Dodaj do ulubionych

Pregabalina - bóle neuropatyczne

12.12.22, 16:44
Czy komuś pomogła pregabalina na bóle neuropatyczne? Jeżeli tak, to w jakiej dawce?
Obserwuj wątek
  • kotyuk Re: Pregabalina - bóle neuropatyczne 15.01.23, 14:41
   Kiedy pracowałem jako ortopeda w Ukrainie często przypisywałem pregabalinu na ból neuropatyczny. Ale bardziej lubię gabapentinu. Dawkowanie nie może być zalecane w internecie. To jest kwestia lekarza który oglądał pacjenta i się z nim komubnikował. Ale muszę powiedzieć, że czasami pregabalina i gabapentyna zaczyna swoje działanie w ciągu dwóch tygodni. Czasami nie rozpoczyna w ogóle. Nie oznacza to jednak, że jest to zły lek. Ale rodzaj działania tych leków się rózni od zwykłego dziłania paracetamolu lub tramadolu. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem w sprawie zmiany leku lub dawki.
   • magmarmich Re: Pregabalina - bóle neuropatyczne 11.02.23, 23:58
    Dziękuje za informacje. Gabapentyne brałam ponad 8 miesięcy i nie zadziałała. Podjęłam próbę również z pregabalina, ale również nie działała. Miałam jedynie dużo skutków ubocznych. Cierpię na CRPS. Czy spotkał się Pan w swojej praktyce z ta choroba?
    • kotyuk Re: Pregabalina - bóle neuropatyczne 12.02.23, 14:56
     Tak. Zaczynałem pisać pracę habilitacyjną na ten temat. Ale musiałem zmienić ją na ACL. Jestem również współautorem konsensusu z CRPS (visnyk.uaot.com.ua/index.php/journal/article/view/15) i artykułów na ten temat. 
     CRPS nie jest łatwą sprawą dla leczenia. To jest rozpoznanie wykluczenia. To oznacza, że potrzebne wykluczenie innych diagnoz przed stwierdzeniem CRPS.
     Zwykłe Gabapentyna albo Pregabalina działają. Gdy nie działają, wtedy lekarz może poradzić inny leki i metody: leki antydepresyjne, TENS (transcutaneus electrostimulation), terapia lustrzana i inny metody. Ale to zależy od przeciwwskazań itd. 
     Osobiście zazwyczaj nie przepisuję leków przeciwdepresyjnych i odsyłam pacjentów do psychiatry, ponieważ będzie on w stanie lepiej dobrać lek i dawkę, a następnie właściwie go odstawić. Andidepresanty mają nie do końca poznany wpływ nie tylko na depresję, ale także na ból neuropatyczny. Jednak podobnie jak w przypadku innych leków, nie ma gwarancji, że pomogą. Trzeba wybierać odpowiednie leczenie.
     Jaką dawkę gabapentyny i pregabaliny brała pani, ile razy dziennie i od jakiego producenta?  Bo często widzę, że leki są przepisywane w niewystarczających dawkach. Jednak w każdym przypadku wszelkie zmiany w leczeniu i dawkowaniu mogą być dokonywane tylko w porozumieniu z lekarzem prowadzącym i podczas bezpośredniej wizyty.
     Należy pamiętać, że fizykoterapia i pełne wykorzystanie chorej kończyny jest jednym z najważniejszych czynników w leczeniu tej choroby. Powolne, ale jak najbardziej skuteczne, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.
     Teraz przeprowadziłem się do Polski, uczę się pisać po polsku, więc piszę tutaj.
     • magmarmich Re: Pregabalina - bóle neuropatyczne 18.02.23, 11:56
      Gabapentyne brałam w dawce 900 mg na dzień, a nie wiem nawet czy nie 1200 mg. Nie było żadnego działania przeciwbólowego. Pregabaline w dawce 2 x 225 mg. Również nic nie zadziałało. Męczyłam się strasznie ze skutkami ubocznymi - nudności, bóle głowy, senność, czułam się jak zombie. Jedyna ulgę w bólu przynosi mi skudexa, która przyjmuje niestety od półtora roku. Psychiatra stosował u mnie Duloksetyne w dawce 90 mg, ale tu również nie było żadnego skutku leczniczego, oprócz ubocznych. Nie wiem czy to możliwe abym była tak oporna na leki typu przeciwpadaczkowego czy antydepresyjnego. Stosowałam terapie lustrzana na początku i uczęszczam tez na fizjoterapie. Na pewno dało to najwiecej, gdyż zeszłam z wózka inwalidzkiego i kul. Nie mam już przeczulicy. Został mi jedynie przewlekły ból pod prawa kostka, ale utrudnia to życie strasznie. Szczególnie, ze jestem mamą aktywnego dwulatka i muszę za nim nadążać. Ruchu mam bardzo dużo. Nie wiem czy pozostała jeszcze jakaś opcja niż opioid.
      • kotyuk Re: Pregabalina - bóle neuropatyczne 20.02.23, 00:45
       Pani miała dobre leczenie bólu i wystarczający dawki leków. Lubię terapię lustrzaną.
       Bardzo rzadko widzę pacjentów z bólem neuropatycznym, którzy nie mają skuteczności od leków przeciwpadaczkowych i przeciwdepresyjnych. Często w takich przypadkach może być jakaś inna przyczyna bólu. Gdy ból tylko pod kostką, może jest tam jakiś ganglion czy inna przyczyna, która została niezauważona. Czy miała już Pani rezonans magnetyczny stawu skokowego, który teraz boli?
       Czy próbowała Pani TENS (transcutaneus electroneurostimulation)? Gdyby TENS był skuteczny u fizjoterapeuty, można później kupić sobie i korzystać po pogodzeniu z lekarzem.
       Ale przestać przyjmować opioidy po takim długim terminie zawsze trudno.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka