Dodaj do ulubionych

Konkursy na świadectwie

21.06.17, 09:51
Jak to jest z wpisem konkursu na świadectwo? Jeżeli szkoła wpisze osiągnięcie na świadectwo w klasie pierwszej to rozumiem, że w klasie trzeciej nie można wpisać tego po raz drugi - słyszałam na ten temat różne opinie. Zaświadczenie o przedmiotowych konkursach kuratoryjnych podobno ważne jest tylko 2 lata, a co w przypadku konkursu np. Losy Żołnierza, który daje dla laureata tylko punkty (w tej chwili jest ich 7), czy z pierwszej klasy liczą się w rekrutacji do lo czy przepadają?
Obserwuj wątek
    • jan.nowak.7 Re: Konkursy na świadectwie 21.06.17, 10:03
      Punkty się liczą, osiągnięcia - jeśli są punktowane - powinny być wpisane ponownie na świadectwie (ale często się zwyczajnie nie mieszczą). Ale ważniejsze żeby zostały wpisane do systemu podczas rekrutacji. Mojemu dziecku na przykład sam warszawski system rekrutacyjny właśnie sam dopisał osiągnięcie z I klasy gimnazjum wraz z punktami - czyli najwyraźniej zamierza je "policzyć".
          • Gość: gość Re: Konkursy na świadectwie IP: *.dynamic.chello.pl 21.06.17, 22:35
            Nie, każdy konkurs - na przykład pięć różnych matematycznych - będzie uwzględniany, do wypełnienia "limitu" punktów. Jako jeden będą liczone np. dwa Olimpusy, dwa kangury itd. Jeśli chodzi o "Losy", to co roku jest inny zakres konkursu (w tym roku były powstania, w przyszłym będzie I Wojna Światowa), więc nawet dwa "Losy" powinny być liczone jako dwa odrębne konkursy.
            • Gość: ale Re: Konkursy na świadectwie IP: *.centertel.pl 22.06.17, 05:55
              Skąd taki wniosek? W ustawie jest wyraźnie napisane. W szkole też tak powiedzieli. Co więcej finalista kuratoryjnego z matematyki i laureat olimpusa z matematyki, liczą finalistę bo to więcej punktów. Proszę zadzwonić do kuratorium. Co do Losów, to rzeczywiście tematyka jest inna, o losy u nas nikt nie pytał, więc możliwe.
                  • kamilia_21 Re: Konkursy na świadectwie 22.06.17, 09:06
                    W ubiegłym roku gdy syn kończył podstawówkę miał podwójnego laureata z Losów i w systemie miał punkty liczone podwójnie tzn. miał wpisane 13 punktów ponieważ tyle można było mieć maksymalnie (laureat w Losów daje 7).
                    • jan.nowak.7 Re: Konkursy na świadectwie 22.06.17, 09:22
                      Na moje wyczucie Losy żołnierza będą w tym roku liczone raz - po to wprowadzono nowy przepis. Ale oczywiście jest tu już pole do popisu dla rodzica prawnika, bo "ten sam zakres" można różnie zinterpretować...
                      • cemiranda Re: Konkursy na świadectwie 13.11.18, 09:52
                        Czy ktoś ma sprawdzone informacje w jaki sposób liczą się punkty laureata/finalisty z konkursów typu ALBUS i OLIMPUS? Jeśli syn w VI i VII klasie został laureatem w tych konkursach to czy liczą się one podwójnie? I ewentualnie finalistą z konkursu kuratoryjnego? I może ktoś ma doświadczenie czy takie "tytuły" przydają się w przypadku starań do klasy dwujęzycznej w liceum? Chodzi mi głównie o Małopolskę, bo czasem co "kraj to obyczaj" Będę wdzięczna z informację.
                        • Gość: AniaB Re: Konkursy na świadectwie IP: *.centertel.pl 01.02.19, 09:31
                          Z tego co czytam różne informacje, ten sam konkurs (czyli np.: Albus biologia) zdobyty w różnych latach liczy się tylko raz. Przyznam, że nie wiem jak podchodzą np: do Olimpusa, który ma różne sesje. Czy sesja jesienna, zimowa, wiosenna, to już inny konkurs? W zasadzie, zakres delikatnie się różni. Ktoś wie jak to liczą? Przyznają pkt. za laureata Olimpusa z angielskiego zdobytego w sesji np. zimowej i wiosennej? Zakres materiału lekko się różni.
                          Czy ktoś może też wie, czy konkursy z kl VI (a może i z IV i V?) będą w tym roku rekrutacyjnym uwzględniane? Czy tylko z kl VII i VIII? Nauczycielka w zeszłym roku (kl. VII) powiedziała dzieciom, że konkursy z kl. VI nie będą uwzględniane. Nigdzie, nic na ten temat nie mogę znaleźć. Będę wdzięczna za informacje.
                                • jan.nowak.7 Re: Konkursy na świadectwie 01.02.19, 17:52
                                  Sądzę, że dyrekcja LO myślała o konkursach przedmiotowych (kuratoryjnych) - tu faktycznie tytuły liczą się z całego okresu IV-VIII. Co do pomniejszych konkursów nie mam takiej pewności. Ważne co będzie się dawało wpisać do systemu i co dyrektorzy SP zechcą wpisać na świadectwie. W Warszawie system informatyczny musi powstać od nowa ze względu na zniesienie limitu wybranych szkół.
                                  • anika27 Re: Konkursy na świadectwie 27.02.19, 00:00
                                    Pojawił się wykaz konkursów możliwych do wpisania na świadectwo. Nigdzie nie mogę się jednak dopatrzeć, czy będą liczyły się tak jak kuratoryjne od klasy IV???
                                    Ktoś z Was, ma już jakąś PEWNĄ informację na ten temat?
                                    • anika27 Re: Konkursy na świadectwie 02.03.19, 14:39
                                      Nikt? Naprawdę nikt nic jeszcze nie wie?
                                      Pani w szkole powiedziała dzieciom, że konkursy (te organizowane przez inne podmioty niż MKO) będą liczyły się tylko z 7 i 8 klasy. Jest to ta sama informacja, która była przekazana już na początku zeszłego roku szkolnego. Pytanie, czy nauczyciel bazuje na tej samej wiedzy, co poprzedni, czy jest to jakaś świeża informacja? Nie wiem.
                                      Ktoś wie i może podzielić się informacją? Skąd ma daną informację? Na stronie kuratorium nie widzę.
                                      • jan.nowak.7 Re: Konkursy na świadectwie 02.03.19, 16:27
                                        Nie pomogę, ale widzę, że na mazowieckiej liście są zawieszone konkursy, które miały miejsce ostatni raz np. w roku 2016/17. Gdyby zakładać, że ktoś czuwa nad listą, to by mogła być wskazówka, że są, bo będą liczone. Ale z tym czuwaniem ze strony MKO może być różnie. Informacje wychowawczyni mogą być w każdym razie nieścisłe.
                                            • anika27 Re: Konkursy na świadectwie 03.03.19, 17:25
                                              Problem polega na tym, że syn ma dość duzo konkursów, w ktorych udalo mu się zdobyć laureata, bdb i db. Gdyby mógł wykorzystać i te z klasy 6 (chociażby ) mógłby użyć samych laureatów, by nie było wątpliwosci przy naliczaniu/uznawaniu punktów. Natomiast jeśli nie będzie można wziąć pod uwagę klasy 6, to na ten moment (teraz w marcu przed nim jeszcze 4 konkursy) laureatow zabraknie, na wysycenie 18pkt. W klasie 7 i teraz 8 ma sporo bdb, ale nie wiem, czy to zostanie uznane za wysoki wynik. Jak podejść do takiego np. alfika, kangura (czy innych), ktore nie ma miejsc 1-10 tylko laureat/bdb/db?? Uznają bdb??
                                              Wiadomo, że miejsca na konkursy na świadectwie jest baaardzo mało i trzeba przemyśleć co na nim wpisać. Słyszałam o różnych praktykach w liceum. W jednym dane konkursy (z wykazu oczywiście ) uznają w innym nie. Widzę w tym roku zapis na stronie MKO, że dyrektorzy liceów muszą uznać, to co bedzie na świadectwie.
                                              Nie wiem, czy wyraziłam się zrozumiale ;-)
                                              • zayonce Re: Konkursy na świadectwie 03.03.19, 18:28
                                                trzeba jeszcze wziąć pod uwagę,ze ten sam rodzaj konkursu z danego przedmiotu mimo,ze się inaczej nazywa będzie moim zdaniem punktowany 1 raz, czy np. laureat wysokiego miejsca w konkursie Panda z VII i VIII klasy z tego samego przedmiotu będzie moim zdaniem policzony jako jedno osiągnięcie. Może ktoś inny z forumpowiczów to potwierdzi/zaprzeczy.
                                                Odnośnie konkursów ze szkoły podstawowej - to nie wiem , gdyż moje dziecię w gimnazjum.
                                                  • anika27 Re: Konkursy na świadectwie 03.03.19, 19:36
                                                    Tak, to jest warunek zaliczenia takich konkursow kilka razy. Musi różnić się zakresem/materialem.
                                                    Ja miałam na myśli te z wykazu konkursow (innych podmiotow niz mko) typu Panda, Olimpusy, Alfiki, Kangur, Świetlik i inne... chociaż przyznam, że już kiedys zastanawiałam się ... jakby sie uprzeć, to taki Olimpus np. z polskiego (ten znam najlepiej), zawsze zamieszcza zakres materialu. Z sesji na sesje zakres sie powiększa. Z roku na rok, zmienia się część lektur. Nie ma tak, że co roku jest to samo. I co... jak myślicie... mozna go powielić? ☺️
                                                  • geo77 Re: Konkursy na świadectwie 04.03.19, 11:24
                                                    Chciałam sie spytać, czy może Państwo wiecie, czy finalistę przedmiotowego konkursu kuratoryjnego trzeba wpisać na świadectwie, czy już w systemie będzie informacja o tym. Wtedy można by zostawić miejsce na świadectwie na inne mniej ważne, ale jednak punktowane konkursy? U nas córka prawdopodobnie będzie mieć 3 razy finalistę przedmiotowego kuratoryjnego w 8 kl. i za ten trzeci tytuł nie należą jej się żadne punkty (dwa lub więcej tytułów finalisty - 10 punktów), czy można ten trzeci tytuł wpisać do "analizy dyrektora szkoły" może przyznałby jakieś punkty za niego? Ale ile? To poważny konkurs, ogromna wiedza, wieloetapowe zmagania i dziwne dla mnie jest że żadnego dodatkowego punktu uczeń nie dostaje (za trzeci tytuł finalisty), przecież i wiedzę z 3 przedmiotów dziecko ma.
                                                    I jeszcze pytanie, czy można np. laureata kangura i innego konkursu matematycznego (np. Pangea) liczyć podwójnie, czy tylko pkt za jeden konkurs, bo zakres materiału jest zbliżony?
                                                    A co w przypadku kiedy konkursy mają podobny zakres np. świetlik (przyroda) - ogólnopolski oraz Co w puszczy piszczy (wiedza o Kampinoskim Parku Narodowym) - powiatowy, czy można liczyć tylko jeden z nich, czy oba skoro to inny konkurs (z nazwy i zasięgu)?
    • Gość: nina Konkursy nie zamieszczone w wykazie ( Mazowieckie) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.03.19, 19:45
      Czy każdy konkurs wiedzy można wpisać na świadectwie?
      Znalazłam taką informację na stronie kuratorium: "W przypadku uzyskania przez ucznia wysokich miejsc w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, które nie zostały umieszczone w ww. wykazie, dyrektor szkoły dokonuje analizy regulaminu tych zawodów i na tej podstawie dokonuje wpisu na świadectwie uznając odpowiednio za wysokie zgodnie z informacją powyżej.
      Komisje rekrutacyjne uwzględniają ww. wpis na świadectwie podczas rekrutacji."

żródło:www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-i-olimpiady/inne-konkursy-turnieje/inne-konkursy-turnieje/13484,Wykaz-zawodow-wiedzy-artystycznych-i-sportowych-rok-szkolny-20182019.html

Czy to oznacza, że można dowolny konkurs, w którym moje dziecko zajęło 2 miejsce i ma dyplom, wpisać na świadectwo i dostanie punkty?
    • Gość: nina Re: Konkursy na świadectwie 2019 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.05.19, 10:12
      Zapoznałam się z rozporządzeniem MEN paragram 6 ust 2 w sprawie rekrutacji. Nie jestem pewna jak to interpretować. Jasne, że nie liczą się te same konkursy z różnych lat. Zastanawiam się, czy liczą się różne konursy z różnych lat? Np córka jest finalistką z biologii i angielskiego, czyli ma 10 pkt w rekrutacji. Oprócz tego ma, powiedzmy, tytuł laureata z angielskiego w konkursach olimpus i multitest ( z różnych lat). Czy w sumie policzone będzie miała 16 pkt czy tylko 10 za kuratoryjne? Jak to było w poprzednich latach?

(6.(...)2. W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, arty-stycznych i sportowych, o których mowa w ust. 1, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawo-dach, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów. )
      • jan.nowak.7 Re: Konkursy na świadectwie 2019 26.05.19, 12:09
        Sprawa interpretacji tych niejasnych przepisów została zrzucona na szkolne komisje rekrutacyjne. Jak w latach ubiegłych w wielu wypadkach będzie się niestety liczyć nieustępliwość rodziców...

niedlachaosuwszkole.pl/2019/03/15/rekrutacja-2019-nieszczesne-dodatkowe-punkty/
        • nadma Re: Konkursy na świadectwie 2019 26.05.19, 12:41
          wg mnie, kluczem jest tu ZAKRES, trzeba porównać zakres w danym konkursie, w danym roku. Albus, Olimpus, itd dla każdej grupy wiekowej mają inny zakres, oraz w tej samej grupie wiekowej róznią się zakresem, np z biologii w obu ekologia, a w każdym dodatkowo albo człowiek albo rośliny, itd... Wg mnie powinni te wszystkie zliczać i nie ma tu niejasnosci...
          • Gość: nina Re: Konkursy na świadectwie 2019 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.05.19, 15:13
            Patrząc na opinie w interniecie, zdania są podzielone. Część osób ( uczniów i rodziców) jest przekonana,że rożne konkursy z tego samego przedmiotu nie są uwzględniane, poza najwyżej punktowanym. Część zaś uważa, że są punktowane o ile nie nazywają się tak samo, i mają nieco różny zakres.
            O ile mam dostęp do zakresu olimpusa w sesji jesiennej 2018 ( są różnice w zakresie w porównaniu do kk z angielskiego z 2017), to nie mogę znależć archiwalnych danych odnośnie zakresu Multitestu dla klas I gim w pażdzierniku 2016 roku.
            Czy ktoś tutaj wie z autopsji, jak komisje rekrutacyjne traktowały ten przepis? MIał ktoś policzony Olimpus i Multitest albo inny z angielskiego jako osobne konkursy? Na co się powoływać rozmawiając z komisją rekrutacyjną w razie czego?
            • nadma Re: Konkursy na świadectwie 2019 26.05.19, 17:47
              a gdzie w ustawie jest napisane, ze konkursy z tego samego przedmiotu nie sa uwzgledniane???
              jest slowo o takich samych, wg mnie np memory master (co roku dokladnie to samo), a multitesy, albusy roznia sie programem
        • trika13 Re: Konkursy na świadectwie 2019 15.06.19, 17:14
          witajcie, system rekrutacyjny uwzględnia tylko 1 konkurs z jednego szczebla, czyli jeśli wszystkie osiągnięcia ucznia z zawodów wiedzy typu Albus, Galileo, Multitest ipt są n szczeblu krajowym, to uczeń dostaje tylko 3 kt, choćby tych sukcesów miał 100. To samo z każdym szczeblem. Daje to kuriozalny efekt, że więcej zyska laureat jednego międzynarodowego, jednego krajowego, jednego wojewódzkiego i jednego powiatowego niż ten co ma 100 międzynarodowych. Tak został stworzony system rekrutacyjny, ale gdzie sens gdzie logika???

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka