Dodaj do ulubionych

Z Tel Avivu do Masady w piątek? Potem Jerozolima?

23.11.13, 12:08
Proszę o radę - wybieram się z mężem na 6 dni do Izraela na początku kwietnia i robię właśnie wstępny plan wyjazdu. Przylatujemy na lotnisko Ben Gurion pod Tel Avivem w piątek o 4.30 rano, z tego co wiem autobusy zaczynają jeździć od 5.00 więc idealnie. Zakładam (i tu nie wiem czy dobrze więc bardzo proszę o radę), że warto pierwsze dni poświęcić na Morze Martwe i Masdadę z jednym noclegiem aby na spokojnie zobaczyć oba te miejsca). I teraz dalej chciałabym jeszcze zobaczyć Jerozolimę i Betlejem, zastanawiam się czy prosto z Masady pojechać autobusem w sobotę wieczorem lub w niedzielę rano do Jerozolimy, tam spędzić dzień, odwiedzić Betlejem, ewentualnie przenocować jedną noc i od poniedziałku do piątku, bo tyle nam jeszcze dni zostanie - zwiedzić Tel Aviv i pobyczyć się trochę :-) Czy jest to dobry plan czy coś do korekty? Fajne polecenia tanich hosteli mile widziane :-) Dzięki z góry!
Obserwuj wątek
    • sumire Re: Z Tel Avivu do Masady w piątek? Potem Jerozol 23.11.13, 17:29
      ja bym raczej pierwsze dni spędziła w Tel Awiwie, jeśli zahaczają o szabat (który zresztą w TLV jest zdecydowanie mniej zauważalny niż w Jerozolimie). ogólnie rzecz biorąc da się wtedy podróżować, bo jeżdżą arabskie busy, ale wolałabym odpocząć po podróży w nadzwyczaj wyluzowanym i bardzo ciekawym mieście niż pchać się dalej w kraj.
      Masada jest genialna, zwłaszcza polecam o świcie, natomiast Morze Martwe to nie aż taka znowu atrakcja, wystarczy godzina, żeby się wypluskać i cześć; jeśli już, to rezerwat En Gedi.
        • pola260 Re: Z Tel Avivu do Masady w piątek? Potem Jerozol 23.11.13, 22:49
          No właśnie wgryzając się w temat także dochodzą do wniosku, że na Jerozolimę potrzebuję więcej czasu - tak do 3 dni właśnie, Morze Martwe jak najbardziej na chwilę - i tu pytanie - Arad jest dobrym miejscem do zatrzymania się w tej okolicy? I jeszcze pytanie - jak jest z noclegami na miejscu w Jerozolimie np. jest szansa na znalezienie czegoś niedrogiego (kwatery, hostele) czy lepiej zarezerwować coś wcześniej jeszcze z Polski?

I dlaczego w Szabat lepiej być w Tel Avivie? Znajomy polecił m wręcz odwrotnie argumentując to tym, że w Tel Avivie wszystko będzie pozamykane a w Jerozolimie część arabska czy ormiańska będzie tętniła życiem.
          • 3.ndd Re: Z Tel Avivu do Masady w piątek? Potem Jerozol 25.11.13, 19:25
            pola260 napisała:

> No właśnie wgryzając się w temat także dochodzą do wniosku, że na Jerozolimę po
            > trzebuję więcej czasu - tak do 3 dni właśnie, Morze Martwe jak najbardziej na c
            > hwilę - i tu pytanie - Arad jest dobrym miejscem do zatrzymania się w tej okoli
            > cy? I jeszcze pytanie - jak jest z noclegami na miejscu w Jerozolimie np. jest
            > szansa na znalezienie czegoś niedrogiego (kwatery, hostele) czy lepiej zarezerw
            > ować coś wcześniej jeszcze z Polski?
            >
            > I dlaczego w Szabat lepiej być w Tel Avivie? Znajomy polecił m wręcz odwrotnie
            > argumentując to tym, że w Tel Avivie wszystko będzie pozamykane a w Jerozolimie
            > część arabska czy ormiańska będzie tętniła życiem.

Wejdż :
            izrael.org.il/forum/4-forum-erec-israel/6113-izrael-jerozolima-na-wasn-rk.html?limit=40&start=3080#82241
          • sumire Re: Z Tel Avivu do Masady w piątek? Potem Jerozol 26.11.13, 15:53
            owszem, ale część żydowska będzie zamknięta na głucho. TLV jest miastem dużo, duuuużo mniej ortodoksyjnym, mieszka tam sporo cudzoziemców, atmosfera dużo bardziej imprezowo-plażowa. nie przeczę, szabat w Jerozolimie to arcyciekawe doświadczenie, zwłaszcza jego początek - ale sama kolejnym razem wybrałabym pozostanie w Tel Awiwie.

noclegi w Jerozolimie są bardzo drogie; imho lepiej szukać jeszcze stąd.
    • planpodrozy Re: Z Tel Avivu do Masady w piątek? Potem Jerozol 11.01.14, 23:45
      Witam,
      niedawno wróciłam w Izraela. W tel Avive wylądowałam w piątek o 4 rano. Kilka swoich uwag opisałam tu:

Informacje praktyczne - planpodrozy.com.pl/2013/12/izrael-informacje-praktyczne/

Betlejem - planpodrozy.com.pl/2013/12/przybiezelismy-do-betlejem/

Góra Oliwna - planpodrozy.com.pl/2013/12/har-ha-zeitim-czyli-gora-oliwna/

Szabat - planpodrozy.com.pl/2013/12/kto-mieszka-w-izraelu/

Bazylika Grobu Pańskiego - planpodrozy.com.pl/2014/01/tu-chrystus-zmartwychwstal/

Odbiór Starego Miasta - planpodrozy.com.pl/2013/12/gdzie-jest-centrum-swiata/

W najbliższym czasie opiszę jeszcze Stare Miasto w Jerozolimie oraz Masadę i Morze Martwe.

Jeśli mogę pomóc jakoś swoją wiedzą - pisz :-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka