Dodaj do ulubionych

progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wnioski?

01.07.19, 12:28
Przeczytałam na www II LO Kraków (zawsze w 1szej piątce rankingu LO).
Progi punktowe w rekrutacji do LO po gimnazjum minimalnie spadły: www.sobieski.krakow.pl/rekrutacja/progi-punktowe/

Czy tak będzie w Warszawie?
Ksz
Obserwuj wątek
    • jan.nowak.7 Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 01.07.19, 14:32
      Sobieski to rzeczywiście spadek progów rok do roku, ale nadmierny optymizm jest chyba przedwczesny. Pytanie brzmi, czy Kraków w ogóle można traktować jako rekrutacyjny wzorzec dla Warszawy. Bo w ubiegłym roku Kraków ograniczał liczbę klas w szkołach i ilość uczniów w klasach co podbiło zeszłoroczną punktację - w Warszawie praktycznie tego nie było. I druga - jeszcze ważniejsza rzecz - w Krakowie panuje jest wyjątkowy reżim jeśli chodzi o punkty za konkursy. Listy laureatów konkursów kuratoryjnych są krótkie (zobaczcie sobie matematykę, czy fizykę!). A innych punktowanych konkursów (dopuszczonych przez kurator Nowak) jest bardzo mało - o czym można przeczytać tu:

niedlachaosuwszkole.pl/…/rekrutacja-2019-nieszczes…/
      W rezultacie w Krakowie nie ma klas wypełnionych laureatami, a tylko nieliczni uczniowie mają punkty za konkursy. Tymczasem w Warszawie uczniów z kilkunastoma punktami za konkursy jest bardzo wielu, co będzie widać w progach.
      • kurt.wallander Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 01.07.19, 17:37
        jan.nowak.7 napisał:

> Sobieski to rzeczywiście spadek progów rok do roku, ale nadmierny optymizm jest
        > chyba przedwczesny. Pytanie brzmi, czy Kraków w ogóle można traktować jako rek
        > rutacyjny wzorzec dla Warszawy. Bo w ubiegłym roku Kraków ograniczał liczbę kla
        > s w szkołach i ilość uczniów w klasach co podbiło zeszłoroczną punktację - w Wa
        > rszawie praktycznie tego nie było.

Jak to nie było? Wszędzie trąbią, że własnie juz w zeszłym roku była ograniczona liczba klas w stosunku do roku poprzedniego, i że to było powodem zeszłorocznego skoku progów. Natomiast w tym roku w wielu, szczególnie tych lepszych liceach, klas dla eks-gimnazjalistów jest tyle samo, co w zeszłym roku.

Z konkursami sie zgodzę.
        • jan.nowak.7 Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 01.07.19, 22:06
          Warszawskie redukcje podczas rekrutacji 2018 były symboliczne w porównaniu z krakowskimi. W Krakowie odgórnie zmniejszono liczebność wszystkich oddziałów w mieście do 28 osób (wcześniej były zdecydowanie liczniejsze, nawet 35-40 osobowe) a także zredukowano liczbę klas - w Nowodworskim zamiast 9 - 7, w Sobieskim zamiast 10 - 8 itd.
    • kszasz Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 01.07.19, 23:34
      Ja jednak wciąż mam nadzieję, że te wzrosty w przypadku liceów, których progi już oscylowały na poziomie +/- 180 punktów będą nie wielkie. Konkursy rzeczywiście wymknęły się spod kontroli. Osobiście uważam, że to gruba przesada, że za tak liche można nabić tyle punktów, a za nieporównywalnie trudniej zdobytego finalistę (konkurs wieloetapowy itp) jest tylko 7 punktów. Są konkursy organizowane przez daną szkołę w których listę laureatów stanowią TYLKO uczniowie tej szkoły... Wiem tez o przypadkach lichej weryfikacji tego co kto uznaje za laureata i nie mam pewności, że komisje rekrutacyjne te na wyrost wpisane przez wychowawców (często pod presją rodziców) konkursy skreślą...
      Ale z drugiej strony by mieć ok 180 punktów (bez egzaminu predyspozycji) to i tak trzeba zdać egzamin gimnazjalny na bardzo wysokim poziomie - 97-100 centyl, więc sufit 200 możliwych do zdobycia punktów jest blisko. Zatem jeśli laureaci nie zajmą za duzo miejsc, progi w tych najambitniejszych szkołach nie powinny dużo wzrosnąć.
      Tak mi się zdaje, ale może tylko się pocieszam?
      • kretka42 Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 12.07.19, 08:28
        jomagie napisał(a):

> warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24986095,190-punktow-nie-wystarczylo-by-dostac-sie-do-liceum-w-warszawie.html Przeczytałam i spać nie mogę.

Musimy spokojnie czekać do wtorku. Ten uczeń wierzę, że obstawiał tylko to i nic więcej mając miejsce w szkole niepublicznej. Znam takie osoby wśród koleżanek córki.
      • kurt.wallander Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 12.07.19, 10:53
        Jesli to ten sam artykuł, który czytałam wcześniej (teraz nie mam dostepu do całości), to tam jest dalej info, o ile rzekomo skoczyły progi w 3 warszawskich liceach. Tyle, że autor artykułu podszedł do tego kompletnie nierztelnie, a może celowo kłamie, żeby podgrzac atmosferę? Pisze, że w niektórych liceach progi skoczyły o 30-40 punktów, podczas, gdy skoki sa duzo mniejsze lub wręcz żadne. Nawiązuję tu do opublikowanego na FB wiceprezydent Warszawy tabelki pokazującej progi na ten rok do 3 warszawskich liceów, które zostały przez internautów zidentyfikowane jako Staff, reymont i Królówka.
        • jomagie Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 12.07.19, 11:23
          Jakby nie patrzeć.. jeżeli osoba mająca 190 pkt. nie dostaje się do pierwszych kilku (pewnie między 3 a 5) szkół, to jest to tragedia. Czyli kto zajmuje te klasy, bo jest to pomiędzy 90 a 160 miejsc. Sami laureaci lub ci co mają ponad 190 pkt? To do jakiej szkoły dostanie się bardzo dobry uczeń mający np. 160 pkt?. Do żadnej...?
          • kurt.wallander Re: progi punktoweLO Kraków versus W-wa-jakie wni 12.07.19, 11:29
            jomagie napisał(a):

> Jakby nie patrzeć.. jeżeli osoba mająca 190 pkt. nie dostaje się do pierwszych
            > kilku (pewnie między 3 a 5) szkół, to jest to tragedia.

To jednostkowy przypadek i nie wiemy, czy ta osoba nie ma zaklepanej szkoły niepaństwowej. Może ktoś wpisał więc tylko klasy z progiem laureat, na zasadzie a nuz się uda, ale ma inna opcję.

Czyli kto zajmuje te k
            > lasy, bo jest to pomiędzy 90 a 160 miejsc.

Nie wiemy, ile klas wybrał ten uczeń. A patrząc na rzetelnośc całego artykuło moge miec wątpliwości, czy on w opgóle istnieje.

Sami laureaci lub ci co mają ponad 1
            > 90 pkt? To do jakiej szkoły dostanie się bardzo dobry uczeń mający np. 160 pkt?
            > . Do żadnej...?

Okaże się 16.07.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka