Dodaj do ulubionych

Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO???

09.01.20, 00:28
Witam. Miałam nadzieję, że ktoś odezwie się w związku ze zmianami szykowanymi przez Kuratorium Mazowieckie odnośnie punktów (18pkt.), które można nazbierać sobie za różne, dodatkowe konkursy.
Do tej pory, była to dość pokaźna lista, przeróżnych konkursów poczynając od tych bardziej prestiżowych, po te, które niekoniecznie na tej liście powinny się znaleźć. Bodajże we wrześniu pojawiła się wiadomość na stronie MKO, o zbieraniu zgłoszeń konkursów od organizatorów do wpisania na listę... rozumiem, że jest tworzona nowa, która zapewne (jak w zeszłym roku) zostanie wypuszczona z końcem lutego. Pojawiły się obwarowania... między innymi, konkursy nie mogą być płatne oraz muszą być złożone z etapów.
Jeśli dobrze to rozumiem... i będzie nowa lista na ten rok... tak bardzo okrojona z tych najbardziej popularnych konkursów, to dzieci stracą cały (lub znaczącą część) swój dorobek :-(
Moje dziecię aktualnie jest w siódmej klasie. Z końcem klasy 6, ciężko pracując, miało uzbierane już wszystkie 18pkt z dodatkowych konkursów... było szczęśliwe, że teraz będzie już lżej. Jeśli będzie tak jak myślę, to wszystkie dyplomy można wyrzucić do kosza :-(

Współczuję tegorocznym ósmoklasistom, którzy myśleli, że już coś mają i na ostatnią chwilę zostaną z niczym. Zwłaszcza tym, których szkoły (tak jak mojego dziecka) bazowało w 90% na konkursach płatnych.
Na forum cisza... ktoś coś wie więcej? Może się mylę... może czegoś nie doczytałam? ... Mam taką nadzieję.

Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • anelito Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 09.01.20, 18:11
      a dlaczego uważasz, że Kuratorium Mazowieckie szykuje zmiany? Na stronie kuratorium jest informacja, że do końca stycznia 2020 dyrektorzy szkół mają zgłaszać konkursy. W zeszłym roku też tak było -- a lista konkursów została opublikowana pod koniec lutego. Było zdaje się ponad tysiąc konkursów w województwie: artystycznych, sportowych, wiedzy itd. Konkursów kuratoryjnych przedmiotowych jest tyle samo, interdyscyplinarnych chyba nawet więcej niż w zeszłym roku.
      • anika27 Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 10.01.20, 00:23
        www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/konkursy-i-olimpiady/inne-konkursy-turnieje/14222,Wykaz-zawodow-wiedzy-artystycznych-i-sportowych-zbieranie-danych-do-wykazu-na-ro.html

Załączam link MKO do wiadomości o zbieraniu danych do wykazu konkursów na ten rok. Są tam wypunktowane wymagania formalne... między innymi pkt 3, który mówi: "Brak opłat za udział w konkursie". Jak wspomniałam wyżej, zdecydowana większość tych dodatkowych konkursów (nie mówię tu o kuratoryjnych, które mają zupełnie inną wartość) w naszej szkole, to konkursy płatne (typu 8 czy 9zł) takie jak Kangur, Alfik, Olimpus, Galileo, Albus, konkursy CES, Świetlik... i wiele innych. Do tej pory wszystkie te konkursy były liczone. Następnym warunkiem pkt.5 jest wymóg etapowości konkursów "Konkurs powiatowy i wojewódzki musi się składać z minimum 2 etapów, konkurs ogólnopolski i międzynarodowy z minimum 3 etapów"
              • mamamisi2005 Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 11.01.20, 09:12
                To pewnie zależy od miejsca zamieszkania. U mnie nawet laureat z Kangura jest niewystarczający do uzyskania stypendium miasta, a stypendia Marszałka województwa są dopiero dla starszych. Poza Kangurem i kuratorami w szkole innych konkursów z nauk ścisłych nie ma. Alfik - mógłby startować w innej szkole, ale jakoś nie mam pary na turystykę konkursową. Poczekamy aż w zasięgu możliwości będą kuratory. Na razie to szósta klasa, już startował i wypadł całkiem nieźle, ale nie aż tak świetnie, żeby zdobyć tytuł
                • mysiaapysia Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 11.01.20, 09:32
                  E tam. My wiele razy zalatwialismy pisanie konkursu w innej szkole. Dzieciaki maja talent, a konkurs jeszcze je mobilizuje do pracy.
                  Młodsze dziecko startuje w matematycznych i przyrodniczych. Starsze startowało jeszcze w językowych, ale teraz już inne priorytety w Lo, zwłaszcza że właściwie od początku 1 klasy nastawienie tylko na olimpiady. Z innych konkursów to właściwie tylko kangur.
                  • mamamisi2005 Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 11.01.20, 09:49
                    mysiaapysia napisała:

Dzieciaki maja talent, a konkurs jeszcze je mobilizuje do pracy.
                    Po raz kolejny widzę, że moje nietypowe 😉 tzn. bardzo późno rozwija się u nich ten mechanizm. Córka długo była wręcz antykonkursowa, chyba zrażona po okresie wczesnoszkolnym, gdzie konkursy były chyba tylko plastyczne i wygrywały prace dorosłych. Wszystkie jej najważniejsze osiągnięcia pochodzą z ósmej klasy 😁. Fakt, że teraz ma zupełnie inną perspektywę i motywację. A młody to już w ogóle inna historia.

• mysiaapysia Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 11.01.20, 09:23
                Zależy od miasta/gminy. U nas w sp 1 raz w okresie od 4 do 8 klasy można dostać roczne stypendium naukowe. Wymóg to minimum 5 celujacych na świadectwie i osiągnięcia na szczeblu krajowym bez ograniczeń takich, jak na punkty w rekrutacji do LO.
                Oprocz tego wiem, że np. przy rekrutacji do krajowego funduszu podać można różne osiągnięcia. Choć akurat moje dziecko miało i kuratoryjne, i inne płatne konkursy.
    • jan.nowak.7 Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 11.01.20, 21:00
      Niestety, dobrze to nie wygląda. A najgorsze, że celowo zatajono przed uczniami zmiany postanowione kilka miesięcy temu, albo i dawniej. Jak napisał z satysfakcją jeden z dyrektorów, unikający jak ognia konkursów u siebie w szkole (ku rozpaczy rodziców): "z szulerem się nie gra!"

niedlachaosuwszkole.pl/2020/01/11/rekrutacja-2020-dodatkowe-punkty-resekcja-bez-znieczulenia/
      • kszasz Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 13.01.20, 15:36
        To, że tak pokaźna lista konkursów (ponad 1100) wymagała weryfikacji w województwie mazowieckim, nie ulega wątpliwości. Do jednego kotła wrzucono bowiem konkursy trudne, prestiżowe, wymagające wiedzy (np.Kangur, Alfik, Bóbr) oraz po prostu śmieszne (np.plastyczny w których wygrywała cała klasa szkoły, która była organizatorem).
        Natomiast sposób wprowadzenia tych zmian jest KARYGODNY! co z dziećmi, które bazując na zasadach rekrutacji w latach poprzednich brały udział w tych konkursach i z rodzicami, którzy ich mobilizowali i płacili. Smutne to bardzo!!!
    • jan.nowak.7 Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 20.01.20, 20:39
      Tymczasem dziś o sprawie napisała o tym "Gazeta Wyborcza". Jest oficjalne potwierdzenie ze strony MKO, że nowe zasady wchodzą w życie. Rzecznik Andrzej Kulmatycki dodał jeszcze, że MKO ustaliło nowe kryteria ... w październiku. Dlaczego po dziś dzień nie poinformowało oficjalnie nauczycieli i uczniów - tego nikt nie wie...

warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,34905,25609578,zbierali-dodatkowe-punkty-do-rekrutacji-do-liceow-ktore-nie.html#S.polecamy-K.C-B.2-L.1.maly
    • jan.nowak.7 Re: Konkursy - dodatkowe 18 pkt. - zmiany MKO??? 01.02.20, 00:03
      Szum wokół sprawy zmian na liście punktowanych konkursów (prócz artykułów był list protestacyjny rodziców) przyniósł efekt. MKO częściowo wycofuje się ze rakiem swoich tak późno ujawnionych decyzji. Uczniowie z obecnych klas ósmych, którzy zdobyli punkty w klasach IV-VII zachowają prawo do doliczenia ich w rekrutacji. Zmieni się natomiast lista premiowanych konkursów uwzględnianych w tym roku szkolnym. Ten krok wstecz urzędnicy uzasadniają swoją troską o "dobro dzieci". Brzmi to dość kuriozalnie biorąc pod uwagę długie miesiące niefrasobliwego milczenia. Przyjęte rozwiązanie nie pozostanie bez wpływu na rekrutację, która będzie jeszcze trudniejsza. Komisje szkolne będą musiały uwzgledniać różne listy punktowanych konkursów w zależności od roku. Bałagan będzie zapewne większy niż był do tej pory.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka