Dodaj do ulubionych

"Czas honoru" - seria o powstaniu

07.09.14, 22:04
No ... czy mi sie cos wydawalo, czy to bylo znacznie lepsze niz odcinek specjalny. Matko, alez to bylo ladnie zmajstrowane, oczu nie moglem oderwac od ekranu. Korekcje obrazu ktos zrobil niezla, az sprawdzilem odcinek specjalny ... ten tak nie wygladal. Dialogi tez "podkrecone" w fajna strone. Albo juz jestem tak wyposzczony "polskoserialowo", ze mi sie percepcja zalamuje ;-)
Obserwuj wątek
  • matt_banco Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.09.14, 22:09
   No i ten "kopany" poczatek, jak ladnie podrecznikowo wrecz wprowadzone nowe postaci. Lacznie z pelna anatomia od pasa w gore ;-)
   • glafira Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.09.14, 23:42
    Właśnie, zupełnie inny odbiór niż odcinek specjalny. A to dowodzi słuszności mojej teorii spiskowej, że ten specjalny został pospiesznie i byle jak zmontowany na rocznicę powstania (no dobra, gdzieś o tym czytałam:) ).
    Zastanawiam się tylko, czy nie lepiej oglądać tej powstańczej serii jako odrębnej, bez porównywania do następnej, bo choć pamięć mnie trochę zawodzi, to cały czas męczy mnie ten Janek z Leną i parę innych rzeczy i to, czy zapanowano nad chronologią całości czy nie;-)
    Ale powtórki zakończono na serii IV, więc po tej powstańczej być może będzie nam dane zobaczyć tą ostatnią, powojenną, i a nuż nadarzy się okazja, aby poznęcać się trochę nad scenarzystami...już się cieszę:)))
    • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 08.09.14, 11:30
     Mnie korci, żeby w necie obejrzeć chociaż sceny jak Janek z Bolkiem wracają z obozu i co on wtedy mówi o Lenie i dziecku. Oraz to, jak oni się poznali. Znęcanie nad scenarzystami też mnie bawi ;))
     Mnie seria niestety nie zachwyca. Jakieś straszne nudy. I mam bardzo mocne odniesienia do innych seriali lub filmów. Trochę tak, jakby scenarzystom zabrakło własnych pomysłów i zerżnęli niektóre koncepcje z innych produkcji. Scena "kopana" od razu skojarzyła mi się z "Kolumbami". Niecierpliwość młodzieży w kwestii wybuchu powstania też już gdzieś widziałam - nie pamiętam tylko czy to była "Godzina W" czy może coś innego.
     Wykupiona Lena jest dla mnie absurdalna pod tym względem, że Rainer wiedział kim ona jest. I co, tak łatwo mu ją sprzątnęli sprzed nosa?
     Tak samo słaby jest wątek Michała i Celiny. Ja wiem, że to kochliwy chłopczyk, ale pod koniec IV serii on był aż zaręczony z Osmańską, wielka miłość, ją zastrzelili chyba w przedostatnim odcinku, wielce to przeżywał. To był chyba czerwiec '44. A teraz mamy koniec lipca '44 i on już zakochany w następnej, o tamtej nawet nie wspomni. Słabe. Mam wrażenie, że wątek miłosny Michała i Celiny jest stworzony na siłę przez scenarzystów, aby zadowolić widzów, którzy bardzo chcieli widzieć w nich parę.
     Generalnie na razie w ogóle słabo, dla mnie dużo słabiej niż poprzednie serie. A może to ja w końcu znudziłam się po prostu tym serialem? Zobaczymy co będzie dalej... :)
    • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 09.09.14, 09:55
     glafira napisał(a):


     i a nuż nadarzy się okazja, aby poznęca
     > ć się trochę nad scenarzystami...już się cieszę:)))

     Można już? Bronek oświadcza się Wandzie i ponoć już gadał z księdzem w tej sprawie. A Karol przecież żyje...
     • matt_banco Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 09.09.14, 11:08
      O Wy ... oprawcy scenariuszowych mielizn i dziur wszelakich ... czasami dobrze miec krotka pamiec, a taka wlasnie dysponuje. Skoro i tak nie pamietam szczegolow, kto z kim i kiedy, to uznalem, ze bede ogladal te serie jako odrebny byt. Co prawda troche to trudne bedzie w realizacji na poziomie emocjonalnym, bo znamy przezywalnosc "naszych chlopakow", ale mam nadzieje, ze historia jednak pojdzie w kierunku intensywnego pokazania postaci nieobecnych w innych seriach i ich losy rowniez nas porusza.
     • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 09.09.14, 12:37
      > Można już? Bronek oświadcza się Wandzie i ponoć już gadał z księdzem w tej spra
      > wie. A Karol przecież żyje...

      Aaaaaaaaa, piękne :))))))))))

      Co do Leny, Janka i Jasia - scenarzyści jednak okazali się czujni i w tej kwestii nie możemy się nad nimi znęcać ;) Ponieważ ciekawość mocno mnie zżerała, to obejrzałam sobie wczoraj pierwszy odcinek V serii. Tam Janek z Bolkiem trafili do amerykańskiego obozu przejściowego, w którym Janek jest wypytywany przez amerykańskiego żołnierza o jego rodzinę. Mówi, że ma żonę i syna, ale stracił z nimi kontakt w powstaniu. Zatem 1:0 dla scenarzystów ;)))
      Natomiast poczekam na rozwój wydarzeń pomiędzy Michałem i Celiną, bo w tymże samym odcinku jest dość istotna informacja, co się z nimi działo podczas powstania. Zobaczymy, czy to będzie spójne ;)))
      • glafira Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 09.09.14, 18:30
       asiek25 napisała:

       > Co do Leny, Janka i Jasia - scenarzyści jednak okazali się czujni i w tej kwest
       > ii nie możemy się nad nimi znęcać ;) Ponieważ ciekawość mocno mnie zżerała, to
       > obejrzałam sobie wczoraj pierwszy odcinek V serii. Tam Janek z Bolkiem trafili
       > do amerykańskiego obozu przejściowego, w którym Janek jest wypytywany przez ame
       > rykańskiego żołnierza o jego rodzinę. Mówi, że ma żonę i syna, ale stracił z ni
       > mi kontakt w powstaniu. Zatem 1:0 dla scenarzystów ;)))

       Niech im będzie. Na razie wygrali jedną bitwę, ale wojna jeszcze się nie skończyła, to dopiero pierwsze starcie;-)))
       Ten wątek Janka z Leną strasznie mnie męczył, a nie mogłam się zmobilizować, aby obejrzeć pierwszy odcinek 5 serii. Może rzeczywiście tak było, ale Raszefka wyłapała coś bardzo istotnego i tu zdecydowanie pojechali po bandzie.
       I nie da się ani nie czepiać błędów scenariuszowych, ani oglądać odrębnie nie mając w pamięci spójności. No nie da się i już, a skoro, podobno z braku środków finansowych, robi się taki miszmasz z kolejnością sezonów, to ktoś musi nad tym panować. A jeśli nie scenarzysta, to kto...
     • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 09.09.14, 19:37
      Wydaje mi się, że w momencie już pierwszej serii byli rozwiedzeni, coś kojarzę jakieś słowa "już nie jesteś moim mężem" czy też "był Twój były mąż" wypowiedziane przez matkę Wandy, ale pewien nie jestem, coś tak mi się jednak kojarzy, że byli oni po rozwodzie.
      • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 11:45
       No niby byli. Jak poszukałam w sieci o prawie małżeńskim w dwudziestoleciu to nic już nie rozumiem.
       • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 12:25
        Też szukałam takich informacji :)
        I doczytałam, że w Warszawie do końca wojny obowiązywało ciągle prawo, takie jak pod zaborem. Czyli pruskie. A w pruskim możliwe były małżeństwa świeckie oraz były możliwe rozwody. Zatem jeśli uznać, że Karol i Wanda byli jednak po rozwodzie, to teoretycznie Bronek z Wandą mogli planować ślub. Z tym, że nie wiem czemu od razu wyskoczyli z księdzem, bo sam ślub kościelny nie był wówczas ważny, można go było wziąć po ślubie cywilnym. Oczywiście pod warunkiem, że Wanda i Karol ślubu kościelnego nie mieli.
        No i w tym momencie zastanawia mnie też ślub, który chcieli brać Lena z Jankiem, w kościele. Bo zgodnie z ówczesnym prawem, ślub nie byłby ważny. Wtedy do ślubu nie doszło, bo była wsypa, ale w kolejnych seriach jest mowa o tym, że oni są małżeństwem. Ktoś pamięta ich ślub?
        • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 12:56
         STOOOOOOOOOOP!!!!!
         Ponieważ moja wiedza historyczna nie jest jakaś imponująca, więc poczytałam jeszcze i doczytałam, że Warszawa najpierw była pod zaborem pruskim, ale ostatecznie trafiła pod zabór rosyjski. A w rosyjskim prawo małżeńskie było inne:

         "W roku 1836 car Mikołaj I proklamował prawo o małżeństwie,
         przygotowane przez Cypriana Zaborowskiego. Prawo to obowiązywało na
         obszarach: miasta stołecznego Warszawy, województw: warszawskiego,
         łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego oraz powiatów augustowskiego, łomżyńskiego, ostrołęckiego, ostrów-mazowieckiego, suwalskiego, szcucińskiego
         i wysoko-mazowieckiego województwa białostockiego. W pełni przywróciło
         ono religijny charakter małżeństwa, wyłączność ślubów kościelnych i jurysdykcje
         sądów kościelnych. Właśnie ten system prawny oraz ustawodawstwo ziem
         wschodnich czyli prawo małżeńskie zawarte w Zwodzie Praw Cesarstwa
         Rosyjskiego z 1832 r. obowiązywały na terenie byłego Królestwa Polskiego aż do
         wybuchu II wojny światowej."

         A zatem Karol z Wandą nie mogli wziąć rozwodu, bo musieli mieć ślub kościelny. A w kościele małżeństwo można tylko unieważnić. Rozwieść się nie można.
         • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 17:30
          W rozmaitych publikacjach jest ten problem, że termin rozwód używany jest zamiennie z orzeczeniem nieważności lub (o zgrozo!) z rozwodem kościelnym. Wieść niesie, że sama procedura była skomplikowana i kosztowna. Ponoć Wojciecha Kossaka "rozwody" córek kosztowały fortunę ;) I pamiętam scenę ze "Sławy i chwały" kiedy to była synowa Royskiej przyszła do niej po protekcje w tej sprawie. Walerek żeby się ożenić ponownie przeszedł na prawosławie, a dziewczyna chciała po Bożemu i potrzebowała kontaktów w Watykanie ;)

          Zatem albo Wanda z Karolem tylko się rozstali (Karol zresztą nadal obchodzi się z Helena jak z własną matką), albo mieli orzeczenie kościelne, ale musiałoby się to pewnie wydarzyć sporo przed wojną, i muszę odszczekac moje nabijanie się ze scenarzystów.          P.S. Moja wiedza historyczna jest natomiast taka, że nie wiedziałam, że Warszawa kiedykolwiek była pruska :)))))
          • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 19:55
           >Karol zresztą nadal obchodzi się z Helena jak z własną matką.

           A ona prostowała, żeby już tak do niej nie mówił.
           Pamiętam z pierwszej serii którą dość niedawno oglądałam powtórnie.
           • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 21:33
            gazeta_mi_placi napisała:

            >
            >
            > A ona prostowała, żeby już tak do niej nie mówił.
            >
            Tez pamiętam. Mogła się solidaryzować z córką, która już męża nie chce i ma nowego chłopaka ;)
         • dziennik-niecodziennik Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 25.09.14, 11:01
          > A zatem Karol z Wandą nie mogli wziąć rozwodu, bo musieli mieć ślub kościelny.
          > A w kościele małżeństwo można tylko unieważnić. Rozwieść się nie można.

          małżeństwa ze zdrajcami unieważniano ponoć bezproblemowo.
        • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 14:16
         >No i w tym momencie zastanawia mnie też ślub, który chcieli brać Lena z Jankiem, w kościele. Bo zgodnie z ówczesnym prawem, ślub nie byłby ważny. Wtedy do ślubu nie doszło, bo była wsypa, ale w kolejnych seriach jest mowa o tym, że oni są małżeństwem. Ktoś pamięta ich ślub?

         Nie było przedstawionego momentu ślubu w serialu, w kolejnej serii Lena już jest po prostu od razu z widocznym brzuchem i obrączką, więc wiadomo że był ślub (i sądząc po brzuchu i noc poślubna), ale sam ślub nie był przedstawiony.
        • dziennik-niecodziennik Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 25.09.14, 11:00
         > No i w tym momencie zastanawia mnie też ślub, który chcieli brać Lena z Jankiem
         > , w kościele. Bo zgodnie z ówczesnym prawem, ślub nie byłby ważny. Wtedy do ślu
         > bu nie doszło, bo była wsypa, ale w kolejnych seriach jest mowa o tym, że oni s
         > ą małżeństwem.

         ze wspomnien znajomej "powstanki":
         nikt sie nie przejmował tym czy ślub bedzie prawnie ważny czy nieważny. śluby oficjalne, z wpisaniem w papiery itd, zawsze wiązały sie z zagrożeniem zgarnięcia nowożeńców przez okupantów, więc osoby z konspiracji, powstańcy itd, zwłaszcza tacy troche juz podejrzani (a nasi bohaterowie przecież juz byli na widelcu) brali śluby nieoficjalne. jakies tam ewidencje były prowadzone, bo moja babcia na przykład ma papiery ślubne swojej siostry, właśnie ze ślubu koscielnego nieoficjalnego, ale wiadomo ze w okolicznosciach wojenno-okupacyjno-powstańczych nikt specjalnie papierow i rejestrów nie ratował i mnóstwo osób ich nie miało. nie mówiąc o tym że wielu konspiratorów funkcjonowało na falszywych papierach, to jak mieli na ich podstawie brac śluby?
         papiery ślubne załatwiało się juz po latach, w spokojniejszych czasach. Urzędnicy wpisywali jak leci, to co sie zadeklarowało, daty urodzin, daty ślubów, ojcostwa itd. wtedy też nierzadko pojawiały się dramaty różnego rodzaju, np objawial się pierwszy mąż uwazany juz dawno za nieżyjącego itd.
         wiec sytuacje obu par by pasowały. Wanda z Karolem byli po rozwodzie cywilnym, Bronek nie mógl isć do urzędu, wiec załatwił księdza i ślub kościelny. Lena z Jankiem tez nie mogli ryzykowac.
         • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 27.09.14, 20:12
          Dzięki za informacje, to wiele wyjaśnia :)
          No i fakt, moi rodzice mają w dokumentach wpisane inne daty urodzenia niż te prawdziwe. A urodzili się tuż przed wojną.
  • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 08.09.14, 19:42
   Bardzo lubię ten serial.
  • eo_wina ad "znęcania" nad scenarzystami :-) 09.09.14, 20:28
   No to wyjaśnione z Jankami :-)
   No a ta znajomość Leny i Heleny - matki Wandy? Pisałam już o tym w braterskim wątku.
   Wanda poznawała je na swoich zaręczynach z Bronkiem, a przecież Lena była po nie obie (będąc już w bardzo pokaźnej ciąży) na robotach u Niemca...nie mogę spać przez to ;-)
   • misku123 Re: ad "znęcania" nad scenarzystami :-) 09.09.14, 23:54
    tak, lena była po nie obie i wtedy matka Wandy jej nie znała
    A czy ten niemiec Ludwik (grany przez Kozyrę ) , to nie został uśmiercony w rzece? Czy to jakieś niejasne było i cudem ocalał? Bo teraz cały i zdrów , czy coś mi umknęło?
    • gazeta_mi_placi Re: ad "znęcania" nad scenarzystami :-) 10.09.14, 10:41
     Pamiętam ten odcinek.
     Ludwik został albo postrzelony albo mocno pobity podczas akcji (lub jedno i drugie, wywiązuje się między Romkiem i nim bójka i szarpanina) i wrzucony do rzeki przez Romka, któremu się wydawało że on już nie żyje.
     Ale w następnym ujęciu gdy jest już "po akcji", widać że Ludwik mimo wszystko przeżywa
     (wypływa z rzeki o własnych siłach).
     Zatem scenarzyści dali furtkę do jego ewentualnego przeżycia.
     • misku123 Re: ad "znęcania" nad scenarzystami :-) 10.09.14, 10:44
      ale to był ostatni odcinek , następny to była nowa seria i już zdaje się czasy komunistyczne
      • gazeta_mi_placi Re: ad "znęcania" nad scenarzystami :-) 10.09.14, 11:05
       Tak, to był ostatni odcinek serii, "następne ujęcie" miałam na myśli kolejne ujęcie kamery w odcinku, a nie "następny odcinek".
  • asiek25 A czy ktoś pamięta? 10.09.14, 12:15
   Tak, też pamiętam, że Fischer był postrzelony przez Romka, ale przeżył. Natomiast wydaje mi się, że Rainer odkrył machloje Fischera i Stocka ze złotem. I co, żadnych konsekwencji? Fisher dalej na swoim stołku? Z jednej strony to nie dziwi, bo Ludwig Fischer to postać prawdziwa. Do końca wojny był gubertanorem dystryktu warszawskiego, więc scenarzyści nie mogli go ani uśmiercić, ani zrzucić ze stołka, bo byłoby to niezgodne z prawdą historyczną.
   Z drugiej strony trochę to niekonsekwentne, bo żaden Lars Rainer nigdy nie był szefem Gestapo w Warszawie. Więc trochę się tu miesza fikcja z realiami.
   A Lena Helenę znała z poprzedniej serii, na pewno. Więc wtopa :)))
   • glafira Re: A czy ktoś pamięta? 10.09.14, 22:51
    asiek25 napisała:

    > A Lena Helenę znała z poprzedniej serii, na pewno. Więc wtopa :)))

    Tu na pewno. Kojarzę taką scenę, kiedy matka Wandy i Lena wsiadały do samochodu, w którym była już Wanda. Chyba nawet poszukam, który to mógł być odcinek i obejrzę w wolnej chwili.
    Samych postaci bym się nie czepiała. Już od pierwszej serii wiadomo było, że serial niewiele ma wspólnego z prawdą historyczną i pomieszanie postaci wzorowanych na autentycznych osobach z zupełnie fikcyjnymi nie powinno dziwić, nie wspominając o tym, że nasi serialowi cichociemni w rzeczywistości chyba nigdy by nimi nie zostali;)
    Co do Państwa Ryszkowskich i ich 'być albo nie być' mężem i żoną, to przyznam szczerze, mam zagwozdkę. Z jednej strony wydaje mi się, że Ryszkowski mówił o Wandzie jako żonie, ponadto Wanda nosi cały czas jego nazwisko, a z drugiej strony czy Bronek już w pierwszej serii nie występował jako jej narzeczony z którym straciła kontakt zaraz na początku wojny?

    No dobrze. Powiedzmy, że mamy 2:1. I czekamy na dalszy rozwój wypadków;-)
    A...jeszcze ktoś wcześniej wspomniał o Celinie i postaci granej przez Kasprzykowskiego. W powojennej serii nigdy wcześniej się nie spotkali, w powstańczej handlowali ze sobą bronią.
    To co...2:2;)))
    • moniq_c Re: A czy ktoś pamięta? 11.09.14, 14:53
     Matki Wandy i Leny tak bardzo bym się nie czepiała. No chłopaki wzięli wtedy Lenę do odbicia tych dwóch ofiar losu (nie cierpię Wandy, to widać?? ;) niekoniecznie musiały być sobie przecież wtedy osobiście przedstawiane, po prostu Lena wiedziała po kogo jedzie, ale znać się osobiście wcześniej nie musiały, odbili je, rozeszły w swoją stronę i poprawnej prezentacji mogło nie być
     • raszefka Re: A czy ktoś pamięta? 11.09.14, 15:15
      Przecież jechali do Warszawy ze środka Reichu! Potrzebna była w tej sytuacji osobna prezentacja?
      • moniq_c Re: A czy ktoś pamięta? 11.09.14, 15:21
       nie ze środka reichu bo to gdzieś blisko było, ponadto nie pokazali czy wszyscy razem wracali, czy te dwie larwy się nie odłączyły i nie wracały z Bronkiem przecież na dwa samochody byli
       • dziennik-niecodziennik Re: A czy ktoś pamięta? 25.09.14, 11:09
        a Lena nie wracała pociągiem wtedy?... bo mi sie kojarzy ze własnie na powrocie z tej akcji z pociągu ją zgarnęli...
        • gazeta_mi_placi Re: A czy ktoś pamięta? 25.09.14, 14:46
         Nie zgarnęli jej bezpośrednio po tej akcji. Za jakiś czas Lena ma jakieś kolejne zlecenie (nie związane już z Wandą) i zgarniają ją wtedy w pociągu.
     • gazeta_mi_placi Re: A czy ktoś pamięta? 11.09.14, 17:02
      A kto lubi Wandę? Oferma jak mało kto, przez nią tylko same kłopoty, taka gapa.
     • glafira Re: A czy ktoś pamięta? 11.09.14, 21:22
      moniq_c napisała:

      > Matki Wandy i Leny tak bardzo bym się nie czepiała.

      A ja bym się czepiała. I właśnie to robię;-)
      Z perspektywy tamtych czasów to była bardzo trudna operacja, Lena narażała życie swoje i swojego jeszcze nie narodzonego dziecka aby je uratować, więc przy ponownym spotkaniu powinny się przynajmniej, mówiąc górnolotnie, serdecznie uściskać. Scena oficjalnego przedstawienia sobie Leny i matki Wandy świadczy tylko o tym, że ktoś pisząc 'powstańczy' scenariusz zwyczajnie zapomniał o tym 'drobnym' szczególe wcześniejszych losów bohaterów serialu.
      Nie mam specjalnej ochoty na obejrzenie tego odcinka, ale zadałam sobie trochę trudu, odszukałam wątek i wypowiedzi Matta i paru innych osób o samym odcinku i pięknej scenie z Leną, panią Heleną i Wandą niech posłużą za dowód;-)
      forum.gazeta.pl/forum/w,433,125639206,130445258,Odcinek_wybuchowy.html
      • eo_wina Re: A czy ktoś pamięta? 11.09.14, 22:19
       glafira napisał(a):

       > moniq_c napisała:
       >
       > > Matki Wandy i Leny tak bardzo bym się nie czepiała.
       >
       > A ja bym się czepiała. I właśnie to robię;-)
       > Z perspektywy tamtych czasów to była bardzo trudna operacja, Lena narażała życi
       > e swoje i swojego jeszcze nie narodzonego dziecka aby je uratować, więc przy po
       > nownym spotkaniu powinny się przynajmniej, mówiąc górnolotnie, serdecznie uścis
       > kać.


       Gdybyśmy byli na "fejsie" - polubiłabym ;-)
      • moniq_c Re: A czy ktoś pamięta? 11.09.14, 23:10
       Co za czepliwy gatunek, no ;) ja tam sie za niczym nie upieram, po prostu tej ćmie Wandzie mogło sie juz mylić kto jej kiedy i ile razy tyłek ratował, tyle tego było że nie kojarzy bidulka ;) za to obejrzałam odcinek, zeby sprawdzić Bolka z Jankiem. Wracając do domu Bolek przedstawił swojej żonie Janka słowami, ze to jego najlepszy przyjaciel, bo w powstaniu mu życie uratował. No to się znali, a teraz będziemy czekać jak to z tym życiem było
       • raszefka Re: A czy ktoś pamięta? 12.09.14, 12:06
        Ciekawam, czy gdyby Wandą pozostała Maja Ostaszewska, też budziłaby takie negatywne emocje. Czy zamiast gapowatej ofermy widzielibysmy zwiewną mimoze, którą trzeba się zająć.
        • gazeta_mi_placi Re: A czy ktoś pamięta? 12.09.14, 16:36
         Maja Ostaszewska o wiele bardziej pasowała do tej roli.
         Wielka szkoda, że odeszła po pierwszej serii. Zaś Różdżka jako Wanda wzbudza we mnie niemożebny w..rw choć z reguły jestem osobą łagodną jak baranek, ale przy Wandzie - wiecznej ofermie budzi się we mnie agresja.
         Normalnie miałabym ochotę potrząsnąć nią jak workiem.
         • asiek25 Re: A czy ktoś pamięta? 16.09.14, 17:45
          Wanda chyba wszystkich w...wia. Może Różczka próbuje grać mimozę "pod Ostaszewską", ale wychodzi jej oferma :D
          Myślę, że Ostaszewska też by mnie w...wiała. Bo to chyba nie kwestia aktorki, tylko postaci samej Wandy.
  • zwieraczek Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 10.09.14, 23:56
   Powstanie Warszawskie wg chronologii winno być między 4 a 5 serią, coś jak 4,5 . Fisher ginie dopiero w 5 serii, w 52 odcinku, ostatnim, a jest już 45 rok , więc w tej dodatkowej serii on musi żyć, nie ma innego wyjścia, bo Powstanie chcąc nie chcąc było w 44 roku. 4 seria zaczyna się w kwietniu 44 roku, Powstanie tu jest pominięte. Ale cofamy się do teraz do sierpnia 44 roku i Fisher musi być, nie ma innego wyjścia. Tak czy nie?
   • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 11.09.14, 06:52
    52 to ostatni odcinek czwartej serii. Rok 1944.

    A prawdziwy Fischer żył do kwietnia 1947.
   • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 11.09.14, 09:46
    No tak, ale tutaj akurat nie ma co się czepiać scenarzystów bo nie uśmiercili Fishera, po całej akcji zamachowej "chłopcy" odchodzą myśląc, że wszyscy zabici (w tym Fisher który został wepchnięty do rzeki przez Romka), ale kolejne ujęcie kamery pokazuje że Fisher o własnych siłach wypływa z rzeki.
    Pamiętam scenę jak ktoś się pyta Romka czy Fisher nie żyje, on potwierdza.
    Potem jednak jest krótka scenka w której widać jak Fisher o własnych siłach pływa w rzece.
    Czyli mimo postrzału i bijatyki z Romkiem udało mu się przeżyć.
    • misku123 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 11.09.14, 10:27
     no może nie wychodzi z rzeki ale obraca się z pozycji "głowa pod wodą" do głowa nad wodą ;) ale istotnie, nie jest wprost pokazane czy to nieprzytomny człowiek czy już wyzionął ducha
  • eridan Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 17.09.14, 19:00
   Ech, chciałoby się ten serial "rozjechać" jak sławetną "Twierdzę szyfrów", ale zdaje mi się, że agent niemiecki grany przez Małaszyńskiego szczezł na jakimś płocie, a na razie większość aktorów gra raczej poprawnie, a i scenarzyści mając na uwadze okrutne przyjęcie "Tw. Szyfrów" robią co mogą, by nie wpadać w jakieś totalne idiotyzmy. Nuda, panie, nuda. Mnie w jednej z poprzednich serii zapadły dialogi typu: "Strzelaj, (już) jestem gotowy!" wygłaszane męskim, silnym tonem (w obliczu nieuchronnej lufy) przez aktorów Cyrwusa i chyba Woronowicza, co śmieszyło nieco, a miało wciskać w fotel. Według mnie za dużo jest powtarzanych całusów, cmoknięć, misiowych przytuleń, zaklęć miłosnych, pościelowej gimnastyki. Nie przyspieszają akcji filmu, w zasadzie tanga-przytulanga to dobre przerywniki, by akurat zalać sobie herbatę (i nie stracić nic z wątku). Tu widzę, że się jakiś chojrak "Apacz" produkuje, niczym samotny wojownik rambo. Musiał wyrasta na kolejnego superbohatera. Czy on jest może synem lub wnukiem "tego" Musiała z "Wojny domowej"? Tamten, syn Tadeusza Janczara, czasem zjawia się w serialach.
   • jowita771 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 18.09.14, 14:22
    Nie są spokrewnieni. Byli kiedyś w jakimś programie, chyba w "Wideotece" i rozmawiali o tym, jak dawniej młodzież dostawała role, a jak dzisiaj, porównywali zarobki itp.
  • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 19.09.14, 10:31
   Kto gra rolę kuriera z Anglii?
  • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 21.09.14, 23:43
   Czy ktokolwiek dziś oglądał? ;-P
   • matt_banco Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 00:14
    Tak ja ... ale nie powiem, ze mnie jakos specjalnie wciagnelo. Troche te wszystkie walki przypominaja harcerskie podchody. Nie wiem, moze to faktycznie tak wygladalo. Niemniej ograniczenie wynikajace z przyjetej konwencji, czyli losy kilku plutonow troche blado wypadaja, szczegolnie ze troche trudno sie zorientowac o co chodzi w poszczegolnych akcjach. Troche tez dziwacznie wyglada to bieganie po ruinach i zabawa z bunkrem (cokolwiek zabawnie wygladajacym w takiej scenerii), w ktorym akurat musial byc jakis Niemiec wiedzacy cokolwiek na temat Romka. O zabawach snajperskich nie wspomne. Generalnie w odcinku zabraklo jakiejs sensownej narracji, sprawial wrazenie poskladanego z kawalkow.
    • faszyna Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 08:53
     Spróbowałam się wreszcie zmierzyc z powstańczym sezonem CzH i po kilku minutach, tych z bunkrem, odpadłam. Gdyby nie było jeszcze powojennych sezonów, to serial mógłby być ciekawy: nasi przeżyja czy nie. Ale że to akurat wiemy, to co może być ciekawego w obrazie największej bojowej masakry Polaków? Jakby tego nie pokazac, to jest to jatka z winy pochopnej decyzji o powstaniu, z multum ofiar po stronie cywilnej. I choć doceniam i szanuje indywidualna walkę powstancow, to całość nie mam zadnej ochoty ani potrzeby, bo sledzić tego w serialu.
   • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 10:14
    Przecież siatka była.
    • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 18:02
     gazeta_mi_placi napisała:

     > Przecież siatka była.
     >

     Właśnie! Sądziłam, że wczoraj wszyscy byliśmy siatkarzami :(

     Obejrzałam dzisiaj. Nuda.
     • matt_banco Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 18:36
      ;-) Jakakolwiek aktywnosc sportowa wykorzystujaca pilke jest mi obca ideowo. W odroznieniu od aktywnosci wykorzystujacych jakiekolwiek kierownice ;-) No ale w naszym kraju pilka zawsze miala przewage nad kierownica.
   • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 11:15
    raszefka napisała:

    > Czy ktokolwiek dziś oglądał? ;-P

    Oglądał, oglądał :)
    No cóż, słabo. Mam wrażenie, że tak bardzo brakowało pieniędzy na tę produkcję, że scenarzyści celowo upchnęli scenerię zbombardowanej Warszawy w ruiny getta. I chyba zupełnie niepotrzebnie zrobili to akurat w pierwszych odcinkach, bo przecież 1 sierpnia Warszawa nie była jeszcze zbombardowana i można było spokojnie rozgrywać na razie sceny na ulicach. Strasznie mnie te ruiny getta wczoraj raziły.
    No i nie wiem, czy ktoś wczoraj zwrócił uwagę na naszego mistrza konspiracji Guzika, który dopiero co poznanego obcego człowieka prowadzi do sztabu, po krótkiej informacji, że tenże zna tam wszystkich :DDD
    O Niemcu, który oczywiście zna Romka nawet nie wspomnę :DD
    • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 21:48
     Wanda oferma, ale ta młoda ruda też oferma. I jeszcze doprowadziła do śmierci kuriera. Nadaje się najwyżej do zmieniania opatrunków lalkom.
     Czytałam książkę, według książki faktycznie Romek miał być na Gęśliczówce, więc Szwab nie kłamał.
     • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 23.09.14, 13:58
      jaką książkę???
      • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 23.09.14, 21:36
       "Czas honoru" jest wydany w postaci trzech tomów, trzeci tom o obecnej serii to "Pożegnanie z Warszawą".
       • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 10:54
        oooo dziękować ! Nie miałam pojęcia. Warto przeczytać?
        • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 11:03
         Nawet w miarę, część wątków jest inna niż w serialu, niektóre postacie i zdarzenia przemieszane lub nieco zmienione. Niektóre rzeczy dodane (np. w pierwszym tomie jest dość dużo o przedwojennym życiu niektórych bohaterów).
         Ja ogólnie lubię czytać książki więc nie jestem obiektywna.
         • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 11:43
          ja ogólnie lubię czytać książki więc za bardzo namawiać mnie nie trzeba, tyle wystarczyło, dzięki :)
          • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 13:54
           Ja też lubię czytać książki, przeczytałam dwa pierwsze tomy i uważam, że nie warto. Straaaaasznie infantylne to, dialogi proste, czasami wręcz dziecinne. Do dobrej literatury tym książkom bardzo daleko. Po trzeci tom jakoś nie chce mi się już sięgać.
           Ale faktycznie czasem pojawiają się wątki rozszerzone lub wręcz nowe niż w serialu. No i w książce Wanda i Karol nazywają się Ryżkowscy :)
     • eo_wina Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 23.09.14, 21:27
      gazeta_mi_placi napisała:

      > Czytałam książkę, według książki faktycznie Romek miał być na Gęśliczówce, więc
      > Szwab nie kłamał.
      >

      Chyba ci się książki pomyliły, bo TO więzienie to była Gęsiówka.
      • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 23.09.14, 21:37
       Nie pomyliły, nie pamiętam dokładnie nazwy więzienia, coś z gęsią mi się skojarzyło, zapewne jest tak piszesz.
   • glafira Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 23.09.14, 21:35
    raszefka napisała:

    > Czy ktokolwiek dziś oglądał? ;-P

    Owszem, dzisiaj w necie;-)
    Było słabo. Drętwe dialogi, mdłe sceny batalistyczne, jakiś taki ogólny chaos. I parę bzdur. Bo czy po takim wybuchu w bunkrze ktoś mógłby wyjść bez szwanku? Według mnie nie, ale w CZH wszystko jest możliwe. Niemiec wychodzi z bunkra nawet nie draśnięty. Niemieckiej broni też nic nie dolegało, nowiutka jak z fabryki. I a' propos broni. Jak wszyscy wiemy, powstańcom notorycznie brakowało broni i amunicji, każdy zdobyty karabin czy pistolet był na wagę złota, a w serialu z karabinem paradują nawet dzieci (ten mały chłopczyk, którego Helena zaczepiła na ulicy). Mało to wszystko realne.
    Liczę na to, że może dalej będzie lepiej, ciekawa też jestem, na kim wzorowano postać niemieckiego generała graną przez Królikowskiego, ale serial ogólnie bardzo obniżył loty. To już nie są te odcinki z pierwszych serii, gdzie naprawdę każdy odcinek trzymał w napięciu.Ta powstańcza seria szumnie reklamowana była jako najdroższa. Możliwe, ale jak widać, nie zawsze najdroższy znaczy najlepszy;-))
    • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 11:42
     z tym chłopczykiem chyba chodziło im o pokazanie takiego legendarnego małego powstańca, rozumiesz, więc broń musiał mieć, na dodatek większą od niego dla lepszego dramatyzmu...
     • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 14:00
      > z tym chłopczykiem chyba chodziło im o pokazanie takiego legendarnego małego po
      > wstańca, rozumiesz, więc broń musiał mieć, na dodatek większą od niego dla leps
      > zego dramatyzmu...

      Też tak to odebrałam, ale uważam, że na taką scenę było jeszcze za wcześnie. Dzieci w powstaniu zaczęły się pojawiać, kiedy ono już rozkręciło się na dobre, kiedy na gruzach Warszawy z dnia na dzień rozgrywała się coraz większa tragedia. Na samym początku powstania wszyscy byli pewni, że potrwa ono kilka dni i zakończy się sukcesem, więc nikt wówczas nie brał jeszcze do oddziałów dzieci.
      • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 15:15
       a jeszcze jedna rzecz. Aż stwierdziłam że chyba muszę babcię zapytać bo choć nie warszawianka, to czasy wojny dobrze pamięta. Czy to normalne że koniec lipca/początek sierpnia, lato ponoć upalne, a tam wszyscy odstrojeni chodzą w wełniane swetry, długie rękawy, po kilka warstw ubrań, co lepsi w płaszcze i długie buciory? Nieważne czy "starzy" konspiratorzy, czy nowe postaci co do tej pory w domku z mamusią siedziały...
       • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 15:46
        Też na to zwróciłam uwagę, wszyscy ubrani jak na pogodę jesienną co najmniej.
        Fajnie Ci, ja już nie mam kogo o czasy wojny zapytać.
        • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 15:56
         powiedzmy że zrozumiałabym ze tak się ubierają "idąc na bój" no bo to nie wiadomo kiedy się do domu wróci, i gdzie się będzie spało, ale przed powstaniem jak jeszcze nic nie wiadomo to naprawdę chyba przesada...
         no i biedna Celina chyba pora ją nazwać Blizna czy Postrzelona bo co chwila ma kulkę w brzuchu :) widać że pisane jej to było, najpierw w kasynie, teraz tuż przed powstaniem, no i do trzech razy sztuka było....
         • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 16:06
          A przypomniało mi się co mówiła Ruda, że niby była prostytutką (wtedy gdy wykonywała wyroki), zabrzmiało to tak jakby faktycznie nią była, a ona chyba tylko udawała że nią jest tj. wyłącznie szła z ofiarami "na chatę" i nim doszło co do czego kulka w łeb.
          To w końcu jak było?
          • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 16:10
           ja tego dokładnie nie usłyszałam bo mi dziecko dyskutowało akurat prosto w twarz ale z tego co kojarzę to tak własnie było, że do niczego nie zdążyło dochodzić, oprócz paru macanek po drodze... aczkolwiek strasznie to przeżywała więc może i do końca nie pokazali jak to tam z nią dokładnie było
           • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 26.09.14, 16:23
            A jaka była w tym odpowiedzialność Władka? Bo Ruda zdawała się mieć do niego pretensje.
          • tay2 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 16:48
           rąbała się z nimi, dopiero po wszystkim spluwa i kulka
           • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 17:29
            Z tego co widziałam w poprzednim sezonie to kulka w łeb była bezpośrednio po przyjściu "na chatę" więc konsumpcji nie było.
       • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 26.09.14, 13:02
        moniq_c napisała:

        > a jeszcze jedna rzecz. Aż stwierdziłam że chyba muszę babcię zapytać bo choć ni
        > e warszawianka, to czasy wojny dobrze pamięta. Czy to normalne że koniec lipca/
        > początek sierpnia, lato ponoć upalne, a tam wszyscy odstrojeni chodzą w wełnian
        > e swetry, długie rękawy, po kilka warstw ubrań, co lepsi w płaszcze i długie bu
        > ciory? Nieważne czy "starzy" konspiratorzy, czy nowe postaci co do tej pory w d
        > omku z mamusią siedziały...


        W pewnym sensie normalne. Czytałam w różnych opracowaniach, że 1 sierpnia 1944 r. pogoda w Warszawie była taka sobie, nie za ciepło, padała mżawka. Ponadto powstańcy poruszając się po mieście musieli jakoś przenosić broń. Zatem wszelkie kurtki, swetry, a w szczególności długie płaszcze, pod którymi ukrywali większą i dłuższą broń, były jak najbardziej zasadne.
        • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 26.09.14, 16:26
         jak mówiłam, o dni powstanae się nie czepiam, chodziło mi bardziej o dni przed - no chyba nie wszystkie były zimne i dżdżyste, bo np Michał z Celina nie pojechaliby się gzić nad wodą :) Argument z bronią do mnie owszem, trafia, ale wszyscy przecież kałachów nie nosili a oni jak jeden mąż te grubachne swetry powciągali...
     • glafira Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 17:06
      moniq_c napisała:

      > z tym chłopczykiem chyba chodziło im o pokazanie takiego legendarnego małego po
      > wstańca,

      Oczywiście, to była piękna replika Pomnika Małego Powstańca, tylko w prawdziwym powstaniu dzieciom (przynajmniej na początku) nie dawano broni i nie brano ich do walk, tym bardziej, że tej broni nie było...
      CzH - Powstanie to serial, który miał w zamiarze w jak najbardziej realny sposób pokazać pierwsze dni i późniejszą klęskę PW, wpakowano w tą serię mnóstwo pieniędzy, a w zamian otrzymujemy jakieś pomnikowo-patriotyczno-surrealistyczne sytuacje...
      A nasi dzielni chłopcy po ciężkiej bitwie w ruinach też mogliby wyglądać na trochę bardziej osmolonych i rozczochranych. Czyżby ulizane fryzury i gładkie twarze (przynajmniej niektórych) świadczyły o tym, że w budżecie zabrakło finansów na takie drobiazgi, jak porządny, wojenny make-up;-)))
      • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 24.09.14, 19:36
       Ponieważ sceny batalistyczne mnie znudziły, spytam o prywatne życie boahterów. O co ma focha Ruda?
       • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 26.09.14, 16:28
        tego też nie zczaiłam z w/w powodu :) , muszę powtórkę zobaczyć z tym wątkiem
        • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 27.09.14, 20:10
         Wydaje mi się, że o te dwa lata, które Władziu spędził we Włoszech. Że ją zostawił. O ile mnie pamięć nie myli, to Ruda z Władziem w IV serii nie byli razem, on chciał znów z nią być, ale ona nie chciała. A do Włoch Konarscy wyjechali po III serii.
      • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 26.09.14, 16:27
       o to, to! Od samego początku mnie męczy - czy oni mają w oddziale mega profesjonalnego fryzjera? Chłopcy elegancko przystrzyżeni maszynką, nawet jak pół roku w lesie siedzieli to wszyscy czyści, uczesani i pachnący ... :)
  • xidex21 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 22.09.14, 22:29
   Mi się bardzo podoba seria o powstaniu, ja raszefko oglądam online na vod.pl lub tutaj: polvod.pl/serial-Czas-honoru bardzo dobra jakość i nie przycina. Nowe odcinki się pojawiają chwilę po premierze w normalnej tv, a że mieszkam za granicą to nie mam dostępu do tvp2. Pozdrawiam
   • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 23.09.14, 14:06
    To ładnie. Ja mam dekoder z nagrywarką.
  • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 28.09.14, 22:07
   Czy dziewczę przydzielone Michałowi jako asystentka było już wcześniej w serialu?
   • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 10:38
    Też mnie to wczoraj zastanowiło - czy oni się już wcześniej gdzieś spotkali, czy to taka znajomość "spoza kadru"? Michaś dla płowej blondyny zostawi zakochaną Celinę? :)
   • roks30 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 10:38
    Nie pamiętam jej zupełnie. Nie wydaje wam się, że ta seria jest zupełnie pozbawiona fabuły, a przez to nie wciąga. Mnie przynajmniej w ogóle nie wciągnęła, oglądam właściwie tylko z przyzwyczajenia. Brak jakiejś hm atmosfery grozy. Scena z czołgiem ( jak strzelał m. in. do Michała) w ogóle mnie nie poruszyła. Na razie wygląda to jak zabawa w powstanie i takie to jakieś teatralne. Postaci jak np ta młoda łączniczka nierealne. Moim zdaniem powinni pokazać trochę więcej jakże ludzkiego strachu, ale może jeszcze pokażą, wszak to dopiero początek powstania ;).
    • asiek25 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 11:46
     Tak, dla mnie to wszystko też jest sztuczne. Ja wiem, że teraz na takie produkcje brakuje pieniędzy, ale jakoś nie umiem się przejąć akcją, jeśli wszystkie scenografie wydają mi się jakieś wręcz plastikowe albo tekturowe. Mało tego - nawet sceny grozy, jakoś grozą nie wieją. Rozstrzeliwanie mieszkańców Woli w ogóle mnie nie poruszyło i trudno mi nawet powiedzieć dlaczego. Powstańcy sprawiają wrażenie chłopców bawiących się na podwórku w strzelaninę. Czołg walący z działa do Michała wydał mi się wręcz śmieszny.
     Oj, słabo, słabo... Ale oglądam dalej.
     • tay2 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 16:49
      potworni narzekacze jestescie:)))
    • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 17:32
     Jakby mieli pokazać jak było naprawdę to by ludzie mdleli przed telewizorem.
   • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 17:33
    Nie było jej wcześniej w serialu. Michał miał niezły przebieg, może jedna z wielu jego miłostek.
    • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 29.09.14, 17:47
     Już wiem. Seriale mi się pokielbasily. I w tym innym to nawet nie z Guzikiem była, tylko z Jankiem.
  • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 06.10.14, 19:26
   Wanda Oferma chociaż raz kogoś uratowała zamiast wpędzić w kłopoty.
   • jowita771 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 06.10.14, 21:44
    Chciałam przypomnieć, że to Wanda wyśledziła Tadeusza, kiedy to chłopcy dawali się wodzić za nos aż miło.
   • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 06.10.14, 22:55
    Kogo?
    • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 06.10.14, 23:16
     Celinę - ukryła ją na zapleczu szpitala przed Niemcami.
     A co do Tadeusza - a czy nie było to tak, że jej nie uwierzono (dopiero później w innej sytuacji to się okazało) i na daną chwilę to odkrycie było bezużyteczne (jako że nikt jej nie uwierzył w jej podejrzenia)?
     Aż tak dobrze serii z Tadeuszem nie pamiętam.
     • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 10:26
      wydaje mi się że wtedy się wyjątkowo przydała - zdaje się że wyśledziła Tadzia jak się na schadzki z Budzynem umawiał w kinie :)
     • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 10:35
      Tę Celinę, która ostatecznie została w piwnicy szpitala podpalonego przez Niemców? :)

      Ale ok, nie została z miejsca rozstrzelana i wiemy, że przeżyła wojnę.
      • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 10:44
       Celina jest niezniszczalna jak Terminator, za chwilę bez draśnięcia na pewno powstanie z popiołów :)
       • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 10:46
        ej, a kto to był i za co tego małego synka Olszówce zastrzelił? że niemiec?
        • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 11:20
         RONOWC-y zabijali, gwałcili kogo im pasowało, paskudna swołocz. Ciekawe że żadnemu śliczna i wyróżniająca się urodą Lena jeszcze nie wpadła żadnemu w oko i nie poszła z innymi na gwałt....
         No i co je jej synek? Piersią nie karmi, a warunków do przygotowania mleka (o ile jest mleko) nie ma :-(
         • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 14:37
          o mleku coś mówiły w tej piwnicy że pójdzie przygotować jak przestali trochę strzelać.
         • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 08.10.14, 10:49
          oni mu coś z kieszeni wyciągnęli przed zastrzeleniem, i drugi raz nie zauwazyłam co to było. Pomóżcie :)
          • sashka75 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 08.10.14, 11:07
           To byl scyzoryk.
           • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 08.10.14, 11:18
            dzięki!!! A co do niego wykrzyknęli?
            • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 08.10.14, 11:19
             do chłopca, nie do scyzoryka oczywiście :)
             • sashka75 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 09.10.14, 10:37
              To bylo cos w stylu: A co ty tam masz (w kieszieni)?? Noz!!
              I wtedy nastapila egzekucja.
              • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 21.10.14, 14:53
               dzięki , sama też już usiadłam trzeci raz z uchem przy tv i wysłuchałam dokładnie :)
      • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 11:18
       Ale ostatecznie się nie sfajczyła, skąd Wanda miała wiedzieć, że szpital spalą? Tu akurat wyjątkowo dobrze zrobiła. Czemu jej nie zastrzelono wraz z innymi? Ona zemdlała i Niemiec chybił, myślał, że umarła od strzału? Zemdlała od nadmiaru emocji czy została postrzelona?
       • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 07.10.14, 14:18
        Chyba nie zemdlała, tylko była pochylona nad jakąś dziewczyną, kiedy zaczęli strzelać. Pewnie była wystarczająco pokrwawiona, żeby wyglądać na ranną i być może wystarczająco bystra, by się zbyt wcześnie nie podnosić po egzekucji.
        • faszyna O nieoglądaniu serialu 09.10.14, 10:56
         Nie oglądam serialu, a każda lektura waszych wpisów potwierdza słuszność tej decyzji. Bo z tych wpisów wynika, ze serial skupia się na tym, jak podczas Powstania ludzie ginęli albo jak uniknęli śmierci. Jednym słowem, oglądanie bieżącego sezonu to czysty masochizm. Śmierć pokazana na tysiąc sposobów-fajny punkt wyjścia do serialu wojenno-przygodowego.....
         • posenerka Re: O nieoglądaniu serialu 13.10.14, 10:16
          Ale w takim razie co powinno być w tej serii? Jakie przygody? Miłosne? Kto kogo bzyknął i w jaki sposób?

          Choć fakt, że serial nie powala, historia o herosach, giną tylko statyści.
          Janka i Romka w ostatniej serii uśmiercili już na siłę.

          I w temacie uśmiercania przypomina mi się taki serial "OZ", gdzie właśnie nie cackano się z głównymi bohaterami, co chwilę któryś z nich ginął. Nieważne czy sympatyczny czy odrażający, nie ważne jak bardzo główny, ginęli równo ze statystami. ;)
          Fakt, że potem się to zrobiło już nudne i przewidywalne... Ale z początku nawet robiło wrażenie.
          Nawet narratora, najgłówniejszego bohatera uśmiercili. :)
          • faszyna Re: O nieoglądaniu serialu 13.10.14, 13:20
           "Ale w takim razie co powinno być w tej serii? Jakie przygody? Miłosne? Kto kogo bzyknął i w jaki sposób? "
           Serial powinien być kręcony po bożemu, czyli chronologicznie. I wtedy, zamiast pytania o bzykanie lub mordowanie niewinnych cywili, pytania by brzmiało, czy uda się naszym chłopcom przezyć Powstanie. Ale że to już wiemy z kolejnych sezonów, to zostaje tylko to, co mamy na ekranie.
           • malinkowa22 Re: O nieoglądaniu serialu 16.10.14, 22:37
            Zgadzam się z tą chronologią, bo teraz to nie wiadomo po co oglądać, jak wiadomo jak się wszystko skończyło. Zerknęłam kilka razy i ta seria nie przyciągnęła mojej uwagi tak jak poprzednie (choćby efekty specjalne). A trzeba przyznać, że ta ostatnia seria - powojenna- poruszyła rzadko omawianą szerzej kwestię, co było jej dużym plusem.
          • dziennik-niecodziennik Re: O nieoglądaniu serialu 21.10.14, 10:06
           > I w temacie uśmiercania przypomina mi się taki serial "OZ", gdzie właśnie nie c
           > ackano się z głównymi bohaterami, co chwilę któryś z nich ginął. Nieważne czy s
           > ympatyczny czy odrażający, nie ważne jak bardzo główny, ginęli równo ze statyst
           > ami. ;)

           "Gra o tron" sie kłania :)
  • posenerka odc. 6 - 12.09 13.10.14, 10:10
   Ktoś się za dużo naoglądał "Pianisty"...
   • raszefka Re: odc. 6 - 12.09 13.10.14, 14:18
    Bardzo trafnie :)


    A ja wczoraj byłam w kinie i już wiem, dlaczego, pomimo rozmaitych ciężkich przeżyć, na głowie Celiny ani włos nie drgnie.
    • gazeta_mi_placi Re: odc. 6 - 12.09 20.10.14, 12:45
     Czemu?
     • moniq_c Re: odc. 6 - 12.09 20.10.14, 15:03
      bo ona się do roli w filmie o służbach specjalnych ogoliła na prawie łyso i w CzH nosi niezbyt zgrabną peruczkę :)
      • gazeta_mi_placi Re: odc. 6 - 12.09 20.10.14, 16:24
       Oj, szkoda. Ładniej wyglądała z włosami :-(
       • moniq_c Re: odc. 6 - 12.09 21.10.14, 11:31
        na szczęście to nie ręka, odrosną :)
  • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 20.10.14, 12:47
   Dlaczego Woźniak załatwił pracę pani Helence u Rainera? Z dobrego serca czy miał to być znowu jakiś podstęp?
   I pytanie do historyków - faktycznie podczas powstania (i na jak długo) na obrzeżach Warszawy panował taki spokój?
   • tay2 Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 20.10.14, 15:01
    oczywiście ze był spokoj. Moja babka tam mieszkała, normalnie uprawiała ogródek a po uprawianiu szła na kanastę do przyjąciółek.
   • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 20.10.14, 15:02
    bo to niezbyt rozgarnięty chłopek jest, zobaczył znajomą twarz to się ucieszył ze mu się akurat przyda jako "zaufana"
    • faszyna Nieoglądania cd 21.10.14, 10:37
     Watek rosnie w posty, jak rzadko który, więc ruszyło mnie serialowe sumienie i postanowiłam się zmierzyć z materią. Niestety opór materii okazał się zbyt silny. Trafiłam bokiem na scenę, gdy na jakims placu siedzą jeńcy (?), a "kałmuk" wybiera kobiety do gwałcenia. No i tyle było mojego przełamywania oporu materii. O wojennych gwałtach sporo nasłuchałam się od mamy, która była z przedwojennego rocznika i temat mam przerobiony, więc oglądanie tego na ekranie mnie nie rajcuje. Tyle o moim nieoglądaniu.
     • gazeta_mi_placi Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 11:03
      Może jako ciekawostkę podam, że w książce folksdojczka ma trzy córki, dwie zostały zgwałcone (po kolei) i zabite, w przypadku jednej z nich matka chciała się zamienić i zaproponowała siebie w zamian za córkę, kałmucy się zgodzili, ale i tak wzięli tę drugą córkę, zgwałcili i zabili. Została jej trzecia najmłodsza 10-letnia.
      Pani Helena doradziła by na noc przykryć ją czymś i aby zasłonić położyć się. Faktycznie w nocy kałmucy nie zauważyli kryjówki, ale rano się okazało, że w nocy córka się niestety udusiła z braku powietrza. Po tym matka zwariowała i chyba została zabita.
      Straszne to były czasy.
      Ale i po zwykłych polskich wsiach "wyzwoliciele" chodzili i gwałcili co się dało, moja babcia ukrywała się na strychu przed nimi, a było to nie w powstaniu tylko w momencie "wyzwolenia" na zwykłej polskiej wsi jakich wiele :-(
      • moniq_c Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 11:36
       swoją drogą to dla mnie niepojęte jak tym chłopom kabelki we łbach działają że co zobaczą to by od razu zaliczyć chcieli, co za gatunek ułomny jakiś? Celina tez ledwo ciepła w tym szpitalu, śmierdząca na pewno i umorusana , a pierwsze co ci niemcy pomyśleli, to " o, żywa, ciepła, uciekac nie może to się nada". Zawsze myślałam (naiwnie :) że facet się podnieci jak mu się jakas babka podoba, a nie jak po prostu jest w pobliżu :)
       • toxicity1 Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 12:30
        Wydaje mi się, że to nie byli niemcy.
        • moniq_c Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 12:44
         a to naprawdę zrobi różnice w odniesieniu do reszty wypowiedzi? dobrze, niech będzie "Mężczyźni", chociaż Szyc powiedział po zabiciu ich, że właśnie został zdrajca narodu, a wyglądał mi od początku na Niemca, i to nawet bardzo :)
         • moniq_c Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 12:49
          superseriale.se.pl/seriale/czas-honoru-powstanie-odcinek-7-major-pabst-ukrywa-celine-u-siebie-zdjecia_427591.html
         • raszefka Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 13:55
          Powiedział, że już jest mordercą. A mówiąc o sobie jako o "zdrajcy narodu", miał na myśli ukrywanie Celiny. Zabici mogli być degeneratami z tych samych jednostek, które pilnowały cywilów. A może chodziło o to, że oni z Wehrmachtu, a on SS-man?

          Natomiast co do gwałtów. Czytałaś "Panny i wdowy" (albo chyba "Wiek samotności")? Susanne miała coś koło osiemdziesiątki, jak wpadła w oko pijanym "wyzwolicielom".
          • moniq_c Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 14:52
           ja nie kwestionuję że gwałty były, po prostu w głowie mi się nie mieści takie rozumowanie - za przeproszeniem - jest otwór, to trzeba go wypełnić. niezależnie od sytuacji, wieku, wyglądu i różnych innych czynników...
           a dziś tyle "rozpalaczy konara" trzeba było wynaleźć, żeby chłopu się zachciało :)
           • faszyna Re: Nieoglądania cd 21.10.14, 15:11
            Kiedys czytałam tekst o przyczynach gwałtów w czasach wojen. Dosłownie nie przytoczę, ale tłumaczono to mniej więcej tak, ze to atawistyczna potrzeba dominacji i rozpowszechnienia swoich genów. A z literatury, w dawno czytanej niemieckiej pacyfistycznej książce "Krzyz i strzała" było tak, ze syn na urlopie chwalił się gwałceniem kobiet, co ojcu-weteranowi I wojny nie mieściło się w głowie. I oni wtedy gwałcili, ale po fakcie się tego wstydzili, gdy tymczasem syn-zolnierz II wojny wręcz się tym chełpił. Inna wojna, inna moralnośc....
       • posenerka Re: Nieoglądania cd 22.10.14, 11:14
        moniq_c napisała:

        > swoją drogą to dla mnie niepojęte jak tym chłopom kabelki we łbach działają że
        > co zobaczą to by od razu zaliczyć chcieli, co za gatunek ułomny jakiś?

        Mnóstwo jest opowieści z II w.św. jak to "Rosjanie" (sowieci, Azjaci, Ukraińcy, w każdym razie na wschód od nas) gwałcili nawet 70-80-letnie staruszki nie mówiąc już o małych dziewczynkach.
        Tu nie chodzi o seks a o zdominowanie, upokorzenie. To nie byli pedofile czy gerontofile.
        Tak jak z gwałtami np. w więzieniu. Heteryk gwałci innego więźnia nie dlatego, że on mu się podoba ale by go zdominować. A myśl o seksie z facetem go przecież brzydzi i podniecają go tylko kobiety...

        Podobnie jak w świecie zwierząt. Samiec próbujący zgwałcić innego samca nie robi tego dlatego, że ma orientację homo tylko chce pokazać kto tu jest samcem alfa i kto tu kogo może...
        • veronka22 Re: Nieoglądania cd 22.10.14, 14:34
         Niemcy też gwałcili kobiety w czasie II wojny światowej - nie zapominajmy o tym, skupiając się na "Rosjanach"
         • posenerka Re: Nieoglądania cd 28.10.14, 17:15
          veronka22 napisała:

          > Niemcy też gwałcili kobiety w czasie II wojny światowej - nie zapominajmy o tym
          > , skupiając się na "Rosjanach"

          Gwałty ma każda armia na sumieniu ale akurat tak kompletnie brutalne i zdegenerowane jak gwałty na dzieciach czy staruszkach to głównie w historiach o najeźdźcach ze wschodu...
  • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 21.10.14, 17:16
   Jestem ciekawa jak utrzymuje się przy życiu niemowlę Leny, nie karmi piersią, a takiego luksusu jak mleko zapewne tam nie ma skoro dają im do jedzenia stare ziemniaki. A to chyba już dobre dwa tygodnie powstania.
   • moniq_c Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 28.10.14, 13:02
    cały czas o tym myślę. O pieluszce jakiejś itp również. A wydaje mi się że w opisie ostatniego odcinka to już czwarty tydzień sierpnia leciał był...
    a jak Helenka się w tym lesie znalazła? Pamiętam że ją z kościoła wyprowadzali , a tu nagle w następnym odcinku sobie po lesie z jakimiś babkami gania. Pokazali jak uciekły?
    • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 28.10.14, 16:58
     Czyli nie umknęło mi nic. Też zdziwiła mnie Helena biegnąca z jakimiś obcymi kobietami przez las. A ponieważ oglądam w ogóle jednym okiem, zapomniałam zupełnie, że w poprzednim odcinku wyprowadzali ją z kościoła i los był bardzo niepewny (nawet się Lena zdenerwowała, że jeden z sąsiadów użył czasu przeszłego mówiąc o pani Helenie). Pewnie była w transporcie do obozu, dobry człowiek na stacji udzielił wskazówek i uciekły.
     • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 31.10.14, 16:37
      Kolejarz powiedział im że pociąg zwalnia przy Ursusie więc pewnie wtedy uciekły z pociągu.
      Michał szybko się pocieszył po śmierci wieloletniej narzeczonej. Dość niemrawy był ostatni odcinek.
      Wiecie, że ojca tej małe rannej dziewczynki która trafiła do szpitala Wandy grał reżyser serialu, a sądząc po nazwisku córeczkę chyba jego własna córka albo ktoś z rodziny.
      • raszefka Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 31.10.14, 20:51
       gazeta_mi_placi napisała:

       >
       > Michał szybko się pocieszył po śmierci wieloletniej narzeczonej. Dość niemrawy
       > był ostatni odcinek.
       >
       Z tą wieloletnią to bym nie przesadzała. Kiedy się poznali, Celina miała narzeczonego. Coś tam się tliło, natomiast nigdy chyba wcześniej nie byli parą. A sam Michał kilka tygodni przed powstaniem pochował swoją narzeczoną, tę agentkę Osmańką,
       • gazeta_mi_placi Re: "Czas honoru" - seria o powstaniu 01.11.14, 14:46
        Jak się poznali to od razu między nimi zaiskrzyło, wtedy Celina była w związku z narzeczonym z którym z przyzwoitości nie chciała zrywać.
        To był 1941 rok czyli dobre trzy lata, fakt miał w między czasie romans z Osmańską.
        Ale Celina była jego najdłuższym związkiem.
        Marnie coś się wątek rozwija, w poprzednich seriach działo się sporo na wątkach niemal od pierwszego odcinka.
        Powinni nakręcić zamiast serii z Powstania serię według chronologii. Ruda z Konarskimi przeżyłaby ostatni atak i by się coś dalej mogło dziać.