Dodaj do ulubionych

CBA: Nowa ustawa śmieciowa to pole do korupcji

26.03.13, 06:49
Korupcja

Czy radni PO maja swiadomosc, ze uczestnicza w przestepczym procederze, popierajac te pseudo proekologiczna ustawe i bandyckie stawki za wywoz smieci?

Wawerka
Obserwuj wątek
    • Gość: oficerCBA Re: CBA: Nowa ustawa śmieciowa to pole do korupcj IP: *.met.pl 26.03.13, 08:29
      nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć doniesienie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa do CBA. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
      - listownie
      - telefonicznie
      - e mail
      - poprzez strony www - cba.gov.pl/portal/pl/zgloszenie

Czyny, a nie czcza gadanina czynią człowieka praworządnym.
      Czekamy na Twoje zgłoszenie.

Chyba, że strach blokuje napisanie takiego zawiadomienia.
    • Gość: Bobi Re: CBA: Nowa ustawa śmieciowa to pole do korupcj IP: 212.160.172.* 26.03.13, 10:47
      1. Generalnie każdy obszar zarządzany przez Państwo, gdzie pojawiają się pieniądze, jest polem do korupcji. Więc pisanie tego to truizm.
      2. Z tego co pamiętam, to geneza tej ustawy nie jest w głowach naszych rodzimych (p)osłów, ale w Unii. My tylko zrealizowaliśmy ten obowiązek po swojemu.
      3. Akurat pisanie w pięknym Wawrze o tym że jest to zalążek korupcji jest głupkowate. Bo to dzielnica gdzie śmieci walają się po lasach, gdzie sąsiad podrzuca sąsiadowi lub w przebłysku dobrej woli do kosza na przystanku. I to kolejna geneza tej ustawy.
      A ustawa mówi ni mniej ni więcej, że za zarządzanie śmieciami odpowiada samorząd terytorialny. Czekam na propozycje, jak zrobić system niekorupcyjny, który to zrealizuje.
      I nie piszemy o kwotach, od ego jest iny watek, ale o systemie niekorupcyjnym.
      Geniuszy jest tu tylu, że na pewno coś wymyślą. I mają mój głos w wyborach.
      • Gość: swojak Re: CBA: Nowa ustawa śmieciowa to pole do korupcj IP: *.met.pl 26.03.13, 12:05
        na początek trzeba stworzyć komórkę, która będzie kontrolowała posiadanie obowiązkowej umowy na wywóz śmieci. Oprócz kontroli musi być weryfikacja tych umów. Wtedy będzie czarno na białym kto ma umowę, a kto nie. Utworzenie infolinii, na którą można zgłosić fakt np. palenia śmieci w piecach, czy na podwórkach. Nagradzanie takich informacji, a także wszystkich uchybień - np. ze ktoś nie ma takiej umowy. To nie jest donosicielstwo.
        Ustalenie orientacyjnej ilości domowników - tu też ukłon w stronę sąsiadów, aby informowali urząd o naruszeniu przez właściciela faktycznej ilości zamieszkiwanych osób. Mogą np. gminy na stronach www podać ulicę , nr domu (urząd meldunkowy) - zameldowaną ilość osób, bez podawania danych osobowych - wtedy każdy z dostępem do neta będzie mógł zweryfikować sąsiada i poinformować o nieścisłościach. Gwarantuje spora skuteczność.
        Ogłosić przetarg na wywóz śmieci bez podawania kwoty jak to teraz zrobiono (skoro teraz firmom opłaca się za średnio 60-70 zł miesięcznie odbierać 4xw miesiącu nieposegregowane śmiecie, to po zmianie powinno być taniej a nie drożej). Do wynegocjowanej stawki dodać 10% na obsługę - kontrola i weryfikacja umów. Ot i cały system.
        Można jeszcze pomyśleć nad darmowym lub częściowo płatnym odbiorze śmieci po remontach.
        Prosto i tanio, bez kombinowania lewego zarobku dla partii rządzącej.
        Bo w lasach tak naprawdę leżą śmieci firm remontowych, a nie babci emerytki.
    • Gość: AnnaM Dlaczego nie można od ilości śmieci ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.03.13, 15:00
      Nie mogę pojąć , dlaczego nie możemy płacić po prostu od ilości śmieci ?

Dlaczego w Niemczech czy Szwajcarii / piszę o tych krajach bo znam tamte systemy/ gdzie także gminy zajmują się oczyszczaniem może być prosty i skuteczny system a u nas nie.

Ten prosty system to:
      - prosty system opłat: w gminie i innych punktach w mieście kupuje się naklejki na worki 60 l lub 120 na śmieci niesegregowane. Firma oczyszczająca zabiera z ulicy tylko worki z takimi naklejkami. Bardzo różnie rozliczają się domy wielorodzinne. W dużych blokach rozliczenie jest poprzez zarządców - ale zawsze od ilości śmieci.
      Gmina drukuje tylko i sprzedaje naklejki a nie zatrudnia do śmieci 10 urzędników jak to planuje tylko dzielnica Wawer.
      - pełna możliwość bezpłatnego oddania śmieci segregowanych.
      Duże kontenery są przy każdym sklepie, na placykach,przy marketach. Śmieci segregowane zawsze mieszkańcy mają możliwość wrzucić do takich kontenerów np. przy okazji zakupów
      - śmieci niesegregowane zabierane są z w workach 60l i 120l z posesji. W budynkach wielorodzinnych są kontenery 240l. Jeżeli komuś nie chce się segregować - płaci za śmieci niesegregowane. Jego wybór.
      - tzw. gabaryty / meble, lodówki.., bez odpadów budowlanych / w określonych dniach raz w miesiącu , bezpłatnie zabierane są z ulic - znane "wystawki". To jest pewnie uwzględnione w cenie naklejek na worki
      - do tego wszystkiego jest system wysokich i nieuchronnych kar za np. wyrzucenie worka ze śmieciami niesegregowanymi do kontenera z segregowanymi lub wystawienie na ulice worka bez naklejki. Kara taka to np. 700-1000 Franków w Szwajcarii. Co ciekawe - mają metody na znalezienie sprawców , wystarcza skrawek koperty z adresem, pisma ... U nas o dziwo nie jest dowodem znalezienie całego worka starej korespondencji firmowej leżącego w krzakach 100m od firmy z siedzibą w domku. W Niemczech czy Szwajcarii sąsiedzi zgłaszają takie zachowania do gminy i nie wygaduje się przy tym dyrdymałów o donosicielstwie.
      Jest to normalna dbałość o wspólne dobro - czyste otoczenie i tępienie brudasów

Ciągle słyszymy, że jesteśmy dumnymi europejczykami a jak dochodzi do śmieci to okazuje się, że nie można nic po prostu tylko trzeba liczyć od metrów , wody itd.

Z tą naszą europejskością chyba coś nie całkiem w porządku a idiotyczna ustawa śmieciowa tak naprawdę cofa nas w rozwoju.

Mądry rząd i mądre samorządy powinny doprowadzić sprawę śmieci do porządku :
      - odpowiedzialność gmin za oczyszczanie swojego terenu
      - każdy płaci za swoje śmieci niesegregowane
      - bezpłatny i łatwo dostępny system zbiórki śmieci segregowanych
      - ostre kary dla brudasów

To jest do zrobienia ale nie z obecnymi POpaprańcami
      Postarajmy się aby w najbliższych wyborach kierować się zasadą, że wybrani nasi przedstawiciele mają dbać o cywilizowane rozwiązywanie naszych problemów korzystając ze sprawdzonych europejskich wzorów. To muszą być po prostu mądrzy i wykształceni ludzie a nie "swoi" przygłupi i zaściankowi partyjni funkcjonariusze
      • Gość: Bobi Re: Dlaczego nie można od ilości śmieci ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.03.13, 18:43
        > Nie mogę pojąć , dlaczego nie możemy płacić po prostu od ilości śmieci ?
        Też tak bym chciał, ale "nie da się" ;-)

Jak ludzie płacili za ilość to podobno oszukiwali. Niektórzy nie płacili wcale. Inni płacili za jeden worek w miesiącu żeby mieć fakturę dla miasta, pozostałe worki palili lub wyrzucali do lasu.

Nie da się połączyć nieuczciwości Polaków z efektywnym systemem. Zawsze ktoś będzie miał wiatr w oczy. Podziękować należy dobrym stworzeniom co ze śmieciami dobrze im się kombinowało.
        • Gość: tia 10/10 IP: *.warszawa.vectranet.pl 26.03.13, 18:55
          Dokładnie tak.
          Dodam jeszcze, że słabe są argumenty w stylu: "do tej pory miałem umowę z firmą, płaciłem X zł i byłem zadowolony. Dlaczego teraz mam płacić więcej?". Słabe, bo nie wiadomo co ta firma z tymi śmieciami robiła. Oczywiście generalizuję na maksa;)
          • Gość: swojak Re: 10/10 IP: *.adsl.inetia.pl 26.03.13, 19:44
            >>Dokładnie tak.
            Dodam jeszcze, że słabe są argumenty w stylu: "do tej pory miałem umowę z firmą, płaciłem X zł i byłem zadowolony. Dlaczego teraz mam płacić więcej?". Słabe, bo nie wiadomo co ta firma z tymi śmieciami robiła. Oczywiście generalizuję na maksa;) <<

No, trochę poleciałeś. Przepisy jasno określały z jakimi firmami można podpisać umowę - wykaz był (może i jeszcze jest) na stronach UM, więc jeśli podpisałem umowę z jedną z tych firm, ok. Były kontrole, ale to była urzędnicza fikcja przez duże F.
            • Gość: tia Re: 10/10 IP: *.warszawa.vectranet.pl 26.03.13, 20:31
              Odnosiłem się do słusznej wypowiedzi bobiego.
              Nie oceniam czy nowy system jest dobrze pomyślany, nie mam pojęcia, po prostu jego założeniem miało być, że nie płaci się od ilości produkowanych śmieci. Dlatego argumenty większości krytyków są nieco nietrafione.
        • w_v_w Re: Dlaczego nie można od ilości śmieci ? 07.04.13, 10:37
          Gość portalu: Bobi napisał(a):

> > Nie mogę pojąć , dlaczego nie możemy płacić po prostu od ilości śmieci ?
          > Też tak bym chciał, ale "nie da się" ;-)
          >
          > Jak ludzie płacili za ilość to podobno oszukiwali. Niektórzy nie płacili wcale.
          > Inni płacili za jeden worek w miesiącu żeby mieć fakturę dla miasta, pozostałe
          > worki palili lub wyrzucali do lasu.
          [...]

Bobi, podpisujac umowe z firma Blysk, "musialam" zadeklarowac minimum uzgodnione z Wawrem, odbior co dwa tygodnie.
          p.s
          Fakt, moj sasiad przez lata wynosil wieczorami "reklamowki" ze smieciami, do pojemnikow blisko dworca PKP. Kilka razy namierzylam te "spacery" i zapytalam dlaczego tak robi?
          To bylo pytanie retoryczne...w niedlugim czasie zauwazylam 'smieciarke" odbierajaca smieci sic!

Wawerka
      • w_v_w Re: Dlaczego nie można od ilości śmieci ? 26.03.13, 20:27
        Gość portalu: AnnaM napisał(a):

> Nie mogę pojąć , dlaczego nie możemy płacić po prostu od ilości śmieci ?
        >
        > Dlaczego w Niemczech czy Szwajcarii / piszę o tych krajach bo znam tamte system
        > y/ gdzie także gminy zajmują się oczyszczaniem może być prosty i skutecz
        > ny system a u nas nie.
        [...]

To bardzo proste, nasi "rzondziciele" musieli "wynalezc proch".

Nadarzyla sie okazja co by okrasc obywateli w imie wyzszych racji i zwalic na UE.

A moze chodzi o to,zeby sklocic sasiadow, stworzyc temat zastepczy, poroznic mieszkancow miasta, odwrocic uwage od istotnych problemow?

Wawerka
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka