Dodaj do ulubionych

XXIV Olimpiada Informatyczna komentarz do wyników

16.04.17, 21:04
W przedświątecznym tygodniu w Warszawie zakończyła się XXIV Olimpiada Informatyczna (OI). Tytułem laureata wyróżniono 42 osoby (z 93 dopuszczonych do III etapu). W elitarnym gronie znalazło się 12 uczniów III LO Marynarki Wojennej z Gdyni, 8 uczniów XIV LO Staszica z Warszawy, 4 uczniów z V LO Witkowskiego z Krakowa i 4 uczniów radomskiego VI LO Kochanowskiego. Reprezentanci tych czterech szkół stanowili aż 2/3 ogółu laureatów. Gdyńskie LO jest w tym roku zwycięzcą, ale i przegranym, bo żadnemu z wybitnych uczniów „trójki” nie udało się zakwalifikować na światową olimpiadę (IOI).

Trzy pierwsze miejsca podzielili między siebie uczniowie, którzy zgromadzili bardzo podobną ilość punktów. Najwyższy wynik miał Mariusz Trela, II-klasista z V LO Witkowskiego w Krakowie. To nie jest zaskoczenie. Mariusz tydzień wcześniej wygrał z duża przewagą Olimpiadę Matematyczną - będzie więc nas reprezentował tego lata na dwóch światowych olimpiadach. Na IOI pojadą z nim na pewno dwaj uczniowie XIV LO z Warszawy – Jan Olkowski i Stanisław Strzelecki. Ci trzej główni laureaci OI są absolwentami klas gimnazjalnych z rozszerzoną matematyką i wszyscy po laury olimpiad licealnych sięgali już w gimnazjum. Najbardziej utytułowany Mariusz jako gimnazjalista był laureatem OI i OM, a nawet reprezentował Polskę na IMO. O tym, że gimnazjaliści są w stanie konkurować z licealistami przekonuje nas zdobywca czwartego miejsca - jedyny uczeń gimnazjum, który przedostał się do finału – Mieszko Grodzicki z Gimn. nr 2 w Pionkach. Mieszko będzie jeszcze walczył o honor reprezentowania Polski na światowej olimpiadzie (IOI) z piątym na liście Anadim Agrawalem, uczniem I klasy XIV LO Polonii Belgijskiej z Wrocławia podczas Olimpiady Bałtyckiej.

Kim są laureaci XXIV OI? Reprezentują zaledwie 14 liceów i jedno gimnazjum. Większość z nich przechodzi edukację wg schematu: państwowe gimnazjum rozszerzające przedmioty ścisłe + tak samo ukierunkowane liceum. O sukcesie w OI trudno jest marzyć, jeśli przygody z programowaniem nie zacznie się bardzo wcześnie. To akurat nie musi się wiązać ze szkołą. Ale w ukierunkowanym na przedmioty ścisłe gimnazjum uczniowie zainteresowani programowaniem znajdowali dotąd warunki do szybkiego rozwoju: motywowali się nawzajem i wcześnie rozpoczynali intensywną edukację matematyczną. Wśród tegorocznych laureatów z Gdyni, połowa skończyła 24 Gimnazjum, a więc w jednym zespole szkół z III LO. Całą szóstkę uczył już w gimnazjum matematyki Wojciech Tomalczyk. W Warszawie wśród 8 laureatów, uczniów XIV LO, aż 7 to absolwenci klas z rozszerzoną matematyką w stołecznych gimnazjach: w 42 gimnazjum na Twardej (4 uczniów), w 13 gimnazjum Staszica (2) i we Władysławie IV (1). Niestety, od września 2017 Wojciech Tomalczyk, Adam Dzedzej, Maria Mędrzycka, Wojciech Guzicki, Wojciech Martys, Łukasz Maczan, i inni o równie wysokich kwalifikacjach, nie będą już pracować z uzdolnionymi absolwentami VI klas. Kandydaci na ich uczniów trafią pod ich skrzydła dopiero dwa lata później, w I klasie 4-letniego liceum. Niestety, to odroczenie przełoży się na gorsze wyniki przyszłych olimpijczyków z roczników „po dobrej zmianie”.
Obserwuj wątek
   • jan.nowak.7 Re: XXIV Olimpiada Informatyczna komentarz do wy 18.04.17, 13:08
    Oczywiście, ogólnodostępne kółka przy dobrych liceach są jakimś kołem ratunkowym. Mamy też warsztaty wyjazdowe poszerzające wiedzę z przedmiotów ścisłych, których nie było przecież w latach poprzedzających powstanie profilowanych gimnazjów – tu jednak zastrzeżenie, że o ich dostępności decydowały w ostatniej dekadzie dofinansowania, głównie z projektów UE, pytanie czy ten stan będzie trwał... Ale to wszystko nie daje się porównać z luksusową sytuacją, gdy uczeń, nawet dojeżdżający z daleka, czy też mieszkający w internacie, ma wszystko zapewnione w ramach zajęć we własnej szkole. Ma 5 godzin matematyki w tygodniu w rozszerzonym zakresie w klasie, gdzie wszyscy lub niemal wszyscy są zainteresowani nauką, ma dobre kółka zaraz po lekcjach, bez zmiany kapci na buty. I dodatkowo ma grono kolegów, z którym z łatwością można wystartować na przykład w drużynowym konkursie Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Na komentowanej tu liście laureatów licealnej OI jest w tym roku dla przykładu trzech absolwentów warszawskiego 42 gimnazjum, którzy 3 lata temu utworzyli zwycięską drużynę w OIG. Gdyby chodzili do VII i VIII klasy w swoich podstawówka nie mieli by na to najmniejszej szansy...
   • jan.nowak.7 Re: XXIV Olimpiada Informatyczna komentarz do wy 20.04.17, 11:48
    Trudne pytanie, bo nie wyobrażam sobie ew. zdawania informatyki na maturze bez zdawanej równolegle rozszerzonej matematyki. Jeśli młody człowiek chce swoją przyszłość/dalszą naukę związać z informatyką, przed matematyką nie ucieknie. Może watro przełamać się wcześniej? Jeśli chodzi o Warszawę to godne polecenia kółka są w Staszicu i Władysławie IV. W Staszicu w każdej klasie matematyka jest rozszerzona, ale we Władysławie już nie. Może Władysław?
     • strzygiel Re: XXIV Olimpiada Informatyczna komentarz do wy 24.04.17, 12:51
      Bez wątpienia chyba każdy zgłębiając tajniki programowania, algorytmiki niepostrzeżenie "zanurza się" równocześnie w coraz bardziej zaawansowanej matematyce.

      Jeśli miałbym oddać głos na najlepsze liceum dla informatyka, to zdecydowanie - Staszic.

      Najlepsi (najbardziej utytułowani) informatycy z Władysława po gimnazjum nie bez powodu gremialnie przenoszą się do matexu i mat-infu w Staszicu. Dołączają do często już poznanych wcześniej na różnych zawodach kolegów z innych, nie tylko warszawskich gimnazjów. Nie wszyscy spośród nich są orłami matematycznymi a niektórzy na początku wręcz ledwie dają sobie radę np. ze słynną analizą u prof. Konarskiego. Ale to raczej niewielka cena za wejście w to niezwykłe środowisko. Oprócz oferowanych przez to liceum licznych kółek, warsztatów i obozów to właśnie możliwość dzielenia się swoimi pasjami z grupą kumpli, codzienne dyskusje i spory, wzajemna pomoc, motywowanie się ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju zafascynowanych nowoczesnymi technologiami młodych ludzi.

      I tylko szkoda, że obecni miłościwie nam panujący zapragnęli "naprawić" ten system, bez namysłu zaczynając od przecięcia przewodów zasilania...
      • swiecaca Re: XXIV Olimpiada Informatyczna komentarz do wy 25.04.17, 09:56
       dzięki za głos w dyskusji.
       mam już negatywne doświadczenie z topowym gimnazjum do którego chodzi starsze dziecko, dlatego trochę krzywo patrzę na takie propozycje. ale może syn będzie chciał tam chodzić, będzie to pewnie bardziej decyzja 13latka niż rodziców.
       swoją drogą znam wielu informatyków ' z górnej półki' i niewielu z nich chodziło do tego liceum. ale fakt że zawsze profil matematyczny.
       co do reformy to przed czasem gimnazjów Staszic też zawsze był w czołówce, nawet jako Gottwald :) więc i po reformie sobie poradzi.
       • jan.nowak.7 Re: XXIV Olimpiada Informatyczna komentarz do wy 28.04.17, 11:19
        Zgadzam się z wyliczeniem zalet nauki w Staszicu (post powyżej), dla młodego człowieka głębiej zainteresowanego informatyką – zarówno gimnazjalisty, jak i licealisty – to najlepsze możliwe miejsce w Warszawie. Ale wiadomo, nie każdy musi się czuć dobrze w takiej atmosferze. Natomiast zwracam uwagę, że rozszerzona matematyka w liceum to jest minimum, które powinien wybrać każdy, kto myśli o studiach medycznych, przyrodniczych, ekonomicznych, czy ścisłych. Klasa przygotowująca do matury w wymiarze podstawowym oznacza, że młody człowiek, który był w niezłym gimnazjum, nic nie postąpi ani kroku do przodu. Z zainteresowaniami informatyką to się wg mnie kłóci.
  • jan.nowak.7 BOI – niedostrzeżony sukces 05.05.17, 10:58
   I jeszcze aneks do powyższego podsumowania – doniesienie o związanym z OI międzynarodowym sukcesie, którego nie dostrzegły ani polskie media, ani „czynniki odpowiedzialne za edukację”.

   W tygodniu poprzedzającym ogólnonarodową majówkę w norweskim Bergen sześciu wytypowanych podczas OI młodych polskich programistów uczestniczyło w zmaganiach Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej (BOI). Same zawody trwały dwa dni, każdego z nich były do rozwiązania 3 zadania. Po pierwszym dniu polska drużyna zyskała ogromną przewagę nad kolegami z 9 innych krajów – aż 5 Polaków miało maksymalne noty – ten sam wynik osiągnął tylko jeszcze jeden uczestnik zawodów – Szwed, David Warn. Po drugim dniu Polacy utrzymali drużynowe prowadzenie ze znaczną przewagą nad innymi, ale oddali nieco miejsc na szczycie listy nagrodzonych. Pierwszy był wspomniany Szwed. Drugim zawodnikiem Olimpiady został najbardziej utytułowany w naszej drużynie Mariusz Trela (V LO im. Witkowskiego z Krakowa), za nim był Litwin. Na kolejnym miejscu z takim samym wynikiem punktowym i minimalną stratą do Litwina uplasowali się Kacper Kluk z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni i Stanisław Strzelecki z XIV LO im. Staszica w Warszawie. Tych pięciu zawodników otrzymało złote medale. Kolejnych 9 uczestników z BOI wyróżniono srebrnymi medalami – są w tym gronie trzej pozostali Polacy: Anadi Agrawal (z I klasy XIV LO LO Wrocław – 6 miejsce), Mieszko Grodzicki (Gimnazjum w Pionkach – 11 miejsce) i Damian Burczyk (III LO w Gdyni – 13 miejsce).

   Bardzo cieszy dobry występ Mieszka, który był chyba najmłodszym uczestnikiem BOI 2017. Dowiódł on, że jego 4 lokata podczas krajowej OI nie była dziełem przypadku. Trzeba mieć świadomość, że pozostali tegoroczni polscy uczestnicy BOI nie różnią się od Mieszka – i oni też już podczas nauki w gimnazjum rozwiązywali zadania programistyczne z najwyższej półki i sięgali po trofea w zawodach informatycznych i matematycznych...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka