Dodaj do ulubionych

Laureat historii - jakie liceum W-wa?

09.03.19, 00:00
Czy ktoś z rodziców ma podobny dylemat? Pierwsza myśl to był Czacki ale profil humanistyczny to jakas historia sztuki a spoleczny to jednak glownie geografia. Ciekawy wydaje sie Jezioranski z bardzo dobrymi wynikami matur i dużą elastycznością w konstrukcji profili ale co mnie zastanawia to praktycznie zerowe zainteresowanie tym liceum ze strony laureatów konkursow kuratoryjnych. Ktos wie moze czemu? Gdybysmy mieszkali w Krakowie wybor bylby banalny bo liceum Witkiewicza od lat regularnie produkuje laureatow olimpiady historycznej. W Gdyni tez nie byloby problemu bo liceum marynarki nawet wyslalo list zapraszajacy do nich ale o dziwo w Warszawie zadne liceum nie bryluje jezeli chodzi o olimpiade historyczna.
Obserwuj wątek
  • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 08:14
   Mamy ten sam problem. Syn chce iść na profil his/wos/ang i w ten sposób wyboru prawie nie ma. Jest Żmichowska, Reytan, Lelewel i Reytan. W tej chwili numerem 1 jest Żmichowska. Niestety dla gimnazjalistów profilu tego nie będzie ani w Słowackim, ani w Reju. Nie rozumiem decyzji Czackiego i likwidacji rozszerzonego wosu.
   • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 08:29
    Jako czwarty miało byc Kołlątaj.
    • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 08:42
     W Jezioranskim tez mozna spokojnie sobie taki profil zrobic. Nas interesuje angielski+ hiszpanski co tez nie jest tam problemem.
     W tym roku jes 50 laureatow konkursu historycznego, dodatkowo Warszawa bardzo dobrze wypadla w olimpiadzie historycznej ale jezeli uczeń nie jednoczesnie pasjonatem literatury i polskiego to w zasadzie zadne warszawskie topowe liceum nie oferuje dla nich ciekawego profilu. Brakuje bardzo opcji hist- wos- geo polityczna.
     • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 08:50
      Własnie problem w tym, że syn nie chce iść na rozszerzony polski, dlatego taki marny wybór mamy :(
      • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:02
       W Żmichowskiej polski nie jest rozszerzony?
       • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:15
        Rozszerzony polski jest w klasie dwujęzycznej, w zwykłym humanie nie.
   • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:01
    W Żmichowskuej z tego co widzę to również główny nacisk na polski no i drugi jezyk francuski ... niestety. Lelewel ma chyba dobrego nauczyciela historii - w sensie zaangazowanego - ale jednak daleko jest i do tego drugi jezyk francuski
    • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:11
     Żmichowska dla gimnazjalistów ma klasę z rozszerzonym angielskim, historią i trzeci do wyboru: język łaciński i kultura antyczna lub WOS lub historia sztuki. Francuski to nie problem, był 6 lat w podstawówce. Przejdziemy się na dni otwarte
     i zobaczymy. W tym roku nie mamy też pewności, że jak w danej szkole jest zaangażowany nauczyciel danego przedmiotu to w przyszłym będzie on właśnie uczył klasy po gimnazjum.
   • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:10
    Rzeczywiscie Reytan ma klase angielski- hist- wos ale znowu do tego liceum w zeszlym roku wogole nie poszli laureaci konkursow - w oficjalnym zestawieniu chyba tylko jeden - nie rozumiem tego kompletnie ze absolwenci dobrego gimnazjum nie chcą tam zostać. Jezioranski jest jednak znacznie wyzej w rankingach i to przemawia powiedzmy na jego korzysc w stosunku do reytana. Niestety teraz na targach szkoł nie bylo pozytywnych opini o nauczaniu historii w jezioranskim...
    • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:14
     Reytan ma kiepskie opinie o atmosferze, podejściu nauczycieli do uczniów i może w tym jest problem.
   • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:42
    Ok dopiero teraz zauwazylem ze Czacki zlikwidowal w tym roku profil hist-wos i w końcu rozumiem dlaczego nic mi nie pasuje teraz. Czyli kolejny swietny efekt reformy. Szkoda bo wybór wydawał sie wcześniej oczywisty a teraz pasjonaci historii muszą rozejrzeć za innym liceum.
    • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 11:37
     Czacki dla absolwentow sp na klasę społeczną. Do tej pory bylo to mat geo wos. Teraz mat geo europeistyka. Córka jest finalistka konkursu mat i laureatka konkursu polonistycznego. Rozważa oba profile w Czackim czyli spoleczny i humanistyczny. Ang i niem to nasze języki.
     Jeziorański był rozwazany, ale tam do nowej siedziby mamy gorszy dojazd. Czacki przy metrze duży plus.
     Mat his geo oraz mat geo wos ma chyba Hoffmanowa.
     • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 13:03
      Akurat pod wzgledem dojazdu to jest dosc podobnie bo Jezioranski to ze stacji centrum sie idzie podobnie jak Czacki ze stacji politechnika. Trudny dojazd to mają kopernik czy witkiewicz i niestety wogole ich nie rozwazamy. Batory tez kiepsko komunikacyjnie wygląda żałuję też że Władysław iv na pradze to jednak wyrazny kawalek dalej. Dla nas 4h zajec z historii sztuki w klasie humanistycznej to jednak słaby pomysl a geografia bez historii rozszerzonej w społecznej to też nie to.
  • jan.nowak.7 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 09:22
   To żałosne że Warszawa ma taki słaby wybór. A jak tam w społecznej dwójce? Swoją drogą Witkowski i w ogóle Kraków dla pasjonata historii to kuszące miejsce.
   • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 11:33
    No tak jeszcze jest liceum im Jasienicy ale jakoś ciężko mi było przebić się przez informacje na ich stronie i np. Dowiedzieć się ile kosztuje miesięcznie to chyba nie ma tam informacji.
    W tym roku w olimpiadzie historycznej gimnazjalistów wśród laureatów 3 pierwszych lokat jest troje uczniów z Warszawy a uczeń z Mysiadla pod Warszawą wogóle wygrał całą olimpiadę tymczasem o tych uczniów którzy przecież z dużym prawdopodobieństwem będą potem walczyć o sukcesy w olimpiadzie licelanej zabiega liceum z ... Gdyni ! Tak, liceum Marynarki Wojennej wysyła listy do laureatów zachęcające aby kontynuowali naukę właśnie u nich. Jaki jest koszt takiego listu ? Praktycznie żaden a wrażenie na uczniu robi ogromne. Tymczasem w Warszawie jedno z najlepszych liceòw likwiduje klasę hist-wos a pozostałe nawet nie mają ciekawej oferty w tym zakresie.Taka jest sytuacja.
    • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 11:44
     Czacki dla absolwentow gim ma przecież klasę spoleczna z wosem?? Jesli dobrze rozumiem, to Twoj syn jest po gim. Zmiana dotyczy absolwentow sp.
     • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 12:25
      Chodzi o klasę humanistyczną, do tej pory były w niej rozszerzane przedmioty: historia, wos i angielski, w tym roku zamiast wosu jest historia sztuki.
    • jan.nowak.7 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 12:02
     Niestety temat jest śliski. Warszawskie szkoły publiczne zamiast zabiegać o najlepszy narybek (także dbając o profile dla olimpijczyków) uważają, że i tak wyjdą na swoje po zażartej rekrutacji. To błąd. Ale trochę je rozumiem. Listów do pożądanych kandydatów nie rozsyłają, nie tylko z lenistwa. To temat bardzo drażliwy. Chodzi w dużej mierze o przyjezdnych co natychmiast prowokuje dyskusje, czy nie zamknąć im w ogóle dostępu. Tak więc są listy do olimpijczyków z Gdyni, były od dawna takie listy z Torunia (z LO Akademickiego), a warszawskie szkoły biernie czekają. Podobnie jest zresztą z uniwersytetami. Krakowska matematyka na UJ ma cały program wymierzony w przyciągnięcie olimpijczyków, jest akcja informacyjna w mediach i atrakcyjne stypendia. A MIM UW zasypuje gruszki w popiele.
     • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 12:30
      Dla mnie niezrozumiałe jest to co zrobił Czacki z klasą humanistyczną, przecież oni od lat mieli rozszerzony wos w tej klasie, skąd nagle rozszerzona historia sztuki w ofercie?!
      • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 13:38
       A dawna szkoła z Twardej? Dwujęzyczna humanistyczna?
       • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 09.03.19, 13:50
        U mojego odpada rozszerzony polski, na dodatek jako drugi język jest niemiecki, wolałabym żeby poszedł na kontynuację hiszpańskiego lub francuskiego, a nie zaczynał naukę kolejnego języka.
       • neospasmina Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 11.03.19, 13:28
        moja córka uczy się w dwujęzycznym humanie w d. Twardej
        historia jest prowadzona znakomicie, także dwujęzycznie
        ale polski jest rozszerzony, i to bardzo rozszerzony, że tak powiem :-)
        WOS jest przeciętny, choć poprawny
        a sama dwujęzyczność nie rzuca na kolana, niestety

        jednak powoli rodzi się z tego całkiem fajne LO, inne niż Twarde Gimnazjum, zamiast homogeniczności twardzieli mamy do czynienia z melanżem osobowości, uzdolnień i zainteresowań - jest ciekawie
        • neospasmina Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 11.03.19, 13:33
         w tym roku jednak - jak widzę w ofercie - dwujęzyczny human nie ma opcji hiszpańskiej (którą realizuje moja córa) - a szkoda, bo hiszpański jest tam prowadzony fantastycznie

         a LO Żeromskiego? tam widzę dwa ciekawe humany
         • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 11.03.19, 13:39
          Wybieramy się na dni otwarte do dawnej Twardej. Anglistka na targach w PKiN mówiła, że mają świetnych uczniów i dobrze się z takimi dzieciakami pracuje. Troszeczkę interesuje córkę dwujęzyczna niemiecka z geo.
   • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 10.03.19, 11:55
    Niestety ale na stronie liceum im Jasienicy nie jestem w stanie znalezc informacji o tym jakie klasy uruchamiaja. Jeżeli ktoś dotarl do tych informacji to bede wdzięczny za link. To chyba pierwsza strona liceum gdzie nie udało mi się znaleźć tak podstawowych informacj o rekrutacji.
    • ankar_a Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 10.03.19, 12:04
     W społecznej "Dwójce" jest profilowanie indywidualne, dlatego tych informacji nie znajdziesz na stronie.
    • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 02.04.19, 16:52
     Podjęliście już decyzję?
     • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 03.04.19, 10:39
      Dziecku na dniach otwartych spodobała się klasa mat hist wos lub mat geo wos w Hoffmanowej. Od tego roku jest swoboda w wyborze drugiego języka.
      • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 03.04.19, 10:42
       pomyłka , przepraszam: mat geo his to klasa E, a mat geo wos to klasa F
     • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 03.04.19, 20:18
      Decyzja zapadnie po dniu otwartym w czackim, ale rozsądek podpowiada Jezioranski w którym mozna sobie dowolnie zestawic profil i jezyki ale chyba zadna szkoła nie ma tak fatalnych opinii w necie co do atmosfery na przeciwleglym koncu jest czacki ze swietnymi opiniami co do atmosfery ale za to kiepskim profilem humanistycznym i historią sztuki, my bardziej rozglądamy się właśnie za mat hist wos i tu czacki kiepsko pasuje a właśnie hoffmanowa całkiem nieźle i po dniu otwartym trafiła na nasz radar
      Zachecam syna aby łapał kontakt z ludzmi z tych liceów na fb i dowiadywal jak najwiecej
      Najlepiej jakby powstala grupa na fb laureatow historii i wosu i by sobie ustalili gdzie idą :-)
      • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 04.04.19, 09:34
       do Jeziorańskiego chodziłam jako jeden z pierwszych roczników. Uczyli mnie Ci sami nauczyciele wos i historii, którzy nadal uczą. Wymagający byli zawsze. Dziecko nie rozważa, ze względu na opinie o atmosferze i brak wycieczek, festiwali. Faktycznie wygląda, że w tym LO mało się poza nauką dzieje.
       • kretka42 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 29.04.19, 14:15
        Dziecko będzie wybierać między Czackim a Hoffmanową. Trudny wybór.
        • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 06.05.19, 22:39
         Nie rozumiem tego fenomenu Czackiego. Bydynek chyba wogóle się nie zmienił od czasów jak ja go odwiedzałem jako 15 latek a pamiętam jak po ciasnych korytarzach Czackiego i spotkaniu w sali gminastycznej jakie wrażenie zrobił budynek Batorego i spotkanie w auli :-). Ciekawe dlaczego przez 30 lat absolutnie nic sie nie zmieniło. Przeciez szkoła ma teren aby się rozbudować. Na dniu otwartym w Czackim czuć było niestety rozgoryczenie i emocje po zakończeniu strajku. Czacki w przeciwieństwie do Staszica jakgdyby sam nie rozumiał z czego wynikają sukcesy i popularność szkoły i w sumie ja też nie rozumiem. Wygląda to tak jakby laureaci szli bo jest po prostu fajna atmosfera.
         • jan.nowak.7 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 06.05.19, 23:27
          Przyglądam się warszawskiej rekrutacji kilkanaście lat - szaleństwo młodzieży na punkcie Czackiego to jest niezmiennik. Coś musi być na rzeczy. Za mojej jedynej bytności tamże na dniu otwartym - właśnie przed kilkunastu laty - przemawiająca do zgromadzonych szefowa Rady Rodziców płakała ze wzruszenia, że jej dzieci chodzą do tej szkoły...
          • neutron Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 07.05.19, 21:28
           Uczeń Czackiego wygral w tym roku licealna olimpiade historyczną ale wyglada to raczej jak rodzynek bo wśród finalistów nie ma kolejnych uczniów z Czackiego a zeszłym roku nikogo nie mieli w finale. To w tym roku już lepiej wygląda z Warszawy Kochanowski (laureat i finalista) ale generalnie w Warszawie licea nie mają tradycji w olimpiadzie historycznej i widac że to trafiają się pojedynczy uczniowie co jakiś czas a to w Batorym a to w Władysławie IV czy Poniatowskim. Jak to porównać z takim liceum Witkowskiego z Krakowa które to liceum regularnie co roku ma conajmniej 5 finalistów olimpiady historycznej to licea Warszawskie wyglądają mizernie. My celujemy w olimpiadę historyczną i Czacki przynajmniej wydaje się że daje jakiś cień nadziei na wsparcie w tym temacie.
           W tym roku Czacki miał za to chyba z 7 finalistow olimpiady filozoficznej...
           • kamilia_21 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 08.05.19, 07:08
            Z tego co pamiętam z dnia otwartego to ten laureat z historii to pierwszy od wielu lat.
            Zastanawiam się jak to jest z tą historią sztuki, na prezentacji pani dyrektor rozszerzony był tylko język i historia, podobno his. sztuki rozszerzonej nie będzie. Zapytana o to pani dyrektor powiedziała, że do wtorku 30 kwietnia zmienią informację na stronie, ale nie zmienili, na dodatek w ofercie na stronie rekrutacyjnej his. sztuki jest.
  • jomagie Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 02.05.19, 00:50
   syn waha się pomiędzy Jeziorańskim, Witkiewiczem a Władysławem. Rozszerzenie to wos, historia i matma.
   • atanazja0 Re: Laureat historii - jakie liceum W-wa? 15.05.19, 16:57
    Moje dziecko wybiera klasę spoleczną w Czackim lub w Hoffmanowej

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka