Dodaj do ulubionych

legalna praca w USA a podatek w Polsce help!

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.05.07, 12:27
od 1 lipca tego roku bede legalnie zatrudniona w USA i bede tam odprowadzac
podatek. za rok, dwa planuje powrot do Polski i w zwiazku z tym mam pytanie.
czy bede sie musiala drugi raz rozliczyc w Polsce z zarobionych przeze mnie w
USA pieniedzy? dodam, ze tutaj w Polsce mam mieszkanie (i kredyt
mieszkaniowy), ktore chce wynajac i zglosic to do Urzedu Skarbowego.

jesli nie mam obowiazku rozliczenia sie w Polsce w pieniedzy zarobionych w
USA, skoro tam sie rozliczam (mam nadzieje ze tak jest) to czy powinnam
przedstawic jakies dokumenty w polskim Urzedzie Skarbowym zaswaidczajace o
tym, ze zaplaciclam podatek w USA? skoro bede mieszkac w USA (bede tam
wynajmowac mieszkanie) to czy powinnam w zwiazku z tym zglosic zmiane miejsca
zamieszkania na amerykanskie, zeby nie placic tego podatku tu w Polsce?

help! czy ktos z Was to zalatwial? i cos na ten temat wie?
Obserwuj wątek
    • Gość: gosc Re: legalna praca w USA a podatek w Polsce help! IP: *.dyn.optonline.net 30.05.07, 20:11
      Witam!
      jezeli w Stanach bedziesz w danym roku podatkowym wiecej niz 183 to nie musisz
      rozliczac sie z podatku w Polsce. Placisz podatki tylko w USA. Jestes
      rezydentem podatkowym USA.
      Do US w Polsce skladasz NIP aktualizacyjny - nowe miejsce zamiszkania - nowy
      adres w Stanach.
      Jeszcze mozna wystosowac pismo do Ministerstwa Finansow opisujac swoją sytuację-
      a Oni na pismie wydadza decyzje o uznaniu Ciebie rezydentem podatkowym w USA, i
      taka decyzje przesylasz do swojego US w Polsce.
      Wiec nie wiem czy Ty "łapiesz" sie na wiecej niz 183 dni pobytu w roku w USA.
      Pamietaj, ze nawet wakacje poza USA sa brane sa do ogolnego bilansu liczby dni.
      Moze troche chaotycznie napisalam, ale temat ten to rzeka.
      pozdrawiam

• Gość: ex4 Re: legalna praca w USA a podatek w Polsce help! IP: 207.117.33.* 16.08.07, 22:54
        Nie tak szybko kolego.
        Aby nie placic podatku w Polsce trzeba udowodnic ze wyjezdza sie z
        kraju z zamiarem pozostania w usa. Jak to udowodnic tego nikt nie
        wie, nie ma na to jasnych przepisow. Teoretycznie mozna wymeldowac
        sie w Polsce, sprzedac wszytko i zabrac rodzine to moze uznaja ze
        wyjezdzasz z zamiarem emigracji.

Jesli tak nie jest tzn. Urzad skarbowy uzna ze wyjechales co nieco
        zarobic to nawet po 10 latach pobytu non-stop w stanach moga
        wystawic ci rachunek do zaplaty.
        Bardzo bym z tym uwazal i chyba lepiej sie nie ujawniac. W razie
        czego podrozowals przez 2 lata po swiecie i tyle.
        Pzdr,
        P.S. To czy jestes rezydentem czy nie ma wplyw tylko na podatek w
        USA. Amerykanow nie intersuje czy placisz podatki w Polsce czy nie.
        To juz twoj problem.
        • Gość: KaliKali Re: legalna praca w USA a podatek w Polsce help! IP: *.ipaper.com 21.08.07, 22:58
          Tak bylo kiedys. Teraz nie musisz deklarowac emigracji stalej. Wystarczy 183 dni
          i zlozenie NIP. Kolezanka z polskiego US doradzila mi tez zeby dla swietego
          spokoju wymeldowac sie z mieszkania w Polsce i najlepiej je komus legalnie
          wynajac (zglosic do US). W ten sposob wykazujesz, zw twoje "centrum interesow
          zyciowych" jest w US&A.
          I nie trzeba nic do ministerstwa pisac.
          Za ta czesc roku, ktora spedziles w Polsce robisz normalny roczny NIP, za reszte
          IRS w US&A - end of story.

pozdrawiam
            • Gość: KaliKali Re: legalna praca w USA a podatek w Polsce help! IP: 12.151.209.* 23.08.07, 05:24
              Dosia

Wybaczam ci tylko dlatego, ze masz PMS.
              Na przyszlosc, zanim zaczniesz naduzywac slowa "bzdura" odrob zadanie domowe.
              Tu:
              www.pit.pl/pages/i/2633.php
              masz artykul na ten temat.
              Ja naprawde ostro ostatnio walkowalem ten temat. Uwierz mi - jestem nim zywotnie
              zainteresowany. Czytalem, wydzwanialem po urzedach skarbowych, z reszta mam w US
              bliska kolezanke, ktora "siedzi w temacie". Do tego potwierdza to ksiegowosc z
              mojej bylej firmy w Polsce jak i obecnej w US&A.

Pozdrawiam serdecznie i zycze szybkiego powrotu do normalnego stanu ducha (no
              offence)

pozdrawiam
              • Gość: Dosia Re: legalna praca w USA a podatek w Polsce help! IP: 195.33.121.* 23.08.07, 17:49
                Jak sie cos cytuje, to trzeba jeszcze wiedziec, co sie cytuje.
                Ale OK. Nie bede zlosliwa. Jezeli przeczytasz cytowany artykul
                dokladnie, to dowiesz, sie, ze opisuje on PROJEKT NOWELIZACJI do
                ustawy o podatku od osob fizycznych, a nie sama ustawe.
                Czyli, poczekamy, pozyjemy, zobaczymy co z tego bedzie. Na razie
                przepisy nic nie mowia o 183 dniach.

Po drugie nowelizacja ta najwidoczniej "zalatwi" sprawe jedynie
                czesciowo. Tj. stwierdzi, ze jezeli przebywales w Polsce wiecej niz
                183 dni tzn. miales miejsce zamieszkania w Polsce. Natomiast w
                dalszym ciagu nie precyzuje, co sie dzieje, jezeli mieszkales mniej
                niz 183, bo jak czytamy dalej "Jeżeli natomiast dana osoba przebywa
                w Polsce krócej, to należy rozpatrywać, czy osoba taka ma w
                Polsce „ośrodek interesów życiowych”. Przepisy nie definiują jednak
                bliżej tego pojęcia stwierdzając, że chodzi tutaj o centrum
                interesów osobistych lub gospodarczych danej osoby."

Czyli problem pozostaje bez zmian. Czy osoba, ktora od dwoch lat w
                Polsce nie mieszka ma "osrodek interesow zyciowych" gdzie indziej?
                Pewnie tak, ale przepisy w dalszym ciagu kaza ten fakt udowadniac i
                nie miec w kraju zony i dzieci.

Gdyby stalo czarno na bialym, ze osoba, ktora przebywa w Polsce
                mniej 183 NIE MA miejsca zamieszkania w Polsce, to wtedy sie
                uspokoje. A tak, to mozna sobie gdybac.
                • Gość: KaliKali Re: legalna praca w USA a podatek w Polsce help! IP: 12.151.209.* 24.08.07, 05:07
                  Uwielbiam jak kobiety sa zlosliwe ;)))))
                  Naprawde - pokazuja wtedy, ze maja charakter ;)

Ale byl taki program "Mamy was". No i wlasnie "cie mam":

Tu:
                  www.msp.money.pl/akty_prawne/ustawa_pit/
                  masz calkiem swiezutki link to ustawy PIT ze wszystkimi nowelizacjami. Jak
                  zadasz sobie trud, klikniesz w PDF i przewiniesz do strony numer 2 to
                  przeczytasz w artykule 3.1 co nastepuje:

"Art. 3. 1. Osoby fizyczne, jeŜeli mają miejsce zamieszkania na terytorium
                  Rzeczypospolitej Polskiej,
                  podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez
                  względu na
                  miejsce połoŜenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
                  1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
                  uwaŜa się osobę
                  fizyczną, która:
                  1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych
                  lub gospodarczych
                  (ośrodek interesów Ŝyciowych) lub
                  2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłuŜej niŜ 183 dni w roku
                  podatkowym."

To tyle na temat projektow.

Co do reszty oczywiscie masz racje. Z reszta ja sam o tym tez napisalem. 183 dni
                  to moze byc malo. Zona i dziecko w kraju moze rzeczywiscie byc przeszkoda, ale z
                  wywiadow praktycznych, ktore zbieralem wynika, ze wystarczy sie wymeldowac i
                  wynajac komus swoje mieszkanie.

Musimy pamietac, ze zyjemy w czasach, kiedy 2 miliony rodakow sp....lo do GB, i
                  w zwiazku z tym Urzad lekko zmienia podejscie do emigracji.

Pozdrawiam serdecznie
                  • Gość: Dosia Re: legalna praca w USA a podatek w Polsce help! IP: 195.33.121.* 24.08.07, 11:57
                    No to rzeczywiscie masz mnie. Zwracam honor!

Zmiana, o ktorej piszesz weszla w zycie 1 stycznia 2007 r. i na
                    swoje usprawiedliwienie moge dodac tylko tyle, ze 1) po miesiacach
                    nerwow z doradcami podatkowymi, US i Ministerstwem Finansow i
                    uzyskaniu pozytywnej opinii w mojej sprawie przestalam sie tym
                    interesowac i zaakceptowalam swoj los wygnanca, 2) zmiana ta nie
                    zostala w zaden sposob naglosniona w prasie, tak jakby nic sie nie
                    stalo... Owszem mowiono o zmianie umow miedzy Polska a UK, ale nic
                    poza tym. Dziwi mnie to bardzo. Albo cos przegapilam.

Ciekawa jestem jaka obowiazuje obecnie definicja kosztow uzyskania
                    przychodow. Widze, ze cos sie tu zmienilo, ale nie odwaze sie na
                    interpretacje.

www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1588.htm

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka