Dodaj do ulubionych

wyjazd w październiku

20.06.07, 14:20
Postanowiłam z moim chłopakiem wyjechać do Holandii na rok lub dwa (a moze na
cale zycie.. kto wie). Posiadam wyższe wykształcenie, znam język angielski
którego nadal się uczę, nie boję się zmian i nowych wyzwań. Nie ukrywam, że
głównym powodem wyjazdu są cele zarobkowe. Ale nie tylko... Również chęć
poznania innego kraju, ludzi oraz zmiana otoczenia, nowe doświadczenie,
rozwój w troche inną stronę niż dotychczas. Pytanie tylko jest takie, gdzie
jechac? Nie znamy dobrze Holandii, jedziemy po to żeby ją właśnie poznać. Jak
radzicie, gdzie zacząć? W jakim mieście warto się zatrzymać? Raczej
wolelibyśmy uniknąć mieszkania w Amsterdamie.
Obserwuj wątek
    • nie-niebieska Re: wyjazd w październiku 20.06.07, 22:00
      zalezy jakies szukasz pracy, a radzilabym szukac w zawodzie i nie bujac sie po
      przypadkowych zajeciach
      jesli masz wyzsze wyksztalcenie, znasz angielski i wykazujesz chec nauki Dutcha
      to super, zanim wyjedziesz z Polski szukaj pracy, tutaj czasami czekasz na
      rozpoczecie kontraktu nawet 2 miesiace, wiec musisz miec pomysl co bedziesz
      robic przez ten czas
    • dzwony1 Re: wyjazd w październiku 20.06.07, 23:49
      hejka, ja tez Ci poradze najpierw znajdz prace bedac w Polsce, tujaj na miejscu
      jest trudniej o prace "na poziomie", znalezc znajdziesz, ale moze nie taka,
      ktora zaspokoilaby (moze) Twoje ambicje.
      powodzenia
      • amajczuk Re: wyjazd w październiku 21.06.07, 14:47
        Wiesz, mam ambicje, ale na początku myślę jednak o czymś hmm.. jakby to
        napisać.. prostszym. Myślę, że barierą na ambitną pracę będzie jednak język. Bo
        co prawda uczę się cały czas angielskiego, ale na razie jeszcze za mało umiem,
        żeby swobodnie posługiwać się nim w pracy. Przyznaje, że to moje zaniedbanie z
        poprzednich lat... Chaiałabym poszukać czegoś ambitnego po pół roku pobytu w
        Holandii, kiedy już będę bardziej obyta z tym krajem. Znalazłam na internecie
        takie malownicze miasteczko Haarlem blisko morza i Amsterdamu. Około 148 tyś
        mieszkańców - ani duże ani małe, za to piękne i z klimatem starych czasów. Co
        myśliś? Warto tam zacząć?
    • amajczuk Re: wyjazd w październiku 23.06.07, 11:20
      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie ilu Polaków jest w Haarlem.
      Holandia dopiero otworzyła się na Polskę. Właśnie dlatego chcemy jechać po
      wakacjach, bo wtedy studenci wrócą do kraju. Chciałabym porozmawiać o tylu
      sprawach w związku z tym miastem :) Ale będę miała jeszcze okazję. Tymczasem
      gratuluję ślubu!! To taka magiczna chwila :) Na pewno będzie pięknie, nawet
      gdyby miało padać! Szczęścia szczęścia i jeszcze raz szczęścia od
      nieznajomej :) napolnoc - wyślę dzisiaj maila do Ciebie, mam nadzieję że
      dojdzie :) Pozdrawiam gorąco Ola
      • maja_i_julka jakos tak tu negatywnie... 23.06.07, 23:28
        ja mieszkam w Rotterdamie, bardzo polubilam to miasto, chociaz pewnie ejst w
        Holandii wiele ladniejszych miejsc :) teraz co do poczatkow - sa trudne i moim
        zdaniem 100 razy lepiej jest byc na miejscu szukajac pracy!! jesli ma sie
        mozliwosc zalozenia ze pierwszy min miesiac bedzie bez dochodowy.

co do pracy bez znajomosci holenderskiego - polecam uwadze -
        www.undutchables.nl/

i zrobic wszystko zeby nawet jesli prosta prace to miec od razu legalna,
        zyskujesz wtedy wiele wiecej praw. a bez holenderskiego sprzatac legalnie na
        przyklad mozna.

co warto zrobic - to miec plan, bo czas tu szybko ucieka. jesli nawet zaczynasz
        od podstaw nie pozwol sobie zostac w miejscu za dlugo

pozdrawiam i zycze powodzenia
        • a.polonia Re: jakos tak tu negatywnie... 24.06.07, 11:21
          Bez przesady, nie negatywnie, tylko kazdy wypowiada sie na podstawie wlasnych
          doswiadczen.
          Tobie np. podoba sie Rotterdam, a dla mnie to jest chyba ostatnie miejsce w
          Holandii, gdzie chcialabym mieszkac (no moze z wyjatkiem wysp czy Fryzji :))
        • amajczuk Re: jakos tak tu negatywnie... 24.06.07, 19:01
          Dziękuję bardzo za kilka miłych słów. Co do pracy to nie chcę pracować na czarno, odrazu będę szkukać czegoś legalnie. Ale nie zalatwiamy sobie nic z Polski, bo różnie jest z tymi biurami pośrednictwa. Wolimy nie ryzykować. Chociaż tak naprawdę nie wiem czy szukanie na miejscu nie jest większym ryzykiem :) No i cały czas myślę o tym Haarlem... Szukam jak najwięcej informacji, ale bez znajomości holenderskiego nie jest łatwo :) Jeśli ktoś mógłby opowiedzieć coś więcej (nie tylko o samym Haarlem ale też o życiu w Holandii) to bardzo proszę. Pozdrawiam serdecznie - jeszcze z Polski...
          • napolnoc Re: jakos tak tu negatywnie... 24.06.07, 23:33
            Po pierwsze, to strasznie dziekuje za zyczenia :))))))
            Wszystko udalo sie super, nawet nie padalo, goscie dopisali itd, reszta w mailach :)

A co do Haarlemu, to rzecz warta sporostowania: Polacy nie czekali az rynek w NL
            otworza, 50 % polonii haarlemskiej mieszka tu dluzej niz 5 lat (co najmniej),
            zas czekanie az studenci wyjada tez w przypadku Haarlemu nie ma sensu, gdyz tu
            nie ma sezonowej pracy, to jest miasto, wiec tu sie pracuje caly rok, praca
            sezonowa jest np w Lisse (szukajac chocby blisko Haarlemu) itd, ale nie w miescie.
            • amajczuk Re: jakos tak tu negatywnie... 25.06.07, 09:58
              Heh to super że wszystko się udało. Ja sobie nie wyobrażam mojego przyszłego
              ślubu :P
              Mam jeszcze takie pytanie, czy w Haarlem jest dużo Polaków? I czy jest tam
              jakieś schronisko i może wiesz ile kosztuje? Musimy sie gdzieś zatrzymać zanim
              znajdziemy jakiś pokój na dłużej... W ogóle musimy opracować plan pod względem
              organizacyjnym. Czym np bardziej opłaca się jechać z Polski: samolotem,
              autokarem, pociągiem?
              A tak swoją drogą to już nie mogę doczekać się wyjazdu :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka