mankament, że czasem pracujący tam ludzie nie znają angielskiego a my niezbyt hiszpański więc obiad i tapasy są dużym zaskoczeniem ;)
        Za obiad dla naszej 5 z napojami płaciliśmy ok 30 euro+ napiwek.

Polecam też okoliczne bandegi. Warto spóbować ich win i dokonać zakupu. My tym razem kupiliśmy wina 4 miesięczne i roczne, tinto. Uprawy ekologiczne. Na 12 letnie się nie zdecydowlaiśmy :), cena.
        A o aloesie nie wspomne. To zakup niezbędny, bo jest najlepszy. Zresztą każda wyspa ma własne wytwórnie aloesu.
      • jusytka Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 13.02.16, 22:34
        Pozwolenie na wejście na Teide załatwiałam w domu przez Internet, wystarczy poszukać na tym forum, a znajdziesz właściwy link Podejście jest krótkie i łatwe Problemem może być tylko mała ilość tlenu przy tak dużej wysokości, e przypadku chorych na serce na przykład. Ja w Siam parku byłam latem i zgadzam się z tym, że jest to najlepszy park wodny w Europie i punkt obowiązkowy na Teneryfie.
    • rock35 Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 14.02.16, 07:09
      Oczywiscie, jeśli chce się odwiedzić każdą dziurę i każdą wioskę to potrzeba relatywnie więcej czasu, my skupiliśmy się na głównych atrakcjach wyspy i 3 dni w zupełności wystarczą. Woda w oceanie chłodna ale nie na tyle żeby nie móc do niej wejśc. Odnośnie plaży. Fanabe jest ok tyle tylko, że nie ma fal bo są falochrony. Jeśli ktoś lubi poszaleć i się pobawić w wodzie to el duke jest otwarta i są fale. Duże fale. Pozwolenie na wejście na san szczyt Teide należy uzyskać wcześniej. Wejścia są limitowane więc próba rezerwacji z tygodniowym wyprzedzeniem może zakończyć się fiaskiem. Teide - Masca jak najbardziej jednego dnia. Przejazd z Teide do Maski zabiera około 1,5 godz więc nie ma problemu. Pogoda. W słoneczne dni, a takich jest 80% o tej porze roku (mówię o płd Teneryfie) temp w cieniu ok 22-25 w słońcu 26-29. Auapark Siam czynny non stop, woda ciepła.
      • jusytka Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 14.02.16, 13:03
        Absolutnie nie miałam na myśli zwiedzania każdej dziury i każdej wioski tylko GŁÓWNE atrakcje, których tam jest więcej niż na innych wyspach, które miałam okazję zwiedzić. Jeśli ktoś uważa, że przez trzy dni zwiedził Teneryfę to moim zdaniem jest w błędzie, bo w tym czasie niewiele mógł zwiedzić. PS Co to znaczy że byłeś w Masce? Przeszedłeś cały wąwóz? Bo jeśli widziałeś tylko wioskę, to w Masce nie byłeś wcale... To tak jakby ktoś powiedział że był w Loro parku, a widział tylko bramę do tego parku...
        • ja.s.i.u Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 14.02.16, 13:49
          Ale są ludzie, dla których najważniejsze jest wykonanie zdjęć na fejsa. I tym rzeczywiście wystarczy 3 dni na zwiedzenie wyspy. Ja muszę na Teneryfę jeszcze parę razy wrócić, bo w tylu miejscach jeszcze nie byłem, no ale dla mnie nie istnieją przewodniki. Ja staram się obejrzeć obszar np. na mapach googla i wówczas mam cel, by zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości.

Właśnie dlatego osoby np. w El Medano nie wiedzą co to Montana Bocinegro, nie mają pojęcia co to Cueva del Santo Hermano Pedro, nie wiedzą, co to Ensenada de Pelada, nawet na Monte Roja nie chce im się iść. Podobnie bywalcy okolic Adeje - o Barranco del Infierno pojęcia nie mają, bo przecież wszystkiego na fejsa się nie wrzuci.

Moim zdaniem każdy powinien sobie zadać pytanie - czy chce zobaczyć naprawdę fajne miejsca, czy tylko pochwalić się ludziom, że gdzieniegdzie był i co nieco widział. Bo jeśli ktoś tak zwiedza, to można faktycznie w jednym dniu całą wyspę objechać. Jeśli chce więcej, to czasem trzeba będzie drugi, trzeci, czy czwarty raz na wyspę powracać.

Temperatura wody w Siam Park jest określana na 24 stopnie, z tym, że dla mnie "odczuwalnie" jest jakby niższa. Są miejsca, gdzie ochlapanie wodą jest wyraźnie nieprzyjemne, a może ja po prostu ciepło lubię? Nie wiem.
    • grzalka Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 19.03.16, 06:24
      Wielkie dzięki, przyda się to podsumowanie, my jedziemy pierwszy raz na Wielkanoc. Będziemy 10 dni, organizujemy sami, bo wychodzi sporo taniej (2+3). Samochód zaklepany, lokum też, syn jedynie marudzi, ze w siam parku ominie go najwieksza zjeżdżalnia, bo podobno od 14 lat.
      • ja.s.i.u Re: Teneryfa. Info dla tych co pierwszy raz.. 29.03.17, 16:31
        Dziękujemy pani Doroto. Czytając reklamowany przez panią blog doszedłem do wniosku, że pewnie ma pani zdolności muzyczne. Czemu tak sądzę? A bo skoro literackich nie ma Pani za grosz, produkując takie wypociny, żeby nie określić dosadniej, to myślę, że boża sprawiedliwość obdarzyła panią jakimiś talentami i stawiam na muzykę.

No chyba, że słuchu też pani nie ma, jeśli tak, to współczuję. Najważniejsze, że link do bloga wyszukiwarki (w tym gugiel) zauważą. Prawda, że nie o opinię na temat paninej grafomanii, ale wypozycjonowanie strony chodziło, a więc wszystko w porządku. Na pewno w porządku?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka